Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2026 р. №520/15947/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасечнік О.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати протиправними дії відповідача щодо невірного розрахунку позивачу суми одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
2. Зобовязати відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби з урахуванням календарної вислуги 8 повних років, в розмірі 139685,2 грн., з урахуванням попередньо виплачених сум.
В обґрунтування позову позивачем вказано, що при звільненні одноразова грошова допомога при звільненні виплачена не в повному розмірі, а саме за 3 повні календарні роки, хоча вислуга ОСОБА_1 у ДПСУ складає 27 років 09 місяців 26 днів, з них у ДПСУ понад 8 років, що підтверджується виданою довідкою. Слід врахувати, що за час служби у ДПСУ до звільнення 05.06.2025 ОСОБА_1 не виключалась зі списків особового складу, виключення зі списків проводило СхРУ, однак такі дії були визнані незаконним, а наказ про виключення був скасований в межах судової справи 520/10636/23. Отже, одноразова грошова допомога має виплачуватись в розмірі 34921,3х50%х8 (а не на 3, як вказано в розрахунку) = 139685,2 грн, а не 52381,95 грн., отже недоплата складає 87303,25 грн. Таким чином, неповна виплата ОГД при звільненні відбулася внаслідок попередніх дій іншого органу прикордонної служби, які судом визнані незаконними. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суд прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у адміністративній справі за вищевказаним позовом.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду не надав, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.
Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходила службу у військовій частині НОМЕР_2 , була звільнена та виключена зі списків особового складу 05.06.2025.
У позовній заяві позивач зазначає, що при звільненні одноразова грошова допомога при звільненні виплачена не в повному розмірі, а саме за 3 повні календарні роки, хоча вислуга ОСОБА_1 у ДПСУ складає 27 років 09 місяців 26 днів, з них у ДПСУ понад 8 років, що підтверджується виданою довідкою.
За час служби у ДПСУ до звільнення 05.06.2025 ОСОБА_1 не виключалась зі списків особового складу, виключення зі списків проводило СхРУ, однак такі дії були визнані незаконним, а наказ про виключення був скасований в межах судової справи 520/10636/23. Отже, одноразова грошова допомога має виплачуватись в розмірі 34921,3х50%х8 (а не на 3, як вказано в розрахунку) = 139685,2 грн, а не 52381,95 грн., отже недоплата складає 87303,25 грн.
У позовній заяві позивач зазначає, що спірним питанням є лише врахування кількості років вислуги для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, а також правових наслідків виплати одноразової грошової допомоги при незаконному звільненні з військової служби, що встановлено судовим рішенням. На думку позивача, таке незаконне звільнення не перериває обрахунок вислуги років, які надалі враховуються для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
Не погоджуючись з протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі по тексту - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 ст.9 Закону №2011-XII).
Підпунктом 1 п.2 ст.15 Закону №2011-XII (в редакції, чинній на момент звільнення позивача з військової служби) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, виплачується одноразова грошова допомога в таких розмірах: 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби - які звільняються з військової служби, зокрема, за станом здоров`я.
Згідно з п.2 ст.15 Закону №2011-XII у разі повторного звільнення військовослужбовців з військової служби одноразова грошова допомога, передбачена цим пунктом, виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, крім тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги.
Військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої цим пунктом, здійснюється за період такої служби з дня їх призову на військову службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували, крім тих осіб, які при попередньому звільненні з військової служби не набули права на отримання такої грошової допомоги. Зазначена допомога виплачується на день звільнення таких військовослужбовців. Умови та порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, які звільняються з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Правила виплати грошового забезпечення військовослужбовцям деталізовані приписами Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оброни України від 07.06.2018 №260 (далі по тексту Порядок №260; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 розділу XXXII Порядку №260 встановлено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби, військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або за призовом осіб із числа резервістів в особливий період) здійснюється виплата одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби у розмірах та на умовах, установлених пунктом 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до пункту 4 розділу XXXII Порядку №260 військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, при звільненні з військової служби виплачується одноразова грошова допомога в порядку та розмірах, визначених Порядком та умовами виплати деяким категоріям військовослужбовців одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 460.
Відповідно до пп. 1-5 Порядку та умов виплати деяким категоріям військовослужбовців одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2014 №460 (далі по тексту Порядок №460), військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (далі - військовослужбовці) та звільняються із служби, виплачується одноразова грошова допомога (далі - допомога) в розмірі 4 відсотки місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків місячного грошового забезпечення.
Військовослужбовцям виплата допомоги здійснюється за період військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період із дня їх призову на відповідну військову службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні з військової служби не набули права на отримання грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Розмір допомоги обчислюється з урахуванням пунктів 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення (без урахування винагород), на яке має право військовослужбовець на день звільнення.
Виплата військовослужбовцям допомоги у разі звільнення з військової служби здійснюється Міноборони, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на їх утримання.
Аналіз наведених приписів чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства дає підстави для висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні призначається військовослужбовцям у залежності від категорії, до якої вони віднесені.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 по справі № 520/10636/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправним та скасувати Наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.05.2022 № 141-ОС про припинення (розірвання) контракту, звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення за підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону №2232-ХІІ у запас майора ОСОБА_1 .
Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_3 поновити ОСОБА_1 на службі та на посаді.
Довідкою Військової частини НОМЕР_2 № 08/1043 від 07.06.2025 зазначено, що майор ОСОБА_1 з 01.11.2016 по 05.06.2025 проходила військову службу за контрактом в Державній прикордонній службі України.
Отже, суд дійшов висновку, що доводи позивача про право на отримання одноразової грошової допомоги з урахуванням календарної вислуги 8 повних років є доведеними.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо невірного розрахунку ОСОБА_1 суми одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби з урахуванням календарної вислуги 8 повних років, з урахуванням попередньо виплачених сум.
Щодо вимоги позивача зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби з урахуванням календарної вислуги 8 повних років саме в розмірі 139685,2 грн., суд зазначає, що здійснення нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні відноситься до виключних (дискреційних) повноважень відповідача, такий розрахунок відповідачем ще не проводився у зв`язку з чим суд не може перебирати на себе повноваження відповідача при здійсненні обрахунку належних позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, а тому вказана частина вимог не підлягає задоволенню.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо невірного розрахунку ОСОБА_1 суми одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби з урахуванням календарної вислуги 8 повних років, з урахуванням попередньо виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв`язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 15.01.2026 року.
Суддя Пасечнік О.В.