Рішення № 133296925, 13.01.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2026
Номер справи
160/15557/25
Номер документу
133296925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 рокуСправа №160/15557/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , 20 Регіональної військово-лікарської комісії, третя особа - Комунальне некомерційне підприємство "Криворізька міська лікарня №5" Криворізької міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

28.05.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач-1), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач-2), 20 Регіональної військово-лікарської комісії (далі відповідач-3), третя особа - Комунальне некомерційне підприємство "Криворізька міська лікарня №5" Криворізької міської ради, в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:

- визнати неправомірною та скасувати довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 №41/1254 від 20.02.2025р.;

- визнати неправомірною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо необхідності виключенні ОСОБА_1 з військового обліку та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі п. 13 свідоцтва про хворобу №255/4906 від 11.10.2024р. та застосунку Резерв+ в зв`язку із непридатністю до військової служби виключити ОСОБА_1 з військового обліку з внесенням відповідного запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 як військовозобов?язаний 11.10.2024 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою було складено свідоцтво про хворобу №255/4906 згідно якого позивачу був встановлений діагноз ІХС: - Стабільна стенокардія напруги III функціональний клас, постміокардитичний та дифузний кардіосклероз з порушенням ритму за типом фібриляції передсердь-тріпотіння передсердь та передсердної екстрасистолія. CНА(2)DS(2)-VASc - 3 б. HAS BLED - 0 б. Синдром CLC. Пароксизмальна ортодромна АВ тахікардія. Стан після ЕІТ, (11.06.20 р.) ТКД ДПП 10.07.20 р. НАК І ст. НМК ІІ ст. НТК ІІІ ст. Гіпертонічна хвороба II стадія, 2 ступінь. Гіпертензивне серце. Ризик 3 (високий). У складення: СН ПА ст. зі зниженою систолічною функцією лівого шлуночку (ФВ - 42,82%). Відповідно п.13 зазначеного свідоцтва про хворобу №255/4906 була складена постанова про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальністю тощо. На підставі статей 40A, 38А та 39Б графи ІІ Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 передано на затвердження на штатну ВЛК м. Дніпро. 05.02.2025 на вимогу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача було направлено до КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.Мечнікова» на стаціонарне обстеження - тест 6 хвилинної ходи на що зав.поліклініки 11.02.2025р. надав консультативний висновок про неможливість проведення тесту із-за небезпеки для здоров?я. Як надалі стало відомо, що ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 без медичного огляду ОСОБА_1 , 21.02.2025 склала довідку №41/1254, де був зазначений наступний діагноз: - Стенокардія напруги III ФК. постміокардитичний та дафузний кардіосклероз з порушенням ритму за типом фібриляції передсердь, трипотіння передсердь, передсердної екстрасистолії.. 120. Синдром CLC Пароксизмальна ортодромна АВ тахікардія. Стан після ЕІТ (2020р.) ТКД ДПП ( 2020р.) НАК І ст. НМК II ст. НТК ІІ ст. Гіпертонічна хвороба ІІ ст., ст.2 ступінь, ризик 4. Гіпертензивне серце. СН ПА ст. зі зниженою систолічною функцією лівого шлуночку (ФВ - 42,82%).ІІІ. На підставі статті 40А, 38А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ. Рішенням постанови позаштатної ВЛК непридатний до військової служби 10.04.2025р. позивачем була направлена до ІНФОРМАЦІЯ_3 заява про виключенням його з військового обліку. Проте, по невідомим обставинам ІНФОРМАЦІЯ_4 в порушення Закону України «Про звернення громадян» взагалі не надав відповіді на заяву. Не погоджуючись з рішеннями та діями ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 та 20 Регіональної ВЛК позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, у зв`язку з невідповідністю останньої вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

На виконання вимог ухвали суду, 10.06.2025 позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 відкрито провадження у справі № 160/15557/25 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Також, ухвалою суду від 13.06.2025 заяву ОСОБА_1 про витребування доказів у справі №160/15557/25 - задоволено.

Витребувано:

- у Генерального штабу Збройних Сил України з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів "Оберіг" службові дані військовозобов`язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 РНОКПП НОМЕР_1 - відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) 11.10.2024 року (ст.5 Закону №1951-VIII).

- у ІНФОРМАЦІЯ_1 картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 11.10.2024р. (п.3.6 глави 3 розділу II Положення про ВЛК)

- у 20 Регіональної військово-лікарської комісії положення про 20 Регіональну військово-лікарську комісію, книги вхідної кореспонденції (свідоцтв про хворобу ВЛК) за період з 1-го жовтня 2024 р. по лютий включно 2025р., журнал реєстрації протоколів засідання штатної ВЛК за період з 1го жовтня 2024 р. по лютий включно 2025р., протокол засідання штатної ВЛК при затвердженні свідоцтва про хворобу №255/4906 від 11.10.2024 р.

- у Комунальне некомерційне підприємство "Криворізька міська лікарня №5" Криворізької міської ради відомості про результати проходження ОСОБА_1 медичного огляду ВЛК від 11.10.2024р. з Єдиного реєстру військовозобов`язаних (п. 1.12 глави 1 розділу II положення про ВЛК).

20.11.2025 ухвалою суду витребувано:

- у Міністерства оборони України з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів "Оберіг" службові дані військовозобов`язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 РНОКПП НОМЕР_1 - відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) 11.10.2024 року (ст.5 Закону №1951-VIII).

- у ІНФОРМАЦІЯ_1 картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 11.10.2024р., (п.3.6 глави 3 розділу II Положення про ВЛК), відомості стосовно проведення повторного огляду ВЛК ОСОБА_1 ;

- у 20 Регіональної військово-лікарської комісії положення про 20 Регіональну військово-лікарську комісію, книги вхідної кореспонденції (свідоцтв про хворобу ВЛК) за період з 1-го жовтня 2024 р. по лютий включно 2025р., журнал реєстрації протоколів засідання штатної ВЛК за період з 1го жовтня 2024 р. по лютий включно 2025р., протокол засідання штатної ВЛК при затвердженні свідоцтва про хворобу №255/4906 від 11.10.2024 р.

28.11.2025 від представника відповідача-3 надійшов письмовий відзив, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що свідоцтво про хворобу №255/4906 від 11.10.2024 від ІНФОРМАЦІЯ_7 до 20 Регіональної ВЛК не надходило та відповідно таке свідоцтво про хворобу і не розглядалось, рішення по ньому відповідачем-3 не приймалось. В свою чергу згідно наданої інформації ІНФОРМАЦІЯ_8 про хворобу №255/4906 від 11.10.2024 було направлено ним до ІНФОРМАЦІЯ_3 на доопрацювання.

31.12.2025 від представника відповідача-3 надійшли письмові пояснення.

Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 як військовозобов?язаний 11.10.2024 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою було складено свідоцтво про хворобу №255/4906 згідно якого позивачу був встановлений діагноз ІХС: Стенокардія напруги II ФК, постміокардитичний та дифузний кардіосклероз з порушенням ритму за типом фібриляції передсердь, тріпотіння передсердь, передсердної екстрасистолії. Синдром CLC. Пароксизмальна ортодромна АВ, тахікардія. Стан після ЕІТ( 2020р.). ТКД ДПП (2020р.) НАК Іст. НМК ІІст. НТК ІІІст. Гіпертонічна хвороба ст. ст.2, ризик 3. СН ПА ст. зі зниженою систолічною функцією лівого шлуночка (ФВ - 42,82%). На підставі статей 40А, 38А, 39Б графи ІІ Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 передано до ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_8 про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 передано до ІНФОРМАЦІЯ_3 на доопрацювання.

05.02.2025 на вимогу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача було направлено до КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.Мечнікова» на стаціонарне обстеження - тест 6 хвилинної ходи на що зав.поліклініки 11.02.2025 надав консультативний висновок: з урахуванням високого АТ та ЧСС, проба з 6 хвилинною ходою недоречна, та не показана з існуючим діагнозом.

В свою чергу, 21.02.2025 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 без медичного огляду ОСОБА_1 , що не заперечується відповідачами, склала довідку №41/1254, де був зазначений наступний діагноз: ІХС. Стенокардія напруги ІІІ ФК, постміокардитичний та дифузний кардіосклероз з порушенням ритму за типом фібриляції передсердь, тріпотіння передсердь, передсердної екстрасистолії. 120. Синдром CLC, Пароксизмальна ортодромна AB тахікардія. Стан після ЕІТ (2020р.). ТКД ДПП (2020р.) НАК Іст. НМК ІІст. НТК ІІІст. Гіпертонічна хвороба ІІст. ст.2, ризик 4. Гіпертензивне серце. CH IIA ст. зі зниженою систолічною функцією лівого шлуночка (ФВ - 42,82%). ІІІ. На підставі статей 40А,38А,39Б графи II Розкладу хвороб непридатний до військової служби.

20 РВЛК було отримало свідоцтво про хворобу від 21.02.2025 № 41/1254 стосовно придатності до військової служби позивача.

Розглянувши лікарями експертами 20 РВЛК вище зазначеного свідоцтва про хворобу комісією 20 РВЛК було незатверджене 31.03.2025 та встановленим порядком (Положенням № 402) було направлено на опрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_7 (вих. Від 31.03.2025 № 5675).

При цьому, згідно відомостей застосунку Резерв+ ОСОБА_1 за постановою ВЛК від 11.10.2024 визнаний непридатним до військової служби.

Не погоджуючсиь з рішеннями та діями ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 та 20 Регіональної ВЛК позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції

Згідно із статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до статті 106 Конституції України Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно з частиною 2 статті 1 Закону №2232-XII, військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 5 статті 1 Закону №2232-XII, передбачено, що від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).

Відповідно до частин 1, 9 статті 1 Закону №2232-XII, щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:

прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 2 статті 2 Закону №2232-XII передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Виконання військового обов`язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. (ч.14 ст.2 Закону №2232-ХІІ)

У зв`язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час спірних відносин та розгляду справи не припинений та не скасований.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів (далі - Закон №3543-ХІІ в редакції на час виникнення спірних відносин).

Статтею 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

В свою чергу нормами статті 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов`язані:

з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Так, відповідно до положень частин третьої, п`ятої, шостої статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.

У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов`язані мати при собі військово-обліковий документ та пред`являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402.

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, серед іншого, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (підпункт 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).

Щодо позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), то пункт 2.5 глави 2 розділу І Положення №402 містить такі норми.

2.5.1. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

2.5.2. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

2.5.3. До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).

2.5.4. Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Відповідно п.2.8 глави 2 розділу І Положення №402 ВЛК ТЦК та СП

2.8.1. ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у ВЛК ТЦК ТА СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.

Головою ВЛК районного (міського) ТЦК та СП призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підвищення кваліфікації) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов`язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з керівником районного (міського) державного або комунального закладу охорони здоров`я (установи), головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров`я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей.2.8.2. Роз`яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов`язковими для виконання ВЛК.

ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

2.8.4. На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.

2.8.5. У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК.

У спірному випадку предметом оскарження є висновок прийнятий постійно діючою позаштатною ВЛК при ТЦК та СП.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Главою 3 розділу І Положення № 402 визначений порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК.

3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов`язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз`ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз`яснення, оформлене листом.

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Кількість оглянутих за робочий день не повинна перевищувати 50 чоловік. (п.1.3. розділу ІІ Положення № 402)

Питання медичного огляду військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402, яка містить такі пункти.

3.1. Медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

3.2. Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов`язаних до військової служби за станом здоров`я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов`язаних до військової служби, подані ними скарги та об`єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов`язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Перед оглядом військовозобов`язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов`язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов`язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов`язаний, що характеризують його стан здоров`я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

Під час дії правового режиму воєнного стану: проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ виконується після досягнення 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.

3.5. До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.

Військовозобов`язаний під час проведення медичного огляду зобов`язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров`я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

3.6. Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у ВЛК ТЦК ТА СП до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

3.8. Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов`язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов`язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов`язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов`язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов`язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов`язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п`яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Якщо в стані здоров`я військовозобов`язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров`я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов`язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п`ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_13 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п`ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_13 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п`ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_13 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов`язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов`язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_13 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов`язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

3.11. У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров`я військовозобов`язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров`я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров`я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.

Згідно з пунктами 20.1., 20.2. глави 20 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка вноситься до документа, яким оформлюється постанова ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог цього Положення.

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.

Постанови штатних ВЛК можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.

Відповідно до п.20.3. глави 20 розділу II Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: зокрема

а) "Придатний": до військової служби; до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони; Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.

б) "Непридатний": до військової служби;

Згідно п. 22.9. глави 22 розділу II Положення №402 постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов`язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Пунктом 22.10. глави 22 розділу ІІ Положення №402 визначено, що постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, повинні бути реалізовані негайно.

Аналізуючи наведені приписи законодавства, суд вважає за необхідне зазначити, що 11.10.2024 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно позивача було складено свідоцтво про хворобу №225/4906, яким ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 40А, 38А, 39Б графи ІІ Розкладу хвороб.

Означене свідоцтво про хворобу було передано ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_7 для передачі його до 20 Регіональної військово-лікарської комісії для затвердження, що відповідачами не заперечується.

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_8 про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_3 на доопрацювання.

Доказів направлення доопрацьованого свідоцтва про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 до 20 Регіональної військово-лікарської комісії для затвердження матеріали справи не місять.

Поряд з цим, 20.02.2025 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 приймає нове свідоцтво про хворобу стосовно позивача №41/1254, в якому зазначається про проведення медичного огляду ОСОБА_1 з метою придатності до військової служби.

Означеним свідоцтвом позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 40А, 38А, 39Б графи ІІ Розкладу хвороб.

Однак, свідоцтво про хворобу №41/1254 від 20.02.2025 було незатверджено 20 Регіональною військово-лікарської комісії 31.03.2025 та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 да подальшої передачі в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки 11.10.2024 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно позивача вже було складено свідоцтво про хворобу №225/4906, то підстави для прийняття 20.02.2025 нового свідоцтва про хворобу №41/1254 відносно позивача були відсутні, що підтверджується приписами Положення №402.

В свою чергу, відповідачами-1, 2 взагалі не пояснено підстав, що слугували причиною для прийняття нового свідоцтва про хворобу №41/1254 від 20.02.2025.

Більш того, оформлюючи свідоцтво про хворобу №41/1254 від 20.02.2025 відповідачем-2 фактично не проведено повноцінного повторного медичного огляду ОСОБА_1 , матеріали справи доказів проведення повторного медичного огляду позивача не містять.

Крім викладеного, первинне свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 всупереч приписам 3.8. Положення №402 після направлення ІНФОРМАЦІЯ_14 на доопрацювання, не направлено ІНФОРМАЦІЯ_4 до 20 Регіональної військово-лікарської комісії для затвердження.

Отже, фактично, свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 відносно ОСОБА_1 наразі є незатвердженим у встановленому Положенням №402 порядку.

Таким чином, приймаючи до уваги наведене, суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 №41/1254 від 20.02.2025; визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ненаправлення до 20 Регіональної військово-лікарської комісії свідоцтва про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 відносно ОСОБА_1 для затвердження; зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 направити до 20 Регіональної військово-лікарської комісії свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 відносно ОСОБА_1 для затвердження.

Щодо позовних вимог відносно визнання неправомірною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо необхідності виключенні ОСОБА_1 з військового обліку та зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі п. 13 свідоцтва про хворобу №255/4906 від 11.10.2024р. та застосунку Резерв+ в зв`язку із непридатністю до військової служби виключити ОСОБА_1 з військового обліку з внесенням відповідного запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг», то такі на переконання суду задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними з підстав того, що свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 є незатвердженим 20 Регіональною військово-лікарською комісії з підстав ненаправлення відповідачем-1 такого свідоцтва безпосередньо до 20 Регіональної військово-лікарської комісії.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб`єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , 20 Регіональної військово-лікарської комісії, третя особа - Комунальне некомерційне підприємство "Криворізька міська лікарня №5" Криворізької міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 №41/1254 від 20.02.2025.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненаправлення до 20 Регіональної військово-лікарської комісії свідоцтва про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 відносно ОСОБА_1 для затвердження.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_15 направити до 20 Регіональної військово-лікарської комісії свідоцтво про хворобу №225/4906 від 11.10.2024 відносно ОСОБА_1 для затвердження.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А. Ю. Рищенко