Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/3798/25
УХВАЛА
14 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення суду у справі №560/3798/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при здійсненні її перерахунку з 01.03.2025. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексацій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2025 заяву ОСОБА_1 задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати до суду у десятиденний строк після отримання цієї ухвали паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
На виконання вимог ухвали від 04.12.2025 до суду надійшов звіт, в якому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначено, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.
До суду надійшли заперечення, в яких ОСОБА_1 зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не в повному обсязі виконало рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25.
Щодо цього звіту суд зазначає та враховує таке.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексацій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова №209), з урахуванням проведених виплат.
За період з 01.03.2025 по 30.11.2025 нарахована доплата в розмірі 52112,16 грн (за минулий час з 01.03.2025 по 08.09.2025 в сумі 36285,50 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 09.09.2025 по 30.11.2025 в сумі 15826,66 грн).
У грудні 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переглянуто виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням проведених виплат.
За період з 01.03.2025 по 31.12.2025 нарахована доплата в розмірі 103625,70 грн (за минулий час з 01.03.2025 по 08.09.2025 в сумі 64938,77 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 09.09.2025 по 31.12.2025 в сумі 38686,93 грн).
Загальний розмір заборгованості на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 становить 155737,86 грн, (за минулий час з 01.03.2025 по 08.09.2025 в сумі 101224,27 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 09.09.2025 по 30.11.2025 в сумі 54513,59 грн).
Відповідно до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Статтею 8 Закону №2262-ХІІ встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Бюджетні видатки органів Пенсійного фонду, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, формуються відповідно до Бюджетного кодексу України та містять поточні видатки на виплату пенсій у поточному бюджетному році.
Пунктом 4 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 (далі - Порядок №21-2), встановлено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на, зокрема, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою.
Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку №21-2 черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування судового рішення у справі №560/3798/25 не залежить від волі керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Згідно зі статтею 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, зокрема, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит від 30.12.2025 №2200-0505-5/97778 до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вжито передбачені законодавством та функціональними повноваженнями державного органу територіального рівня дії з метою виконання зобов`язань, зазначених в рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі №373/436/17, від 15.05.2020 у справі №812/1813/18, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі №821/1491/17, невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Верховний Суд у висновках постанови від 31.08.2023 у справі 560/16807/21 вказав, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов`язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов`язань з приписами бюджетного законодавства.
Також, з урахуванням норм Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, розмір виплати одержувачам, яких включено до переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата, визначений пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням. Виплата залишку пенсійних коштів, нарахованих на виконання рішень суду буде проводитися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням за джерелами їх фінансування.
В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 перераховано: 31.10.2025 - 187,35 грн (частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час); 27.11.2025 - 187,35 грн (частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час) та 8043,40 грн - (частину з перерахованих сум пенсій за рішенням суду у справі №560/3798/25 за період з 09.09.2025 по 30.11.2025); 31.12.2025 - 187,35 грн (частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час та 7461,42 грн - частину з перерахованих сум пенсій за рішенням суду у справі №560/3798/25 за період з 09.09.2025 по 30.11.2025).
Водночас, згідно з перерахунком пенсії від 12.12.2025 підсумок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 39762,81 грн, у тому числі індексація відповідно до Постанови №209.
Проте, зі змісту виписки по картковому рахунку слідує, що ОСОБА_1 04.12.2025 зараховано на рахунок 23610,00 грн (з урахуванням статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), якою визначався максимальний розмір пенсії), а також, 31.12.2025 - 7461,42 грн, що, як зазначено, є частиною з перерахованих сум пенсій за рішенням суду у справі №560/3798/25 за період з 09.09.2025 по 30.11.2025. Тобто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не підтверджено виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації відповідно до Постанови №209.
У цьому випадку висновки суду у справі щодо перерахунку пенсії є обов`язковими для відповідача не лише в межах цієї справи, але і під час виникнення / існування інших правовідносин, які пов`язані з пенсійним забезпеченням позивача, включаючи подальші перерахунки пенсії. Зважаючи на це, пенсійний орган не має права повторно обмежувати максимальним розміром розмір пенсії позивача, тобто, знову вчиняти ті ж самі дії, які вже були визнані судом протиправними.
Викладене свідчить про часткове виконання рішення суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25. Зважаючи на це, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення потрібно прийняти.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскільки рішення суду у справі №560/3798/25 виконане не в повному обсязі, на підставі частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно встановити новий строк для подання звіту.
До суду також надійшло клопотання, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить звільнити його від накладення штрафу за невиконання рішення суду в частині виплати доплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення.
Щодо цього клопотання суд зазначає таке.
Частиною 5 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Оскільки неповне виконання судового рішення у справі №560/3798/25 частково обумовлене причинами, які не залежать від волевиявлення відповідача (не здійснення виплати за відсутності бюджетних асигнувань), то суд вважає за можливе звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від сплати штрафу за не повне виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №560/3798/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від від 30.07.2025 у справі №560/3798/25 протягом тридцяти днів з дати отримання цієї ухвали.
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Звільнити ОСОБА_2 від сплати штрафу за не повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від від 30.07.2025 у справі №560/3798/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк