Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 752/9/26
Провадження №: 1-кс/752/201/26
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.01.2026 м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_5 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12025100000001554 від 12.12.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України,
в с т а н о в и в:
До провадження слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_5 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12025100000001554 від 12.12.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100000001554 від 12.12.2025 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні доручено групі слідчих та визначено місцем проведення досудового розслідування Голосіївський район міста Києва, за місцем знаходженням адміністративної будівлі Головного управління Національної поліції у м. Києві, що розташована за адресою: вулиця Антоновича, будинок 114, місто Київ.
Процесуальне керівництво здійснюють прокурори Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 є начальником служби захисту інформації в автоматизованих системах військової частини НОМЕР_1 та в межах своєї сфери відповідальності здійснює організацію захисту безпеки інформації в процесі інформаційної діяльності та взаємодії з вітчизняними і закордонними організаціями.
Разом з тим, відповідно до ст. 68 Конституції України, ОСОБА_5 зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно зі ст. 18 Конвенції Організації Об`єднаних Націй проти корупції, яка ратифікована Верховною Радою України 18.10.2006 та набрала чинності для України 01.01.2010, кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочинами наступних дій, якщо вони вчинені умисно:
a) обіцянка, пропозиція або надання державній посадовій особі чи будь-якій іншій особі, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги, щоб ця посадова особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації чи державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги для ініціатора таких дій чи будь-якої іншої особи;
b) вимагання або прийняття державною посадовою особою чи будь-якою іншою особою, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги для самої себе чи для іншої особи, щоб ця особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації або державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги.
Згідно з п. 1 примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у ст. 368 КК України є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Згідно із пп. г) ч.1 ст. 3 положення Закону України «Про запобігання корупції» поширюються, у т.ч. на військових посадових осіб Збройних Сил України.
Згідно положень ст. ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» військовим службовим особам ЗС України забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язаний невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.
В свою чергу, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію РФ проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, продовжений та діє станом на даний час на всій території України, що пов`язано із розв`язанням рф військової агресії проти України та веденням повномасштабних бойових дій на території України.
Однак, діючи у порушення вимог вищевказаних нормативно-правових актів, ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом та корисливих мотивів, за попередньою змовою із невстановленими службовими особами військових частин, які дислокуються на території міста Києва та підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, вчинив умисні дії, спрямовані на сприяння одержанню неправомірної вигоди в значних розмірах невстановленими службовими особами військових частин, які дислокуються на території міста Києва та підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, при наступних обставинах.
Так, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, начальник служби захисту інформації в автоматизованих системах військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 досяг злочинної домовленості із невстановленими на даний час службовими особами військових частин, які дислокуються на території міста Києва та підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, які, зловживаючи своїм службовим становищем та використовуючи надані їм повноваження, за грошову винагороду зобов`язалися незаконно підписувати контракти із військовозобов`язаними чоловіками для проходження останніми військової служби у м. Києві та фіктивно працевлаштовувати військовозобов`язаних чоловіків із подальшим бронюванням на підприємствах, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави відповідно.
У свою чергу, ОСОБА_5 , взяв на себе зобов`язання порадами, вказівками, наданням засобів та знарядь, а також усуненням перешкод сприяти вчиненню кримінального правопорушення, у т.ч. шляхом передачі інформації про військовозобов`язаних, їх документів та грошових коштів службовим особам для подальшого працевлаштування військовозобов`язаних чоловіків на підприємствах, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, з метою надання їм відстрочки від призову (бронювання) під виглядом офіційного перебування у трудових відносинах із зазначеним підприємством.
Так, на початку грудня 2025 року ОСОБА_7 , для забезпечення можливості доглядати за своєю рідною бабцею, яка проживає у м. Київ, шукав можливість проходження військової служби на території міста Київ, У той же час, близький друг ОСОБА_7 - ОСОБА_8 шукав для себе можливість працевлаштування із подальшим бронюванням від мобілізації на період дії воєнного стану.
В подальшому, на виконання спільного злочинного умислу, та діючи за попередньою змовою із службовими особами військових частин, які дислокуються на території міста Києва та підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, із корисливих мотивів, у не встановлений час та місці, але не пізніше 12.12.2025 ОСОБА_5 , познайомився із ОСОБА_7 , під час спілкування із яким запропонував останньому за грошову винагороду через невстановлених службових осіб військових частин, які дислокуються на території міста Києва та підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави вирішити питання щодо укладання контракту із військовозобов`язаними чоловіками для проходження останніми військової служби у м. Києві а також бронювання військовозобов`язаних чоловіків шляхом їх працевлаштування на підприємстві, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави.
Володіючи вищевказаною інформацією та розуміючи необізнаність ОСОБА_7 у питаннях військового обліку під час мобілізації та відсутність можливості у ОСОБА_7 влаштуватись на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка дислокується на території міста Києва, усвідомлюючи нагальну потребу ОСОБА_7 , та важливість вирішення цього питання для останнього, оцінюючи його побоювання щодо можливої мобілізації та відправки в зону бойових дій, переслідуючи корисливий мотив, з метою власного протиправного збагачення, в невстановлені досудовим розслідуванням час та дату у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на пособництво в одержанні службовою особою неправомірної вигоди в розмірі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.
Тоді, у ході зустрічі біля виходу зі станції метро «Лук`янівська» у м. Києві у салоні автомобіля, з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на пособництво в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що його подальші дії є незаконними та кримінально-караними, в ході вищевказаної розмови повідомив, що має певні зв`язки серед командування військових частин та зможе домовитись про влаштування ОСОБА_7 на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка дислокується на території міста Києва, проте перед цим останній має пройти співбесіду та навчання. І якщо вказаний варіант влаштує ОСОБА_7 , то він має передати ОСОБА_5 неправомірну вигоду у розмірі 1000 доларів США, для того, щоб він зміг порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяти службовим особам військових частин у т.ч. шляхом передачі інформації про військовозобов`язаних, їх документів та грошових коштів службовим особам, які дислокуються на території міста Києва. Також, в ході розмови ОСОБА_5 повідомив, що має можливість фіктивно працевлаштувати ОСОБА_8 на підприємство із гарантією бронювання, але за вказану «послугу», ОСОБА_7 має передати йому неправомірну вигоду у розмірі 7000 доларів США, для того, щоб він зміг порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяти службовим особам підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави у т.ч. шляхом передачі інформації про військовозобов`язаних, їх документів та грошових коштів службовим особам.
В свою чергу, ОСОБА_7 , реально сприймаючи діяльність ОСОБА_5 та невстановлених на даний час службових осіб військових частин, які дислокуються на території міста Києва та підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, як протиправну, звернувся до правоохоронних органів.
У подальшому, ОСОБА_7 діяв з метою викриття злочинних дій ОСОБА_5 , під контролем правоохоронних органів.
У подальшому, 22.12.2025 о 16 год 03 хв ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на пособництво в одержанні службовою особою неправомірної вигоди в розмірі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, зустрівся із ОСОБА_7 за адресою: м. Київ, вул. Гарета Джонса, буд. 1 біля кав`ярні «Mik Coffee» та під час спілкування ОСОБА_5 в подробицях розповів ОСОБА_7 порядок влаштування останнього на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка дислокується на території міста Києва за надання йому неправомірної вигоди для передачі та подальшого сприянню невстановленим на даний час службовим особам військових частин, які дислокуються на території міста Києва та порядок фіктивного працевлаштування ОСОБА_8 на підприємство з ознаками критичності з подальшим бронюванням та які документи для цього потрібні за надання йому неправомірної вигоди для передачі та подальшого сприянню невстановленим на даний час службовим особам підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави за працевлаштування.
Після чого, ОСОБА_5 повторно роз`яснив, що для цього необхідно надати безпосередньо йому неправомірну вигоду у розмірі 8 000 доларів США для того, щоб він зміг порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяти службовим особам військових частин, у т.ч. шляхом передачі інформації про військовозобов`язаних, їх документів та грошових коштів службовим особам військових частин, які дислокуються на території міста Києва у призові ОСОБА_7 у тилову військову частину та службовим особам підприємств, що мають статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави за фіктивне працевлаштування та бронювання ОСОБА_8 .
02.01.2026 ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на пособництво в одержанні службовою особою неправомірної вигоди в розмірі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища в телефонній розмові повідомив ОСОБА_7 , що той повинен передати ОСОБА_5 неправомірну вигоду, загальною сумою 8 500 доларів США, а саме: 6 500 доларів США за пособництво у фіктивному працевлаштуванні ОСОБА_8 на підприємство, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави з подальшим бронюванням та 2000 доларів США за пособництво у призові ОСОБА_7 на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка дислокується на території міста Києва.
Після цього, 04.01.2026 ОСОБА_8 у своєму мобільному телефоні у мобільному застосунку «Резерв+» виявив, що він заброньований від мобілізації до 28.10.2026.
У подальшому, 06.01.2026, приблизно об 11 год 57 хв, за попередньою домовленістю із ОСОБА_5 , ОСОБА_7 прибув за адресою: м. Київ, вул. Гарета Джонса, буд. 1 біля кав`ярні «Mik Coffee» для передачі попередньо обумовлених грошових коштів в сумі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США за подальше пособництво невстановленим на даний час службовим особам військових частин, які дислокуються на території міста Києва у влаштуванні ОСОБА_7 на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка дислокується на території міста Києва та невстановленим на даний час службовим особам підприємства, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави у працевлаштуванні ОСОБА_8 з подальшим бронюванням.
Після чого, приблизно о 12 год 03 хв 06.01.2026 ОСОБА_5 , за адресою: м. Київ, вул. Гарета Джонса, буд. 1 біля кав`ярні «Mik Coffee», на виконання раніше виниклого у нього злочинного умислу, направленого на пособництво в одержанні службовою особою неправомірної вигоди в розмірі 8500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, усвідомлюючи суспільно небезпечних характер своїх дії, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, одержав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду в розмірі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США (за курсом НБУ станом на 06.01.2026 становить 360 570 гривень) за подальше пособництво невстановленим на даний час службовим особам військових частин, які дислокуються на території міста Києва у влаштуванні ОСОБА_7 на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка розташована на території міста Києва та невстановленим на даний час службовим особам підприємства, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави у працевлаштуванні ОСОБА_8 на підприємства, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави з подальшим бронюванням з метою ухилення від мобілізації та проходження військової служби в умовах дії воєнного стану в Україні.
Таким чином, ОСОБА_5 06.01.2026 одержав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду в сумі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) доларів США (за курсом НБУ станом на 06.01.2026 становить 360 570 гривень), що відповідно до примітки 1 статті 368 Кримінального кодексу України вважається неправомірною вигодою у значному розмірі за подальше пособництво невстановленим на даний час службовим особам військових частин, які дислокуються на території міста Києва у влаштуванні ОСОБА_7 на військову службу у тилову військову частину Збройних сил України, яка розташована на території міста Києва та невстановленим на даний час службовим особам підприємства, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави у працевлаштуванні ОСОБА_8 на з подальшим бронюванням з метою ухилення від мобілізації та проходження військової служби в умовах дії воєнного стану в Україні.
У той же день, 06.01.2026 о 12 год 04 хв, після передачі громадянином ОСОБА_7 неправомірної вигоди ОСОБА_5 в розмірі 8 500 доларів США, ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України та було виявлено та вилучено у нього зазначені грошові кошти.
06.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
З метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків, приймаючи до уваги, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 КПК України, беручи до уваги особу підозрюваного, обставини вчинення злочину, вважає доцільним застосувати відносно підозрюваного запобіжних захід у вигляді тримання під вартою, строком на 60 діб.
В судовому засіданні прокурор вимоги даного клопотання підтримав, вказуючи на те, що стосовно підозрюваного існують ризики, що передбачені ст.177 КПК України, а саме: ОСОБА_5 , може переховуватися від органів досудового розслідування або суду; незаконно впливати на свідків, та інших співучасників у даному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підозрюваний та його захисник проти задоволення клопотання заперечували. Просили обрати запобіжний захід не пов`язаний з позбавленням волі.
Допитана в судовому засіданні, з приводу характеризуючих підозрюваного даних, дружина підозрюваного ОСОБА_9 , суду повідомила, що підозрюваний ОСОБА_5 характеризується виключно позитивно, допомагає матеріально і функціонально в утриманні її матері, яка є особою з інвалідністю і фактично не може пересуватися та забезпечувати свої базові потреби.
Дослідивши матеріали клопотання слідчого, заслухавши думку прокурора, підозрюваного та захисника, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100000001554 від 12.12.2025 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні доручено групі слідчих та визначено місцем проведення досудового розслідування Голосіївський район міста Києва, за місцем знаходженням адміністративної будівлі Головного управління Національної поліції у м. Києві, що розташована за адресою: вулиця Антоновича, будинок 114, місто Київ.
Процесуальне керівництво здійснюють прокурори Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону.
06.01.2026 о 12 год. 04 хв. ОСОБА_5 затримано у порядку ст. 208 КПК України, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.3 ст.368 КК України.
06.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Повідомлення про підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.3 ст.368 КК України обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:
1)Протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення ОСОБА_7 ;
2)Матеріалами виконання доручення УСР в Київській області ДСР НП України;
3)Протоколами допитів свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
4)Протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_8 ;
5)Протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 ;
6)Іншими доказами, зібраними в ході розслідування у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.177 КПК України встановлено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити всі обставини, які можуть свідчити на користь збільшення або зменшення ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
Згідно ч. 4 ст.176 КПК України запобіжні заходи застосовуються: під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора, а під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком понад п`ять років.
Так, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відноситься до категорії тяжких злочинів, за яке законом передбачено покарання, у тому числі, у виді позбавлення волі на строк до десяти років з конфіскацією майна, а отже, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні є достатньою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
На даному етапі суд оцінює лише сам факт пред`явлення ОСОБА_5 обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Також прокурором у судовому засіданні доведено наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а саме:
Зокрема, ризик, передбачений пунктом 1 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - переховування від органів досудового розслідування та суду. Даний ризик обґрунтовується тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, яке згідно до ст. 12 КК України віднесено до категорії тяжких злочинів, санкція якого передбачає позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування чи суду. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» та «Бессієв проти Молдови», в яких зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування. Серйозність покарання є релевантною обставиною в оцінці ризику того, що підозрювана може втекти.
Таким чином, знаючи про тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання винним у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, з метою уникнення відповідальності за вчинений ним злочин ОСОБА_5 може переховуватись від органу досудового розслідування та, в подальшому, від суду.
Вказані обставини свідчать про те, що вказана особа може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Наявний ризик, передбачений пунктом 3 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні. Даний ризик обґрунтовується тим, що на даний час в ході досудового розслідування кримінального провадження не встановлено повне коло осіб, причетних до вчинення даного кримінального правопорушення, зокрема, є необхідність встановлення та допиту у якості свідків осіб, які володіють інформацією стосовно вчиненого кримінального правопорушення.
В той же час, враховуючи те, що підозрюваний ОСОБА_5 , в силу своїх стійких соціальних зв`язків завів певні знайомства серед службових осіб військових частин, які розташовані на території міста Києва та стратегічних підприємств, які мають ознаки критичності, які наразі продовжують виконувати свої посадові обов`язки та які можуть володіти інформацією про деталі та обставини вчиненого кримінального правопорушення, останній може здійснювати незаконний вплив на таких осіб з метою зміни показань свідками чи відмови від надання свідчень, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Показання відповідних осіб мають вирішальне значення для повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження.
Оцінюючи можливість впливу на свідків орган досудового розслідування виходить із передбаченої КПК України процедури отримання свідчень від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на свідченнях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК України).
За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом свідчень від свідків та дослідження їх судом.
Крім того, у даному кримінальному провадженні встановлюються службові особи військових частин, які розташовані на території міста Києва та стратегічних підприємств, які мають ознаки критичності, які, будучи у попередній змові із ОСОБА_5 могли здійснити будь-які дії з використанням наданого їм службового становища. У зв`язку із повідомленням про підозру ОСОБА_5 , вони можуть змовитись та скласти план для уникнення кримінальної відповідальності за вчинене діяння.
Вказане надає підстави обґрунтовано припускати ймовірну можливість незаконного впливу зі сторони підозрюваного на свідків з метою зміни чи відмови від раніше наданих ними свідчень.
Наявний ризик, передбачений пунктом 5 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Даний ризик обґрунтовується тим, що підозрюваний ОСОБА_5 в силу своїх стійких соціальних зв`язків завів певні знайомства серед службових осіб військових частин, які розташовані на території міста Києва та стратегічних підприємств, які мають ознаки критичності, які наразі продовжують виконувати свої посадові обов`язки та які можуть здійснити будь-які дії з використанням наданого їм службового становища, підозрюваний може здійснювати незаконний вплив на таких осіб з метою здійснення ними незаконних дій.
Вищевказані обставини не дозволяють застосувати більш м`який запобіжній захід, ніж тримання під вартою, оскільки жодний з них не зможе забезпечити належної процесуальної поведінки та запобігти ризикам, встановленим у ході досудового розслідування.
Слідчий суддя відповідно до вимог ст.178 КПК України приймає до уваги вказані дані про особу підозрюваного, зокрема міцність його соціальних зав`язків. Так, ОСОБА_5 має постійне місце проживання, є військовослужбовцем, має міцні соціальні зв`язки. Крім того, слідчий суддя враховує вік та стан здоров`я ОСОБА_5 щодо якого на даний час в розпорядженні суду відсутні об`єктивні медичні застереження щодо неможливості перебування його під вартою.
Обставин, які б свідчили про те, що запобіжний захід у виді тримання під вартою у даному кримінальному провадженні не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_5 , слідчим суддею, на даному етапі не встановлено та стороною захисту не доведено.
З огляду на викладене, слідчий суддя, вважає, що існують підстави для обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки будь-яких даних про відсутність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, для застосування стосовно підозрюваного більш м`якого запобіжного заходу ніж тримання під вартою, який би усунув вказані ризики та забезпечив його належну процесуальну поведінку не встановлено.
У заявленому клопотанні прокурор просив обрати підозрюваному альтернативний запобіжний захід у виді застави у розмірі у розмірі 109 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Разом з тим, вказаний розмір застави перевищує максимальний розмір застави визначений для злочинів даної категорії і прокурором не доведено виключних підстав для застосування застави у більшому розмірі та не доведено, що застава у визначеному законом розмірі не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється у вчиненні тяжкого злочину покладених на неї обов`язків.
У відповідності до положень ч. 3, ч. 4 ст. 183 КПК України, суд обирає підозрюваному альтернативний запобіжний захід у виді застави з покладенням обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки визначення застави може гарантувати належну процесуальну поведінку останнього та виконання ним покладених на нього обов`язків.
Керуючись ст.ст. 32, 131, 132, 176-178, 183, 184, 186, 193,194, 196, 197, 309, 369, 372, 395 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в:
Клопотання задовольнити частково.
Обрати стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 59 днів до 12 години 04 хвилин 06.03.2026 включно.
Визначити підозрюваному ОСОБА_5 розмір застави у межах вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 266 240 (двісті шістдесят шість тисяч двісті сорок) гривень у національній грошовій одиниці, та надати можливість йому або іншій особі внести зазначену суму на депозитний рахунок Голосіївського районного суду м. Києва за реквізитами для внесення застави (отримувач: ТУ ДСАУ в місті Києві, ЄДРПОУ: 26268059, МФО: 820172, Банк: Державна казначейська служба України м. Київ, р/р №UA128201720355259002001012089), та надати документ, що підтверджує сплату слідчому, прокурору, суду.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.
На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного у разі внесення застави наступні обов`язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;
- не відлучатися з м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження);
- повідомляти слідчого, прокурора або суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні, а саме з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та службовими особами військових частин, які дислокуються на території міста Києва та за попередньою змовою із ОСОБА_5 влаштовують військовозобов`язаних осіб на військову службу у тилові військові частини та службовими особами підприємства, що має статус критично важливого для функціонування економіки та життєдіяльності держави, які фіктивно працевлаштовуються військовозобов`язаних осіб з подальшим бронюванням з метою ухилення від мобілізації та проходження військової служби в умовах дії воєнного стану в Україні, зокрема службовими особами ТОВ «СКАЙФОЛЛ ЛІМІТЕД» (код ЄДРПОУ 44898909);
- здати на зберігання до відповідного територіального підрозділу ДМС паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в?їзд в Україну.
Визначити 2-х місячний термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави, з дня внесення застави.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що у разі внесення застави у визначеному в цій ухвалі розмірі оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення застави на розрахунковий рахунок Голосіївського районного суду міста Києва, має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув`язнення.
Після отримання та перевірки протягом одного дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа місця ув`язнення негайно має здійснити розпорядження про звільнення підозрюваної з-під варти та повідомити усно і письмово прокурора та суд.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної в цій ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний, вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що в разі невиконання покладених на нього обов`язків, застава звертається в дохід держави, а до нього для забезпечення виконання визначених законом обов`язків, може бути застосовано інший запобіжний захід.
Для утримання підозрюваний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підлягає направленню до ДУ «Київський слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України.
Ухвала підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали проголошено 12.01.2026 о 15 год. 15 хв.
Слідчий суддя: ОСОБА_1