Ухвала суду № 133317068, 15.01.2026, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.01.2026
Номер справи
902/1757/25
Номер документу
133317068
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"15" січня 2026 р. Cправа № 902/1757/25

Суддя Господарського суду Вінницької області Матвійчук В.В., розглянувши матеріали зустрічної позовної заяви Хмільницької міської ради № б/н від 13.01.2026 (вх. № 36/26 від 13.01.2026) у справі

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "МП-АЛЬФА" (Сосонське шосе, буд. 10, с-ще Літин, Вінницький район, Вінницька область, 22300)

до: Фермерського господарства "ДИНАСТІЯ - Ю.В." (вул. Шевченка, буд. 42, с. Осічок, Хмільницький район, Вінницька область, 22311)

до: Хмільницької міської ради (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Хмільницький район, Вінницька область, 22000)

про визнання незаконним та скасування пунктів рішення, визнання частково недійсним договору оренди землі та визнання відсутнім права оренди

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Господарського суду Вінницької області через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява № б/н від 24.12.2025 (вх. № 1880/25 від 24.12.2025) Товариства з обмеженою відповідальністю "МП-АЛЬФА" до Фермерського господарства "Династія-Ю.В." та Хмільницької міської ради, у якій позивач просить суд:

визнати незаконними та скасувати пункти 4, 5 рішення 76 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання № 3658 від 18.07.2025 у частині надання Фермерському господарству "Династія-Ю.В." в оренду та укладення з ним договору оренди землі строком на 25 років (але не більше дня державної реєстрації права власності) щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме:

площею 2,0200 га, кадастровий номер 0524884500:06:003:0024;

площею 0,8714 га, кадастровий номер 0524884500:06:003:0025;

площею 0,8129 га, кадастровий номер 0524884500:06:002:0406;

площею 0,6900 га, кадастровий номер 0524884500:06:003:0026, розташованих на території Хмільницької міської територіальної громади за межами населених пунктів;

визнати частково недійсним Договір оренди землі № 301-25 від 30.07.2025, укладений між Хмільницькою міською радою та Фермерським господарством "Династія-Ю.В.", у частині передання в оренду зазначених земельних ділянок;

визнати відсутнім право оренди Фермерського господарства "Династія-Ю.В." на вказані земельні ділянки, зареєстроване 30.07.2025 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі Договору оренди землі № 301-25 від 30.07.2025.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.12.2025, вказану позовну заяву розподілено судді Матвійчуку В.В.

Суд за вказаним позовом відкрив провадження у справі № 902/1757/25 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 27.01.2026, про що 29.12.2025 було постановлено відповідну ухвалу.

13.01.2026 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" до суду надійшла зустрічна позовна заява Хмільницької міської ради № б/н від 13.01.2026 (вх. № 36/26 від 13.01.2026) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МП-АЛЬФА", у якій позивач за зустрічним позовом просить:

визнати незаконним та скасувати рішення 29 сесії 5 скликання Лозівської сільської ради № 24 від 12.07.2010, яким надано згоду на укладення договору на управління спадщиною;

визнати недійсним (неукладеним) договір на управління спадщиною, укладений 13.07.2010 між Лозівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "МП-АЛЬФА".

Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи № 902/1757/25 раніше визначеному складу суду, 13.01.2026 вказану зустрічну позовну заяву передано для розгляду судді Матвійчуку В.В.

Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 180 Господарського процесуального кодексу України, відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву (ч. 1). Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову (ч. 2). Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об`єднуються в одне провадження з первісним позовом (ч. 3). Зустрічна позовна заява, яка подається з додержанням загальних правил пред`явлення позову, повинна відповідати вимогам статей 162, 164, 172, 173 цього Кодексу (ч. 4). До зустрічної позовної заяви, поданої з порушенням вимог, встановлених частиною четвертою цієї статті, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу (ч. 5).

Дослідивши зустрічну позовну заяву № б/н від 13.01.2026 (вх. № 36/26 від 13.01.2026) господарський суд дійшов висновку, що остання підлягає залишенню без руху з огляду на таке.

Згідно із ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, від 14.05.1981 N R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.

Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір перераховується в безготівковій або готівковій формі.

Згідно із ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пп. 1, 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 328,00 грн.

Як убачається з матеріалів позовної заяви, позивачем заявлено вимоги про визнання незаконним та скасування рішення 29 сесії 5 скликання Лозівської сільської ради № 24 від 12.07.2010, яким надано згоду на укладення договору на управління спадщиною, а також про визнання недійсним (неукладеним) договору на управління спадщиною, укладеного 13.07.2010 між Лозівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "МП-АЛЬФА".

Зазначені позовні вимоги є двома самостійними вимогами немайнового характеру, за кожну з яких відповідно до вимог чинного законодавства України підлягає сплаті судовий збір у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, загальний розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання до господарського суду позовної заяви, яка містить дві немайнові вимоги, становить 6 656,00 грн, що визначається шляхом множення ставки судового збору у розмірі 3 328,00 грн на кількість заявлених вимог.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Отже, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи, надходження до спеціального фонду Державного бюджету України якого перевіряються судом перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг). Це означає, що суд зобов`язаний перевірити надходження судового збору до спеціального фонду у межах кожної конкретної справи.

Звертаючись до суду з позовною заявою, позивач зобов`язаний сплатити судовий збір на загальних підставах та надати до суду документ, який підтверджує сплату судового збору саме у межах цієї справи. Своєю чергою механізм реалізації перевірки зарахування коштів судового збору визначений частиною другою статті 9 Законом України "Про судовий збір".

Оскільки законодавством не встановлено певного порядку проставлення на розрахункових документах на переказ коштів відмітки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, то суди, виконуючи наведені вище вимоги закону, повинні перевіряти таке зарахування, використовуючи способи, передбачені процесуальним законодавством, зокрема, в разі необхідності отримувати таку інформацію з Державної казначейської служби України, що забезпечує казначейське обслуговування цього фонду.

Таким чином, обов`язок перевірки факту зарахування судового збору покладається на суд.

Аналогічні висновки сформовано Верховним Судом у постановах від 28.04.2022 у справі № 520/10006/21, від 26.07.2023 у справі № 640/3949/22, від 02.05.2024 у справі № 440/9709/23.

Перевірка зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України здійснюється на підставі поданих заявником доказів на підтвердження сплати суми судового збору (постанова Верховного Суду від 13.04.2023 у справі № 640/18777/21).

Здійснивши перевірку зарахування судового збору, сплаченого позивачем за платіжною інструкцією № 18 від 12.01.2026, суд встановив, що відповідно до виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, сформованої за допомогою механізму централізованого отримання виписок з Державної казначейської служби України в автоматизованій програмі "Діловодство спеціалізованого суду", фактично зарахована сума судового збору становить 3 328,00 грн.

Водночас сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3 328,00 грн є меншим за встановлений розмір судового збору (6 656,00 грн) на 3 328,00 грн.

У зв`язку з наведеним позивачу, з урахуванням уже сплаченої суми судового збору у розмірі 3 328,00 грн, необхідно доплатити судовий збір у розмірі 3 328,00 грн.

З урахуванням викладеного, відповідно до частини 1 статті 174 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення зустрічної позовної заяви без руху із встановленням Хмільницькій міській раді строку для усунення виявлених недоліків.

Суд звертає увагу позивача на те, що за умовами ч. 3, 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 164, 174, 180, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

Зустрічну позовну заяву Хмільницької міської ради № б/н від 13.01.2026 (вх. № 36/26 від 13.01.2026) залишити без руху.

Хмільницькій міській раді усунути недоліки зустрічної позовної заяви № б/н від 13.01.2026 (вх. № 36/26 від 13.01.2026) у спосіб визначений ГПК України.

Встановити Хмільницькій міській раді строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом 5 (п`яти) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Попередити Хмільницьку міську раду про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Копію ухвали направити Хмільницькій міській раді до електронного кабінету в ЄСІТС.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Ухвала підписана 15.01.2026.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи