Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/7608/25
РІШЕННЯ
іменем України
14 січня 2026 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, оформлене у вигляді листа від 02.07.2024 № 10248/6/22-01-24-12 про відмову в застосуванні ФОП ОСОБА_1 спрощеної системи оподаткування 2 групи зі ставкою 20% з 01.07.2024.
2. Зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України, зареєструвати ФОП ОСОБА_1 платником єдиного податку 2 групи зі ставкою 20% з 01.07.2024 та внести (включити) до реєстру платників єдиного податку інформацію щодо реєстрації ФОП ОСОБА_1 як платника єдиного податку 2 групи зі ставкою 20% з 01.07.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 28.06.2024 за допомогою єдиного порталу державних послуг "Дія" подав заяву про реєстрацію фізичною особою-підприємцем з одночасним поданням заяви про застосування спрощеної системи оподаткування другої групи зі ставкою податку 20% з 01.07.2024. Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області у реєстрації платником єдиного податку другої групи з 01.07.2024 відмовлено, про що зазначено у листі №10248/6/22-01-24-12 від 02.07.2024. Відмову вмотивовано тим, що дата переходу на спрощену систему оподаткування з 01.07.2024 не відповідає вимогам, встановленим пп. 298.1.4. п. 298.1. ст. 298 Податкового кодексу України.
Позивач стверджує, що не здійснював переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, оскільки не був платником інших податків і зборів згідно із нормами Податкового кодексу України. Також зауважує, що у разі реєстрації у якості суб`єкта підприємницької діяльності особа набуває статусу новоствореної фізичної особи-підприємця, та на нього поширюється порядок обрання спрощеної системи оподаткування новоствореними суб`єктами підприємництва, а не переходу із сплати інших податків на спрощену систему.
Ухвалою суду від 09.05.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що оскільки позивач у поданій заяві про застосування спрощеної системи оподаткування вказав дату переходу на спрощену систему оподаткування з 01.07.2024, що не відповідає вимогам, встановленим пп. 298.1.2 та пп. 298.1.4 п. 298.1. ст. 298 Податкового кодексу України, відповідач прийняв рішення про відмову в застосуванні спрощеної системи оподаткування 2 групи зі ставкою 20% з 01.07.2024 з урахуванням вимог, визначених п. 299.5 ст. 299 Податкового кодексу України.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій вказує, зокрема, що суб`єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи-підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
28.06.2024 ОСОБА_1 через портал "Дія" подав заяву № 1325148-28062024 щодо державної реєстрації його як фізичної особи-підприємця, у якій просив зареєструвати його платником єдиного податку другої групи, ставка - 20%, з 01.07.2024.
Головне управління ДПС у Хмельницькій області листом № 10248/6/22-01-24-12 від 02.07.2024 повідомило, що згідно з інформаційно-комунікаційними системами ДПС України фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області з 01.07.2024, дата державної реєстрації - 28.06.2024.
Також у листі зазначено, що оскільки в поданій заяві про застосування спрощеної системи оподаткування ОСОБА_1 вказав дату переходу на спрощену систему оподаткування з 01.07.2024, що не відповідає вимогам, встановленим підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення про відмову в застосуванні спрощеної системи оподаткування (друга група, ставка 20%) з 01.07.2024 з урахуванням вимог пункту 299.5 статті 299 Податкового кодексу України.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованої 01.07.2024, ОСОБА_1 з 28.06.2024 зареєстрований як фізична особа-підприємець. З 01.07.2024 взятий на облік як платник податків. Основний вид економічної діяльності - 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до приписів пунктів 291.2, 291.3 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
За змістом пункту 298.1 статті 298 ПК України порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої-третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1-298.1.4 цієї статті.
Підпунктом 298.1.1. пункту 298.1 статті 298 ПК України визначено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб`єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Суб`єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Зокрема, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 14 Закону передбачено, що документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 18 цього Закону для державної реєстрації фізичної особи підприємцем подається, зокрема, заява про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, в якій може зазначатися прохання про реєстрацію такої особи платником податку на додану вартість та/або обрання спрощеної системи оподаткування або інформація про набуття особою статусу електронного резидента (е-резидента).
Позивачем до суду подано копію його заяви від 28.06.2024, у якій він зробив відмітку про обрання спрощеної системи оподаткування - реєстрацію його платником єдиного податку другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024.
Відповідно до пп. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПК України зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.
Згідно з пунктом 299.4 статті 299 ПК України у випадках, передбачених підпунктом 298.1.2 пункту 298.1 та підпунктом 298.8.5 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, контролюючий орган, у разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови, здійснює реєстрацію суб`єкта господарювання як платника єдиного податку з дати, визначеної відповідно до зазначеного підпункту, протягом двох робочих днів з дати отримання контролюючим органом заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування або отримання цим органом відповідної заяви або відомостей у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Із матеріалів справи слідує, що відповідач не здійснив реєстрацію позивача як платника єдиного податку. При цьому відмовив із підстав, передбачених пп. 298.1.4 п.298.1 ст.298 ПК України, відповідно до якого суб`єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, оскільки у поданій заяві про застосування спрощеної системи оподаткування позивач вказав дату переходу на спрощену систему оподаткування з 01.07.2024.
Суд вважає таку підставу для відмови у реєстрації позивача платником єдиного податку необґрунтованою з огляду на те, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець 28.06.2024. Одночасно із заявою про реєстрацію його як фізичної особи-підприємця він подав заяву (зробив відмітку у заяві про реєстрацію його як фізичної особи-підприємця) про обрання спрощеної системи оподаткування. Разом із тим, платником інших податків і зборів не був.
Позивач, зареєструвавшись як фізична особа-підприємець 28.06.2024, набув статусу новоствореного суб`єкта господарювання, тобто він не здійснював переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Суд також звертає увагу, що відповідач у листі № 10248/6/22-01-24-12 від 02.07.2024, яким відмовив позивачу в застосуванні спрощеної системи оподаткування другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024, посилається на заяву позивача від 01.07.2024 № 39032421 про застосування спрощеної системи оподаткування (друга група, ставка 20%) з 01.07.2024, однак копію зазначеної заяви не було надано ані позивачу, ані суду.
Натомість у матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця № 1325148-28062024 від 28.06.2024, у якій позивач зробив відмітку про обрання спрощеної системи оподаткування - реєстрацію його платником єдиного податку другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024.
Відповідач, приймаючи рішення про відмову у реєстрації позивача платником єдиного податку, інших підстав для відмови у застосуванні спрощеної системи оподаткування, окрім недотримання вимог підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України, не вказав.
За таких обставин відповідач протиправно відмовив позивачу в реєстрації платником єдиного податку другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024. У зв`язку з цим позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови Головного управління ДПС у Хмельницькій області, оформленої листом від 02.07.2024 №10248/6/22-01-24-12 в застосуванні до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 спрощеної системи оподаткування другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024, підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління ДПС у Хмельницькій області зареєструвати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024 та внести (включити) до реєстру платників єдиного податку інформацію щодо реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 4 частини 2, частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача-суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Судом встановлено, що при прийняті Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області рішення про відмову у реєстрації позивача платником єдиного податку, відповідач не проводив перевірку щодо відповідності позивача як суб`єкта господарювання вимогам, встановленим статтею 291 ПК України та дотримання таким суб`єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу в повному обсязі.
Отже суд, враховуючи наведене, вважає, що задоволення позовної вимоги, в якій позивач просить зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області зареєструвати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024 та внести (включити) до реєстру платників єдиного податку інформацію щодо реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку 2 групи зі ставкою 20% з 01.07.2024, є втручанням в дискреційні повноваження відповідача як суб`єкта владних повноважень
Таким чином, належним способом захисту прав та інтересів позивача буде зобов`язання судом повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця від 28.06.2024 №1325148-28062024, та наведених у заяві відомостей про обрання спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з 01.07.2024, з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Хмельницькій області, оформлену листом від 02.07.2024 № 10248/6/22-01-24-12, в застосуванні до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 спрощеної системи оподаткування другої групи зі ставкою 20% з 01.07.2024.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця від 28.06.2024 № 1325148-28062024, та наведених у заяві відомостей про обрання спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з 01.07.2024, з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 січня 2026 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171) Головуючий суддя Д.А. Божук