Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5474/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Притули К.М., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України, щодо відмови від призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, встановленої підпунктом 2 пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975 у зв`язку з встановлення інвалідності III групи, яка настала в період проходження військової служби;
- скасувати протокол комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 04 липня 2025 року №53/в, в частині відмови від призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, встановленої підпунктом 2 пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975, у зв`язку з встановлення інвалідності III групи, яка настала в період проходження військової служби. 3. Зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до підпунктом 2 пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975, у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, яка настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представниця позивача вказує, що Позивачу не призначалась одноразова грошова допомога від Міноборони, інших центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями. Крім того зазначила, що захворювання мають різний причинно наслідковий зв`язок.
Ухвалою суду від 12 серпня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на розгляд було подано довідку, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27 05.2025 № 5501-2699/5517.1. відповідно до якої ОСОБА_1 було призначено, та виплачено одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням III групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням військової служби в 2010 році у сумі 45396 (сорок п`ять тисяч триста дев`яносто шість) грн. 00 коп. ОСОБА_1 під час повторного переогляду групу інвалідності та її причинний зв`язок залишено без змін, а отже він не має права на виплату одноразової грошової допомоги.
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
1994 по 2010 роки Позивач проходив службу на посадах рядового і начальницького складу служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (а.с.15-17).
В 2010 році Позивач був звільнений зі служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій за станом здоров`я (а.с.21).
22 жовтня 2010 року рішенням Медико-соціальної експертної комісії Позивач визнаний інвалідом III групи у 2010 році внаслідок проходження служби, у зв`язку з чим від Державної служби України з надзвичайних ситуацій отримав одноразову грошову допомогу у розмірі 36 - місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травм або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту (із змінами) у сумі сорок п ять тисяч триста дев`яносто шість грн. 00 коп. (45396,00) грн (а.с.21).
Після введення режиму воєнного стану Позивач був призваний на військову службу по мобілізації.
Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.03.2022 року №10 Позивача було визнано придатним до військової служби (а.с.23).
В період з 28 квітня 2022 року по 28 жовтня 2024 року Позивач проходив військову службу за призовом по мобілізації у Збройних Силах України на посаді осіб офіцерського складу.
Під час проходження служби за призовом по мобілізації у ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивач набув наступні захворювання:
Основний діагноз - Анклізуючий спондиліт, множинні відділи хребта.
Супутні діагнози Ожиріння без додаткового визначення, індекс маси тіла, не класифікований в інших рубриках. Гіпертензивна (гіпертонічна) хвороба серця без (застійної) серцевої недостатності.
Ускладнення основного діагнозу Сакроілеїт, не класифікований в інших рубриках.
Інший вторинний коксартроз, двобічний (а.с.24-25).
На підставі вищевказаних діагнозів рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 20.01.2025 року №140/25/70/Р Позивачу було встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності строком на 1 рік. Позивач звернувся з відповідним пакетом документів через ІНФОРМАЦІЯ_4 до Міністерства оборони України щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановлення інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби, внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби (а.с.26-28).
Протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (Витяг з протоколу від 04 липня 2025 року №53/в) Позивачу було відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановлення інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби, внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби (а.с.30).
Відмова у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановлення інвалідності вмотивована тим, що за довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.05.2025 року №5501- 2699/5517.1 Позивачу в 2010 році було призначено та виплачено одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби.
Не погоджуючись із таким рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві регулюються Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), Законом №2011-XII та Порядком № 975.
Відповідно до статті 41 Закону № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Пунктом першим статті 16 Закону №2011-XII (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підпункт 4 пункту 2 статті 16 Закону №2011-XII передбачає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з підпунктом «б» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується, у розмірі: 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Відповідно до пункту 4 статті 16-3 Закону №2011-XII, якщо військовослужбовцю, військовозобов`язаному, резервісту або особі, звільненій з військової служби, після первинного встановлення інвалідності під час наступного огляду (переогляду) буде встановлено вищу групу інвалідності або змінено її причинний зв`язок, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум (у тому числі внаслідок різних, не пов`язаних між собою, захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв).
Як передбачено пунктами 6, 9 статті 16-3 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 25 грудня 2013 затвердив Порядок № 975 (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст).
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.
Згідно з підпунктом 1 пункту 6 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності I групи; 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності II групи; 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 975 якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
У разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
З викладеного слідує, що норми статті 16-3 Закону №2011-XII та Порядку №975 передбачають обмеження строку, протягом якого зміна групи інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, дворічним строком. Дворічний строк обчислюється з часу первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності. У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
Водночас, Верховний Суд у постанові від 17.02.2021 у справі № 240/1623/20 зазначив, що визначена у частині четвертій статті 16-3 Закону № 2011-XII заборона щодо виплати одної грошової допомоги може мати місце лише у разі спливу дворічного строку саме після первинного встановлення інвалідності чи втрати працездатності через одне й те ж саме ушкодження здоров`я, а не внаслідок різних.
Так, у відповідності до статті 1 Кодексу цивільного захисту України (далі КЦЗ України), Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - центральні органи виконавчої влади), органів державної влади, що не входять до системи центральних органів виконавчої влади (далі інші органи державної влади), Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, встановлює права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - суб`єкти господарювання), а також інших юридичних осіб.
Згідно частини першої статті 101 КЦЗ України, служба цивільного захисту це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. №593 (далі Положення №593), визначається порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та порядку в резерві служби цивільного захисту.
Пунктом 2 Положення №593 також вказано, що служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Пунктом 5 Положення №593 зазначається, що час проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
До того ж, пунктом 3 Положення №593 визначено, що особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Разом з тим, Законом України «Про військовий обов`язок та військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
У 2010 році Позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтями 64а, 45в графи ІІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог №___ до Положення, введеного в дію наказом Міністра оборони України №402-2008 (Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за №1109/15800).
Разом з тим, у Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 20.01.2025 року №140/25/70/Р вказано, що Позивач, під час проходження служби набув наступні захворювання: Основний діагноз - Анклізуючий спондиліт, множинні відділи хребта. Супутні діагнози Ожиріння без додаткового визначення, індекс маси тіла, не класифікований в інших рубриках. Гіпертензивна (гіпертонічна) хвороба серця без (застійної) серцевої недостатності. Ускладнення основного діагнозу Сакроілеїт, не класифікований в інших рубриках. Інший вторинний коксартроз, двобічний.
На підставі Свідоцтва про хворобу №28 10.09.2024 року 11 Регіональною військово-лікарською комісією Позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 60а графи ІІІ Розкладу хвороб.
Таким чином, йдеться не про переогляд і не про зміну причинного зв`язку, а про встановлення інвалідності за новим, незалежним захворюванням, що вперше виникло під час проходження військової служби в ЗСУ.
Суд зазначає, що якщо інвалідність виникла внаслідок іншого (нового) захворювання, військовослужбовець має право на окрему виплату, навіть якщо раніше він вже отримував компенсацію за іншу інвалідність;
Заборона повторної виплати застосовується лише у випадку, коли йдеться про одне і те ж саме захворювання або ушкодження здоров`я.
Враховуючи викладене суд дійщов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись ст.ст.139, 243-246, 255, 292-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (пр-т Повітряних сил України, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України, щодо відмови від призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, встановленої підпунктом 2 пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975 у зв`язку з встановлення інвалідності III групи, яка настала в період проходження військової служби.
Скасувати протокол комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 04 липня 2025 року №53/в, в частині відмови від призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, встановленої підпунктом 2 пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975, у зв`язку з встановлення інвалідності III групи, яка настала в період проходження військової служби.
Зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до підпунктом 2 пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975, у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, яка настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА