Рішення № 133296816, 14.01.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2026
Номер справи
160/22834/25
Номер документу
133296816
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2026 рокуСправа №160/22834/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

07.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком по Списку N2 із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014-2015-2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік ";

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пільгової пенсії за віком по Списку № 2 ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2022-2023-2024 та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" з 14.01 2024, з урахуванням вже виплаченої пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що була переведена з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При розрахунку пенсії за віком відповідачем протиправно застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Також зазначає, що стаття 28 Закону № 1058-IV визначає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, але не більше 11% мінімального розміру для осіб які втратили працездатність, відповідно до ст. 27 зазначеного Закону. Таким чином розмір пенсії за віком, який призначається вперше, повинен обчислюватися за формулою, передбаченою ст. 27 вище зазначеного Закону з урахуванням набутого стажу, заробітної плати та доплати за понаднормативний стаж з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних, встановлений Законом України від 03.11.2022 № 2710-IX ,, Про державний бюджет України на 2025 рік "( саме рік в який я пішла на пенсію за віком ) є 2361 грн. Оскільки пенсія за віком призначається позивачу вперше, то при встановленні розміру оплати за понаднормативний стаж не має значення працює пенсіонер чи ні. Виходячи з зазначеного кожний понаднормативний рік стажу повинний буди розрахований не 11.30 грн., а 23.61 грн. Таким чином в цій частині дії відповідача теж є неправомірними.

12.08.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

29.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №45549/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що позивач отримувала пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) з 16.12.2004. За заявою позивача від 14.01.2025 переведено на пенсію за віком та проведено перерахунок пенсії за віком згідно статті 42, 45 Закону № 1058 з 14.01.2025. Розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися cтpaxoвi внески. При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кiлькостi відпрацьованих мiсяцiв) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески, за відповідний період у розрiзi кожного місяця. Згідно з частиною першою статті 28 Закону № 1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини (розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом). Страховий стаж позивача, зарахований по 01.07.2022, складає 33 роки (відповідно наданих документів). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,33000 (33 роки = 396 місяців : 12 місяців : 100). Пенсію обчислено відповідно до статей 27, 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.07.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,01830. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; складає 8140,77грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 =7994,47 грн х 1,01830). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 14.01.2025 складає 2980,00 грн, у тому числі: 2686,45грн основний розмір пенсії (8140,77 грн х 0,33000); 33,90 грн - доплата за 3 роки понаднормового стажу (1130,00 грн х 3%); 259,65 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії Позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115 складає 9076,95 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 =8913,83 грн х 1,01830). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2025 складає 3323,00 грн, у тому числі: 2995,39 грн основний розмір пенсії (9076,95 грн х 0,33000); 33,90 грн - доплата за 3 роки понаднормового стажу (1130,00 грн х 3%); 293,71 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 14.01.2026.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і з 16.12.2004 отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підставі заяви позивача від 14.01.2025 її було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22.07.2025 №32609-24654/Н-01/8-0400/25 на заяву позивача від 27.07.2025 з питання розрахунку пенсії, повідомлено, що відповідно до пункту 3 статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Виняток є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058 для призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). За Вашою заявою від 14.01.2025 проведено перерахунок пенсії за віком згідно статті 42, 45 Закону № 1058 з 14.01.2025.

Згідно з частиною першою статті 28 Закону № 1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини (розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом). Ваш страховий стаж, зарахований по 01.07.2022, складає 33 роки (відповідно наданих документів). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,33000 (33 роки = 396 місяців: 12 місяців : 100). Пенсію обчислено відповідно до статей 27, 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.07.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,01830. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0730, 8140,77грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11 x 1,14 х 1,197 x'1,0796 =7994,47 грн х 1,01830). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір Вашої пенсійної виплати станом на 14.01.2025 складає 2980,00 грн.

Середньомісячний заробіток для обчислення Вашої пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115 складає 9076,95 грн (3764,40 грн х 1,17 x 1,11 x 1,11 x 1,14 x 1,197 x 1,0796 x 1,115 =8913,83 грн х 1,01830). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2025 складає 3323,00 грн.

Позивач з діями відповідача не погоджується, вважає їх протиправними, у зв`язку з чим звернулась з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, врегульовані Законом України від 09.07.2003№ 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(Закон № 1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-ІVвизначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІVпередбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1, ч. 2ст. 40 Закону №1058-IVдля обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск:), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно ч. 3ст. 45 Закону1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до ч. 5ст. 45 Закону №1058-IVдокументи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Суд зазначає, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування`можливе у тому разі, якщо особі відповідно до цьогоЗакону був призначений один з видів пенсії, визначених у статтях 9,10 цьогоЗакону - пенсія за віком, пенсія по інвалідності чи пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Відповідно до ч. 3ст. 45 №1058-IV при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший, показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, при визначенні розміру пенсії за віком повинні застосовуватись формули, які використовуються при призначені пенсії вперше за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не формули, які використовуються при переході із одного виду пенсії, призначеної за цим законом, на інший.

Вказане узгоджується з правовою позицією в постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 465/5246/17, від 13.02.2019 у справі № 265/7301/16-а, від 11.09.2019у справі №213/1226/16-а, від 18.08.2020 у справі № 263/6611/17, від 29.03.2023 у справі№240/4170/19 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі№876/5312/17.

У цій справі позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави і порядок призначення пенсії, ніж за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Отже, порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком і її перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.

Перехід з одного виду пенсії на інший здійснюється за заявою, яку можна подати особисто, поштою або онлайн через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ).

Оскільки позивач подала заяву на переведення з одного виду пенсії на інший 14.01.2025, суд вбачає підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пільгової пенсії за віком по Списку № 2 ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2022-2023-2024 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стосовно проведення перерахунку доплати за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік", суд зазначає таке.

Згідно з абз. 1 та 2 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Як зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву, страховий стаж позивача складає 33 роки (зарахований по 01.07.2022). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,33000 (33 роки = 396 місяців : 12 місяців : 100).

33,90 грн - доплата за 3 роки понаднормового стажу (1130,00 грн х 3%). Як вбачається, відповідачем було застосовано прожитковий мінімум на 2016 рік для непрацезданих осіб. Інших перерахунків понаднормового стажу матеріали справи не місять.

У звязку з переведенням позивача з пенсії за вислугою на пенсію за віком з 14.01.2025, понаднормовий стаж розраховується наступним чином:

(абз.1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-VІ) = 3 роки понаднормового стажу (3 %).

Відповідно до Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX Про Державний бюджет України на 2025 рік розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 2361,00 грн.

Доплата за понаднормовий стаж розрахована наступним чином:

2361,00 грн х 3 % = 70,83 грн доплата позивачу за 3 роки понаднормового стажу.

Так, суд наголошує, що оскільки станом на дату призначення пенсії (14.01.2025) законодавство України встановлює мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 30 років страхового стажу, а страховий стаж позивача складає 33 роки, є підстави для розрахунку понаднормового стажу позивача.

Також, суд зауважує, що оскільки позивача було переведено на інший вид пенсії з 14.01.2025, то суд доходить висновку про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пільгової пенсії за віком по Списку № 2 ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2022-2023-2024 та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" з 14.01 2025, з урахуванням вже виплаченої пенсії.

Відповідно до вимог ч.1, ч. 2ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області підлягають стягненню на користь позивача документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. у зв`язку із задоволенням основної частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст.139,243-246,250,262,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком по Списку N2 із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме: за 2014-2015-2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік ".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату пільгової пенсії за віком по Списку № 2 ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2022-2023-2024 та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" з 14.01.2025, з урахуванням вже виплаченої пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 605 ( шістсот п`ять) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 14.01.2026.

Суддя О.В. Царікова