Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2010 р. справа № 2а-25329/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді <Довідник >
при секретарі< Призвище секретаря >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.,
при секретарі Барковій В.Ю.,
за участю представника позивачаБіланової Н.В.,
представника відповідачаАнтофія М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Словянську Донецької області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі філії виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» про стягнення заборгованості у розмірі 100682,92 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську Донецької області звернулося до суду з адміністративним позовом до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі філії виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» про стягнення заборгованості у розмірі 100682,92 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що рішенням обласної ради від 25.01.2008 № 5/14-428 припинено діяльність комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» у звязку із реорганізацією, шляхом приєднання до ОКП «Донецьктеплокомуненерго», що підтверджується даними ЄДРПОУ від 05.05.2008 щодо внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією. Позивач вважає, що оскільки відбулась реорганізація шляхом приєднання, то всі майнові права комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» переходять до ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Згідно наказу від 08.05.2008 № 124 ОКП «Донецьктеплокомуненерго» прийняті обєкти загальної власності територіальних громад сел, селищ, міст, які перебувають в управління Донецької обласної ради, та знаходяться на балансі КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства», що підтверджується листом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» від 17.04.2009 № юр/1284.
На базі прийнятих обєктів комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» створена виробнича одиниця ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство», тобто правонаступник.
Вказана виробнича одиниця зареєстрована в управлінні в якості платника страхових внесків на загальнообовязкове державна пенсійне страхування та є філією відокремленим підрозділом юридичної особи ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Вважає, оскільки реорганізація КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» фактично відбулась шляхом приєднання до ОКП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства», тому обовязок щодо сплати страхових внесків належить юридичній особі ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Виробничою одиницею ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» здійснило нарахування заробітної плати штатним працівникам та, відповідно, нарахувало страхові внески до пенсійного фонду.
Згідно із п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ОКП «Донецьктеплокомуненерго», далі страхувальник, зобовязаний сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніш ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 2 статті 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно із довідкою-розрахунком від 29.04.2010, заборгованість виробничої одиниці ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» складає за період з 08.10.2008 по 29.04.2010 у розмірі 100682,92 грн., з яких: заборгованість з фінансових санкцій 83112,73 грн., недоїмка по пені 17570,15 грн.
Вказана сума заборгованості виникла на підставі рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 1162 від 06.08.2008, № 1163 від 06.08.2008, № 1164 від 06.08.2008, № 1197 від 13.08.2009, № 1198 від 13.08.2008, № 1395 від 08.09.2008 та узгоджена згідно із Актом звірки № 6799. Разом з тим, вказана сума заборгованості станом на 01.11.2010 не сплачена, у звязку з чим просив стягнути заборгованість зі сплати страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки вважає, що ОКП «Донецьктеплокомуненерго» не є належним відповідачем по справі. Згідно із Статутом, відповідач заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні Донецької обласної ради. Згідно зі Статутом, до складу відповідача входять 21 теплопостачальні одиниця без права юридичної особи серед яких й виробнича одиниця «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство».
Станом на 12.10.2010, згідно із даними особового рахунку у зазначеної виробничої одиниці відсутня заборгованість по внескам до Пенсійного фонду.
Вважає, що позов стосується іншої юридичної особи, а саме: комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства», оскільки у всіх документах поданих до суду вказаний саме його ідентифікаційний номер, а не відповідача зазначеного у позові, та саме на особовому рахунку цієї юридичної особи, наявна заборгованість предявлена до стягнення.
До того ж, КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» станом на час розгляду справи не припинене, з реєстру не виключене.
Також наполягав на застосуванні до відповідача ст. 99, 100 КАС України, оскільки вважає, що ним пропущений строк звернення до суду.
Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Управління Пенсійного фонду в м. Словянську Донецької області є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
На виконання вказаних норм, позивачем заявлено даний позов про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, яка виникла на підставі рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 1162 від 06.08.2008, № 1163 від 06.08.2008, № 1164 від 06.08.2008, № 1197 від 13.08.2009, № 1198 від 13.08.2008, № 1395 від 08.09.2008. Також, дана сума заборгованості відображена в картці особового рахунку та узгоджена Актом № 6799 (а.с. 19).
Як вбачається із вищевказаних рішень, та Акту, спірна сума заборгованості враховується за комунальним підприємством «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства», ід.н. 02002019.
Разом з тим, позов про стягнення спірних сум заявлений до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі філії виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство», оскільки діяльність КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» (ід.н. 02002019) припинено у звязку із реорганізацією, шляхом приєднання до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», що на думку позивача, підтверджується даними ЄДРПОУ від 05.05.2008 щодо внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією (а.с. 23).
Також в обґрунтування звернення до суду з позовом саме до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі філії виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» позивач зазначив, що на базі прийнятих обєктів комунального підприємства «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» створена виробнича одиниця ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство», тобто правонаступник.
Проте, суд вважає, що доводи позивача щодо стягнення спірної суми саме з обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі філії виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» є необґрунтованими та недоведеними, з огляду на наступне.
Як вже встановлено судом, спірна сума заборгованості враховується за комунальним підприємством «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства», ід.н. 02002019.
Як вбачається з Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 20-24) КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» (і.н. 02002019) утворено згідно рішення виконавчого комітету Словянської міської ради Донецької області.
Також з вказаної Довідки вбачається, що 05.05.2008 до реєстру було внесено відомості щодо рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією.
Згідно із ч. 1 ст. 78 Господарського кодексу України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Частиною 9 вказаної статті Кодексу передбачено, що особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
Згідно із ст. 119 Господарського кодексу України визначено, що залежно від порядку заснування об'єднання підприємств можуть утворюватися як господарські об'єднання або як державні чи комунальні господарські об'єднання.
Господарське об'єднання - об'єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об'єднали свою господарську діяльність.
Господарські об'єднання діють на основі установчого договору та/або статуту, який затверджується їх засновниками.
Державне (комунальне) господарське об'єднання - об'єднання підприємств, утворене державними (комунальними) підприємствами за рішенням Кабінету Міністрів України або, у визначених законом випадках, рішенням міністерств (інших органів, до сфери управління яких входять підприємства, що утворюють об'єднання), або рішенням компетентних органів місцевого самоврядування.
Державне (комунальне) господарське об'єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, що прийняв рішення про утворення об'єднання.
Згідно із ч. 4 ст. 124 Господарського кодексу України реорганізація господарського об'єднання здійснюється за рішенням підприємств-учасників, а реорганізація державного (комунального) господарського об'єднання - за рішенням органу, що прийняв рішення про утворення об'єднання.
Як вбачається зі ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Також, ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) передбачено, що юридична особа припиняється внаслідок передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (тобто в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення) або внаслідок ліквідації).
Частина друга статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", частина друга статті 104, частина п'ята статті 111 Цивільного кодексу України та частина сьома статті 59 Господарського кодексу України пов'язують момент припинення юридичної особи (суб'єкта господарювання) з однією подією: внесенням до державного реєстру запису про припинення такої особи (суб'єкта господарювання).
Виходячи із приписів частини четвертої статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення такої особи.
Тобто, саме з моменту втрати юридичною особою цивільної правоздатності юридична особа є такою, що припинилася.
Як вбачається з Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 83) КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» (і.н. 02002019) станом на 07.12.2010 знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.
Зазначене свідчить, що до дня внесення запису до єдиного державного реєстру про припинення реєстрації юридичної особи остання не є такою, що припинилася, тобто наділена цивільною правоздатністю юридичної особи.
Суд вважає за доцільне зазначити, що виходячи з загально правових засад, правоздатність і дієздатність юридичної особи виникають одночасно від моменту її створення і припиняються також одночасно від дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її створення чи припинення відповідно.
Згідно із ч. 1 ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
За таких обставин, до моменту внесення до ЄДР запису щодо припинення КП «Святогірське багатогалузеве обєднання комунального господарства» (і.н. 02002019) саме на останнього покладений обовязок відповідальності за спірними зобовязаннями.
Приймаючи до уваги наведене, суд, керуючись своїм правом розглядає дану адміністративну справу в межах вимог позивача до зазначеного ним відповідача та відмовляє у задоволенні позовних вимог, оскільки визначений позивачем відповідач не порушував його прав, свобод чи інтересів стосовно спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України у м. Словянську Донецької області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі філії виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» про стягнення заборгованості у розмірі 100682,92 грн., - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 08 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 13 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.