Рішення № 133318443, 13.01.2026, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
13.01.2026
Номер справи
918/1001/25
Номер документу
133318443
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" січня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/1001/25

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюка В.Г., при секретарі судового засідання Гупалюк О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода"

про стягнення в сумі 118 996 грн. 17 коп.

та матеріали

зустрічної позовної заяви Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

про визнання протиправним та скасування рішення комісії.

В засіданні приймали участь:

Від позивача: Янкевич Людмила Дмитрівна (в залі суду);

Від відповідача: Логвись Олена Іванівна (в залі суду).

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (далі - позивач, відповідач за зустрічним позовом) звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" (далі - відповідач, позивач за зустрічним позовом) про стягнення в сумі 118 996 грн. 17 коп.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Первісний позов мотивований тим, що на думку позивача відповідачем порушено пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ пропущення строку періодичної повірки ЗВТ на об`єкті споживача за адресою: вул. Князя Любомирського, 4а, м. Рівне, які пов`язані підставою виникнення.

Кодексом ГРМ встановлено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.

09 липня 2025 року Рівненською філією проведено обстеження вузла обліку природного газу на об`єктах відповідача та встановлено вищезазначені порушення: на об`єкті за адресою: вул. Князя Любомирського, 4а, м. Рівне фактична повірка лічильника мала бути проведена 05 липня 2025 року, коректора 03 липня 2025 року.

Як зазначає позивач, відповідачем 30 червня 2025 року подана заява про проведення повірки лічильників за вказаними адресами. Однак, дана заява була подана з порушенням строку встановленого пп. 1 п. 2 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ, а саме - звернення має бути направлене не пізніше 10 робочих днів до запланованої дати.

Отож, у відповідності до пп. 1 п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, Рівненською філією здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу згідно з актом-розрахунком № 59 від 07 серпня 2025 року виходячи із номінальної потужності газового обладнання, що складає 4 267, 39 м3.

Враховуючи наведене, позивач вважає, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" має заборгованість з оплати вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 118 996 грн. 17 коп.

Відповідач у свою чергу заперечує позовні вимоги та подав до суду відзив, в якому останній зазначає, що не визнає позовні вимоги у повному обсязі, оскільки нарахована заборгованість визначена за цінами, що перевищують рівень, установлений чинним законодавством для побутових споживачів природного газу, у тому числі Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" № 2479-IX від 09 лютого 2022 року.

Крім того, на переконання відповідача, у діях останнього відсутні порушення вимог підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, оскільки відповідач своєчасно звернувся до оператора ГРМ із заявою про проведення повірки лічильника від 20 червня 2025 року та 30 червня 2025 року, тобто в межах строків, установлених чинним законодавством України, зокрема постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 07 квітня 2023 року "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану".

Отже, зважаючи на вище викладені обставини, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Окрім того, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" подано зустрічну позовну заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" визнання протиправним та скасування рішення комісії, яка обґрунтована тим, що рішення яке оформлене протоколом № 59 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 07 серпня 2025 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки на переконання позивача за зустрічним позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" вчасно звернулося до оператора ГРМ із заявою про проведення повірки засобів обліку у строк, визначений чинним законодавством. Крім того, нарахування вартості природного газу здійснено за цінами, що перевищують тарифи, встановлені для побутових споживачів, що також є незаконним та необґрунтованим.

Зважаючи на вищевказане, позивач за зустрічним позовом просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", яке оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 07 серпня 2025 року про задоволення акту про порушення № 59 від 09 липня 2025 року та проведення нарахувань на підставі підпункту 1 пункту 4 Глави 4 ХІ Розділу Кодексу ГРС.

Не погоджуючись із поданим зустрічним позовом, Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" подано до суду відзив який обґрунтований наступними обставинами.

Відповідач за зустрічним позовом зазначає, що у зустрічному позові позивач посилається на нормативно-правові акти які стосуються регулювання житлово-комунальних послуг, а не послуг з розподілу природного газу відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та Кодексу газорозподільних систем. Зустрічним позивачем вказано, що останній є побутовим споживачем, що підтверджується витягом про державну реєстрацію, однак згідно з витягом з ЄДР встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" є юридичною особою, реєстрація якої проведена відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та відповідно до вимог Кодексу ГРМ та не може бути побутовим споживачем.

Також, на відповідач за зустрічним позовом звертає увагу на те, що лист від позивача за зустрічним позовом про проведення повірки приладів обліку подано 03 липня 2025 року, який у свою чергу мав бути поданий не пізніше 10 робочих днів до запланованої дати то навіть, якщо враховувати позицію зустрічного позивача, що ним заява до Рівненської філії була подана 30 червня 2025 року, вона була подана з пропущенням строку передбаченого Кодексом ГРМ. Посилання зустрічного позивача на те, що з листом від 20 червня 2025 року голова Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" зверталась з листом про проведення повірки ЗВТ не заслуговують на увагу, оскільки останній адресований АТ "Рівнегаз", який був оператором ГРМ до 31 грудня 2023 року та не здійснює діяльність з розподілу природного газу починаючи з 01 січня 2024 року.

Окрім того, відповідач за зустрічним позовом зазначає, що посилання зустрічного позивача на те, що з врахування Постанови КМ України № 440 від 07 квітня 2023 року "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" є необгрунованим, оскільки нормою пункту 3 постанови КМУ № 440 передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду (2022-2023 рр.). Відтак, постанова КМУ № 440 стосується обов`язкової повірки лічильників, а не конкретного опалювального періоду. Вона поширюється на всіх споживачів, чиї лічильники мають прострочені свідоцтва. За цією постановою, споживачі мають три місяці після завершення опалювального сезону для проведення обов`язкової повірки приладів обліку, якщо інше не передбачено в нормативних актах на той момент.

Окрім того, відповідач за зустрічним позовом звертає увагу суду на те, що термін чинності повірки лічильників позивача за зустрічним позовом закінчився у строки поза опалювальними періодами, у період воєнного і надзвичайного стану, починаючи з 2023 року, їх повірка проводиться з урахуванням Наказу № 1747.

Зважаючи на вищевикладені обставини, відповідач за зустрічним позовом, позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні зустрічного позову у повному обсязі.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 28 жовтня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 918/1001/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" про стягнення в сумі 118 996 грн. 17 коп., визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 02 грудня 2025 року.

12 листопада 2025 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника відповідача (позивач за зустрічним позовом) в порядку ст. 165 ГПК України надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги заперечує у повному обсязі.

13 листопада 2025 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" надійшов зустрічний позов до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17 листопада 2025 року зустрічну позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії залишено без руху, встановлено Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду доказів оплати судового збору у розмірі 2 422 грн. 40 коп.

17 листопада 2023 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника позивача (відповідач за зустрічним позовом) в порядку ст. 166 ГПК України надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якому останній спростовує доводи відповідача викладені у відзиві та просить суд основний позов задоволити.

19 листопада 2025 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" надійшла заява про усунення недоліків встановлених ухвалою суду від 17 листопада 2025 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 24 листопада 2025 року, зокрема: прийнято зустрічну позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії; зустрічний позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" об`єднано в одне провадження з первісним позовом у справі № 918/1001/25; підготовче засідання відбудеться 02 грудня 2025 року.

25 листопада 2025 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника відповідача (позивач за зустрічним позовом) надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 02 грудня 2025 року відкладено підготовче засідання на 16 грудня 2025 року.

04 грудня 2025 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника позивача (відповідач за зустрічним позовом) в порядку ст. 165 ГПК України надійшов відзив на зустрічну позовну заяву, в якому останній зустрічні позовні вимоги заперечує у повному обсязі.

10 грудня 2025 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника позивача (відповідач за зустрічним позовом) в порядку ст. 166 ГПК України надійшла відповідь на відзив на зустріну позовну заяву, в якому останній спростовує доводи відповідача викладені у відзиві та просить суд основний позов задоволити.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17 грудня 2025 року закрито підготовче провадження по розгляду позовної заяви у справі № 918/1001/25 за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" про стягнення в сумі 118 996 грн. 17 коп. та матеріали зустрічної позовної заяви Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії та призначено розгляд справи № 918/1001/25 до судового розгляду по суті на 06 січня 2026 року.

В судовому засіданні 06 січня 2026 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та заперечив проти задоволення зустрічного позову, представник відповідача у свою чергу позовні вимоги заперечив та просив суд вимоги зустрічного позову задоволити. Надалі, відповідно до статті 219 Господарського процесуального кодексу України, суд перейшов до стадії проголошення судового рішення яке відбудеться 13 січня 2026 року в приміщенні Господарського суду Рівненської області.

В судовому засіданні 13 січня 2026 року судом проголошено скорочене рішення.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Щодо первісного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" про стягнення в сумі 118 996 грн. 17 коп.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на підставі типового договору розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, надається послуга з розподілу природного газу Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку № 4А по вул. Лермонтова, м. Рівне "Лагода", про що підписана заява-приєднання № ТА-821 від 01 січня 2024 року до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до 1.3. Договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.

Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За цим Договором (п. 2.1 розділу ІІ) Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно із пп. 4 п. 7.2. Договору Рівненська філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Позивач доводить факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, та доводить, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки.

09 липня 2025 року представниками Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" проведено обстеження вузла обліку природного газу на об`єкті відповідача за адресою: вул. Казимира Любомирського, 4 А, м. Рівне.

За результатами обстеження встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, про що складено акт про порушення № 13, в якому вказано про пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, протермінована повірка лічильника газу GMS G40 PN 40 , № 114826 та коректора КПЛГ - 2.01.Р № 01534, остання дати повірки лічильника - 05 липня 2023 року, коректора - 03 липня 2023 року.

Представниками позивача за участю відповідача до акта про порушення № 59 складено акт перевірки вузла обліку природного газу, акт розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу, акт встановлення та пломбування засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу.

Комісією, протокол засідання комісії № 59 від 07 серпня 2025 року, розглянуто акт про порушення № 59 від 09 липня 2025 року, який складений про порушення пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Згідно з актом-розрахунком № 59 від 07 серпня 2025 року за пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMS G40 PN 40 , № 114826, яка мала бути проведена не пізніше 05 липня 2025 року, відповідачу відповідно до пп. 1 п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проведено з урахуванням наступного: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Період розрахунку з 00:00 год. 06 липня 2025 року по 15:00 год. 09 липня 2025 року, що становить 87 годин. Перерахований об`єм газу становить 4 267,39 куб. м.

Відповідно до абз. 1 пп. 2 п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС. Таким чином, донарахований об`єм газу становить 4 267,39 куб. м.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу газу становить 118 996 грн. 17 коп., яку позивач за первісним позовом просить стягнути на його користь з відповідача.

Щодо зустрічного позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії.

Як зазначає, позивач за зустрічним позовом, останній згідно з витягом про державну реєстрацію є побутовим споживачем послуг з постачання та розподілу природного газу.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" використовує для обігріву дахову котельну з котлом "Sime RS21Mk.II" та для обліку газу використовує вимірювальний прилад лічильник газу GMS G40, з номером вимірювального приладу 114826, 2007 року випуску та коректор типу КПЛГ -2.01 Р, номер вимірювального приладу 01534.

05 липня 2023 року ДП "Івано-Франківський науковим центром стандартизації, метеорології та сертифікації" видано свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, зі строком чинності до 05 липня 2025 року.

20 червня 2025 голова правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" Логвись О.І. помилково звернулася до РГК "Рівнегаз" із листом (заявою) про направлення для розпломбування комерційного вузла обліку на даховій котельні у зв`язку з черговою повіркою приладу обліку, з вихідної № 327 від 20 червня 2025 року.

У подальшому в усному порядку працівники РГК "Рівнегаз" повідомили голову ОСББ про те, що з такою заявою потрібно звертатися до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

30 червня 2025 року голова правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" Логвись О.І. звернулася до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" із листом (заявою) про направлення представника для розпломбування комерційного обліку на даховій котельні будинку у зв`язку із черговою повіркою приладу обліку та надання підмінних приладів обліку, з вихідної № 327 від 30 червня 2025 року.

Проте лист голови правління зареєстрований Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" за вихідної № РвФ/100/05.4-ВХ-11616-25 від 03 липня 2025 року.

09 липня 2025 року у будівлю, де знаходиться Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода", за адресою: м. Рівне, вул. Казимира Любомирського, 4-А, прибули представники Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

У той день перед розпломбуванням приладу ЗВТ та коректора проведено перевірку вузла обліку природного газу.

За результатами перевірки працівниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" складено акт про порушення № 59. Згідно з цим актом ОСББ порушило підпункт 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: пропуск строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим; протермінова повірка лічильника газу GMS G40 та коректора КПЛГ 2.01.Р № 1534.

07 серпня 2025 року рішенням, оформленим протоколом № 59 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ, вирішено акт про порушення № 59 від 09 липня 2025 року задовольнити та провести нарахування передбачені пп. 1 п. 4 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу.

На підставі зазначеного рішення комісії, Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" здійснено донарахування обсягу природного газу та його вартості за період з 00 год. 00 хв. 06 липня 2025 року до 15 год. 00 хв. 09 липня 2025 року (87 год.) в об`ємі 4 471,80 м. куб., на загальну вартість 118 996 грн. 17 коп. з ПДВ і за ціною 27,885 грн. за м. куб.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" вважає рішення, оформлене протоколом № 59 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 07 серпня 2025 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" вчасно звернулося до оператора ГРМ із заявою про проведення повірки засобів обліку у строк, визначений чинним законодавством. Крім того, нарахування вартості природного газу здійснено за цінами, що перевищують тарифи, встановлені для побутових споживачів, що також є незаконним та необґрунтованим.

В обґрунтування вказаних вище тверджень, позивач за зустрічним позовом вказує, що не було порушено строк на проведення звірки ЗВТ, оскільки Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" звернулося з відповідним листом у строк визначений законодавством України, зокрема постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 07 квітня 2023 року "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану".

Пунктом 2 Постанови № 440 передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується 1) на тимчасово окупованих територіях протягом 3-х місяців після закінчення воєнного стану, але не раніше закінчення опалювального сезону, 2) на територіях активних бойових дій або можливих бойових дій протягом 6-ти місяців з дати їх завершення, але не раніше закінчення опалювального сезону. Водночас, пунктом 3 Постанови № 440 встановлено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Також, згідно з пунктом 2 розпорядження Рівненського міського голови "Про закінчення опалювального сезону 2024-2025 років на території Рівненської міської територіальної громади рекомендовано Товариству з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" та споживачам, будівлі/будинку (квартири) яких обладнані індивідуальним опаленням, закінчити опалювальний сезон 2024-2025 років 31 березня 2025 року.

На переконання позивача за зустрічним позовом наведене свідчить, що згідно з постановою КМУ № 440 строк повірки лічильників, який закінчився під час дії воєнного стану, крім територій зазначених у пунктах 1 і 2, забезпечується протягом 3-х місяців після закінчення опалювального сезону. Тобто строк повірки лічильника для позивача за зустрічним позовом триває до 31 червня 2025 року, у межах вказаного строк голова правління ОСББ звернулася до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

Окрім того, позивач за зустрічним позовом зазначає, що Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29 липня 2022 року № 2479-IX врегульовано відносини на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Частиною 1 Статті 1 Закону про ринок природного газу під час воєнного стану введено мораторій на підвищення тарифів на послуги з розподілу природного газу для побутових споживачів.

Частиною 2 цього ж Закону встановлено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, ціна на природнии газ для побутових споживачів, а також для об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів, іншої уповноваженої співвласниками відповідно до законодавства особи, яка шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, в їхніх інтересах укладає договір про постачання природного газу для роботи газових котелень (дахових, прибудованих та/або таких, що розташовані на прибудинковій території) для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку (крім нежитлових приміщень), виробників теплової енергії - якщо вони використовують природний газ для виробництва теплової енергії для населення та уклали договір з суб`єктом ринку природного газу, на якого відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки, не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалася у відносинах між постачальниками та відповідними споживачами станом на 24 лютого 2022 року.

Ціною, яка застосовувалася відносинах між постачальником АТ "Рівнегаз", а пізніше Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" та споживачем Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" станом на 24 лютого 2022 року була 1 грн. 54 коп. за 1 м. куб.

Як стверджує позивач за зустрічним позовом наведене свідчить, що постачальник не може нараховувати заборгованість понад ціну передбачену станом на 24 лютого 2022 року, тому нарахована заборгованість за період з 00 год. 00 хв. 06 липня 2025 року по 15 год. 00 хв. 09 липня 2025 року (87 год.) у сумі 118 996 грн. 17 коп. є протиправною.

Отже, на переконання позивача за зустрічним позовом вказані вищ обставини свідчать, що рішення комісії оператора ГРМ, оформлене протоколом № 59, про донарахування обсягів та вартості природного газу Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" є протиправним і підлягає скасуванню.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є, договори та інші правочини.

За приписами ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Як встановлено з матеріалів справи, правовідносини між сторонами склались на підставі Типового договору розподілу природного газу, який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, шляхом підписання заяви-приєднання № ТА-821 від 01 січня 2024 року (далі - договір), згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"" є оператором ГРМ, а Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" - споживачем.

Відповідно до гл.6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, власник комерційного вузла обліку природного газу або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ВТВ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ або суб`єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

У главі 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об`єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ. У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або не допуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.

Відповідно до статті 1 розділу 1 Кодексу, вузол обліку природного газу / вузол обліку / ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Комерційним вузлом обліку/комерційним ВОГ є вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/ постачання) природного газу в точці комерційного обліку.

Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Повіркою лічильника газу є встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.

Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Порядок встановлення міжповірочних інтервалів визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Відповідно до пункту 3 Порядку встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1195, міжповірочні інтервали за категоріями законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - категорії) встановлюються Мінекономіки для забезпечення надійних результатів вимірювань протягом визначеного проміжку часу. За однією категорією може бути встановлено кілька міжповірочних інтервалів залежно від групи таких засобів, що мають однакове призначення, але відрізняються за принципом дії, конструкцією, метрологічними характеристиками, умовами експлуатації.

Пунктом 13 Розділу 2 цього Порядку передбачено, що заявники зобов`язані подавати ЗВТ на періодичну повірку з дотриманням міжповірочних інтервалів, установлених Мінекономрозвитку.

Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13 жовтня 2016 року № 1747, який набув чинності 29 листопада 2016 року (далі - наказ № 1747), для лічильників газу та пристроїв перетворення об`єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.

Відтак, періодична повірка лічильників газу проводиться один раз на 2 чи 8 років, залежно від типу лічильника і виробника. У кожного приладу є паспорт, де вказано термін повірки і міжповірочний інтервал. Якщо в паспорті лічильника вказано міжповірочний інтервал 8 років, то це означає, що лічильник підлягає періодичній повірці кожні 2 чи 8 років з дати його первинної повірки на заводі виробника.

Судом встановлено, що у відповідача встановлений лічильник GMS G40 PN 40, № 114826, що підлягає періодичній повірці через два роки.

Кодексом встановлено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.

Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Позивач доводить факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, та доводить, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки.

09 липня 2025 року представниками Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було проведено обстеження вузла обліку природного газу на об`єкті відповідача за адресою: вул. Казимира Любомирського, 4 А, м. Рівне.

За результатами обстеження встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, про що складено акт про порушення № 13, в якому вказано про пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, протермінована повірка лічильника газу GMS G40 PN 40 , № 114826 та коректора КПЛГ - 2.01.Р № 01534, остання дати повірки лічильника - 05 липня 2023 року, коректора - 03 липня 2023 року.

Відповідно до п.п. 1, 2, 5, 8 Глави 5, Порядок оформлення акта про порушення Розділу XI Кодексу ГРМ, порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Пунктом 4 даної глави передбачено, що у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою. Відповідачем акт про порушення підписаний з зауваженнями.

Представниками позивача за участю відповідача до акта про порушення № 59 складено акт перевірки вузла обліку природного газу, акт розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу, акт встановлення та пломбування засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу.

В подальшому у відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення № 59 від 09 липня 2025 року передано на розгляд комісії Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія).

Згідно із п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні Комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Комісією, протокол засідання комісії № 59 від 07 серпня 2025 року розглянуто акт про порушення № 59 від 09 липня 2025 року, який складений про порушення пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Згідно з актом-розрахунком № 59 від 07 серпня 2025 року за пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMS G40 PN 40 , № 114826, яка мала бути проведена не пізніше 05 липня 2025 року, відповідачу відповідно до пп.1 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проведено з урахуванням наступного: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Період розрахунку з 00:00 год. 06 липня 2025 року по 15:00 год. 09 липня 2025 року, що становить 87 годин. Перерахований об`єм газу становить 4 267,39 куб. м.

Відповідно до абз. 1 пп. 2 п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС.

Таким чином, донарахований об`єм газу становить 4 267,39 куб. м.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу газу становить 118 996 грн. 17 коп.

Суд зазначає, що з 01 січня 2024 року послуги з розподілу природного газу надає Оператор ГРМ - Рівненська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України". Саме з даним Оператором ГРМ, позивачем за зустрічним позовом підписано заява-приєднання № ТА-821 від 01 січня 2024 року до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Розділ ІІ Типового договору, яким визначений предмет договору, передбачає, що за цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. (п.п 2.1-2.2).

У пункті 2.3 визначено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Споживач зобов`язується, у тому числі, дотримуватись вимог договору та Кодексу газорозподільних систем (п.7.4).

Згідно п. 12.1. Типового договору цей договір укладається на невизначений строк.

Отже, відповідно до встановленого суд приходить до висновку, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" знало про умови типового договору, а саме що останній укладений з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" як із не побутовим споживачем.

Матеріали справи не містять доказів ініціювання Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" питання щодо внесення змін до договору в частині визначення останнього як побутового споживача.

Тобто, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" свідомо прийняло факт укладення правочину саме на таких умовах.

Правові засади функціонування ринку природного газу України визначені Законом України "Про ринок природного газу".

Відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Приписами пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що: вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - це сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством (підпункт 5); споживач природного газу (споживач) - це фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу (підпункт 80).

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

За змістом пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Згідно з Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" ОСББ є юридичною особою, та як було вищезазначено, не може підпадати під категорію побутовий споживач відповідно до вимог Кодексу ГРМ, тому, суд не приймає твердження відповідача (позивача за зустрічним позовом), що останній є побутовим споживачем.

Зустрічний позивач безпідставно вважає, що встановлений тариф на послуги з розподілу природного газу має застосовуватись для визначення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Для споживачів, що не є побутовими - враховується середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу (п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ). До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить прострочення повірки лічильника газу непобутовим споживачем.

Постановою НКРЕКП № 1944 від 30 грудня 2022 року зі змінами "Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу" для Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" встановлений тариф на послуги з розподілу природного газу у розмірі 1,54 грн. за 1 м 3 (без урахування ПДВ) та використовується для визначення місячної вартості послуги з розподілу природного газу відповідно до умов Кодексу ГРМ та Типового договору розподілу природного газу. Тариф на послуги розподілу природного газу однаковий для побутових і непобутових споживачів.

Тобто, необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу не відносить до тарифу послуги з розподілу природного газу, а є середньоарифметичним значенням маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.

Окрім того, зустрічний позивач не спростував факт пропущення строку передбаченого Кодексом ГРМ для звернянн із заявою щодо повірки лічильника.

З врахуванням того, що таке звернення мало бути подане не пізніше 10 робочих днів до запланованої дати то навіть, якщо враховувати позицію зустрічного позивача, що останнім заява подана 30 червня 2025 року, вона подана з пропущенням строку передбаченого Кодексом ГРМ.

Посилання зустрічного позивача на те, що з листом від 20 червня 2025 року голова ОСББ "Лагода" зверталась до АТ "Рівнегаз" про проведення повірки ЗВТ не заслуговують на увагу, оскільки Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" звернулося до оператора ГРМ який з грудня 2023 року не надає послуги із розподілу газу.

Постановою НКРЕКП від 27 грудня 2023 року № 2511 для АТ "Рівнегаз" зупинена дія ліцензії з розподілу природного газу.

Окрім того, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" не долучило до матеріалів справи належних та допустимих доказів скерування листа до оператора ГРМ саме 20 червня 2025 року.

Також, слід зазначити, що факт обізнаності Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" про зміну оператора ГРМ підтрведжується укладанням в 2024 році договір розподілу природного газу з оператором ГРМ - Рівненською філією Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

Як підтверджується матеріалами справи, факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки.

Пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим відповідно до пункту 2.4. глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем належить до правопорушень, внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів розподіленого природного газу споживачу.

З наведеного слідує, що порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об`єму спожитого газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв`язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об`єму розподіленого природного газу.

Передбачене підпунктом 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об`єму спожитого газу, позаяк чинне законодавство не встановлює взаємозв`язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об`єму розподіленого природного газу, що підтверджується судовою практикою, зокрема у справі № 912/2326/23.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Згідно з Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) є юридичною особою. Для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління.

Кодекс газорозподільних систем не передбачає звільнення споживача від відповідальності за пропуск строку періодичної повірки лічильника навіть з поважних причин.

Статтею 525 та частиною першою статті 526 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною першою статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Посилання зустрічного позивача на те, що з врахування Постанови КМ України № 440 від 07 квітня 2023 року "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" є необгрунованим та спростовується наступним.

Нормою пункту 3 постанови КМУ № 440 передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду (2022-2023 рр.).

Відтак, постанова КМУ № 440 стосується обов`язкової повірки лічильників, а не конкретного опалювального періоду. Вона поширюється на всіх споживачів, чиї лічильники мають прострочені свідоцтва. За цією постановою, споживачі мають три місяці після завершення опалювального сезону для проведення обов`язкової повірки приладів обліку, якщо інше не передбачено в нормативних актах на той момент.

Суть постанови - відновлення обов`язкової повірки лічильників, що призупинялася під час воєнного стану та стосується всіх споживачів, чиї лічильники потребують повіркичерез закінчення терміну її дії. Постановою № 440 надавалось три місяці після завершення опалювального періоду для проведення повірки. Дія постанови (щодо проведення повірки лічильників протягом 3-х місяців після закінчення опалювального періоду) не поширюється на окуповані території та території активних бойових дій. Відтак, Постановою 440 було відновлено повірку лічильників, строк повірки яких закінчився в період дії Постанови 412.

Дана позиція підтверджується Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08 жовтня 2024 року № 912/2326/23.

Мінекономіки листом № 3421-06/63335-03 від 18 вересня 2025 року надало роз`яснення щодо постанови КМУ від 07 квітня 2023 року № 440.

Зокрема в даному роз`ясненні вказано, що лічильники, термін повірки яких закінчився у період воєнного стану (період дії Постанови № 412) повинні бути подані на повірку відповідно до пункту 3 постанови № 440, тобто протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022-2023 років.

Водночас якщо термін чинності повірки лічильників закінчився у строки поза опалювальними періодами, у період воєнного і надзвичайного стану, починаючи з 2023 року, їх повірка проводиться з урахуванням Наказу № 1747.

Справа № 918/1074/24, на яку посилається заявник не є релевантною до даної справи, так як направляючи справу № 918/1074/24 на новий розгляд Верховний Суд вказав, що з врахуванням того, що повірка лічильника мала бути проведена - 27 січня 2024 року (саме в опалювальний період) судом першої інстанції не враховано, що споживач повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, так як вказана постанова (№ 440) не визначає після завершення якого саме опалювального сезону (2022-2023 рр. чи 2023-2024 рр.) повинні бути здійсненні вказані дії.

У справі № 918/1001/25 повірку лічильника газу GMSG40 РМ 40, № 114826 споживач мав провести до 05 липня 2025 року, коректора КПЛГ - 2.01.Р № 01534 до 03 липня 2025 року. Дата повірки припадає на міжопалювальний період, а відтак споживач мав провести їх повірку у строки встановлені відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13 жовтня 2016 року № 1747 "Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями".

Кодексом ГРМ визначено, що опалювальний період - це період з 01 жовтня по 30 квітня включно.

Відповідно до розпорядження міського голови міста Рівне, опалювальний сезон 2024-2025 у місті Рівне завершено 31 березня 2025 року.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що навіть якщо застосувати до спірних правовідносин положення постанови № 440 які трактує відповідач (позивач за зустрічним позовом), останній так чи інакше пропустив встановлений строк для подання заяви для повірки лічильника відповідно до кодексу ГРМ.

Відтак нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу газу проведено відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Позивачем за зустрічним позовом не доведено матеріалами справи протиправність рішення Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", яке оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 07 серпня 2025 року про задоволення акту про порушення № 59 від 09 липня 2025 року та проведення нарахувань на підставі підпункту 1 пункту 4 Глави 4 ХІ Розділу Кодексу ГРС.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. (ч.1 та 4 ст. 11 ГПК України).

Відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. (ч.4 ст. 236 ГПК України).

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18 липня 2006 року та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що п.1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Отже, сукупним аналізом наведених вище норм права, взятих судом до уваги тверджень сторін та досліджених доказів, суд констатує достатні правові підстави для задоволення первісного позову та відмові у зустрічному позові. Як наслідок, решту аргументів сторін суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду про задоволення позову.

Таким чином, за результатами з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підстави своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення первісного позову і стягнення з відповідача на користь позивача 118 996 грн. 17 коп. вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Також, зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що зустрічні позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат.

Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивачем за первісним позовом по справі у якості судових витрат заявлено сплату судового збору в розмірі 2 422 грн. 40 коп.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення первісного позову, відтак судовий збір у розмірі 2 422 грн. 40 коп. покладається на відповідач (позивача за зустрічним позовом).

Щодо сплаченого судового збору у розмірі 2 422 грн. 40 коп. за подання зустрічної позовної заяви, згідно статті 129 ГПК України останній покладається на позивача за зустрічним позовом у зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Первісний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" про стягнення в сумі 118 996 грн. 17 коп. - задоволити.

2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" (33028, м. Рівне, вул. Князя Любомирського, 4а, код ЄДРПОУ 36565213) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33000, м. Рівне, вул. Вишенського Івана, 4, код ЄДРПОУ 45182059) вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 118 996 (сто вісімнадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто шість) грн. 17 коп. та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. судового збору.

3. В задоволенні зустрічного позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії - відмовити.

4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повний текст рішення складено та підписано 15 січня 2026 року.

Суддя Вадим Торчинюк