Рішення № 133296791, 05.01.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2026
Номер справи
160/25455/25
Номер документу
133296791
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2026 рокуСправа №160/25455/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2025 року №1897012-2411-0462-UA12020010000033698 на суму 2471 грн 45 коп.;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2025 року №1896986-2411-0462-UA12020010000033698 на суму 2547 грн 50 коп.;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2025 року №1897010-2411-0462-UA12020010000033698 на суму 2699 грн 59 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що контролюючим органом протиправно прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки без врахування положень пункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, якими визначено, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за вказані періоди, не нараховується та не сплачується за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №160/25455/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано до суду відзив на позовну заяву.

Відповідач вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України ).

Для обчислення розміру податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у 2022-2024 роках контролюючим органом використано розміри ставок згідно діючих рішень Дніпровської міської ради, а саме від 6 грудня 2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста», від 26 травня 2021 року № 10/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста» та від 13 липня 2022 року № 2/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста».

Зі змісту підп 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПК України слідує, що обчислення суми податку у разі наявності у платника податку більше одного об`єкта житлової нерухомості одного типу, їх часток виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної на 60 кв.м. та відповідної ставки податку, яка розподіляється контролюючим органом пропорційно питомої ваги загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості. Відтак, сумарна загальна площа об`єктів житлової нерухомості, їх часток, якими володіє позивач, становить 136,5 кв.м. (квартира, загальною площею 56,7 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 ; квартира, загальною площею 79,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_2 ).

Зі змісту розрахунків податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, вбачається, що контролюючим органом розрахунок здійснювався виходячи із сумарної загальної площі об`єктів (та їх часток) та з відповідним застосуванням пільги у вигляді зменшення бази оподаткування 60.00 кв.м. Отже, із аналізу наведених розрахунків слідує, що контролюючим органом під час проведення нарахування позивачеві податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за оспорюваними податковими повідомленнями-рішеннями, було здійснено розрахунок цього податку із сумарної загальної площі/часток, якими володіє позивач, що становить 136 кв.м. (136 кв.м. 60 кв.м.), тобто, при проведенні такого розрахунку застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування - 60.00 кв.м., що відповідає вищенаведеним вимогам абз. «а» п.п.266.4.1 пункту 266.4 ст.266 ПК України.

Податкове зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) протягом 1095 календарних днів, з урахуванням періоду зупинення такого строку давності з 18.03.2020 по 31.07.2023 року (включно). Отже, сам факт затримки контролюючим органом строків направлення податкових повідомлень-рішень від 05.09.2025 є лише підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання в частині нарахування штрафних санкцій та пені, однак, не може бути підставою для звільнення позивача від обов`язку щодо сплати сум податку та податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування.

Позивачем подано відповідь на відзив.

ОСОБА_1 звертає увагу на те, що не заперечує проти обов`язку сплати податків. Предметом розгляду даної справи є протиправне включення до бази оподаткування квартири, яка не має бути включена в базу оподаткування. Зокрема, п. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України прямо звільняє від оподаткування об`єкти на тимчасово окупованих територіях. Тому включення квартири у м. Бердянськ Запорізької області (м. Бердянськ Запорізької області є тимчасово окупованою територією) до бази оподаткування суперечить закону.

Позивач зазначає, що дотримання строків не впливає на протиправність визначення бази оподаткування, зокрема внесення в базу оподаткування житлової нерухомості, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Ухвалою суду від 09.12.2025 продовжено процесуальний строк розгляду справи на 30 днів.

В період з 15.12.2025 по 02.01.2026 суддя знаходилась у відпустці, що підтверджується довідкою Відділу управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 -позивач (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС (Дніпровська ДПІ), як платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, позивач є власником об`єктів нерухомості а саме:

квартири загальною площею 56,7 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , частка власності 100%, з 14.08.2017;

квартири загальною площею 79,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_2 , частка власності 100%, з 31.01.2017.

Загальна площа цих об`єктів житлової нерухомості складає 136 кв. м

Відповідно до пп. 266.7.2 та пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, в автоматичному режимі сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ф» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки , а саме:

податкове повідомлення-рішення від 05.08.2025 року №1897012-2411-0462 UA12020010000033698, яким позивачу визначено податкове зобов`язання з податку з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 2 471 грн. 45 коп. ;

податкове повідомлення-рішення від 05.08.2025 року № 1896986-2411-0462 UA12020010000033698, яким позивачу визначено податкове зобов`язання з податку з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 2 547 грн. 50 коп. ;

податкове повідомлення-рішення від 05.08.2025 року № 1897010-2411-0462 UA12020010000033698, яким позивачу визначено податкове зобов`язання з податку з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 2 699 грн. 59 коп.

Відповідно до пп.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПК України, контролюючим органом під час здійснення розрахунку зобов`язань по житловій нерухомості застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності ОСОБА_1 у розмірі 60 кв.м. до загальної площі об`єктів нерухомості.

Позивачу належить квартира площею 79,3 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , тобто на території, яка згідно з Переліком територій, на якій ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територій РФ, з 27.02.2022 належить до тимчасово окупованих території. Однак ця обставина не була врахована відповідачем під час формування оскаржуваних у даній справі податкових повідомлень-рішень.

Вважаючи прийняті контролюючим органом вищезазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач за захистом своїх порушених прав і інтересів звернулася з позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).

У ст. 16 ПК України визначені зобов`язання платників податків, один з яких зобов`язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтею 265 ПК України визначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено ст. 266 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями .

За п. п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Відповідно до п. п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктом 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПК України визначено, що базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, які перебувають у власності фізичних осіб. База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (п. п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України).

За правилами підп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об`єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об`єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об`єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості.

У відповідності до абзацу а підпункту 266.4.1. пункту 266.4 ст. 266 ПК України база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів.

Суд враховує, що спірні правовідносини виникли в умовах правового режиму воєнного стану, введеного в Україні з 24 лютого 2022року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану», у зв`язку з широкомасштабною військовою агресією рф проти України.

Воєнний стан в Україні триває і на цей час.

Відповідно до підп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

підставою для обчислення податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Держатель Реєстру майна щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на перше число відповідного кварталу.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:

1) за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:

за 2021 та 2022 роки - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об`єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2023 року за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

06 грудня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (Постанова КМУ № 1364).

Відповідно до постанови КМУ №1364 наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ (Перелік територій №309).

Згідно Розділу 4 Переліку територій №309 місто Бердянськ Запорізької області (код UA23020050010019935) починаючи з 27.02.2022 належить до тимчасово окупованої РФ території

Отже, належна позивачу квартира площею 79,3 кв. м. за адресою: АДРЕСА_2 знаходиться на окупованій території і відповідачем протиправно та всупереч вищезазначених положень законодавства було включено до бази оподаткування цю квартиру.

За даних обставин для обчислення податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути включена лише квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . А оскільки, загальна площа цієї квартири становить 56,7 кв. м., а тому до неї не застосовується податкова пільга, встановлена підпунктом 266.4.1. пункту 266.4 ст. 266 ПК України, оскільки площа вказаного об`єкта нерухомого майна не перевищує норму визначену у ПК України.

Посилання відповідача на практику Верховного Суду у постановах від 11.09.2025 у справі №160/23946/23, від 06.11.2018 у справі №808/144/18, від 21.06.2023 у справі №160/13606/20 є безпідставним, оскільки обставини в цих справах не є тотожними обставинам даної справи, не стосуються внесення до бази оподаткування житлової нерухомості на тимчасово окупованій території а висновки суду зроблені за інших фактичних підстав і правового регулювання.

Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань, сплачений відповідно до квитанції про сплату №8910-9247-9909-0350 судовий збір у сумі 3633,60 грн.

Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2025 року №1897012-2411-0462-UA12020010000033698 на суму 2471 грн 45 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2025 року № 1896986-2411-0462-UA12020010000033698 на суму 2547 грн 50 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2025 року № 1897010-2411-0462-UA12020010000033698 на суму 2699 грн 59 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 3633,60 (три тисячі шістсот тридцять три) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона