Ухвала суду № 133266305, 12.01.2026, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
12.01.2026
Номер справи
913/289/25
Номер документу
133266305
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

______________________________

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"12" січня 2026 р.м. Одеса Справа № 913/289/25

Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,

розглянувши матеріали справи № 913/289/25

за позовом Комунального підприємства «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» (місцезнаходження юридичної особи: 93113, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Тепла, буд. 17; код ЄДРПОУ: 13401321; адреса для листування: 49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд. 2)

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ГРІН-ЛАЙН» (місцезнаходження юридичної особи: 65114, Одеська обл., м. Одеса, пр. Небесної Сотні, буд. 47/3; код ЄДРПОУ: 34825347)

про стягнення 18 016 110,87 грн,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ГРІН-ЛАЙН» 18 016 110,87 грн, з яких: 16 498 683,96 грн, перерахованих за договорами № 5 від 31.03.2022, №№ 6, 7, 8 від 23.05.2022, № П21/03-2022 та № П21/03/1-2022 від 21.03.2022 у вигляді 100 % попередньої оплати робіт, передбачених договорами; 1 517 426,91 грн 3% річних.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.12.2025 у справі № 913/289/25 матеріали позовної заяви № 0912/25 від 09.12.2025 Комунального підприємства «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ГРІН-ЛАЙН» про стягнення 18 016 110,87 грн з доданими до неї документами передано за територіальною підсудністю до Господарського суду Одеської області.

05.01.2026 матеріали справи надійшли до Господарського суду Одеської області.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2026 для розгляду справи № 913/289/25 було визначено суддю Волкова Р. В.

Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 31 ГПК України спори між судами щодо підсудності не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Так, з урахуванням того, що спори між судами щодо підсудності не допускаються, а положення ч. 7 ст. 31 ГПК України імперативно зобов`язують суд, якому надіслано матеріали позовної заяви за підсудністю, прийняти такі матеріли до свого провадження у будь-якому випадку, Господарський суд Одеської області на виконання вказаних положень процесуального законодавства приймає до провадження матеріали позовної заяви Комунального підприємства «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ГРІН-ЛАЙН» про стягнення 18 016 110,87 грн.

Разом з тим, розглянувши матеріали позовної заяви, суд виявив наявність підстав для залишення її без руху з огляду на наступне.

Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) позовна заява повинна містити, зокрема, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

У позовній заяві позивач зазначив, що оригінали договорів № 5 від 31.03.2022, №№ 6, 7, 8 від 23.05.2022, № П21/03-2022 та № П21/03/1-2022 від 21.03.2022 знаходяться у володінні відповідача.

Втім, позовна заява не містить зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів решти доказів, доданих до заяви.

Згідно з п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Однак, такого розрахунку позовна заява не містить.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Однак, доказів сплати судового збору позивач не надав.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон) за подання до господарського суду: 1) позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч. 3 ст. 4 Закону).

Позовна заява містить вимогу майнового характеру про стягнення з відповідача грошових коштів у розмірі 18 016 110,87 грн.

Відтак, за подання до господарського суду позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 216 193,33 грн (18 016 110,87 * 1,5 / 100 * 0,8).

Водночас, у позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору.

Вказане клопотання мотивовано наступним:

- основним видом діяльності позивача є виробництво, транспортування та постачання теплової енергії споживачам територіальної громади м. Лисичанська, а відповідно всі виробничі потужності підприємства знаходились у м. Лисичанську;

- юридичною адресою позивача є вул. Тепла, буд. 17, м. Лисичанськ, Сєверодонецький район, Луганська обл., 93113, яка офіційно віднесена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією з 03.07.2022;

- по факту захоплення адміністративних будівель та споруд, а також незаконного заволодіння транспортом та іншим майном, яке належить позивачу, за зверненням останнього відділом поліції № 3 Сєвєродонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області зареєстровано кримінальне провадження № 12022131240001162;

- у зв`язку з відсутністю можливості ведення власної господарської діяльності, позивач не має доходів та відповідно власних обігових коштів;

- наразі позивач є комунальним унітарним підприємством і на 100% фінансується із бюджету Лисичанської міської територіальної громади, і лише на виплату заробітної плати працівникам підприємства;

- сплата судового збору є не лише фінансово обтяжливою, а й взагалі не є можливою на теперішній час.

Розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:

1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;

2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також смертю фізичної особи;

3) позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;

4) позивачі - у справах щодо спорів, пов`язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов`язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";

5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов`язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;

6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;

7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;

8) особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

9) особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю;

10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;

12) військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків;

13) учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав;

14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";

15) фізичні особи (крім суб`єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;

15-1) органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою;

16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

17) засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов`язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.

20) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, його територіальні органи;

21) заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;

22) позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;

23) позивачі - за подання позовів щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

24) Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - за подання позовів, предметом яких є відшкодування шкоди (збитків), у порядку, визначеному статтею 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";

25) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, - у справах про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції";

26) Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення на час дії воєнного стану - за подання позовів, предметом яких є стягнення штрафу;

27) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи - в частині стягнення сум податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

28) позивачі - за подання позовів щодо стягнення штрафів за правопорушення у галузі цивільної авіації, вчинені суб`єктами авіаційної діяльності на тимчасово окупованій території.

Утім, позивач не є суб`єктом, на якого поширюється дія статті 5 Закону.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Згідно з положеннями частини 2 статті 8 Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Разом з тим позивач не є суб`єктом, на якого поширюється дія статті 8 Закону.

Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду викладеного у постанові від 14.01.2021 у справі № 0940/2276/18 (Провадження № 11-336апп20), положення пунктів 1 та 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Проте, як встановлено судом, позов у даній справі не спрямований на захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Так, розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви, суд зазначає, що позивачем не наведено жодних обставин, з якими Закон пов`язує можливість звільнення від сплати судового збору, у зв`язку з чим відповідне клопотання задоволенню не підлягає.

Згідно з частиною першою ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків.

Керуючись ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Прийняти до провадження матеріали позовної заяви Комунального підприємства «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ГРІН-ЛАЙН» про стягнення 18 016 110,87 грн.

2. У задоволенні клопотання Комунального підприємства «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

3. Позовну заяву Комунального підприємства «ЛИСИЧАНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА» - залишити без руху.

4. Встановити позивачу строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом семи днів з дня вручення даної ухвали шляхом:

- зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів доказів, копії яких додано до заяви (крім договорів № 5 від 31.03.2022, №№ 6, 7, 8 від 23.05.2022, № П21/03-2022 та № П21/03/1-2022 від 21.03.2022);

- надання до суду попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;

- надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 216 193,33 грн (реквізити для сплати судового збору містяться за посиланням: https://od.arbitr.gov.ua/sud5017/gromadyanam/court_fee/).

5. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала набирає законної сили 12.01.2026 та відповідно до чинної редакції Господарського процесуального кодексу України оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Волков