ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.07.10Справа №2а-9341/09/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі Головуючого судді Котаревої Г.М., при секретарі судового засідання Суконновій Г.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства «Санаторій Карасан»
до Державної податкової інспекції у м. Алушті в АР Крим
про скасування податкового повідомлення-рішення
за участю :
представників позивача Щербинін Р.Є., довіреність № 10-1/212 від 30.06.2010 р.;
представник відповідача не зявився.
Суть спору: Закрите акціонерне товариство «Санаторій Карасан» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Алушті в АР Крим (далі відповідач) з вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.03.2009 р. № 0000162301/0, від 12.05.2009 р. № 0000162301/1, від 22.07.2009 р. № 000016203/2.
Позов мотивовано тим, що відповідач помилково посилається на порушення позивачем приписів пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» через невикористання позивачем у власній господарській діяльності результатів робіт (послуг), зокрема, робіт по відсипці пляжу, здійснених на підставі договору з ТОВ «НБТ» від 01.04.2008 р.; автопослуг перевезення щебеню, наданих на підставі договору із ЗАТ ЛОК «Айвазовське» від 13.03.2008 р.; послуг з нагляду за технічним станом берегоукріплюючих споруд і зсувними процесами, наданих на підставі договору з Кримським республіканським підприємством «Протизсувне управління» від 14.12.2006 р.; придбання щебеню у ВАТ «Шархинський кар'єр».
Позивач зазначає, що вказані роботи проведено (послуги надано) з метою недопущення зсувних процесів на власній земельній ділянці, з метою збереження обєкту природно-заповідного фонду: парку-памятки садово-паркового мистецтва «Карасанський» і з метою забезпечення належної експлуатації пляжу, який знаходиться в користуванні позивача, тому вони безпосередньо повязані із господарською діяльністю позивача.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.08.2009 р. відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позові.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, вказаних у письмових запереченнях від 01.03.2010 року (вих. № 3684) (а.с.274), в яких зазначив, що позивач не мав підстав для віднесення до складу податкового кредиту сум податку, сплачених у зв'язку із здійсненням поліпшення берегоукріплюючих споруд, водолазного обстеження берегоукріплюючих споруд, оскільки згадані споруди належать Державному підприємству «Кримське республіканське протизсувне управління» (далі ДП «КРПЗУ») і використовуються позивачем на підставі договору. Умовами цього договору передбачено, що усі поліпшення цих споруд передаються на баланс ДП «КРПЗУ», тому роботи, повязані із поліпшенням цих обєктів не повязані із господарською діяльністю позивача. За твердженням представника відповідача, виконання робіт з будівництва протизсувних споруд на ділянці підїзної дороги до санаторію не входить до переліку видів господарської діяльності позивача, тому відсутні підстави для включення сум податку на додану вартість, сплаченого в ціні робіт підрядникам (постачальникам), до склад податкового кредиту Закритого акціонерного товариства «Санаторій Карасан».
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.09.2009 року призначена у справі судово-економічна експертиза, зупинено провадження у справі. Ухвалою суду від 14.05.2010 року провадження у справі поновлено.
Протягом судового розгляду сторони наполягали на своїх доводах та запереченнях.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»).
Статтею 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181) передбачено право податкових органів приймати рішення за наслідками перевірок платників податків, яким визначається сума податкового зобов'язання з податків і зборів (обовязкових платежів).
Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Позивач є юридичною особою, зареєстрованою з ідентифікаційним кодом 02650682 виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АРК (а.с. 106, 107, т. 1), основним видом діяльності якого є діяльність санаторно-курортних закладів.
Позивач є платником податку на додану вартість на підставі свідоцтва від 29.07.1997 року № 100226311, індивідуальний податковий номер 026506801022 (а.с. 108, т. 1).
Судом встановлено, що працівниками відповідача було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.09.2008 року, за результатами якої 24.02.2008 року складено акт №251/23/02650682 (а.с. 7-54, т. 1). Відповідно до висновків акту було зафіксовано порушення пп. 7.1.1 п. 7.4, пп. 7.7.1 (3) п. 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено ПДВ, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет на 107087,00 грн. за серпень 2008 року.
На підставі згаданого акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення від 04.03.2009 р. № 0000162301/0, згідно з яким позивачу було визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 107087,00 грн. та штрафних санкцій у сумі 53543,50 грн. (а.с. 55, т. 1).
За наслідками апеляційного оскарження, скарги платника податків залишено без задоволення, прийняті податкові повідомлення-рішення від 12.05.2009 р. № 0000162301/1, від 22.07.2009 р. № 000016203/2 (а.с. 56, 576, т. 1).
Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Платники податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в Законі України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 згаданого Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Визначення терміну «господарська діяльність» наведено у п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», згідно із яким господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Підпунктом 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 цього Закону встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У Акті встановлено, що ЗАТ «Санаторій «Карасан» за період з 01.04.2007 р. по 30.09.2008 р. зависило податковий кредит по ПДВ на 126502,00 грн. в результаті включення в його склад сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у складі витрат на придбання товарів (робіт, послуг), не призначених для використання у господарській діяльності ЗАТ, а саме:
1.роботи по відсипці пляжу на суму 357355,20 грн., у т.ч. ПДВ 59559,20 грн.;
2.автопослуги з перевезення щебня на суму 15000,00 грн., у т.ч. ПДВ 2500,00 грн.;
3.щебінь на суму 146038,53 грн., у т.ч. ПДВ 24339,75 грн., використаний для підсипки пляжу;
4.послуги з водолазного дослідження берегоукріплюючих споруд на суму 37115,57 грн., у т.ч. ПДВ 6185,93 грн.;
5.роботи з виконання проекту «Укріплення зсувного склону на дільниці підїзної дороги до санаторію «Карасан» на суму 198887,00 грн., у т.ч. ПДВ 33147,83 грн.
6.роботи з погодження РП «Укріплення зсувного склону на дільниці підїзної дороги до санаторію «Карасан» на суму 3256,04 грн., у т.ч. ПДВ 542,67 грн.;
7.послуги з розробки технічних умов по РП «Укріплення зсувного склону на дільниці підїзної дороги до санаторію «Карасан» на суму 1074,19 грн., у т.ч. ПДВ 179,03 грн.;
8.висновок ГП «КРПУ» по РП «Укріплення зсувного склону на дільниці підїзної дороги до санаторію «Карасан» на суму 337,97 грн., у т.ч. ПДВ 56,33 грн.
9.-52,44 грн., у т.ч. ПДВ-8,74 грн. арифметична помилка ДПІ.
Досліджуючи правомірність висновків податкового органу суд встановив наступне.
Проведеним у справі дослідженням при проведенні судової економічної експертизи встановлено, що
Для здійснення дій з відсипки пляжу ЗАО «Санаторій «Карасан» придбало у березні-червні 2008 р. товари, роботи та послуги на загальну суму 518340,68 грн., у т.ч. ПДВ 86390,11 грн.:
-щебінь у ВАТ «Шархинский карєр» на суму 145985,48 грн. з ПДВ;
-автопослуги з перевезення вказаного щебня у ЗАТ ЛОК «Айвазовскьке» на суму 15 000,00 грн. з ПДВ;
-роботи з відсипки пляжу у ТОВ «НБТ» на суму 357355,20 грн. з ПДВ.
Відповідно до розпорядження голови правління ЗАТ «Санаторій «Карасан» від 24.01.2008 р. з метою підготовки пляжу до санаторно-курортного сезону 2008 р. першому заступнику голови правління ЗАТ доручено здійснити закупку щебня у ВАТ «Шархинский карєр» та автопослуг з перевезення вказаного щебня у ЗАТ ЛОК «Айвазовський».
В березні-квітні 2008 р. відповідно до витратних накладних ВАТ «Шархинский карєр» поставило, а ЗАТ «Санаторій «Карасан» отримало щебінь загальною вартістю 146038,53 грн. з ПДВ (додаток №3).
Поставлений щебінь оплачений ЗАТ «Санаторій «Карасан» за період з 12.03.2008 р. по 17.04.2008 р. (авансом) в готівковій та безготівковій грошовій формі на загальну суму 145985,48 грн., у т.ч. ПДВ 24330,91 грн. (додаток №4).
Крім того, станом на 01.03.2008 р. у бухгалтерському обліку ЗАТ «Санаторій «Карасан» рахується переплата в бік ВАТ «Шархинский карєр» (Дт 631 рахунку) у сумі 53,06 грн. Вказана переплата в сумі 53,06 грн. була зарахована ЗАТ «Санаторій «Карасан» в рахунок погашення заборгованості за поставлений щебінь.
Загальна сума сплати за щебінь склала 146 038,53 грн., у т.ч.:
-145985,48 грн. сплачено у грошовій формі за період з 12.03.2008 р. по 17.04.2008 р.;
-53,06 грн. зарахована переплата, яка була у бухгалтерському обліку ЗАТ «Санаторій «Карасан» станом на 01.03.2008 р.
Податкові накладні ВАТ «Шархинский карєр» на суму ПДВ 24330,91 грн. отримані ЗАТ «Санаторій «Карасан» в березні 2008 р. квітні 2008 р. (додаток №5).
На підставі податкових накладних, отриманих від ВАТ «Шархинский карєр», у відповідності з п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАТ «Санаторій «Карасан» нарахувало в березні-квітні 2008 р. податковий кредит на суму 24330,91 грн. та включило його в податкові декларації (додаток №5), у т.ч.:
-в березні 2008 р. в сумі 19216,67 грн.;
-в квітні 2008 р. в сумі 5114,24 грн.
13.03.2008 р. між ЗАТ «Санаторій «Карасан» (замовник) та ЗАТ «ЛОК «Айвазовський» (підрядник) був підписаний акт передачі - прийому автопослуг №37 на суму 15000,00 грн., у т.ч. ПДВ 2500,00 грн.
Акт вказаних автопослуг №37 від 13.03.2008 р. є додатком до рахунку №59 від 13.03.2008 р. (вказано в акті №37).
Рахунок №59 від 13.03.2008 р. був наданий ЗАТ «ЛОК «Айвазовський» за авто послуги та сплачений ЗАТ «Санаторій «Карасан» 14.03.2008 г. в безготівковій грошовій формі в сумі 15000,00 грн., у т.ч. ПДВ 2500,00 грн.
Податкова накладна №154 від 13.03.2008 р. ЗАТ «ЛОК «Айвазовський» на суму ПДВ 2500,00 отримана ЗАТ «Санаторій «Карасан» 30.09.2008 г. (данні реєстру НН).
На підставі податкової накладної №154 від 13.03.2008 р., отриманої від ЗАТ «ЛОК «Айвазовський» 30.09.2008 р., у відповідності з п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАТ «Санаторій «Карасан» нарахувало у вересні 2008 р. податковий кредит на суму 2500,00 грн. та включило його в податкову декларацію за вересень 2008 р.
01.04.2008 р. між ЗАТ «Санаторій «Карасан» (замовник) та ТОВ «НБТ» (підрядник) був укладений договір підряду б/н на виконання робіт з відсипки пляжу, який знаходиться у користуванні ЗАО «Санаторій «Карасан».
Договірна ціна робіт, визначена у відповідності до ГСН Д.1.1-1-2000, склала 357 355,20 грн., у т.ч. ПДВ 59559,20 грн.
В травні 2008 року між сторонами договору підряду б/н від 01.04.2008 р. підписаний акт виконаних підрядних робіт на суму 357355,20 грн., у т.ч. ПДВ 59559,20 грн.
Роботи з відсипки пляжу були сплачені ЗАТ «Санаторій «Карасан» за період з 11.04.2008 р. по 28.05.2008 р. (авансом) у безготівковій грошовій формі на загальну суму 357355,20 грн., у т.ч. ПДВ 59559,20 грн. (додаток №1).
На підставі податкових накладних, отриманих від ТОВ «НБТ», у відповідності до п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАТ «Санаторій «Карасан» нарахувало в травні - червні 2008 р. податковий кредит на суму 59559,20 грн. та включило його в податкові декларації (додаток №2), в т.ч.:
-в травні 2008 р. в сумі 34 559,19 грн.;
-в червні 2008 р. в сумі 25 000,01 грн.
Суд вважає, що дії з відсипки пляжів безпосередньо повязані з господарською діяльністю ЗАТ «Санаторій «Карасан» виходячи з наступного:
Пляжі знаходяться в експлуатації ЗАО «Санаторій «Карасан» у відповідності з договорами №4/06 від 14.12.06 р. (між бунами №1-8) та №23/07 від 03.09.07 р. (між бунами №8-10).
У відповідності з глосарієм Правил №272 пляж призначена для масового купання людей ділянка акваторії з прилеглою до неї ділянкою берегової території (довжиною 600-1200 м, шириною 50 м).
Пляжі прийняті до експлуатації ЗАТ «Санаторій «Карасан» для здійснення установчої діяльності (п.1.2 договору №4/06 и №23/07).
Метою установчої діяльності ЗАТ «Санаторій «Карасан» є отримання прибутку (п.3.1. Уставу).
Предметом установчої діяльності є надання у т.ч. санаторно-курортних, туристичних та медичних послуг з використанням традиційних та нетрадиційних методів лікування (п.3.2 Уставу).
У відповідності ст.15 Закону №2026 з метою організації діяльності курортів юридичні та фізичні особи використовують у т.ч. акваторію моря, кліматичні, ландшафтні та інші умови, які сприяють лікуванню, медичній реабілітації та профілактики захворювань.
Отже, для надання санаторно-курортних, туристичних та медичних послуг з метою отримання прибутку ЗАТ «Санаторій «Карасан» експлуатує пляжі, наданні йому на підставі договорів №4/06 и №23/07.
У відповідності до характеристики інженера - гідротехніка ОНН ГП «КРПУ» на момент передання до експлуатації пляж на всій ділянці розмитий до цоколя, ширина надводної частини не забезпечує гашення енергії коливання силою більше ніж 3 бали; меж бунами №5-7 пляж повністю розмитий, залишився тільки цоколь та пісок; між бунами №9-10 пляж в аварійному стані, середня ширина надводної частини 3 м. Висновки інженера: необхідно виконати підпитку пляжу.
Відповідно до п.п.4.2.12 договорів №4/06 и №23/07 ЗАО «Санаторій «Карасан» зобовязаний провести підготовку пляжу до експлуатації у відповідності з діючими нормативними актами.
Експлуатація споруди використання споруди відповідно з функціональним призначенням та здійснення необхідних дій з зберігання стану конструкцій, при якому вони здатні виконати задані функції с параметрами, які визначені вимогами технічної документації (п.2 Правил №32/288).
Пляж повинен відповідати наступним нормативним вимогам: дно акваторії пляжу повинно бути рівним, плотним, з пологим спуском без уступів до глибини 1,75 м., при ширині смуги від берега до 50 м., свобідне від тини, водоростей, очищене від коряг, лома та інших предметів, які можуть нести небезпеку для життя та здоровя відпочиваючих (п.2.1 Правил №272).
З метою підготовки пляжу до експлуатації, відповідно до п.п.4.2.12 договорів №4/06 и №23/07 и п.2.1 Правил №272 ЗАО «Санаторій «Карасан» здійснив відсипку пляжів.
Таким чином, відсипка пляжу - це захід, пов'язаний з підготовкою пляжу до використання у господарській діяльності, обовязок з виконання якого віднесено на ЗАТ «Санаторій «Карасан» у відповідності з п.п.4.2.12 договорів №4/06 та №23/07 та п.2.1 Правил №272.
Витрати, повязанні з відсипкою пляжу, а саме: витрати на придбання щебня, автопослуг на його перевезення та робот з відсипки щебня відносяться до господарської діяльності ЗАТ «Санаторій «Карасан».
Включення в состав податкового кредиту з ПДВ за травень 2007 р. ПДВ в сумі 6185,93 грн., нарахованого та сплаченого ЗАТ «Санаторій «Карасан» у звязку з придбанням водолазних послуг на суму 37115,57 грн. з ПДВ, повязано з тим, що:
- 14.12.2006 г. між ЗАТ «Санаторій «Карасан» (замовник) и ГП «КРПУ» (підрядник) був укладений договір «про надання послуг з підводного обстеження берегоукріплюючих споруд та дна акваторії» №4/06В.
09.02.2007 р. між сторонами договору №4/06В підписаний акт наданих послуг №ОУ-001009 на суму 37115,57 грн., у т.ч. ПДВ 6185,93 грн.
Водолазні послуги були сплачені ЗАТ «Санаторій «Карасан» 23.02.2007 р. у безготівковій грошовій формі на загальну суму 37115,57 грн., у т.ч. ПДВ 6185,93 грн.
Податкова накладна №113 від 09.02.2007 р. на суму ПДВ 6185,93 грн. отримана ЗАТ «Санаторій «Карасан» 29 травня 2007 р. (данні реєстру НН).
На підставі податкової накладної №113 від 09.02.2007 р., отриманої від ГП «КРПУ», у відповідності з п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАО «Санаторій «Карасан» нарахувало в травні 2007 р. податковий кредит на суму 6185,93 грн. и включило його у податкову декларацію за травень 2007 р.
Суд вважає, що витрати з придбання водолазних послуг з обстеження акваторії та берегоукріплюючих споруд безпосередньо повязані з господарською діяльністю ЗАТ «Санаторій «Карасан» виходячи з наступного:
Договір №4/06В от 14.12.2006 р. «про надання послуг з підводного обстеження берегоукріплюючих споруд та дна акваторії» укладений між ЗАО «Санаторій «Карасан» (замовник) та ГП «КРПУ» (виконавець).
Укладення договору №4/06В от 14.12.2006 р. є обовязковою передумовою для передання в експлуатацію ЗАТ «Санаторій «Карасан» берегоукріплюючих, протизсувних та пляжних споруд (буни, пляжі, підпорні стіни, набережна далі берегоукрукріплюючих споруд) за договорами №4/06 від 14.12.2006 р. відповідно п.п.1.3.1. вказаного договору №4/06.
Берегоукріплюючі споруди (буни, пляжі, підпірні стіни, набережна) експлуатуються ЗАТ «Санаторій «Карасан» для здійснення установчої діяльності (п.1.2 договору №4/06).
Метою установчої діяльності ЗАТ «Санаторій «Карасан» є отримання прибутку (п.3.1. Уставу).
Предметом установчої діяльності є надання у т.ч. санаторно-курортних, туристичних та медичних послуг з використанням традиційних та нетрадиційних методів лікування (п.3.2 Уставу).
Відповідно до ст.15 Закону №2026 з метою організації діяльності курортів юридичні та фізичні особи використовують у т.ч. акваторію моря, кліматичні, ландшафтні і умови які сприяють лікуванню, медичній реабілітації та профілактики захворювань.
Таким чином, для надання санаторно-курортних, туристичних та медичних послуг з метою отримання прибутку ЗАТ «Санаторій «Карасан» експлуатує берегоукріплюючі споруди, надані йому на підставі договору №4/06 від 14.12.2006 р.
В свою чергу укладення та виконання договору №4/06В від 14.12.2006 р. з водолазного обстеження підводної частини берегоукріплюючих споруд є обовязковою передумовою для отримання можливості використання берегоукріплюючих споруд, тобто повязано з підготовкою та організацією діяльності ЗАТ «Санаторій «Карасан» з надання санаторно-курортних, туристичних та медичних послуг.
Крім того, відповідно до п.п.4.2.12 договору №4/06 ЗАО «Санаторій «Карасан» зобовязаний провести підготовку пляжі до експлуатації у відповідності з діючими нормативними актами.
Експлуатація споруди використання споруди відповідно з функціональним призначенням та здійснення необхідних дій з зберігання стану конструкцій, при якому вони здатні виконати задані функції с параметрами, які визначені вимогами технічної документації (п.2 Правил №32/288).
Відповідно до п.2.5 Правил №272 щорічно перед початком купального сезону, дно акваторії, відведене для купання людей, повинно бути обстежено водолазами - професіоналами и очищено від зайвих предметів.
З метою підготовки пляжу до експлуатації, згідно з п.п.4.2.12 договору №4/06 та п.2.5 Правил №272 ЗАОТ «Санаторій «Карасан» здійснив витрати з водолазного обстеження.
Витрати на придбання водолазних послуг по обстеженню акваторії та берегоукріплюючих споруд, що знаходяться в експлуатації ЗАТ «Санаторій «Карасан» відносяться до господарської діяльності ЗАТ «Санаторій «Карасан».
Для здійснення дій з укріплення зсувного склону на ділянці підїзної автодороги до «Санаторію Карасан» позивачем проведені наступні господарські операції.
19.11.2007 р. між ЗАТ «Санаторій «Карасан» (замовник) та ТОВ «Центр науково-технічних послуг «Інжзахист» (підрядник) був укладений договір №07131 на проектно-дослідницькі роботи з складання робочого проекту (РП) «Укріплення зсувного схилу на ділянці підїзної автодороги до «Санаторію Карасан».
Договірна ціна склала 192376,00 грн., у т.ч. ПДВ 32063,00 грн. (додаток №А и протокол узгодження ціни до договору №07131).
18.02.2008 р. між сторонами договору №07131 підписаний акт складання-прийому проектно-дослідницької роботи на суму 192376,00 грн., у т.ч. ПДВ 32 063,00 грн.
Проектно-дослідницькі роботи були сплачені ЗАТ «Санаторій «Карасан» авансом в безготівковій грошовій формі на загальну суму 192376,00 грн., у т.ч. ПДВ 32062,66 грн.:
-04.12.2007 р. платіж на суму 96 188,00 грн., у т.ч. ПДВ 16031,33 грн.;
-18.02.2008 р. платіж на суму 96 188,00 грн., у т.ч. ПДВ 16031,33 грн.
На підставі податкових накладних №4 и №13, отриманих від ТОВ «ЦНТП «Інжзахист», відповідно до п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАО «Санаторій «Карасан» нарахувало у лютому 2008 р. податковий кредит на суму 32062,66 грн. та включило його у податкову декларацію за лютий 2008 р.
29.02.2008 р. між ЗАТ «Санаторіїй «Карасан» (замовник) и ТОВ «Центр науково-технічних послуг «Інжзахист» (підрядник) було укладено додаткову угоду №07131.01 к договору №07131 від 19.11.2007 р. на предмет виконання розділу «Проект оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС)» до робочого проекту (РП) «Укріплення зсувного схилу на ділянці підїзної автодороги до «Санаторію Карасан».
Договірна ціна робіт по додатковій угоді від 29.02.2008 р. склала 6511,00 грн., у т.ч. ПДВ 1085,00 грн. (додаток №Б к договору №07131).
20.03.2008 р. між сторонами договору №07131 підписаний акт №2 складання-прийому проектно-дослідницької роботи по додаткової угоди №07131.1 на суму 6511 грн., у т.ч. ПДВ 1085,00 грн.
Проектно-дослідницькі роботи були сплачені ЗАТ «Санаторій «Карасан» 05.03.2008 р. авансом в безготівковій грошовій формі на загальну суму 6511,00 грн., у т.ч. ПДВ 1085,17 грн.
На підставі податкової накладної №4 від 05.03.2008 р., отриманої від ТОВ «ЦНТП «Інжзахист», відповідно до п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАО «Санаторій «Карасан» нарахувало в березні 2008 р. податковий кредит на суму 1085,17 грн. та включило його у податкову декларацію за березень 2008 р.
Таким чином, загальна вартість робіт, виконаних та сплачених за договором №07131, склала 198887,00 грн., у т.ч. ПДВ 33 148,00 грн.
У лютому 2008 р. КРП «ПУ» виставило ЗАТ «Санаторій «Карасан» рахунки на оплату послуг з видачі технічних умов та узгодженню робочого проекту (РП) «Укріплення зсувного схилу на ділянці підїзної автодороги до «Санаторію «Карасан» на загальну суму 4330,23 грн., у т.ч. ПДВ 721,70 грн.:
-Рахунок №52 від 04.02.2008 р. на суму 1074,19 грн., у т.ч. ПДВ 179,03 грн., на сплату «Технічних умов з укріплення аварійної ділянки дороги в ЗАТ «Санаторій «Карасан»»;
-Рахунок №105 від 20.02.2008 р. на суму 3256,04 грн., у т.ч. ПДВ 542,67 грн., на сплату «Укладення по узгодженню робочого проекту з укріплення аварійної ділянки дороги в ЗАО «Санаторій «Карасан».
Вказані рахунки були у повному обсязі сплачені ЗАТ «Санаторій «Карасан» в лютому 2008 р. в безготівковій грошовій формі на загальну суму 4330,23 грн., у т.ч. ПДВ 721,70 грн.:
-Рахунок №52 від 04.02.2008 р. на суму 1074,19 грн., у т.ч. ПДВ 179,03 грн. сплачений 04.02.2008 р.;
-Рахунок №105 від 20.02.2008 р. на суму 3256,04 грн., у т.ч. ПДВ 542,67 грн. сплачений 22.02.2008 р.
На підставі податкових накладних №80 и №129, отриманих від КРП «ПУ», відповідно до п.п.7.2.6 ст.7 Закону №168 ЗАТ «Санаторій «Карасан» нарахувало в березні 2008 р. податковий кредит на суму 721,70 грн. та включило його в податкову декларацію за березень 2008 р.
Витрати на отримання технічних умов та узгодження робочого проекту з укріплення аварійної ділянки дороги до ЗАТ «Санаторій «Карасан» здійсненні ЗАТ «Санаторій «Карасан» з умовою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності та відповідають п.п.7.4.1 ст.7 Закону №168 виходячи з наступного.
22.03.2004 р. ЗАТ «Санаторій «Карасан» отримало державний акт (серія КМ №103463) на право власності на земельну ділянку не сільськогосподарського призначення площею 20,5892 га, розташованої між б/в «Айвазовський» и санаторієм «Утьос».
Як вбачається з генерального плану ЗАТ «Санаторій «Карасан» по території земельної ділянки, яка знаходиться у власності ЗАТ, проходить підїзна дорога, яка використовується для підїзду до корпусів та інш. обєктів санаторія.
Ділянка саме цієї підїзної дороги на території санаторія підлягав протизсувному укріпленню відповідно робочому проекту (РП) «Укріплення зсувного схилу на ділянці підїзної автодороги до «Санаторію Карасан». Даний факт підтверджується самим робочим проектом, а також висновком №16/01-14/08 від 04.04.2008 р. Управління архітектури и містобудування Алуштинського виконкому та висновком №31 від 03.04.2008 р. Державної азово-чорноморської екологічної інспекції: «ділянка дороги, вимагає негайного укріплення, відноситься до земель ЗАТ «Санаторій «Карасан» на праві власності на земельну ділянку».
Відповідно технічним умовам на проектно-дослідницькі роботи з укріплення укісу аварійної ділянки дороги на території ЗАТ «Санаторій «Карасан» №192 від 05.02.2008 р. (видані КРП «Протизсувне управління»): «Ділянка вказаної асфальтованої дороги місцевого значення на протязі порядку 20 м., розташована нижче спортивної площадки поблизу високого та крутого берегового укісу, знаходиться під загрозою руйнування в результаті обвально-зсувних процесів, що розвиваються на береговому укосі вище берегоукріплюючих споруд. На момент обстеження частина дороги зруйнована та знаходиться у аварійному стані».
Відповідно до ст. 47 Закону №962 використання зсувних земельних ділянок дозволяється за умови прийняття заходів відносно їх протизсувного захисту. Власники земельних ділянок зобовязані здійснювати грунтоохоронні заходи з метою запобігання погіршення їх якісного стану и якісного стану суміжних земельних ділянок и навколишнього середовища в цілому.
Таким чином, ділянка підїзної дороги, яку належить укріпити відповідно Робочого Проекту:
-використовується в господарській діяльності ЗАТ «Санаторій «Карасан» для підїзду до корпусів та іншим обєктам санаторія;
-знаходиться у межах земельної ділянки, яка належить ЗАТ «Санаторій «Карасан» на праві приватної власності;
-належить негайному укріпленню у звязку з аварійним станом;
-обовязок по здійсненню протизсувних дій покладена на ЗАТ «Санаторій «Карасан» відповідно до ст.47 Закону №962.
У суду не має підстав ставити під сумнів наведені доводи у висновку судової експертизи, оскільки вони підтверджуються матеріалами справи, не суперечать нормам матеріального права. За таких обставин, суд вважає непідтвердженими доводи податкового органу про не повязаність із власною господарською діяльністю тих господарських операцій, за якими позивач сформував податковий кредит у сумі 107087,00 грн. Тому висновки за актом перевірки, покладені в основу спірних податкових повідомлень-рішень, слід визнати такими, що не відповідають приписам закону і є недоведеними належним чином.
Доводи представника відповідача про те, що умови договору, укладеного позивачем із ДП «КРПЗУ» не передбачають обов'язку Закритого акціонерного товариства «Санаторій Карасан» щодо здійснення поновлення і капітального ремонту берегоукріплюючих споруд, не приймаються судом до уваги, оскільки зазначені обставини не виключають можливості використання позивачем результатів таких робіт у власній господарській діяльності з метою отримання економічної вигоди. Так само суд відхиляє і доводи представника податкового органу про те, що ділянка дороги, стосовно якої виконані роботи з укріплення зсувного схилу, знаходиться поза межами землекористування позивача, оскільки судом достеменно встановлено, що виконання таких робіт обумовлено необхідністю забезпечення безперешкодного доступу до корпусів та інших обєктів санаторію, що беззаперечно підтверджує зв'язок таких робіт із основним видом діяльності позивача.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Суд також вважає можливим стягнути на користь позивача суму судового збору, сплаченого відповідно до вимог немайнового характеру у розмірі 3,40 грн. та суму судових витрат, повязаних із проведенням судової експертизи, в порядку встановленому ст. 94 КАС України.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 87 КАС України витрати, пов'язані із проведенням судових експертиз віднесено до судових витрат.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно із наданою судовим експертом калькуляцією вартості роботи судового експерта по виконанню судово-економічної експертизи (а.с. 160, т. 2), експертом проведено експертизу за нормативної вартості експертогодини 64,53 грн. і витрачено на її проведення 123 години дослідження, що складає 7937,19 грн.
Зазначений розмір вартості проведення судової експертизи не перевищує граничних розмірів, встановлених ст. ст. 87, 92 КАС України, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №590 і Інструкції про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 року №710.
Фактична сплата позивачем вартості проведеної експертизи підтверджується матеріалами справи (а.с. 151-159, т. 2), тому суд вважає можливим стягнути на його користь суму витрат на проведення судової експертизи у розмірі 7940,59 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
В судовому засіданні 08.07.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 13.07.2010р.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушті в АР Крим від 04.03.2009 р. № 0000162301/0, від 12.05.2009 р. № 0000162301/1, від 22.07.2009 р. № 000016203/2.
3.Стягнути з Державного бюджету на користь Закритого акціонерного товариства «Санаторій Карасан» 7940,59 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Котарева Г.М.