Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 354/1591/25
Провадження № 3/354/66/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2026 року м.Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ваврійчук Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1(м. Яремче) Надвірнянського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої менеджером у ресторані «Жираф», жительки АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
Відділенням поліції №1 (м. Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області 17.12.2025 року направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.156 КУпАП.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №254345 від 12.12.2025 року, 29.10.2025 року близько 14 год 24 хв. в с.Поляниця в ресторані «Girafa Rest & Lounge», при реалізації віскі «Джеймсон» 60 грам по ціні 280 грн, реалізувала алкогольні напої без марок акцизного податку.
У судові засідання, призначені на 30.12.2025 року, 14.01.2026 року, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з`явилася, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час судового розгляду повідомлялася належним чином, шляхом направлення судових повісток за адресою, яка вказана в протоколі про адміністративне правопорушення, що підтверджується трекінгами відстеження АТ «Укрпошта» з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою). Клопотань про відкладення розгляду справи не подавала.
Дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до переконання, що провадження у даній справі підлягає закриттю з наступних підстав.
У відповідності до положень ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа)зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною першою ст.156 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП долучено: акт (довідку) фактичної перевірки №702/09-19-09-01/45354025 від 31.10.2025 року з якого вбачається, що за результатами проведеної 29.10.2025 року фактичної перевірки ресторану «Girafa Rest & Lounge», що розташований по уч.Щивки, 3/3 в с.Поляниця та належить суб`єкту господарської діяльності ТОВ «Ресто АРТ» встановлено: реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме: за даними системи обліку даних РРО ДПС України в ресторані реалізовано алкогольні напої з однаковими марками акцизного податку, номери та серії яких дублюються у фіскальних чеках РРО (Додаток №1); Додаток №1 до акту фактичної перевірки, в якому наведено перелік алкогольних напоїв, з однаковими марками акцизного податку, які реалізовано в ресторані «Girafa Rest & Lounge» ТОВ «Ресто АРТ», що розташований по уч.Щивки, 3/3 в с.Поляниця, а саме: 14.02.2025, 17.02.2025, 28.02.2025, 21.04.2025, 22.04.2025 на загальну суму 5915,00 грн.; письмові пояснення бармена ресторану «Girafa Rest & Lounge» ОСОБА_2 від 29.10.2025 року, згідно яких 29.10.2025 року він реалізував віскі «Джеймсон» 60 грам по ціні 280 грн, операцію провів через касовий аппарат, чек видав; копією фіксального чеку, виданого ТОВ «Ресто Арт» Ресторан «Girafa Rest & Lounge» на суму 280,00 грн.
Дослідженням долученого до матеріалів справи Додатку №1 до акту (довідки) фактичної перевірки №702/09-19-09-01/45354025 від 31.10.2025 року встановлено, що у ньому не зафіксовано факт реалізації ОСОБА_1 алкогольних напоїв в ресторані «Girafa Rest & Lounge» без марок акцизного податку у вказані у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №254345 від 12.12.2025 року день та час, а саме: 29.10.2025 року о 14:24 год. Натомість із зазначеного додатку слідує, що такий факти мали місце 14.02.2025, 17.02.2025, 28.02.2025, 21.04.2025, 22.04.2025.
У матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, які б підтверджували факт реалізації ОСОБА_1 алкогольних напоїв без марок акцизного податку у ресторані «Girafa Rest & Lounge» ТОВ «Ресто Арт» 29.10.2025 року, зокрема пояснення свідків чи осіб, які придбали зазначену продукцію, а також факт продажу не зафіксовано технічними приладами, протоколом про вилучення речей і документів.
Положеннями ст.ст.7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано право на справедливий і публічний розгляд справи.
Згідно ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Верховний Суд у постанові від 08.07.2020 року у справі № 463/1352/16-а зазначив, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
За вказаних обставин суд приходить до переконання про те, що у матеріалах справи відсутні належні та достатні докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, а надані суду докази не відповідають фактичним обставинам справи, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, тобто у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 247, 251, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративну справу, порушену відносно ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.156 КУпАП провадженням закрити у зв`язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду України через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя: Тетяна ВАВРІЙЧУК