Рішення № 133299067, 12.01.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2026
Номер справи
420/22533/25
Номер документу
133299067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/22533/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Дубровної В.А.,

при секретарі: Новіковій Т.А.,

за участю представників

позивача - Панова В.К., Белоус Т.І.

відповідача - Лободи М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (далі - позивач, ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА») до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (далі відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач 2), у якому, просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №138658 від 27.05.2025 року;

- зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року.

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 46 від 25.04.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА», датою її фактичного подання на реєстрацію.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що з електронної системи ЄРПН ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» стало відомо, що 27.05.2025 року Комісією ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 138658 про відповідність ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 3 Критеріїв ризиковості платника податку «з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів 16.05.2025 року №1» та одночасно зазначено, що підставою стало ненадання платником податку копій документів які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку. На думку Позивача дане рішення ґрунтується на припущенні контролюючого органу щодо відсутності наміру ТОВ здійснювати господарську діяльність, ігноруючи те, що Позивач фактично здійснює господарську діяльність, подає податкову звітність, реєструє ПН/РК, має укладені договори, оплати тощо. Так, керуючись п. 6 постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» надав пояснення та документи, необхідні для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Тобто, позивач вважає, що податковий орган, включаючи ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» до ризикових, повинен був здійснити належний аналіз господарської діяльності платника, достеменно встановити наявність підстав для віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до п. 3 Критеріїв, та навести чітку і конкретну інформацію про такі підстави у рішенні про віднесення платника до ризикових. Однак, оскаржуване рішення не містить інформації про те, які саме обставини та податкова інформація або податкова накладна стали підставою для віднесення Позивача до платників податку, які відповідають п.3 Критеріїв ризиковості. Щодо рішення № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 46 від 25.04.2025 року в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, то позивач вважає його таким, що не відповідає законодавству України, не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості правового акту індивідуальної дії, а також відсутні обставини, які б унеможливлювали їх реєстрацію. Так, позивач вказує, що 18.04.2024 року, здійснюючи свою господарську діяльність, Товариство уклало договір поставки № 3 з Покупцем - ТОВ «СІГА ТРЕЙД» та в межах виконання якого отримало від ТОВ «СІГА ТРЕЙД» попередню оплату за Товар, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів № 303 від 25.04.2025 р на суму 99 907, 34 грн. в тому числі ПДВ 16 651, 22 грн. З огляду на здійснення передоплати Покупцем, на виконання вимог Податкового кодексу України (далі - ПК України) Товариством складена та направлена на реєстрацію податкова накладна № 46 від 25.04.2025 року. Проте, згідно отриманої квитанції № 9138947760 від 16.05.2025 року дану податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено на підставі п.3 Критеріїв ризиковості платника податку. У відповідь на отриману квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної позивач направив засобами електронного зв`язку копії документів та письмові пояснення №1605-1 від 16.05.2025 р., стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 46 від 25.04.2025 року для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН. За результатами розгляду поданих документів Комісією регіонального рівня прийнято рішення № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №46 від 25.04.2025 р. з підстав «надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства». Однак, позивач вказує, що означене формулювання не надає змоги встановити, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію спірної ПН, особливо враховуючи той факт, що спірна ПН складена за правилом «першої подій» на аванс. Отже, Позивач вважає що Відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не обґрунтував його, оскільки не зазначив, які саме документи були складені із порушенням законодавства, які саме порушення вчинив позивач і який зв`язок такі дії мали з порушенням позивачем податкового законодавства. З огляду на зазначене вище, Позивач просить зареєструвати податкову накладну № 46 від 25.04.2025 року датою її подання, оскільки задоволення зазначеної позовної вимоги буде дотриманням гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений

29.07.2025 р. до суду надійшов від ГУ ДПС відзив на позовну заяву, за яким заперечують проти задоволення позову, вказуючи про те, що Комісією ГУ ДПС в Одеській області розглянуто питання відповідності ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (код ЄДРПОУ45526300) критеріям ризиковості платника податку на додану вартість з урахуванням отриманих відомостей та доказів від державних органів ТУ БЕБ в Одеській області відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування і Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165. Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 138658 від 27.05.2025 на підставі п. 3 Критеріїв ризиковості платника податку внесено ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (код ЄДРПОУ45526300) до переліку платників податків, що відповідають критеріям ризиковості з метою прикриття незаконної діяльності щодо проведення господарських операцій, які начебто свідчать про проведення фінансово - господарських операцій ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА». Щодо оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, то ГУ ДПС вказує, що ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 46 від 25.04.2025 на загальну суму з урахуванням ПДВ 99 907,34 грн. Оскільки реєстрація даної податкової накладної була зупинена згідно п. 3 Критеріїв ризиковості платника податку, позивачем на підтвердження інформації, зазначеної в ПН, було подано до контролюючого органу повідомлення № 1 від 19.06.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, з яким Платник направив до контролюючого органу додаткові документи, у загальній кількості 23. За результатами розгляду вказаних документів, Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області було встановлено, що ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» відповідає п. 3 Критеріїв ризиковості платників податків на додану вартість, у зв`язку з тим що платника ПДВ зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією наданою такими особами, а саме фізичної особи ОСОБА_1 , що не мала наміру провадити фінансово господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією наданою нею. Згідно до вищевикладеного усі документи підписані нібито від імені ОСОБА_1 можуть свідчити про надання документів з порушенням законодавства, що є формальними або фіктивними, спрямованими на імітацію господарської діяльності з метою формування штучного податкового кредиту, а саме, первинний договір поставки № 3 від 18.04.2024 між ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (постачальник) в особі директора Білоус Тетяни Іванівни, що діє на підставі Статуту з однієї сторони та Товариства з обмеженою відповідальністю «СІГА ТРЕЙД» - покупець, (код ЄДРПОУ 36425247); Договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів № 18-04 від 18.04.2024; Контракт купівлі-продажу № 1 від 11.04.2024; Договір суборенди нежитлового приміщення № 01/07/24 - С від 01.07.2024; Договір оренди контейнера № В 2.5-8079 від 15.04.2024. Таким чином, на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної. З огляду на результат проведеного моніторингу реєстрації ПН/РК, Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС в Одеській області було прийнято оскаржуване рішення № 13008061/45526300 від 24.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 46 від 25.04.2025.

06.08.2025 р. представником ГУ ДПС в Одеській області надано письмові пояснення, до яких долучено витребувані судом докази на підтвердження інформації про відповідність ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» п. 3 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

21.08.2025 р. позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що Відповідачем не спростовано тверджень та аргументів Позивача по суті позовних вимог, зокрема, позивач вказує, що протокол допиту ОСОБА_1 , є неналежним доказом, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, що викладена в постанові від 06 листопада 2018 року у справі № 822/551/18, відповідно до якої протокол допиту свідка, не може вважатись належним доказом у податкових спорах до винесення вироку суду за ст. 205 ККУ. Також, 07 липня 2022 року (справа № 160/3364/19) Велика Палата Верховного Суду сформувала правовий висновок про те, що до винесення уповноваженим судом вироку в кримінальному провадженні протокол допиту не може вважатися належним доказом у справі щодо визнання фіктивним господарських операцій в податковому спорі. Тобто, доказове значення в адміністративному процесі може мати лише вирок суду у кримінальному провадженні, який набрав законної сили, та матеріали справи, що призвели до нього. При цьому, з листа Територіального управління БЕБ в Одеській області №23.13-03 - 09/48/5771-25 від 04.08.2025 вбачається, що службовим особам ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (код ЄДРПОУ 45526300) не було повідомлено про підозру про вчинення кримінального правопорушення в рамках даного кримінального провадження. Крім того, пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Тобто, перевірка платника податків щодо відповідності критеріям ризиковості платника податків ініциюється лише після подання таким платником податків для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації. При цьому, будь-яка податкова інформація, зокрема, надана іншими контролюючими органами носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні закону. Натомість, висновок-твердження Відповідача, про те що ОСОБА_1 не мала наміру провадити фінансово господарської діяльності або здійснювати повноваження є хибним та зробленим без з`ясування всіх обставин справи, оскільки у Товаристві працює 5 осіб, які є членами родини і це «родинний» бізнес.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 07.05.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвалою суду від 15.12.2025 р. ухвалено перейти до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання на 06.01.2026 р.

В судовому засіданні 06.01.2026 р. проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

ІV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» є юридичною особою, яка зареєстрована 07.03.2024 року, про що до ЄДР внесено запис № 1 005 561 070 003 084 261. Основним видом діяльності Товариства є неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90).

18.04.2024 року між ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» ( Постачальник) та ТОВ «СІГА ТРЕЙД» (Покупець) було укладено договір поставки № 3, за умовами якого ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» прийняло на себе зобов`язання на протязі строку дії даного договору, передавати у власність Покупця Товар, а Покупець приймає на себе зобов`язання прийняти Товар і оплатити його на умовах договору.

Пунктом 4.1. Договору визначено, що поставка Товару здійснюється окремими Партіями відповідно до поданих покупцем і узгоджених Постачальником заявок на поставку Товару.

Згідно з п. 6.1. Договору, Поставка Товару здійснюється на умовах попередньої оплати в розмірі 100% від суми поставки.

На виконання цих умов договору, Позивач виставив ТОВ «СІГА ТРЕЙД» рахунок на передплату № 59 від 24.04.2025р. на суму 99 907, 34 грн. в тому числі ПДВ 16 651, 22 грн. (додаток №42).

25.04.2025 р Позивач отримав від Покупця - ТОВ «СІГА ТРЕЙД» попередню оплату за Товар, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів № 303 від на суму 99 907, 34 грн. в тому числі ПДВ 16 651, 22 грн.

За фактом отримання передоплати позивачем було складено та надіслано засобами електронного зв`язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 46 від 25.04.2025 року.

16.05.2025 року позивач отримав через електронний кабінет квитанції за реєстр № 9138947760, за якою реєстрацію податкової накладної в ЄРПН зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 25.04.2025 №46 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 3 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

16.05.2025 р. позивачем через електронний кабінет направлено до контролюючого органу письмові пояснення № 1605-1 стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 46 від 25.04.2025 року для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН, додавши до нього 23 документа.

24.06.2025 року за результатами розгляду поданих документів Комісією регіонального рівня прийнято рішення № 13008061/45526300 про відмову в реєстрації податкової накладної №46 від 25.04.2025 р. з підстав: надання платником податку копії документів, складених з порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Крім того, 16.05.2025 позивачем через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення № 1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, на рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку від 15.05.2025 р. № 129830, додавши до нього 40 документів.

27.05.2025 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 16.05.2025 № 1 прийнято рішення № 138658 про відповідність ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 3 Критеріїв ризиковості платника податку з підстав не надання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку ( за результатами наданих платником податку інформації та копій документів у разі потреби комісією регіонального рівня зазначаються документи, не надані для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку).

Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ПК України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України) передбачено, зокрема,-

- на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. (абзац перший пункту 201.1 статті 201 ПК України)

- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. ( абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.(абзац другий пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. ( абзац 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. (пункт 201.16. ст. 201 ПК України).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначено постановою Кабміну України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка з 01 лютого 2020 року набрала чинності (далі - Порядок № 1165),зокрема, -

- у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації. ( абзац 2 пункту 2 Порядку №1165)

ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.( абзац 7 пункту 2 Порядку №1165)

- платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). ( пункт 5 Порядку № 1165)

- у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. ( пункт 7 Порядку № 1165)

- платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. ( пункт 8 Порядку №1165).

- у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. ( пункт 10 Порядку №1165).

- у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. ( пункт 11 Порядку №1165);

- комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. ( абзац другий пункту 25 цього Порядку № 1165);

- комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. (абзац перший пункту 26 Порядку №1165);

- комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).

Додатком № 1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пунктом 3 яких визначено, платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня регулюються пунктом 6 Порядку № 1165, в редакції Постанови КМ № 574 від 02.06.2023 р.

Так, у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Згідно пункту 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. ( пункт 40 Порядку №1165)

Пунктом 44 Порядку №1165 передбачено, комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення. (пункт 46 Порядку №1165)

У Додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.12.2019 за № 1245/34216, в редакції чинній в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень ( далі - Порядок № 520), зокрема, -

- прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). ( пункт 2 Порядку № 520).

- у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. ( пункт 4 Порядку № 520).

- перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні ( абзац четвертий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023)

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. ( пункт 5 Порядку № 520).

- письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту. ( пункт 9 Порядку № 520 в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023).

- Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. ( пункт 10 Порядку № 520 в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023)

- Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. (пункт 12 Порядку № 520).

Додатком № 1 до Порядку № 520 затверджена форма Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023).

VI. Оцінка та висновок суду.

Аналіз наведених вище правових норм дає підстави вважати, що платник податку зобов`язаний в установлені ПК України терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положеннями Порядку № 1165 передбачено, що за результатами складання та направлення платником податку податкової накладної/розрахунку коригування контролюючий орган здійснює моніторинг платника податку та внаслідок чого може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня (далі Комісія) та прийняття відповідного рішення, в якому зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Віднесення платника податків до ризикових є безумовною підставою для зупинення податкової накладної, складеної таким платником.

Зазначене правило поведінки є імперативним і не допускає можливості прийняття іншого рішення.

На необхідність додержання установленої законодавцем послідовності прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме те, що рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування, вказав Верховний Суд у постанові від 23.06.2022 у справі №640/6130/20.

Разом з цим, Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації, а суд при вирішенні спорів такої категорії, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, має дослідити і надати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання Комісії та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 30 листопада 2021 року у справі №340/1098/20 та від 19 листопада 2021 року у справі №140/17441/20, від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20 (адміністративне провадження № К/9901/34636/20) у справі № 908/41/22 (908/398/22) від 14 березня 2023 року.

Одним із спірних питань у даній справі є правомірність рішення регіональної Комісії ГУ ДПС в Одеській області про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку у відповідності до п. 3 Критеріїв ризиковості платника податку, прийнятого за результатами розгляду поданих ним інформації та копій документів.

Як встановлено судом та підтверджується наданими відповідачем разом з письмовими поясненнями від 30.12.2025 р. документами, ТУ БЕБ в Одеській області направлено до ГУ ДПС лист (вх. ГУ ДПС в Одеській області від 29.04.2025 № 22884/5) від 28.04.2025 № 23.13.-03-09/48/3038-25 за процесуального керівництва Одеської обласної прокуратури про здійснення розслідування у кримінальному провадженні №72024161050000002 від 24.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, а також Протокол допиту свідка від 11.04.2025 наданий на ознайомлення до контролюючого органу листом ТУ БЕБ в Одеській області від 28.04.2025 (вх. ГУ ДПС в Одеській області від 29.04.2025).

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення № 4818 від 01.05.2025 про відповідність платника податку ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 3 Критеріїв ризиковості платника податку у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності.

Таким чином, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Разом з тим, на підтвердження підстав прийняття вказаного рішення, відповідачем надано Протокол засідання комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН про розгляд питань щодо включення платників до переліку ризикових від 01.05.2025 р. № 76/15-32, яким вирішено по платнику ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» прийняти рішення про відповідність платника податку критерію ризиковості з підстав для внесення - Лист ТУ БЕБ в Одеській області від 28.04.2025 №23.13.-03-09/48/3038-25 (вх. до ГУ ДПС в Одеській області від 29.04.2025 № 22884/5)

Зі змісту листа ТУ БЕБ в Одеській області від 28.04.2025 №23.13.-03-09/48/3038-25 вбачається, що Територіальним управлінням БЕБ в Одеській області за процесуального керівництва Одеської обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024161050000002 від 24.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 205-1, ч.3 ст. 212, ч.3 ст. 201-3 КК України. За матеріалами кримінального провадження встановлено, що на території Одеської області діє невстановлена група осіб, яка використовуючи реквізити підконтрольних підприємств-імпортерів, а саме: ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (код ЄДРПОУ 45526300) здійснює ввезення на митну територію України в митному режимі «імпорт» ТМЦ, шляхом підміни номенклатури та кодів УКТЗЕД товарів, заниження їх фактурної вартості, внесення до документів недостовірних відомостей, зміни супровідних документів, маршруту руху товарів, місць їх відвантаження, тощо при ввезенні товарно-матеріальних цінностей на територію України та послідуючому їх митному оформлені на митних постах Державної митної служби України вчиняють дії направлені на нанесення збитків державному бюджету України. Встановлено, що ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА», зареєстровано за адресою: місто Одеса, Люстдорфська Дорога, будинок, 92/94, офіс, 804, засновником є ОСОБА_1 , основний вид діяльності 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, перебуває на обліку в ГУ ДПС в Одеській області. В ході досудового розслідування, встановлено та допитано як свідка, засновника ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (код ЄДРПОУ 45526300) ОСОБА_1 , яка вказала що зареєструвала на своє ім`я дане підприємство на прохання знайомої та до підписання будь-яких документів фінансової, податкової та бухгалтерської звітності віна не причетна. Разом з тим, остання повідомила, що їй не відомо хто здійснює управління підприємством зареєстрованим на неї. З метою своєчасного руйнування схем мінімізації податкових зобов`язань та недопущення втрат бюджету, у зв`язку з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024161050000002 від 24.06.2024, просить вирішити питання та врахувати викладену інформацію від час розгляду Комісією ГУ ДПС в Одеській області, з питань відповідності ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (код ЄДРПОУ 45526300) Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування і Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165.

У зв`язку з прийняттям Комісією ГУ ДПС в Одеській області вказаного рішення № 4818 від 01.05.2025 р., ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» подано до ГУ ДПС Повідомлення № 1 від 09.05.2025 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку № 1 разом з 40 додатками.

За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС в Одеській області поданого ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» переліку документів було прийнято рішення № 129830 від 15.05.2025 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку питання з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 09.05.2025 № 1.

В черговий раз, у зв`язку з прийняттям Комісією ГУ ДПС в Одеській області вказаного рішення № 129830 від 15.05.2025 р., ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» подано до ГУ ДПС Повідомлення № 1 від 16.05.2025 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку разом з 40 додатками.

За результатами розгляду поданих позивачем інформації та копій відповідних документів Комісією ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення № 138658 від 27.05.2025 р. про відповідність ТОВ «Опті Трейд ЮА» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 3 Критеріїв ризиковості платника податку з підстав не надання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, яке є предметом оскарження у даній справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню відповідача, суд враховує наступне.

За наведеними вище положеннями п. 6 Порядку № 1165 законодавцем на Комісію покладено розгляд питання щодо виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, яке можливе у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку (договори та додатки до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські та розрахункові документи тощо).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС і за результатами розгляду яких за встановленою процедурою Комісією приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Як вбачається із змісту оспорюваного рішення, воно не містить мотивації підстав та причин відповідності позивача критеріям ризиковості платників податків за пунктом 3 Критеріїв ризиковості платників податку з огляду на поданий позивачем пакет документів ( 40 додатків), що не заперечувалось представником відповідача.

При цьому, відповідачем не надано до суду доказів додержання вимог п.44 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1165, а саме: результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема, електронні).

Матеріали справи не містять доказів порушення позивачем норм податкового законодавства, формування податкового кредиту без реального здійснення господарських операцій, неможливості здійснення певних господарських операцій, наявність таких обставин відповідачем не встановлена.

Отже, приймаючи оскаржуване рішення про віднесення позивача до категорії ризикових платників податків, податковий орган не виконав законодавчо встановлених вимог щодо вмотивованості цих рішень, як актів індивідуальної дії.

Недотримання ж податковим органом вимог п.6 Порядку №1165 в частині мотивування оскаржуваного Рішення, суд уважає істотним порушенням, наслідком чого є визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Здійснення моніторингу відповідності платника податків критеріям ризиковості є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Верховний Суд у постановах від 05.01.2021 у справах №640/10988/20, №640/11321/20 зазначив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Таким чином, оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області № 138658 від 27.05.2025 р. про відповідність ТОВ «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 3 Критеріїв ризиковості платника податку не відповідає критерію чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що породжує його неоднозначне трактування та впливає, в свою чергу, на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що Додатком 4 Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яке у своїй резолютивній частині містить право адміністративного та судового оскарження для платника податку.

Разом з тим, відповідно до вимог Порядку №1165 рішення комісії про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в суді, що, в свою чергу, свідчить про безпідставність доводів відповідача та правильне обрання позивачем способу захисту порушеного права.

Суд зазначає, що під ефективним засобом (способом) захисту порушених прав Позивача слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача суд враховує, що положеннями п.6 Порядку №1165 визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

За таких обставин, зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту його порушеного права. Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

З огляду на встановлену судом відсутність підстав для віднесення позивача до переліку підприємств, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, суд з метою належного відновлення порушених прав позивача дійшов правильного висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.

Щодо правомірності рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року.

З аналізу наведених вище правових норм слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та податкового органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

Вищенаведене відповідає правовому висновку Верховного Суду у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23, зробленому в результаті аналізу застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, що в межах господарських взаємовідносин, оформлених договором поставки № 3 від 18.04.2024 року, позивач отримав від покупця ТОВ «СІГА ТРЕЙД» ( Покупець попередню оплату за Товар, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів від 25.04.2025 р № 303 від на суму 99 907, 34 грн. в тому числі ПДВ 16 651, 22 грн.

На виконання вищенаведених вимог абзацу першого пункту 201.1., 201.10. статті 201 ПК України, за фактом отримання передоплати позивачем було складено та надіслано засобами електронного зв`язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 46 від 25.04.2025 року.

Проте, реєстрація вказаної ПН була зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

При цьому, позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.

Отже, суд вважає, що дії податкового органу на цій стадії не суперечать вимогам законодавства, оскільки вищевказані зміни, що були внесені до Порядку № 520 з 08 березня 2023 року та положення підпункту 3 пункту 11 Порядку № 1165 зобов`язує контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування навести тільки пропозицію для платника податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію таких ПН/РК в ЄРПН.

В свою чергу, платник податків, який має намір скористатись таким правом, подає до контролюючого органу не усі визначені пунктом 5 Порядку № 520 документи, а лише ті, які підтверджують сутність і зміст такої господарської операції з огляду на її специфіку, що визначається у кожному конкретному випадку окремо.

В подальшому, розгляд контролюючим органом документів, наданих платником за результатами отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, здійснюється за правилами, встановленими пунктами 9, 10 Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08 березня 2023 року).

Повертаючись до обставин цієї справи, судом встановлено, що внаслідок зупинення реєстрації спірної податкової накладної та з метою прийняття рішення про її реєстрацію в ЄРПН, позивачем 16.05.2025 р. було направлено до контролюючого органу письмові пояснення № 1605-1 стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 46 від 25.04.2025 року для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН, додавши 23 документа первинних документів, які він вважав за необхідне надати для підтвердження вказаної господарської операції.

При цьому, ГУ ДПС не заперечує щодо отримання від позивача вказаних повідомлень та копій вказаних документів, що підтверджується скріншотом з екрану КП Податковий блок .

Як вбачається з переліку документів, наданих позивачем до контролюючого органу, то товар, зазначений в податковій накладної № 46 від 25.04.2025 імпортований 08 травня 2025 року, що підтверджує вантажно - митна декларація №25UA209190011503U5. Даний товар Позивачем був придбаний у постачальника - «LP GROUP» S.C L.Baglajewicz. P.Tchir (Республіка Польща) , з яким у Позивача наявний Контракт. З метою митного оформлення Товару, Позивачем укладено з Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 ) Договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів № 18-04 від 18.04.24 р.(див. додаток №15). Надання брокерських послуг підтверджується Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 248 від 08.05.2025 року. (додаток №48). Товар був доставлений згідно з міжнародною товарно-транспортною накладною CMR від 08.05.2025 р. CMR є документом, який доводить факт укладення договору на автомобільне перевезення вантажу. (додаток №49). Доставка Товару здійснювалась ФОП ОСОБА_3 /код ІПН НОМЕР_2 /, на підставі Заявки- Договору № 1 на надання транспортно-експедиційних послуг від 08.05.25 р. (додаток № 50) та акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 607 від 08.05.25 по маршруту Перемишль (Польща) - Одеса (Україна). (додаток №51). На адресу ТОВ «Сіга Трейд» З Львова товар був доставлений Новою поштою, що підтверджує Експрес накладна № 59001373180952 (додаток №52). Факт поставки Товару підтверджується складеною видатковою накладною, яка скріплена печатками та містить підписи уповноважених представників сторін № 138 від 08.05.2025 року на суму 99 907,34 грн в т.ч. ПДВ 16 651,22 грн (додаток №53) та Актом звіряння від 08.05.2025 р. (додаток №54)

За результатом розгляду вказаних документів Комісія ГУ ДПС в Одеській області одразу прийняла рішення № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 46 від 25.04.2025 з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

Отже, контролюючий орган не робив висновок про відмову у реєстрації спірної ПН з підстав ненадання чи часткового надання певних документів, а виходив з того, що наданих позивачем відповідно до пункту 4 Порядку № 520 документів було достатньо, проте, вони були складені із порушенням законодавства.

Щодо обґрунтованості висновку Комісії ГУ ДПС в Одеській області про надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, як підстава для відмови в реєстрації спірних податкових накладних, то суд зауважує, що перевірка відповідності наданих платником податків документів вимогам законодавства, зокрема, полягає у разі встановлення наявності відповідних недоліків (дефектів) у документах, наданих платником податків з метою реєстрації ПН/РК в ЄРПН, а тому податковий орган у рішенні повинен зазначити, які конкретно документи містять такі недоліки та в чому вони полягають.

Як вбачається зі змісту графи Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області, то наведений перелік конкретних документів, а саме первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні», відповідає загальному переліку, наведеному в абз. 4 п. 5 Порядку № 520, який платник податку може подати.

Тобто Комісія ГУ ДПС в Одеській області у даному випадку висловила зауваження не до конкретного документу, наданого позивачем разом з Повідомленнями, а обмежилась загальним переліком документів, що суперечить формі Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, наведеній в Додатку № 1 до Порядку № 520.

При цьому, зазначення зі змісту графи Додаткова інформація оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області « наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій» не відповідає підставам такої відмови, як надання платником податку копій документів,складених / оформлених із порушенням законодавства.

Щодо зазначення відповідачем у відзиві на позов про наявність у нього доказів того, що особа (засновник та кінцевий бенефіціар) від імені якої підписано первинні документи, не мала наміру провадити фінансово- господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією наданою нею, у зв`язку з чим, не могла здійснювати господарську діяльність та підписувати первинні документи, що підтверджується листом ГУ БЕД в Одеській області від 29.04.2025 № 22884/5 та доказом до нього, то суд зауважує, що в даному випадку вказаний лист не є належним доказом для визнання господарських операцій нечинними у розумінні ГК України.

Суд зазначає, що про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

Тобто, у разі надання платником податків після отримання Квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної на розгляд комісії регіонального рівня пояснення та документи для реєстрації спірної ПН, а вказана комісія дійде висновку, що подані платником податків документи не дають підстав для реєстрації податкової накладної, то вона має обґрунтувати підстави неврахування поданих позивачем документів.

Натомість, наведений зміст оскаржуваного рішення не відповідає вказаним вимогам.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що при прийняті оскаржуваного рішення від № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №46 від 25.04.2025 року з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, Комісія ГУ ДПС Головного управління ДПС в Одеській області діяла без дотримання вимог вищевказаних норм діючого законодавства, яке регулює спірні правовідносини, що є наслідком визнання такого рішення протиправним та підставою для його скасування.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №46 від 25.04.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.

Згідно частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

У цьому випадку, зобов`язання відповідача-2 (ДПС України) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Зважаючи на те, що судом встановлено протиправність рішень відповідача-1 щодо відмови у реєстрації спірних податкових накладних, то, відповідно, вимога позивача про зобов`язання ДПС України їх зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання на реєстрацію, є також обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

VII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено судом, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 7 327,20 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №22538559 від 08.07.2025. (а.с. 5)

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі Закон № 3674-VI ) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується судовий збір у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. ( частина третя статті 6 цього Закону).

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору. ( частина 3 статті 4 Закону № 3674-VI).

Згідно ст.7 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено з 01.01.2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 гривень.

Таким чином, за подання до адміністративного суду позову в електронній формі юридичною особою, який містить 2 вимоги немайнового характеру, судовий збір складає 4 844,80 грн. (3028,00*0,8*2).

З огляду н вказане та враховуючи, що за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судовий збір у розмірі 4 844,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області, у складі якого утворено Комісію, що прийняла оскаржувані рішення, які судом визнано протиправними та скасовано.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» (вул. Острівна, буд. 48-Б, м. Саврань, Одеська область, 66200, ЄДРПОУ 45526300) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 44069166), до Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №138658 від 27.05.2025 року;

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13008061/45526300 від 24.06.2025 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 46 від 25.04.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА», датою її фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІ ТРЕЙД ЮА» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4 844,80 гривень (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійки) .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено та підписано 12 січня 2026 року.

Суддя В.А. Дубровна