Рішення № 133310369, 14.01.2026, Зборівський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.01.2026
Номер справи
599/1947/25
Номер документу
133310369
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

н.п.2/599/59/2026

Справа № 599/1947/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2026 р.

Зборівський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого суду судді О.Іваницького.

при секретарі З.Сеньківській

з участю сторін:

представника позивача З.Мартинюк

представника АТ «Укрзалізниця» О. Тригуб

відповідача Б.Лисого

представника відповідача О.Зварич

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Зборові справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (далі Інспекція) до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог Акціонерне товариство «Укрзалізниця» в Особі: регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська Залізниця» про стягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства,-

В С Т А Н О В И В:

Інспекція звернулась до суду із вищезазначеним позовом. Позивач посилається на те, що 26 березня 2025 року посадовою особою Інспекції виявлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства (пошкодження дерев до ступеня припинення та не припинення росту) захисних лісонасаджень регіональної філії «Львівська залізниця» (за напрямком руху Тернопіль-Красне км. 1361 ПК 1-5 права сторона колії за ходом зростання кілометрів, квартал 4а, виділ 10).

Спільне обстеженням з посадовою особою ВП Львівська дистанція захисних лісонасаджень, геодезистом-землевпорядником, попередньо визначивши межі земельної ділянки з кадастровим номером 6122689200:02:001:0434 встановлено, що жителем АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , навпроти власного домогосподарства, протиправно вжито заходів, щодо пошкодження до ступеня неприпинення росту 42 (сорок два) дерева шляхом зрізування вершин дерев та гілок, пошкодження кори від 10 до 30 відсотків периметра стовбура, а також зрізано 2 (два) дерева у захисній лісосмузі залізної дороги.

Зокрема встановлено, що мешканцем АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , навпроти власного домогосподарства, самовільно, без наявності на це спеціального дозволі (лісорубного квитка) у захисній смузі пошкоджено до ступення неприпинення росту 8 (вісім) дерев породи «Ясен», з яких: 1 (одне) дерево сухостійне, шляхом обрізки крон дерев.

Дозвільний документ на проведення виконаних робіт, Акціонерним товариством «Укрзалізниця» в особі: Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - не видавався.

По даному факту ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 69 КУпАП, знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об`єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень.

Згідно проведеного розрахунку, розмір заподіяної шкоди становить - 31584,81 грн. Розрахунок проведено, керуючись додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та зіслався на обставини викладені в позові. Також вважає безпідставним клопотання викладене у відзиві про зменшення розміру відшкодування враховуючи майновий стан відповідача.

Представник регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська Залізниця» позовні вимоги підтримала.

Відповідач, представник відповідача позовні вимоги не визнали та пояснили, що ОСОБА_1 діяв у стані крайньої необхідності, оскільки дерева при падінні загрожували його життю та здоров?ю, пошкодженню майна. Також представник відповідача відзначив, що відповідач пенсійного віку, є особою з ІІІ групою інвалідності, отримує пенсію 3330 грн., тому задоволення вимог в повному обсязі може призвести до важкого матеріального становища.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Згідно із статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища», державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають навколишнє середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно - гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Згідно приписів ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України, до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.

Відповідно до пп. З п. 2 «Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007 №733, до лісів відноситься також захисні ліси, та згідно пп. 1 п. 7 цього ж Порядку до категорії захисних лісів, відносяться лісові ділянки (смуги лісів), розташовані у смугах відведення каналів, залізниць та автомобільних доріг.

Виходячи з приписів ст. 1 Лісового кодексу України, усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Лісовим кодексом України, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до вимог ст. 16, ч. 1,4 ст. 17 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

Згідно приписів п. 1 ст. 67 Лісового кодексу України, заготівля деревини, вважається спеціальним використанням лісових ресурсів, яке у відповідності до вимог ст. 69 Кодексу, проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.

Відповідно до ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства, тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

У постійне користування, ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку, надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Акціонерне товариство «Укрзалізниця» в особі: Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» в розумінні вимог ст. ст. 17, 19 Лісового кодексу України, (в даному випадку) відноситься до постійних лісокористувачів, яке наділене обов`язком ведення лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, в межах і спосіб передбачений лісовим законодавством.

Відповідно до п. а) ч. 11 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про природно - заповідний фонд України.

Відповідно до п. 15 ч. 2 Розділу II «Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області», затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 01.03.2023р. № 44, (із змінами та доповненнями) Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема щодо здійснення комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісових господарствах.

Судом встановлено, що жителем АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , навпроти власного домогосподарства, протиправно вжито заходів, щодо пошкодження до ступення неприпинення росту 8 (вісім) дерев породи «Ясен», з яких 1 (одне) дерево сухостійне, шляхом обрізки крон дерев.у захисній лісосмузі залізної дороги.

Дозвільний документ на проведення виконаних робіт, Акціонерним товариством «Укрзалізниця» в особі: Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - не видавався.

По даному факту ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 69 КУпАП, знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об`єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень.

Згідно проведеного розрахунку, розмір заподіяної шкоди становить - 31584,81 грн. Розрахунок проведено, керуючись додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу». Таким чином суд вважає, що є достатньо підстав для відшкодування відповідачем шкоди заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Одночасно відповідно до ч.4 ст. 1193 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

Враховуючи вище зазначене положення ЦК України, пенсійний вік відповідача та що він є особою з ІІІ групою інвалідності, рівень доходу, принцип розумності та справедливості, суд вважає за доцільне зменшити розмір відшкодування шкоди за порушення вимог природоохоронного законодавства з 31584,81 грн. до 17000 грн., оскільки задоволення вимог в повному обсязі може призвести до тривалого важкого матеріального становища ОСОБА_1 .

Аналогічні за змістом правові висновки викладені у постановах Верховного Суду: від 15 квітня 2019 року у справі №599/2215/16, від 19 червня 2019 року у справі № 742/1968/16-ц.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 16, ч. 1,4 ст.17, 67, 69 Лісового кодексу України, 1166, 1193 ЦК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , місце народження: с.Курівці, (Зборівський) Тернопільський район, Тернопільська область, місце проживання: АДРЕСА_2 ) - 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду Озернянської сільської ради Тернопільського району на р/р UА298999980333179331000019667, код класифікації доходів бюджету 24062100, ідентифікаційний код отримувача 37977599, ГУК у Тернопільській області.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) сплачений Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області судовий збір в сумі 3028 грн на наступні реквізити /рІІА738201720343140003000080912, ідентифікаційний код одержувача 37977693 в ДКСУ міста Київ.

Рішення може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 днів через Зборівський районний суд.

Суддя Зборівського

районного суду О. Іваниццький