Постанова № 13326506, 21.12.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
2а-1702/10/0970
Номер документу
13326506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" грудня 2010 р. Справа № 2a-1702/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Скільський І.І.,

при секретарі Бурді М.Р.,

за участю:

представників позивача Гейко В.Я., Когадько А.П.,

представника відповідача Олексин Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області

до Відкритого акціонерного товариства „Івано-Франківськгаз”

про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 1348993,98 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

06 травня 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства „Івано-Франківськгаз” (далі відповідач) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 1348 993,98 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем в період з 10.02.2010 року по 23.02.2010 року проведено планову перевірку відповідача з питань дотримання законодавства, щодо формування та застосування роздрібних цін (тарифів) на природній газ за період з 01.02.2009 року по 31.01.2010 року та складено акт № 0000091 від 23.02.2010 року. Проведеною перевіркою встановлено, що відповідач всупереч пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. № 998” за період 01.02.2009 по 03.02.2009 року реалізовував природний газ підприємствам, установам та організаціям бюджетної сфери, промисловим споживачам та іншим субєктам господарювання за ціною 2020,25 грн., за 1000 м3 замість 1152 грн., за 1000 м3, в результаті чого необґрунтовано одержав виручку в сумі 434 171,39 грн. За період з 01.02.2009 по 03.02.2009 року та з 19.02.2009 по 28.02.2009 року відповідач всупереч пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 998”, пункту 2 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19.02.2009 року № 195 „Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарювання на 2009 рік”, реалізовував природній газ ЗАТ «Завод ТОС Барва»за ціною 2020,25 грн., за 1000 м3 замість 1152 грн. за 1000 м3, яка діяла у період з 01.02.2009 по 03.02.2009 року та 1899, 25 грн. за 1000 м3, з 19.02.2009 по 28.02.2009 року, в результаті чого необґрунтовано одержав виручку в сумі 15338,64 грн. За період з 01.02.2009 по 31.01.2010 року відповідач всупереч пункту 15 та пункту 16-1 Правил надання населенню послуг газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 року № 2246 та пункту 1 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.10.2008 року № 1239 „Про затвердження роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення”, у разі зняття лічильника газу для проведення його періодичної повірки, здійснював розрахунки із населенням за природний газ по нормах споживання або середньомісячним обсягом використання за попередні три місяці, а не згідно середньомісячного обсягу споживання природного газу в аналогічному періоді (опалювальному або міжопалювальному) попереднього року, в результаті чого необґрунтовано одержав виручку в сумі 154,63 грн. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки за період з 01.02.2009 по 31.01.2010 року склала 449664, 66 грн.

01.03.2010 року позивачем на підставі акту прийнято рішення № 65 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено вилучити у дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку в сумі 449 664,66 грн., штраф в сумі 899 329,32 грн., всього 1348993, 98 гривень, та на вказану суму відповідачу направлено претензію № 01-17/597 від 01.03.2010 року.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила частково та пояснила, що позивачем в акті планової перевірки № 0000091 від 23.02.2010 року на предмет дотримання порядку формування та застосування роздрібних цін (тарифів) на природний газ, зроблені невірні висновки про необґрунтоване отримання виручки в сумі 434171, 39 грн., та 9961, 73 грн., за порушення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 998” отриманої за рахунок реалізації природного газу підприємствам, установам та організаціям бюджетної сфери, промисловим споживачам та іншим субєктам господарювання за ціною 2020, 25 грн. за 1000 м3 замість 1152 грн. за 1000 м3 у період з 01.02.2009 по 03.02.2009 року, а також те, що постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 та № 57 від 29.01.2009 року «Про затвердження граничного рівня ціни на газ природний для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів»та «Про затвердження граничного рівня ціни на газ природний для промислових споживачів та інших субєктів господарювання»прийняті до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 28.01.2009 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»(оприлюднена в газеті «Урядовий курєр»№ 19, 04.02.2009 року), та зазначила, що постанова Кабінету Міністрів України № 36 від 28.01.2009 року набрала чинності з 01.01.2009 року, крім пункту 3, яким передбачено внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року, який набирає чинності з 01.02.2009 року (п.2 постанови),а також те, що постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 14.07.2010 року, внесено зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 28.01.2009 року відповідно до яких розрахунки за природний газ, закуплений за період з 01.01.2009 по 19.02.2009 року здійснюється відповідно до граничних рівнів цін, установлених на 19.02.2009 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», зі змінами та доповненнями, Національна комісія регулювання електроенергетики України встановлює граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання. У відповідності до норм чинного законодавства, Національна комісія регулювання електроенергетики України в межах компетенції своїми постановами № 56 та № 57 від 29.01.2009 року затвердила граничний рівень цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік без врахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування розподіл та постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3 Також представник відповідача зазначила, що постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України набирають чинності з моменту їх прийняття тобто з 29.01.2009 року а товариство зобовязано їх виконувати. Відповідач працює за регульованим тарифом, встановленим Національною комісією регулювання електроенергетики України і при формуванні відпускної ціни для споживачів, враховує вартість газу отриманого від постачальника. Відповідно до договорів укладених з постачальником природного газу ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»вартість природного газу для бюджетних та комунально-побутових споживачів з 01.01.2009 року становила 2020, 25грн. без ПДВ за 1000 м3 з ПДВ 2424,30 грн. Крім цього зазначила, що повну вартість природного газу отриманого для реалізації бюджетним та комунально-побутовим споживачам перераховано постачальнику відповідно до актів прийому-передачі від ДК „Газ України”, а в розпорядженні товариства залишились тільки кошти, отримані від наданих послуг в частині транспортування та постачання розподільними газопроводами відповідно до доведеного Національною комісією регулювання електроенергетики України тарифу, відповідно до Порядку, який встановлений постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.12.2008р. № 1529, і відповідно товариство не здійснило жодних порушень, цінової політики, просила в цій частині адміністративного позову відмовити. Що стосується решта позовних вимог представник відповідача в судовому засіданні визнала їх в повному обсязі.

Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив, що в період з 10.02.2010 року до 23.02.2010 року позивачем, у відповідності до статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, Постанови Кабінету Міністрів України “Питання Державної інспекції з контролю за цінами” за № 1819 від 13.12.2000 року та виконання наказу № 61 від 09.02.2010 року та підпункту 2.1.4. плану роботи на I квартал 2010 року, проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання поряду формування та застосування роздрібних цін (тарифів) на природний газ, на постачання природного газу за регульованим та нерегульованим тарифом, на транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами, з транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами та із зберігання природного газу. За результатами перевірки складено акт № 0000091 від 23.02.2010 року, в якому визначено, що відповідач всупереч пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 998” за період 01.02.2009 по 03.02.2009 року реалізовував природній газ підприємствам, установам та організаціям бюджетної сфери, промисловим споживачам та іншим субєктам господарювання за ціною 2020,25 грн., за 1000 м3 замість 1152 грн. за 1000 м3, в результаті чого необґрунтовано одержав виручку в сумі 434 171,39 грн. За період з 01.02.2009 по 03.02.2009 року та з 19.02.2009 по 28.02.2009 року відповідач всупереч пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 998”, пункту 2 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19.02.2009 року № 195 „Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарювання на 2009 рік”, реалізовував природній газ ЗАТ «Завод ТОС Барва»за ціною 2020,25 грн., за 1000 м3 замість 1152 грн. за 1000 м3., яка діяла у період з 01.02.2009 по 03.02.2009 року та 1899, 25 грн. за 1000 м3, з 19.02.2009 по 28.02.2009 року, в результаті чого необґрунтовано одержав виручку в сумі 15338,64 грн. За період з 01.02.2009 по 31.01.2010 року відповідач всупереч пункту 15 та пункту 16-1 Правил надання населенню послуг газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 року № 2246 та пункту 1 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.10.2008 року № 1239 „Про затвердження роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення”, у разі зняття лічильника газу для проведення його періодичної повірки, здійснював розрахунки із населенням за природний газ по нормах споживання або середньомісячним обсягом використання за попередні три місяці, а не згідно середньомісячного обсягу споживання природного газу в аналогічному періоді (опалювальному або міжопалювальному) попереднього року, в результаті чого необґрунтовано одержав виручку в сумі 154,63 грн. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки за період з 01.02.2009 по 31.01.2010 року склала 449664, 66 грн. (а.с.9-17).

01.03.2010 року позивачем, на підставі вказаного акту прийнято рішення № 65 від 01.03.2010 року, яким вирішено вилучити у Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в дохід Державного бюджету України необгрунтовано одержану виручку в сумі 449 664,66 грн. та штраф в сумі 899 329, 32 грн. (а.с. 6).

01.03.2010 року позивачем на адресу відповідача надіслано претензію за № 01-17/597 від 01.03.2010 року на суму 1348993,98 гривень та рішення № 65 від 01.03.2010 року про застосування економічних санкцій (а.с.7-8).

У відповідності до статті 8 Закону України “Про ціни і ціноутворення”державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Стаття 9 вказаного Закону України передбачає, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Відповідно до частини 5 статті 191 Господарського кодексу України державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення фіксованих державних та комунальних цін, граничних рівнів торгівельних надбавок та постачальницьких винагород, граничних нормативів рентабельності або шляхом запровадження обов'язкового декларування зміни цін.

Статтею 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення” встановлені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, згідно абзацу 3 частини 1 якої Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” за № 605 від 29.04.2006 року встановлені граничні рівні цін на природний газ.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ціна на природний газ, що відпускається позивачем промисловим споживачам, іншим субєктам господарської діяльності та бюджетним установам і організаціям є регульованою ціною, щодо якої встановлено її граничний рівень.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно пункту 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за № 1819 від 13.12.2000 року Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому. Основним завданнями якої є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін та тарифів, проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках. (пункт 3).

Щодо вилучення у відповідача необґрунтовано одержаної виручки за реалізацію природного газу підприємствам, установам та організаціям бюджетної сфери, промисловим споживачам та іншим субєктам господарювання в сумі 434171, 39 грн., штрафу в сумі 868 342,78 грн., та необґрунтовано одержаної виручки за реалізацію природного газу ЗАТ «Завод ТОС «Барва»в сумі 9961, 73 грн., штрафу в сумі 19923, 46 грн., суд зазначає наступне.

В акті перевірки № 0000091 від 23.02.2010 року зазначено, що відповідачем за період з 01.02.2009 року по 03.02.2009 року реалізовано природний газ підприємствам, установам та організаціям бюджетної сфери, промисловим споживачам та іншим субєктам господарювання за ціною 2020,25 грн. за 1000 м3 замість 1152 грн. за 1000 м3 без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання, відповідно до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 29.01.2009 року № 56 та № 57 «Про затвердження граничного рівня ціни на газ природний»відповідно: № 56 для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів; № 57 для промислових споживачів та інших субєктів господарювання відповідно до умов укладених договорів на постачання природного газу для цих категорій споживачів.

31.12.2008 року між ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»та відповідачем ВАТ «Івано-Франківськгаз»укладено договір № 06/08-2337 на поставки природного газу для бюджетних установ та організацій за ціною 1152 грн. за 1000 куб. м., без урахування податку на додану вартість, витрат на реалізацію природного газу НАК «Нафтогаз України», збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, витрат на реалізацію природного газу НАК «Нафтогаз України»- 121 грн., податку на додану вартість за ставкою 20 %. До сплати за 1000 м3 природного газу 1273 грн., ПДВ 20 %, всього з ПДВ 1527, 60 грн. В пункті 5.4 вказаного договору зазначено, що визначена таким чином ціна є обовязковою для сторін за цим договором і зазначається в акті приймання передачі, згідно з пунктом 3.4 цього договору.

Також вказано, що у звязку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 28.01.2009 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 від 29.01.2009 року «Про затвердження граничного рівня ціни на газ природний для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів»постачальник природного газу ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»і ВАТ «Івано-Франківськгаз»укладено додаткову угоду № 1 до договору № 06/08-2337 відповідно до якої з 01.01.2009 року ціна за 1000 куб. м. газу становить 2020,25 грн., без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу. До сплати за 1000 м3 природного газу 2020,25 грн., крім того ПДВ -20%, всього з ПДВ 2424,30 гривень. Також у акті перевірки зазначено, що постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 та № 57 від 29.01.2009 року «Про затвердження граничного рівня ціни на газ природний для установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів»та «Про затвердження граничного рівня ціни на газ природний для промислових споживачів та інших субєктів господарювання»прийняті до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 28.01.2009 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»(оприлюднена в газеті «Урядовий курєр»№ 19, 04.02.2009 року) у звязку з чим у період з 01.02.2009 року по 03.02.2009 року діяла гранична ціна на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших субєктів господарювання без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»на рівні 1152 грн. за 1000 м3 згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. № 998”.

Суд не погоджується з висновком позивача про те, що відповідачем всупереч пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року „Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 998” за період з 01.02.2009 року по 03.02.2009 року необґрунтовано одержано виручку в сумі 434171, 39 грн., та необґрунтовано одержаної виручки в сумі 9961, 73 грн., з посиланням на те, що ціна газу, яку застосовував відповідач, встановлена постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 та № 57 від 29.01.2010 року у період, коли вона не мала повноважень встановлювати ціни на природний газ для бюджетних та промислових споживачів.

Постанова Кабінету Міністрів України № 36 від 28 січня 2009 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України »із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 92 від 04.02.2009 року і відповідно до пункту 2 набрала чинності з 01.01.2009 року, крім пункту 3 який набрав чинності 01.02.2009 року, щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.2006 року “Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України".

14.07.2009 року постановою Кабінету Міністрів України № 572 внесено зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 28 січня 2009 року та установлено, що розрахунки за природний газ, закуплений за період з 01.01.2009 року по 19.02.2009 року здійснюються відповідно до граничних рівнів цін, установлених на 19.02.2009 року.

29.01.2009 року Національна комісія з питань регулювання електроенергетики України прийняла постанову № 56 та № 57 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік»та затвердила граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн за 1000 м3, та № 57 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарювання на 2009 рік»та затвердила граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн за 1000 м3

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»зі змінами та доповненнями Національна комісія регулювання електроенергетики України встановлює граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання; роздрібні ціни на природний газ для потреб населення; тарифи на транспортування магістральними трубопроводами газу природного, нафти, нафтопродуктів, аміаку та етиленових речовин, що поставляються споживачам України; тарифи на розподіл природного газу та його постачання;

Відповідно до положення «Про Національну комісію регулювання електроенергетики України», затвердженого Указом Президента України № 335/98 від 21.04.1998 року визначено основні завдання а саме:

- участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування, ринків газу, нафти та нафтопродуктів;

- державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі;

- сприяння конкуренції у сфері виробництва електричної енергії, постачання електричної енергії та газу, видобутку газу та нафти, зберігання та реалізації газу, нафти і нафтопродуктів; - забезпечення проведення цінової і тарифної політики в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі;

Комісія в межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства приймає рішення у вигляді постанов і розпоряджень.

Рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів.

Як встановлено судом, відповідач здійснює реалізацію природного газу промисловим споживачам, іншим субєктам господарської діяльності та бюджетним установам і організаціям з ресурсу Дочірньої компанії “Газ України”Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”. Відповідач реалізує природний газ споживачам відповідно до укладених договорів відповідно до яких вартість природного газу становила з 01.01.2009 року 2020, 25 грн., без ПДВ за 1000 м3 з ПДВ 2424, 30 грн. (а.с.125-140).

Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на те, що договір з постачальником газу ДК “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” № 06/08-2337 від 31.12.2008 року на поставки природного газу для бюджетних установ та організацій та договір № 06/09-286 від 25.02.2009 року на поставки природного газу промисловим споживачам та іншим субєктам господарювання, укладені з порушенням статті 6 ЦК України.

Вказані договори, на час виникнення спірних правовідносин, не були визнані у встановленому законом порядку недійсним, або таким, що суперечить законодавству.

Крім того, суд зазначає, що грошові кошти, отримані відповідачем від бюджетних установ та організацій, як оплата за спожитий природний газ, надходить на розподільчий рахунок, відкритий в повноваженому банку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 247 від 26.03.2008 року.

Щомісячно Національна комісія регулювання електроенергетики України своїм розпорядженням встановлює норматив розподілу коштів, які надійшли від установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів і уповноважений банк перераховує товариству кошти розподілені за встановленим нормативом. Розподіл коштів здійснюється відповідно до Порядку, який встановлений постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 1529 від 25.12.2008 року, а у розпорядженні відповідача залишаються кошти отримані від надання послуг в частині транспортування та постачання розподільними газопроводами відповідно до доведеного Національною комісією регулювання електроенергетики України тарифу.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як наслідок, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про вилучення в дохід державного бюджету необґрунтовано отриманої, внаслідок порушення державної дисципліни цін, виручки в розмірі 434171, 39 грн., штрафу в сумі 868 342,78 грн., та необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 9961, 73 грн., штрафу в сумі 19923, 46 грн., не підлягають до задоволення.

В судовому засіданні представник відповідача визнала факт порушення відповідачем пункту 2 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19.02.2009 року № 195 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік » та факт необґрунтовано одержаної виручки з приводу реалізації природного газу ЗАТ «Завод ТОС «Барва»в період з 19.02.2009 року по 28.02.2009 року в сумі 5376, 91 гривень, а також порушень відповідачем вимог пункту 15 та пункту 16-1 Правил надання населенню послуг газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 року № 2246 та пункту 1 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.10.2008 року № 1239 „Про затвердження роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення”, і необґрунтовано одержану виручку в сумі 154,63 грн.

Згідно ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватись перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Тому, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги в частині стягнення з відповідача застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі необґрунтовано одержаної виручки в сумі 5531, 54 грн., та штраф в розмірі 11063, 08 грн., а факт вчинення такого порушення таким, що не підлягає доказуванню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов слід задовольнити частково.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Івано-Франківськгаз” (76010, вул.Ленкавського, 20, м.Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 03361046) застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі необгрунтовано одержаної виручки в сумі 5531 (п`ять тисяч п`ятсот тридцять одна) гривня 54 копійки та штраф в в розмірі 11063 (одинадцять тисяч шістдесят три) гривні 08 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Скільський І.І.

Постанова в повному обсязі складена 27.12.2010 року