Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 538/53/26
Провадження № 3/538/41/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2026 року Суддя Лохвицького районного суду Полтавської області Бондарь В.А., розглянувши матеріали, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_3 , посада: старший офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи, військове звання: капітан, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії КИП № 12 від 05.01.2026 року, 26.12.2025 р. у ІНФОРМАЦІЯ_3 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було проведено відповідну перевірку, в ході якої було виявлено наступне.
В ІНФОРМАЦІЯ_3 використовуються 7 нагрудних відеокамер:
нагрудний відеореєстратор АTIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № Н25А00749 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025№ б/н);
нагрудний відеореєстратор ATIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № H25А00748 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025 № б/н);
нагрудний відеореєстратор ATIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № H25А00749 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025 № б/н);
нагрудний відеореєстратор ATIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № H25A00742 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025 № б/н);
нагрудний відеореєстратоp ATIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № H25A00769 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025№ б/н);
нагрудний відеореєстратор ATIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № H25A00760 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025 № б/н);
нагрудний відеореєстратор ATIS Body Cam 128 Gb маркування відеокамера № H25A00749 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 31.08.2025 № б/н);
нагрудний відеореєстратор Тecsar BDS-46-GWCP маркування відеокамера № DSJ-23080036 (згідно накладної від 20.01.2024 № 13/2);
нагрудний відеореєстратор E-EYEXTM Black EYE маркування-відеокамера №2021-4927 (згідно акту внутрішнього переміщення основних засобів від 04.10.2025 № 76).
В ході проведення перевірки було встановлено наступне:
відеокамера № Н25А00742 видавалась:
15.12.2025 солдату ОСОБА_2 збережені відеофайли з даної нагрудної відеокамери відсутні;
16.12.2025 старшому сержанту ОСОБА_3 збережені відеофайли з даної нагрудної відеокамери відсутні.
17.12.2025 старшому лейтенанту ОСОБА_4 збережені відеофайли з даної нагрудної відеокамери відсутні.
25.12.2025 солдату ОСОБА_2 збережені відеофайли з даної нагрудної відеокамери відсутні.
Відеокамера № Н25А00749 видавалась:
18.12.2025 солдату ОСОБА_3 збережені відеофайли з даної нагрудної відеокамери відсутні.
23.12.2025 року рядовому ОСОБА_5 збережені відеофайли з даної нагрудної відеокамери відсутні.
У зв`язку із відсутністю вищевказаних відео можна припустити, що робота груп оповіщення здійснювалась без відеофіксації на маршруті оповіщення.
Таким чином, внаслідок своєї недисциплінованості, грубо порушуючи вимоги статей 2, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Інструкції № 532, капітан ОСОБА_1 , чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов`язків з військової служби, не доклав достатньо зусиль, для їх чіткого виконання, відповідно до визначених вимог статутів Збройних Сил України, в умовах воєнного стану.
Через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов`язків, у період із 01.12.2025 р. до моменту проведеної перевірки 26.12.2025 року, видачу та приймання портативних відеореєстраторів; облік, зберігання та видачу інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів; належне ведення відповідної документації належним чином не забезпечував. Також, будучи відповідальним за вивантаження відеозаписів, контроль за використанням технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото- і відеозапису не здійснював, тобто недбало ставився до військової служби, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, обставин викладені в протоколі про адміністративне правопорушення підтвердив в письмових поясненнях, вину визнав повністю, щиро розкаявся, просив суворо не карати.
Суддя, виходячи з норм статтей 268, 277-2 КУпАП, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 . Його неявка навіть в одне судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Крім того, на теперішній час на офіційному сайті «Судова влада України» у режимі онлайн фіксуються дата і час кожного судового засідання всіх справ, які розглядаються судами України, за допомогою якого будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи та стадії її розгляду..
Дослідивши фактичні обставини справи, надавши оцінку доказам, суд прийшов до наступних висновків.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).
Як відзначив суд у рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» (1989), сторона зобов`язана «демонструвати готовність брати участь у всіх етапах розгляду, що мають безпосередній стосунок до нього, утримуватися від використання прийомів для затягування процесу, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухань».
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до диспозиції статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами: протоколом про військове адміністративне правопорушення серії КИП № 12 від 05 січня 2026 року; актом перевірки використання працівників ТЦК та СП засобів фото-відео фіксації (нагрудних відеокамер) під час здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів; копією витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про призначення відповідальної особи № 568 від 29.08.2025 р.; копія посвідчення офіцера капітана ОСОБА_1 ; копія посвідчення учасника бойових дій на капітана ОСОБА_1 та іншими доказами по справі.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 року №1932-ХІІ зі змінами: особливий період період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 р. Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» на території України оголошено загальну мобілізацію та, після його затвердження 03.03.2022 р. Верховною Радою України, цей Указ набрав чинності, у зв`язку з чим в Україні відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» та статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» розпочався особливий період, який діє по теперішній час.
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, проходячи службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 капітан ОСОБА_1 , відповідно до вимог ст.ст. 3, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого ЗУ від 24.03.1999 р. №551-ХІV, зобов`язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованим та виявляти повагу до командирів начальників, беззастережно, неухильно, точно та у встановлений строк виконувати їх накази, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки, додержуватися вимог військових статутів, дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, бути взірцем належної поведінки, виконуючи службові обов`язки.
Відповідно до ст.ст. 1,4,6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця бездоганно та неухильно додержуватися всіх порядків і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Згідно статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожен військовослужбовець повинен свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; Бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; Постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися Збройних сил України.
Згідно статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов`язаний про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові.
Згідно статті 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ ,кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами ЗСУ, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно статті 49 Статуту внутрішньої служби ЗСУ військовослужбовці повинні бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про ЗСУ в цілому.
Згідно статті 2 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності.
Стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця:
Додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів ЗСУ, накази командирів; додержуватися визначених статутами ЗСУ правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Ч. 4 ст. 24 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу», окрім іншого визначено, що військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби:
На території вйськової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).
Відповідно до ч. 6 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред`явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Порядок застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації визначений Інструкцією із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 р. № 532.
Відповідно до пунктів 2-3 Розділу І Інструкції №532, уповноважені представника ТЦК та СП, які здійснюють заходи оповіщення громадян, перевірку військово-облікових документів у період проведення мобілізації та/або дії правового режиму воєнного стану, призначаються наказом керівника ТЦК та СП.
Застосування уповноваженими представниками технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, здійснюються з метою: попередження, виявлення або фіксування порушення призовниками військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку; фіксацій дій уповноважених представників.
Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 532 передбачено, що згідно наказу керівника ТЦК та СП призначається відповідальна особа з числа посадових осіб ТЦК та СП, яка забезпечує: зберігання, видачу та приймання портативних відеореєстраторів; зберігання, видачу та приймання карт пам`яті; неможливість зміни системної дати та часу; облік, зберігання та видачу інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів; належне ведення відповідної документації.
Відповідно до пункту 1 розділу ІV Інструкції № 532, вивантаження відеозаписів з карт пам`яті портативних відеореєстраторів на сервер зберігання відеозаписів здійснюється шляхом приєднання карти пам`яті до спеціального обладнання в автоматичному режимі за допомогою спеціального програмного забезпечення або в інший спосіб, визначений виробником цього сервера. Сервер забезпечення або в інший спосіб, визначений виробником цього сервера. Сервер зберігання відеозаписів повинен розміщуватися в межах контрольованої зони та не мати з`єднань з будь-якими глобальними мережами.
Відповідно до пункту 4 розділу ІV Інструкції № 532, контроль за використанням технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото- і відеозапису, здійснює відповідальна особа, а за інформацією, отриманою за їх допомогою, -безпосередньо керівник ТЦК та СП.
Крім того, протоколом службової наради під головуванням міністра оборони України від 13.08.2025 № 4351/уд/2, щодо обговорення ефективності системи мобілізації, шляхів її удосконалення та визначення цільових орієнтирів на 2025 рік, Міністерством оборони України визначено завдання щодо забезпечення 01.09.2025 р. порядком у застосовування встановленим термін до спеціально-технічних засобів (нагрудних камер) уповноваженими представниками ТЦК та СП під час здійснення заходів оповіщення військовозобов`язаних.
На виконання протоколу службової наради від 13.08.2025 №4351/уд/2, дорученням заступника Міністра оборони України від 25.08.2025 р. № 4351/уд/3 визначено завдання Командуванню Сухопутних військ ЗСУ з 01.09.2025 забезпечити оповіщення військовозобов`язаних представниками ТЦК та СП виключно з використанням засобів фото відеофіксації (нагрудних камер).
У свою чергу розпорядженнями Головнокомандувача ЗСУ від 15.10.2024 р. №20573 та начальника Генерального штабу ЗСУ від 03.06.2025 р. № 12686/дск на Службу правопорядку покладено завдання щодо законністю дій під час проведення заходів оповіщення та призову військовозобов`язаних на військову службу.
За встановлених обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 2 статті 172-15 КУпАП недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Обставиною, що пом`якшує покарання, суд визнає щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують покарання, судом не встановлено.
На підставі викладеного, врахувавши особу порушника, ступінь його вини, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку про накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Така позиція відповідає практиці Європейського суду з прав людини, зокрема у справі «Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року (заява № 10249/03), зазначено, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.
Разом з цим, Закон України «Про судовий збір» встановлює, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 665,60 гривень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 40-1, 283, 284, 307-308 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_3 , посада: старший офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи, військове звання: капітан, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_3 , посада: старший офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи, військове звання: капітан, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Лохвицький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: В.А. Бондарь