Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" січня 2026 р. Cправа № 902/1440/25
Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни за участю секретаря судового засідання Ткача Д.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Вінницяобленерго", 21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Магістратська, будинок 2, ідентифікаційний код юридичної особи 00130694
до Фізичної особи-підприємця Бзнуні Карена Буртеловича, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
про стягнення 79 538,31 гривень
за участю представників:
від позивача - Первак О.В., згідно довіреності
відповідач, представник відповідача - не з`явилися
В С Т А Н О В И В:
До Господарського суду Вінницької області 23.10.2025 року надійшла позовна заява №СО-61-572 від 21.10.2025 (вх. № 1541/25 від 23.10.2025) Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" до Фізичної особи-підприємця Бзнуні Карена Буртеловича про стягнення 79 538,31 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.10.2025 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.
Ухвалою від 27.10.2025 судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 902/1440/25, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 25.11.2025 року о 10:00 год.
За наслідком судового засідання 25.11.2025, суд постановив ухвалу про відкладення судового засідання з розгляду справи №902/1440/25 по суті на 12:00 год. 11.12.2025, яку занесено до протоколу судового засідання.
У судовому засіданні 11.12.2025 суд постановив ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи № 902/1440/25 по суті до 12:00 08.01.2026, яку занесено до протоколу судового засідання.
18.12.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання № СО-61-720 від 16.12.2025 (вх. № 01-34/13608/25 від 18.12.2025) про долучення документів до матеріалів справи.
08.01.2026 до суду від представника відповідача надійшло клопотання № б/н від 08.01.2026 (вх. № 01-34/13608/25 від 18.12.2025) про розгляд справи за відсутності відповідача та представника відповідача. У вказаному клопотанні представник відповідача також зазначив про заперечення щодо задоволення позову у повному обсязі з підстав викладених ним у минулому судовому засіданні та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
На визначену судом дату у судове засідання з`явився представник позивача. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений ухвалою від 11.12.2025, про що свідчить відповідна довідка про доставку електронного листа та у судовому засіданні 11.12.2025 під розписку.
Частиною 1 статті 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно пункту 1 частини 3 статті 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Приймаючи до уваги, що відповідно до вимог статті 242 ГПК України учасників справи було належним чином повідомлено про судове засідання у справі та на засадах відкритості і гласності судового процесу учасникам справи створено всі необхідні умови для захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів та неявка відповідача у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, його представника.
Судом враховано також клопотання представника відповідача про розгляд справи за відсутності відповідача та його представника.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
За наслідком розгляду справи у судовому засіданні 08.01.2026 року суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення та повідомив час проголошення вступної та резолютивної частин рішення в межах цього судового засідання.
На оголошення вступної та резолютивної частин рішення сторони не з`явилися, у зв`язку з чим вступна та резолютивна частина рішення долучена до матеріалів справи без його проголошення.
Суть спору:
Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" звернулося до Господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Бзнуні Карена Буртеловича про стягнення з відповідача на користь позивача 79 538,31 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ.
На обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме п.п.6, п.п. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ згідно яких споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та приладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України, а також забезпечувати збереження і цілісність установлених на його об`єкті розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Позивачем зазначено, що відповідно до норм пункту 8.2.5. ПРРЕЕ, на місці виявлення порушення представниками позивача був складений акт про порушення ПРРЕЕ №03567 від 19.07.2023 року.
За твердженням позивача акт відповідачем не було підписано, тому другий примірник акту та запрошення на комісію з розглядів акту було відправлено поштовим відправленням. Індикатор впливу магнітного поля № 9102358 та оргскло в присутності відповідача були вилучені представниками позивача, укладено в прозорий сейф - пакет, який опломбований пломбою №10086985. Відповідно до вимог пункту 8.2.6. ПРРЕЕ відповідача було запрошено на 03.08.2023 на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ.
Позивач зауважив, що 03.08.2023 засідання комісії СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення було перенесено на 17.08.2023 рік у зв`язку з відсутністю тарифу.
17.08.2023 засідання комісії СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення відбулось без участі відповідача.
Позивач зазначив про прийняття 17.08.2023 комісією структурної одиниці "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" по розгляду акту про порушення рішення, оформленого протоколом засідання комісії №186 від 17.08.2023 року, про здійснення розрахунку вартості не облікованої електричної енергії відповідно до підпункту 4 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ за період з 17.01.2023 року по 19.07.2023 року. Згідно проведеного розрахунку вартість та обсяг не облікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ склали 15840 кВт*год на суму 79538,31 гривень.
Позивач зауважив, що відповідач не був присутній на засіданні комісії по розгляду актів, а тому відповідно до приписів п.8.2.6. ПРРЕЕ вказаний протокол та рахунок на оплату вартості не облікованої електричної енергії було направлено відповідачу поштою.
Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив вартість необлікованої електричної енергії, позивач звернувся із відповідним позовом до суду про таке стягнення.
Відповідач своїм процесуальним правом надання відзиву на позов не скористався.
Представник позивача у судовому засіданні 11.12.2025 проти позову заперечив, зазначив, що відповідач повідомляв позивача про осипання стрічки; ФОП Бзнуні К.Б. був відсутній під час проведення перевірки; про засідання комісії не був повідомлений; рішення комісії не отримував; зауважив про відсутність у матеріалах справи інструкції з використання індикатору впливу магнітного поля та відповідного сертифікату.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
07 вересня 2010 року між Відкритим акціонерним товариством "Акціонерна компанія Вінницяобленерго" як постачальником та ФОП Бзнуні Кареном Буртеловичем як споживачем був укладений договір про постачання електричної енергії № 509801 (далі - договір про постачання) (т. 1 а.с. 85-107).
Відповідно до пункту 1.1. договору про постачання постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 275,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно з пунктом 1.3. договору про постачання точка продажу електричної енергії знаходиться на межі балансової належності електромереж постачальника та споживача, що вказана у відповідних додатках до цього договору.
За умовами пункту 2.1. договору про постачання під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
До зазначеного договору про постачання сторонами підписано відповідні додатки до договору згідно з розділом 9 договору (т. 1 а.с. 90-107).
Згідно пункту 1 додатку № 2 до договору "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" межі балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін за стан електромереж в точках продажу визначені у таблиці 2.1.: точки продажу електроенергії - інв.№ 13-562-1, номінал напруги - 10 кВ, назва об`єкту електричної мережі - ЗТЛ№10/0,4кВ № 17 Ф - 28 ПЛ-10кВ, клас споживача у точці продажу - 2, № тариф групи - 7, режим роботи ел.установки (год. в день / днів на тиждень) - 8/5, категорія надійності ел.пост. (відповідно схемі) - 3, межа балансового розмежування та експлуатаційної відповідальності сторін в точці продажу (назва точки продажу) - на наконечниках кабельного вводу живильної лінії КЛ-10 кВ Ф № 28 ЗТП - № 17.
Відповідно до заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі електричної енергії) від 01.12.2018 учасник роздрібного ринку електричної енергії оператор системи розподілу ПАТ "Вінницяобленерго", що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої згідно Постанови НКРЕКП від 13.11.2018 р. №1414, повідомив про припинення діяльності ПАТ "Вінницяобленерго", як постачальника за регульованим тарифом та про приєднання споживача (ФОП Бзнуні К.Б.) з "01" січня 2019 р. до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № МО-509801 від 07.09.2010р. за особовим рахунком № НОМЕР_2 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом (т. 1 а.с. 108).
За умовами вказаної заяви об`єктами споживача ФОП Бзнуні Карена Буртеловича є об`єкти що знаходяться за адресами: с. Озаринці, вул. Набережна, буд. 40 та смт. Вендичани, вул. Вінницька, буд. 1 - В.
Згідно акту № 272192 від 01.04.2019 технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" у присутності споживача, адреса Вендичани, вул. Вінницька, буд. 1-В здійснено технічну перевірку вимірювального пристрою - електролічильника типу NiK2301 АП1, № лічильника 0486817 та здійснено його пломбування (т. 1 а.с. 110).
У акті про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до акту №272192 від 01.04.2019 вказано наступне: 1. Лічильник а) держтавро 2011 р. ІІІ кв.; б) клемник лічильника 10335454; в) ЗКО 10335455; 5. Пломбувальний матеріал - тросик; 6. Інше - М9102358 - індикатор впливу магнітного поля.
У вказаному акті зазначено про пломбування та прийняття на відповідальне збереження споживачем Бзнуні К.Б. 01.04.2019 чотирьох пломб, індикатору впливу магнітного поля М9102358.
Згідно акту № 282895 від 29.10.2019 технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" у присутності уповноваженого представника споживача, адреса Вендичани, вул. Вінницька, буд. 1-В здійснено технічну перевірку вимірювального пристрою - електролічильника типу NiK2301 АП1, № лічильника 0486817 та здійснено його пломбування (т. 1 а.с. 44).
У акті про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до акту №282895 від 29.10.2019 вказано наступне: 1. Лічильник а) держтавро 2011 р. ІІІ кв.; б) клемник лічильника 10335454; в) ЗКО 10335455; 5. Пломбувальний матеріал - тросик; 6. Інше - М9102358 - індикатор впливу магнітного поля.
У вказаному акті зазначено про пломбування та прийняття на відповідальне збереження споживачем Бзнуні П.К. 29.10.2019 п`яти пломб, індикатору впливу магнітного поля М9102358.
19 липня 2023 року АТ "Вінницяобленерго" було проведено перевірку об`єкта відповідача у присутності споживача Бзнуні К.Б., за адресою: смт. Вендичани, вул. Вінницька, буд. 1-В, за результатом якої було складено Акт про порушення № 03567 (далі - Акт про порушення) (т. 1 а.с. 21-30, 60).
У акті про порушення зазначено про виявлення під час перевірки порушення п.п. 6, 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ щодо не забезпечення споживачем належного технічного стану безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України
Зазначено про не забезпечення споживачем збереження і цілісності установлених на території та/або об`єкті (у приміщенні) споживача розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування, а саме порушено геометрія магнітної суспензії під впливом магнітного поля, індикатора впливу №М9102358, що встановлена на захисному екрані (оргскло) доступ до л-ка типу NiK2301 АП1, №0486817. Акт про пломбування № 282895 від 29.10.2019 р.
Окрім цього, у Акті про порушення зазначено наступне:
- п.1 - відомості про прилад обліку - лічильник № 0486817 типу NiK2301 АП1, номінальний струм 5-100, місце встановлення РЩ-0,4кВ, позначення на схемі - 2;
- п. 2 - місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан: оператора системи - захисний екран, оргскло ПАТ ВОЕ 10335455 - візуально не порушено; кл. л-ка ПАТ ВОЕ 10335454 - візуально не порушено; 2011/ІІІ кв. - візуально не порушено; індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів: М9102358 - порушена геометрія магнітної суспензії;
- п. 3. - відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача: тип комутаційного апарата та/або запобіжника - АВ, місце встановлення - РЩ-0,4кВ, позначення на схемі - 1, опломбовано оператором системи, струм спрацювання - 50;
- п. 5 - режим роботи 8 годин на добу 5 днів на тиждень; споживач не надав паспортних даних всіх наявних електроустановок під час акту про порушення ПРРЕЕ; дозволена потужність споживання відповідно до умов договору 25,0 кВт;
- п. 7 - схема обліку електричної енергії відновлена;
- п. 8 - перелік об`єктів або струмоприймачів, відключених від електроживлення - відключення не проводилось;
- п. 9 - заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення - проведено заміну ел. лічильника № 0297080 типу НІК 2301 АПЗ на лічильник № 84902096 типу ISKRA;
- п. 10 - перелік вилучених та укладених у пакет засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: індикатор впливу магнітного поля №М9102358 та оргскло; пакет опломбований пломбою № 10086985; акт про пломбування від 19.07.2023 № 494004;
-п. 11 - комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання - 03.08.2023 о 10:00 год., за адресою: м. Могилів-Подільський, вул. Полтавська, 87, на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа.
Як слідує з акту, цей акт про порушення підписаний трьома представниками позивача. Відомості щодо підписання акту споживачем та про отримання ним другого примірника акту відсутні. Зауваженнях до акту про порушення відсутні.
У додатку до акту про порушення зазначено: сейф - пакет; відео, фотофіксація.
У додаткових відомостях до акту про порушення вказано, що фотофіксацію виявленого порушення проведено на телефон.
На підтвердження здійснення виявленого порушення до матеріалів справи долучено фотоматерали, щодо відмови від підписання акту - диск із відеозаписом (т. 1 а.с. 28, 60).
На підтвердження надсилання акту про порушення споживачу до позовної заяви долучено копію квитанції № 2400003740000 від 27.07.2023 про надіслання поштової кореспонденції ФОП Бзнуні К.Б. на відому оператору системи адресу відповідача (т. 1 а.с. 23).
Як убачається із матеріалів справи, 03 серпня 2023 відбулось засідання комісії СО "Могилів-Подільські ЕМ" по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. Комісія розглянула Акт про порушення №03567 від 19.07.2023 року (ФОП Бзнуні К.Б.) у складі трьох осіб представників СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" та за відсутності ФОП Бзнуні К.Б. (т. 1 а.с. 31).
Згідно з рішенням засідання комісії СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" від 03.08.2023 по розгляду акту про порушення №03567 від 19.07.2023, оформленого протоколом №183 від 03.08.2023, комісія вирішила перенести засідання комісії на 17.08.2023 у зв`язку з відсутністю тарифу.
07.08.2023 СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" сформовано лист №СО-61-387 від 07.08.2023 у якому відповідача запрошено на повторне засідання комісії СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ на 17.08.2023 о 10-00 год. за адресою: м. Могилів-Подільський, вул. Полтавська, 87 та повідомлено, що на цій комісії буде розглянуто акт про порушення № 03567 від 19.07.2023р. (т. 1 а.с. 33).
На підтвердження надсилання протоколу засідання комісії № 183, повідомлення про повторне засідання комісії споживачу позивачем подано копію квитанції №2400100322809 від 08.08.2023 про надіслання поштової кореспонденції Бзнуні Карену Буртеловичу, 24032, Вендичани на відому оператору системи адресу відповідача та конверт про відправлення (т. 1 а.с. 32, 112).
17 серпня 2023 р. відбулось засідання комісії структурної одиниці "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" по розгляду Акту про порушення №03567 від 19.07.2023 року у складі трьох представників АТ "Вінницяобленерго"; за відсутності споживача; на якому комісія розглянула акт про порушення №03567 від 19.07.2023 та прийняла рішення, оформлене протоколом №186 від 17.08.2023 (т. 1 а.с. 34).
Комісією на засіданні 17.08.2023 розглянуто Акт про порушення №03567 від 19.07.2023 та вирішено провести нарахування згідно ПРРЕЕ п. 8.4.2. п.п. 4 по потужності за 182 доби.
Згідно з рішенням засідання комісії СО "Могилів-Подільські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" від 17.08.2023 по розгляду акту про порушення №03567 від 19.07.2023, оформленого протоколом №186 від 17.08.2023 та на підставі вищевказаного акту про порушення, відповідачу здійснено нарахування за необліковану активну електричну енергію у сумі 79 538,31 гривень за загальний не облікований обсяг активної електроенергії 15840 кВт*годин за період 132 календарних днів за період з 17.01.2023 по 19.07.2023.
На підтвердження надсилання протоколу засідання комісії № 186 споживачу, розрахунку та рахунку на оплату необлікованої електричної енергії у сумі 79 538,31 гривень позивачем подано копію квитанції № 2400100323961 від 23.08.2023 про надіслання поштової кореспонденції ФОП Бзнуні К.Б., 24032, Вендичани на відому оператору системи адресу відповідача та конверт про відправлення (т. 1 а.с. 35, 113).
У зв`язку з несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в сумі 79538,31 гривень позивач звернувся до відповідача із претензіями щодо сплати вказаної суми необлікованої електричної енергії (т. 1 а.с. 38-43).
Обставину отримання претензії відповідачем представником відповідача підтверджено у судовому засіданні.
Доказів оскарження рішення комісії, сплати відповідачем нарахованої вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 79538,31 гривень матеріали справи не містять.
У зв`язку з несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в сумі 79538,31 гривень у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача вказаної суми необлікованої електричної енергії.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом враховано таке.
Предметом позову у цій справі є матеріально-правова вимога позивача до відповідача про стягнення 79 538,31 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ.
Відповідно до статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склалися між сторонами суд враховує таке.
Згідно положень статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до приписів частини 1, частини 2 статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно частини 4 статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 14 ЦК України визначено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
За змістом статей 6, 526, 626-631 ЦК України договір є обов`язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 611 ЦК України в разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.
За вимогами частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (надалі - ПРРЕЕ, постанова № 312 від 14.03.2018).
Положеннями пункту 2 ПРРЕЕ (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Згідно пункту 6 ПРРЕЕ до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Відповідно до пункту 2.1.7 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
За умовами пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об`єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема:
1) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін;
2) щодо однолінійної схеми електропостачання об`єкта;
3) щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо);
4) щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності;
5) щодо технічних даних силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі/розподілу електричної енергії, якими здійснюється розподіл електричної енергії (для об`єктів споживачів, для яких розрахункові засоби вимірювальної техніки встановлені не на межі балансової належності).
Згідно зі статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
Відповідно до положень пунктів 2.3.1-2.3.4 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.
Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716) затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (надалі - ККОЕЕ), дія якого поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (надалі - ППКО).
Відповідно до підпункту 14 пункту 1.2.1 ККОЕЕ (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з`єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.
За змістом підпункту 19 пункту 1.2.1 ККОЕЕ засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) - засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Підпунктом 20 пункту 1.2.1 ККОЕЕ визначено, що засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 31 підпункту 1.2.1 ККОЕЕ лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання.
За умовами пункту 1.1.2. ПРРЕЕ індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатор) - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника.
Згідно підпункту 53 підпункту 1.2.1 ККОЕЕ пошкодження пломб (індикаторів) - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Згідно з підпунктом 5.16.1 ККОЕЕ з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.
Підпунктом 5.16.3 ККОЕЕ визначено, що пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також (за можливості) на кришках, боксах та інших пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають: первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ; кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів; двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги; клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв`язку ЗВТ; клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів; відкриті дооблікові силові кола живлення; усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин.
В силу припису підпункту 5.16.15 ККОЕЕ після пломбування/розпломбування ЗВТ та пристроїв ВОЕ на об`єкті складається акт пломбування/розпломбування, що підтверджує факт установлення/зняття пломб та індикаторів на/у ЗВТ (зокрема передбачених виробником ЗВТ), відповідність їх стану (неспрацьований/спрацьований), а також передачі встановлених ЗВТ та інших складових ВОЕ, пломб та індикаторів на збереження. Акт пломбування/розпломбування має також містити інформацію про місце кожної пломби/індикатора, найменування суб`єкта, який встановлює/знімає пломбу/індикатор, і суб`єкта, відповідального за збереження та цілісність пломби/індикатора.
Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ під терміном "необлікована електрична енергія" слід розуміти обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
За змістом абзаців 8, 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до абзаців 12, 13 пункту 8.2.5. ПРРЕЕ акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
Відповідно до абзацу 14 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Відповідно до абзацу 5 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
За умовами абзацу 6 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ у разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Абзацами 9, 12 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ визначено, що рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Як встановлено судом, в акті про порушення №03567 від 19.07.2023 зафіксовано порушення відповідачем підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ, за змістом яких споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
У акті про порушення зазначено про виявлення під час перевірки порушень п.п. 8, п.п. 6 п. 5.5.5. ПРРЕЕ - споживач не забезпечив належного технічного стану безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України. Не забезпечення споживачем збереження і цілісності установлених на території та/або об`єкті (у приміщенні) споживача розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування, а саме порушена геометрія магнітної суспензії під впливом магнітного поля, індикатора впливу №М9102358, що встановлена на захисному екрані (оргскло) доступ до л-ка типу NiK2301 АП1, №0486817.
Приписами пункту 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
За умовами підпункту 4 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
Відповідно до пункту 8.4.3. ПРРЕЕ оператором системи з метою запобігання розкраданню електричної енергії можуть бути встановлені індикатори на лічильники електричної енергії споживача.
Індикатори встановлюються споживачу безоплатно.
Індикатори мають бути сертифіковані (атестовані у разі встановлення лічильників із вмонтованим індикатором) в установленому порядку та мають фіксувати вплив на лічильник полів, силові характеристики яких перевищують такі порогові значення: для постійних магнітних полів - 100 мТл; для змінних магнітних полів - 30 мТл; для електричних полів - 5 кВ.
На вимогу споживача електричної енергії під час встановлення представниками оператора системи індикаторів на лічильники або лічильників із вмонтованими індикаторами мають надаватися копії сертифіката про сертифікацію та/або свідоцтва про атестацію цих індикаторів або лічильників із вмонтованими індикаторами.
Факт установлення індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на/у лічильниках (у тому числі передбачених виробником лічильника), відповідність їх стану (неспрацьований) та передачу цих лічильників, пломб та індикаторів на збереження, який складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності споживача (власника або користувача об`єкта) або уповноваженої ним особи та підписується ними.
Згідно абзацу 1 пункту 8.4.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
Абзацом 6 пункту 8.4.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
Суд зауважує, що у акті про порушення представниками АТ "Вінницяобленерго" зазначено: порушена геометрія магнітної суспензії під впливом магнітного поля індикатора впливу №М9102358, що встановлена на захисному екрані (оргскло) доступ до л-ка типу NiK2301 АП1, №0486817.
Доказів звернення відповідача до позивача з повідомленням про виявлення пошкодження засобу вимірювальної техніки, зокрема встановленого індикатора впливу до дати складення акту про порушення матеріали справи не містять.
За змістом акту про порушення під час проведення перевірки встановлено обставину фіксації індикаторами впливу фізичних полів (порушення геометрії магнітної суспензії під впливом магнітного поля індикатора впливу №М9102358), тобто факту спрацювання встановленого оператором індикатора дії магнітного поля.
Індикатори дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів встановлюються енергопостачальником на прилади обліку електричної енергії споживача з метою запобігання розкраданню електричної енергії. Близька за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.02.2018 у справу № 917/610/17, від 10.03.2020 у справі № 911/825/18.
З наведеного вбачається, що у розумінні вищевказаних пунктів ПРРЕЕ чітко розмежовується поняття пломби та індикатора впливу магнітного поля, через різне функціональне призначення. Пломба встановлюється на приладі обліку електричної енергії для обмеження втручання в роботу розрахункового механізму. Пломби енергопостачальної компанії, встановлюються для обмеження втручання в інші елементи схеми живлення. В свою чергу, індикатор впливу магнітного поля встановлюється з метою фіксації впливу магнітного поля певної потужності на прилад обліку. Тобто не фізичного втручання, як у випадку з пломбою, а саме дії магнітного поля. Близька за змістом правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 916/3010/17, на яку посилається скаржник.
При цьому, законодавство у сфері елекроенергетики не зобов`язує постачальника електричної енергії доводити факт можливості вчинення чи у який спосіб вчинено порушення. Постачальник має довести лише факт встановлення та передачі на збереження споживачу засобу обліку та, власне, сам факт виявлення порушення у вигляді неправильної роботи приладу обліку. Вказану правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 20.02.2019 у справі № 916/1375/18 та у постанові від 25.02.2020 у справі № 914/2128/17.
Водночас підтвердження встановлення на прилад обліку споживача таких індикаторів, передача їх на збереження споживачу та підтвердження фіксації цими індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, свідчить про ознаки втручання споживача в параметри розрахункового приладу обліку з метою зміни його показів, що є порушенням ПРРЕЕ, і не потребує додаткового встановлення факту порушення споживачем ПРРЕЕ, оскільки цей факт підтверджується самим індикатором, яким зафіксовано вплив магнітного чи електричного полів. Близька за змістом правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 зі справи № 923/144/18, від 23.04.2019 зі справи № 917/904/18, від 10.03.2020 зі справи № 911/825/18.
Умовою, за наявності якої оператор системи розподілу має право визначити обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ є наявність акту про пломбування, складеного у порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів.
Факт встановлення та передачі на збереження відповідачу індикатора впливу магнітного поля №М9102358 підтверджується наявними у матеріалах справи актами технічної перевірки вимірювального комплексу № 272192 від 01.04.2019 та № 282895 від 29.10.2019.
Відповідачем не спростовано обставину встановлення та передачі на збереження відповідачу індикатора впливу магнітного поля №М9102358 та підписання відповідного акту споживачем.
Доказів звернення споживача під час встановлення індикатора чи у інший період до оператора системи із вимогою щодо надання копії сертифіката про сертифікацію та/або свідоцтва про атестацію цих індикаторів матеріали справи не містять.
Згідно з пп. 6 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.
Відповідно до пп. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
У акті про порушення № 03567 від 19.07.2023 не зазначено про відмову відповідача отримувати цей акт, разом з тим цей акт у відповідності до абзацу 14 пункту 8.2.5. ПРРЕЕ підписано трьома уповноваженими представниками оператора системи та відмова споживача підписувати акт про порушення підтверджена відеозйомкою.
На відеозйомці наданій оператором системи підтверджено, що споживач від підпису акта про порушення відмовився.
Під час розгляду справи відповідач не спростував обставин та фактів зафіксованих оператором шляхом відеозйомки.
Доказів, що відеозйомка здійснена у інший період чи за інших обставин відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що представниками оператора системи дотримано порядок оформлення акта про порушення, а твердження представника відповідача щодо порушення порядку складання акта є такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
На переконання суду, відсутність у акті відмітки, що споживач відмовився від підпису з урахуванням обставини підписання його трьома представниками позивача та фіксування факту відмови споживача від підпису відеозйомкою не є суттєвим недоліком акту та не спростовує його дійсність.
Акт про порушення № 03567 від 19.07.2023 у відповідності до абзацу 12 пункту 8.2.5. ПРРЕЕ позивачем надіслано відповідачу 24.07.2023 на відому оператору системи адресу відповідача, про що свідчить відповідна квитанція про надіслання поштового відправлення № 2400003740000 від 24.07.2023.
Із протоколу засідання комісії від 17.08.2023 року вбачається, що розрахунок вартості необлікованої електроенергії проведено на підставі п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
Підпунктом 4 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення фіксації індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
Відповідно до підпункту 1 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Із матеріалів справи вбачається, що розрахунок вартості необлікованої електроенергії за актом про порушення №03567 від 19.07.2023 здійснено позивачем за період з 17.01.2023 по 19.07.2023, розмір вартості необлікованої електричної енергії згідно рішення засідання комісії АТ "Вінницяобленерго" по розгляду акту про порушення №03567 від 19.07.2023 року складає 79 538,31 гривень.
Судом встановлено, що останній контрольний огляд засобу комерційного обліку споживача позивачем було проведено 29.10.2019, про що свідчить акт контрольного огляду розрахункових засобів обліку № 282895 від 29.10.2019 (т. 1 а.с. 44). Акт про порушення № 03567 складено 19.07.2023.
Відповідно до пункту 8.4.9. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.
В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.
Пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою:
W доб = P · t доб · K в,
де P-потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
t доб-тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;
K в- коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Як убачається із пункту 5 акту про порушення № 03567 від 19.07.2023 - споживач не надав паспортні дані всіх наявних електроустановок, режим роботи - 8 годин на добу, 5 днів на тиждень, дозволена потужність споживання відповідно до умов договору 25,0 кВт.
Таким чином, здійснення оператором системи розрахунку вартості необлікованої електроенергії за актом про порушення №03567 від 19.07.2023 виходячи із середньої вартості витрат оператора системи на купівлю 1 МВт*год. електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії на балансуючому ринку, її передачі, та розподілу протягом календарного місяця (цінового періоду) в період порушення та із використанням величини потужності електроустановок споживача передбаченої договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (25,00 кВт), тривалості роботи обладнання 8 годин на добу, 5 днів на тиждень, коефіцієнту використання струмоприймачів 0,6 є правомірним та відповідає умовам договору та пункту 8.4.10 ПРРЕЕ.
Суд зазначає, що розмір вартості необлікованої електричної енергії згідно рішення засідання комісії АТ "Вінницяобленерго" від 17.08.2023 по розгляду акту про порушення №03567 від 19.07.2023 року складає 79 538,31 гривень.
Порушень під час обрахунку позивачем вартості необлікованої електричної енергії судом не встановлено.
На переконання суду, оператор системи розподілу виконав всі вимоги приписів Правил роздрібного ринку електричної енергії стосовно порядку проведення перевірки, складання акта про порушення та визначення обсягів електричної енергії та вартості, яка нараховується споживачу.
Як убачається із матеріалів справи, рішення засідання комісії АТ "Вінницяобленерго" від 17.08.2023 по розгляду акту про порушення №03567 від 19.07.2023, оформлене протоколом №186 від 17.08.2023 разом із розрахунком вартості та обсягу необлікованої електроенергії, рахунком № 81900104973662 від 17.08.2023 надіслано споживачу 23.08.2024 на відому оператору системи адресу споживача (суб`єкта господарювання) за місцем об`єкта обліку та провадження господарської діяльності у відповідності до вимог ПРРЕЕ, про що свідчить квитанція №2400100323961 від 23.08.2023 та конверт про надіслання кореспонденції (т. 1 а.с. 37, 113).
Вимога про направлення рішення виключно за місцезнаходженням споживача (суб`єкта господарювання) зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Правила роздрібного ринку електричної енергії не містять.
Вказана кореспонденція повернулась на адресу позивача із відміткою органу поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою" (т. 1 а.с. 113).
За висновками Великої Палати Верховного Суду негативні наслідки неодержання підприємцем звернення до нього, якщо таке звернення здійснене добросовісно і розумно, покладаються на підприємця (постанова від 19 травня 2020 року у справі № 910/719/19 (провадження № 12-18гс20, пункт 6.22). Не може вважатися неотриманим чи отриманим несвоєчасно звернення відправника до одержувача, якщо одержувач власними діями чи бездіяльністю (наприклад, несвоєчасним зверненням до відділення поштового зв`язку, незабезпечення особи для отримання кореспонденції за своєю адресою тощо) призвів до затримки в одержанні кореспонденції. Протилежний підхід суперечив би принципам справедливості, добросовісності і розумності (стаття 3 ЦК України).
Згідно абзацу 2 пункту 8.2.7 ПРРЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Судом установлено, що рішення про донарахування вартості необлікованої електричної енергії відповідачем не оскаржувалося.
Доказів сплати заявленої до стягнення вартості необлікованої електричної енергії повністю чи частково (платіжні доручення, інструкції, виписки банківських установ тощо) матеріали справи не містять, тому позивач обгрунтовано звернувся з позовом про стягнення 79538,31 гривень вартості необлікованої електричної енергії.
Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно вимог 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до вимог статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).
Згідно статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (частини 1-2 статті 86 ГПК України).
Судом розглянуто справу у розумний строк, який був об`єктивно необхідним для забезпечення можливості реалізації учасниками справи відповідних процесуальних прав та обов`язків.
Під час розгляду справи, судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, у тому числі подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
У справі "Трофимчук проти України" (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Враховуючи викладене, суд не надає детальної відповіді на кожний аргумент та довід учасників справи, оскільки такі доводи та аргументи не впливають на висновки суду у цій справі.
Дослідивши фактичні обставини справи, що входять до предмету доказування у цій справі та стосуються кваліфікації спірних відносин, суд дійшов висновку, що відповідачем не спростовано позовних вимог, а судом не виявлено на підставі наявних доказів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, у зв`язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача 79 538,31 гривень вартості необлікованої електричної енергії є обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат судом враховано таке.
Відповідно до пункту 12 частини 3 статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Згідно вимог частини 1 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивачем згідно платіжної інструкції № 3528658 від 20.10.2025 сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Приймаючи до уваги, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3028,00 гривень покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Бзнуні Карена Буртеловича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Магістратська, будинок 2, ідентифікаційний код юридичної особи 00130694) в особі Структурної одиниці "Могилів-Подільські електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (24000, Вінницька обл., місто Могилів-Подільський, вулиця Полтавська, будинок 87, ідентифікаційний код 25510334) 79 538,31 гривень вартості необлікованої електричної енергії та 3 028,00 гривень судових витрат зі сплати судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
4. Згідно з приписами статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Відповідно до положень частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Примірник рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС, у разі відсутності - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Повне рішення складено 14 січня 2026 р.
Суддя Шамшуріна М.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2,3 - позивачу, представнику відповідача, до електронних кабінетів у системі ЄСІТС;
4 - відповідачу, АДРЕСА_1; ІНФОРМАЦІЯ_1.