Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2010 р. справа № 2а-23202/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства «Торезантрацит»
доШахтарської обєднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень
№ 0004751543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0004741543/0 від 25 серпня 2010 року, 0004841543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0005001543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року.
за участю:
від позивача: Какаріна Л.Г. (за дов. від 09 січня 2010 року)
від відповідача:Перець В.С. (за дов. №371/10/10-013 від 26 січня 2010 року)
Носкова О.Д. (за дов. №8513/10/15-313 від 14 грудня 2010 року)
Державне підприємство «Торезантрацит» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0004751543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0004741543/0 від 25 серпня 2010 року, 0004841543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0005001543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначав про те, що спірні податкові повідомлення-рішення були прийняті відповідачем внаслідок зміни податковою інспекцією визначеного позивачем призначення платежу в платіжних дорученнях на сплату податкових зобовязань, право на зміну якого в податкового органу відсутнє, через що податковим органом було допущено порушення застосування підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, в судовому засіданні надав письмові заперечення. В наданих до суду запереченнях відповідач зазначав, що нарахування штрафних (фінансових) санкцій до позивача було здійснено на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», через здійснення погашення податкових зобовязань позивача з урахуванням календарної черговості їх виникнення, як то передбачено пунктом 7.7. статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами». Як зазначали представники відповідача в судовому засіданні, така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобовязань, так і податкових зобовязань, розрахованих контролюючим органом.
В судовому засіданні представники відповідача просили відмовити в задоволенні заявлених позивачем вимог в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Державне підприємство «Торезантрацит» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32366906. Позивач як платника земельного податку обліковується в Шахтарській обєднаній державній податковій інспекції (відповідач).
25 серпня 2010 року Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004751543/0 (арк. справи 7), яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 77 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 1698,80 грн. податковою інспекцією до позивача був застосований штраф у розмірі 20% у сумі 339,76 грн.
Підставами для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення стали висновки викладені в Акті № 990/15/32366906 від 04 серпня 2010 року (арк. справи 25), складеного за наслідками проведення невиїзної документальної перевірку Державного підприємства «Торезантрацит» з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку за звітні податкові періоди жовтень та листопад 2009 року. Відповідно до викладеного в акті, при проведенні перевірки було встановлено порушення позивачем статті 17 Закону України «Про плату за землю» та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, яке виразилося у несвоєчасній сплаті податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди жовтень 2009 року та листопад 2009 року. Податкові зобовязання в сумі 849,40 грн. за звітний податковий період жовтень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1075 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 30 листопада 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 15 лютого 2010 року із затримкою сплати 77 днів. Податкові зобовязання в сумі 849,40 грн. за звітний податковий період листопад 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1075 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 31 грудня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 15 лютого 2010 року із затримкою сплати 47 днів.
25 серпня 2010 року Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004741543/0 (арк. справи 8), яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 14 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 849,43 грн. податковою інспекцією до позивача був застосований штраф у розмірі 10% у сумі 84,94 грн.
Підставами для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення стали висновки викладені в Акті № 989/15/32366906 від 04 серпня 2010 року (арк. справи 23), складеного за наслідками проведення невиїзної документальної перевірку Державного підприємства «Торезантрацит» з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку за звітний податковий період грудень 2009 року. Відповідно до викладеного в акті, при проведенні перевірки було встановлено порушення позивачем статті 17 Закону України «Про плату за землю» та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, яке виразилося у несвоєчасній сплаті податкових зобовязань з земельного податку за звітний податковий період грудень 2009 року. Податкові зобовязання в сумі 849,43 грн. за звітний податковий період грудень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1075 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 01 лютого 2010 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 15 лютого 2010 року із затримкою сплати 14 днів.
25 серпня 2010 року Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004841543/0 (арк. справи 9), яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 802 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 20793,78 грн. податковою інспекцією до позивача був застосований штраф у розмірі 50% у сумі 10396,90 грн.
Підставами для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення стали висновки викладені в Акті № 998/15/32366906 від 06 серпня 2010 року (арк. справи 20), складеного за наслідками проведення податковою інспекцією невиїзної документальної перевірки Державного підприємства «Торезантрацит» з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку за звітні податкові періоди липень 2007 року грудень 2007 року, січень листопада 2008 року, січень червень 2009 року. Як було встановлено в судовому засіданні, визначена в Акті перевірки № 998/15/32366906 загальна сума несвоєчасно сплачених податкових зобовязань за звітні податкові періоди липень 2007 року грудень 2007 року, січень листопад 2008 року, січень червень 2009 року складає 52863,31 грн., при цьому тотожні висновки щодо порушення позивачем граничних термінів сплати податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди липень грудень 2007 року, січень квітень 2008 року в загальній сумі 21379,76 грн., викладені в Акті перевірки №997/15/32366906 від 05 серпня 2008 року, на підставі якого відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року. Таким чином, в судовому засіданні досліджувалися лише ті висновки Акту № 998/15/32366906 від 06 серпня 2010 року, які стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення № 0004841543/0, тобто, стосовно затримки сплати суми податкових зобовязань за звітні періоди травень листопад 2008 року та січень червень 2009 року.
Відповідно до викладеного в акті перевірки: 1) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період травень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 01 липня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 10 листопада 2009 року із затримкою сплати 497 дні; 2) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період червень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 липня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 27 листопада 2009 року із затримкою сплати 485 дні; 3) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період липень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 01 вересня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 27 листопада 2009 року із затримкою сплати 452 дні; 4) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період серпень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 вересня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 27 листопада 2009 року із затримкою сплати 423дні; 5) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період вересень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 жовтня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 27 листопада 2009 року та від 30 листопада 2009 року із затримкою сплати відповідно 393 дні та 396 днів; 6) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період жовтень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 01 грудня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 30 листопада 2009 року із затримкою сплати 364дні; 7) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період листопад 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 грудня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 30 листопада 2009 року та 14 грудня 2009 року із затримкою сплати відповідно 335 дні та 349 днів; 8) податкові зобовязання в сумі 2173,76 грн. за звітний податковий період грудень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 січня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 14 грудня 2009 року із затримкою сплати 318 днів; 9) податкові зобовязання в сумі 2504,44 грн. за звітний податковий період січень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1073 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 02 березня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 27 січня 2010 року із затримкою сплати 331дні; 10) податкові зобовязання в сумі 2504,44 грн. за звітний податковий період лютий 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1073 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 30 березня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 27 січня 2010 року та 17 лютого 2010 року із затримкою сплати відповідно 303 дні та 324 дні; 11) податкові зобовязання в сумі 2504,44 грн. за звітний податковий період березень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1073 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 30 квітня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 17 лютого 2010 року та 22 лютого 2010 року із затримкою сплати відповідно 293 та 298 днів; 12) податкові зобовязання в сумі 2504,44 грн. за звітний податковий період квітень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1073 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 01 червня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 22 лютого 2010 року із затримкою сплати 266 днів; 13) податкові зобовязання в сумі 2504,44 грн. за звітний податковий період травень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1073 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 30 червня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 24 лютого 2010 року та 01 березня 2010 року із затримкою сплати відповідно 239 та 244 днів; 14) податкові зобовязання в сумі 1573,13 грн. за звітний податковий період червень 2009 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2009 рік (№ 1073 від 27 січня 2009 року), кінцевим строком погашення яких є 30 липня 2009 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 01 березня 2010 року та 12 березня 2010 року із затримкою сплати відповідно 214та 225 днів.
25 серпня 2010 року Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005001543/0 (арк. справи 10), яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 802 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 3538,48 грн. податковою інспекцією до позивача був застосований штраф у розмірі 50% у сумі 1769,24 грн.
Підставами для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення стали висновки викладені в Акті № 996/15/32366906 від 05 серпня 2010 року (арк. справи 18), складеного за наслідками проведення податковою інспекцією невиїзної документальної перевірки Державного підприємства «Торезантрацит» з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку за звітні податкові періоди липень 2007 року та серпень 2007 року. Відповідно до викладеного в акті, при проведенні перевірки було встановлено порушення позивачем статті 17 Закону України «Про плату за землю» та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, яке виразилося у несвоєчасній сплаті податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди липень 2007 року та серпень 2007 року. Податкові зобовязання в сумі 1769,24 грн. за звітний податковий період липень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 765 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 30 серпня 2007 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 28 травня 2009 року із затримкою сплати 637 днів. Податкові зобовязання в сумі 1769,24 грн. за звітний податковий період серпень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 765 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 01 жовтня 2007 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 28 травня 2009 року із затримкою сплати 605 днів.
25 серпня 2010 року Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005011543/0 (арк. справи 11), яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 590 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 21379,76 грн. податковою інспекцією до позивача був застосований штраф у розмірі 50% у сумі 10689,88 грн.
Підставами для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення стали висновки викладені в Акті № 997/15/32366906 від 05 серпня 2010 року (арк. справи 16), складеного за наслідками проведення податковою інспекцією невиїзної документальної перевірки Державного підприємства «Торезантрацит» з питань дотримання граничних термінів сплати земельного податку за звітні податкові періоди липень грудень 2007 року та січень квітень 2008 року. Відповідно до викладеного в акті, при проведенні перевірки було встановлено порушення позивачем статті 17 Закону України «Про плату за землю» та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, яке виразилося у несвоєчасній сплаті податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди липень грудень 2007 року та січень квітень 2008 року. Відповідно до викладеного в акті перевірки: 1) податкові зобовязання в сумі 2114,10 грн. за звітний податковий період липень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 763 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 30 серпня 2007 року, були сплачені позивачем платіжними дорученнями від 17 грудня 2008 року та 04 лютого 2009 року із затримкою сплати відповідно 475 та 524 дні;2) податкові зобовязання в сумі 2114,10 грн. за звітний податковий період серпень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 763 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 01 жовтня 2007 року, були сплачені позивачем платіжними дорученнями від 04 лютого 2009 року та 13 травня 2009 року із затримкою сплати відповідно 492 та 590 днів; 3) податкові зобовязання в сумі 2114,10 грн. за звітний податковий період вересень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 763 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 30 жовтня 2007 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 13 травня 2009 року із затримкою сплати 561 дні; 4) податкові зобовязання в сумі 2114,10 грн. за звітний податковий період жовтень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 763 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 30 листопада 2007 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 13 травня 2009 року із затримкою сплати 530 днів; 5) податкові зобовязання в сумі 2114,10 грн. за звітний податковий період листопад 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 763 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 01 січня 2008 року, були сплачені позивачем платіжними дорученнями від 13 травня 2009 року та 17 липня 2009 року із затримкою сплати відповідно 495 та 560 днів; 6) податкові зобовязання в сумі 2114,11 грн. за звітний податковий період грудень 2007 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2007 рік (№ 763 від 31 січня 2007 року), кінцевим строком погашення яких є 30 січня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 17 липня 2009 року із затримкою сплати 534 дні; 7) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період січень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 03 березня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 17 липня 2009 року із затримкою сплати 501 дні; 8) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період лютий 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 31 березня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 17 липня 2009 року із затримкою сплати 473 дні; 9) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період березень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 квітня 2008 року, були сплачені позивачем платіжними дорученнями від 17 липня 2009 року та 10 серпня 2009 року із затримкою сплати відповідно 443 та 467 днів; 10) податкові зобовязання в сумі 2173,77 грн. за звітний податковий період квітень 2008 року, визначені Розрахунком земельного податку на 2008 рік (№ 2236 від 31 січня 2008 року), кінцевим строком погашення яких є 30 травня 2008 року, були сплачені позивачем платіжним дорученням від 10 серпня 2009 року із затримкою сплати 437 днів.
Рішенням № 6256/10/25-013 від 13 вересня 2010 року (арк. справи 14), прийнятим за наслідками розгляду наданої позивачем первинної скарги № 1-04/01-1664 від 06 вересня 2010 року, відповідач залишив без задоволення скаргу позивача на податкові-повідомлення - рішення від 25 серпня 2010 року № 0004741543/00004751543/0, № 0005001543/0, 0005011543/0, №0004841543/0 з мотивів її безпідставності.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 8 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесені до загальнодержавних податків.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначені Законом України «Про плату за землю».
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно підпункту 5.3.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 цього закону встановлені строки подання податкових декларацій в залежності від встановленого базового податкового періоду для відповідного податку.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи податкових розрахунків земельного податку, позивачем були узгоджені податкові зобовязання з земельного податку за звітні податкові періоди 2007, 2008, 2009 роки.
31 січня 2007 року позивачем до податкової інспекції було надано податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік за вхідним № 763 (арк. справи 107). Зазначеним розрахунком позивач визначив суму податкових зобовязань з земельного податку на 2007 рік в загальній сумі 25369,21 грн., з яких в період з січня по листопад 2007 року по 2114,10 грн. на місяць, за грудень 2007 року 2114,11 грн.
31 січня 2007 року позивачем до податкової інспекції було надано податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік за вхідним № 765 (арк. справи 112). Зазначеним розрахунком позивач визначив суму податкових зобовязань з земельного податку на 2007 рік в загальній сумі 21230,75 грн., з яких в період з січня по листопад 2007 року по 1769,23 грн. на місяць, за грудень 2007 року 1769,22 грн.
31 січня 2008 року позивачем до податкової інспекції було надано податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік за вхідним № 2236 (арк. справи 102). Зазначеним розрахунком позивач визначив суму податкових зобовязань з земельного податку на 2008 рік в загальній сумі 26085,23 грн., з яких в період з січня по листопад 2008 року по 2173,77 грн. на місяць, за грудень 2008 року 2173,76 грн.
27 січня 2009 року позивачем до податкової інспекції було надано податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік за вхідним № 1073 (арк. справи 127). Зазначеним розрахунком позивач визначив суму податкових зобовязань з земельного податку на 2009 рік в загальній сумі 30053,22 грн., з яких в період з січня по листопад 2009 року по 2504,44 грн. на місяць, за грудень 2009 року 2504,38 грн.
27 січня 2009 року позивачем до податкової інспекції було надано податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік за вхідним № 1075 (арк. справи 97). Зазначеним розрахунком позивач визначив суму податкових зобовязань з земельного податку на 2009 рік в загальній сумі 10192,83 грн., з яких в період з січня по листопад 2009 року по 849,40 грн. на місяць, за грудень 2009 року 849,43 грн.
Згідно пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею. Підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Умовою застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею є здійснення платником податку сплати самостійно визначених ним та узгоджених зобовязань із порушенням встановлених термінів сплати.
Строки сплати земельного податку визначені статтею 17 Закону України «Про плату за землю», згідно якої податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами ” погашення податкових зобовязань може бути самостійним або за рішенням органу стягнення. За приписами підпункту 7.1.1. пункту 7.1. статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелом самостійного погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти. При цьому, кошти є майном у розумінні частини 1 статті 139 Господарського кодексу України. Частиною 1 статті 134 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.
Тобто платник податків, який є субєктом господарювання, має право розпоряджатися належним йому майном, зокрема коштами, на свій розсуд. Право розпоряджатися своєю власністю гарантоване також статтею 41 Конституції України.
Розпорядження коштами полягає у їх переказі із застосуванням платіжних інструментів, які передбачені Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”. Одним з таких інструментів є платіжне доручення. Відповідно до пункту 17.1 зазначеного вище Закону форми розрахункових документів та їх реквізити встановлюються Національним банком України.
Згідно з пунктом 3.8 постанови Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976), якою затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, обовязковим реквізитом платіжного доручення є "Призначення платежу", який заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу".
Таким чином, якщо перерахування коштів відбувається за допомогою платіжного доручення, воля власника коштів щодо визначення підстав їх перерахування відображається у реквізиті “Призначення платежу” цього документу.
З огляду на таке, суд зазначає, що при здійснені податковим органом обліку надходжень від платника податків в рахунок погашення податкових зобовязань, він має дотримуватися визначеного платником податків призначення платежу.
З наданих позивачем платіжним доручень, перерахування коштів за якими в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку, які стали підставою для застосування штрафних санкцій до позивача вбачається наступне.
Щодо платіжних доручень, зазначених в Акті перевірки № 990/15/32366906 від 04 серпня 2010 року та № 989/15/32366906 від 05 серпня 2010 року, які стали підставою для прийняття податковою інспекцією 25 серпня 2010 року податкових повідомлень-рішень № 0004751543/0 та № 004741543/0 від (сума застосованих штрафних санкцій 339,76 грн. та 84,94).
Платіжним дорученням № 11/78 від 15 лютого 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 8778,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до даних наявного в матеріалах справи зворотного боку облікової картки зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 1698,80 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди жовтень та листопада 2009 року та в сумі 849,43 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за грудень 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні періоди жовтень грудень 2009 року відповідачем не було порушено визначеного позивачем призначення платежу.
Щодо платіжних доручень, зазначених в Акті перевірки № 996/15/32366906 від 05 серпня 2010 року, які стали підставою для прийняття податковою інспекцією 25 серпня 2010 року податкового повідомлення-рішення № 0005001543/0 від (сума застосованих штрафних санкцій 1769,24 грн.).
Платіжним дорученням № 11/227 від 28 травня 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 11520,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю за лютий червень 2009». Відповідно до даних наявного в матеріалах справи зворотного боку облікової картки зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 3538,48 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди жовтень та липень 2007 року та серпень 2007 року. Проте, при визначенні дотримання відповідачем визначеного платником призначення платежу суд зазначає наступне. Згідно пункту 1.2. статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим зобовязанням платника податку є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Як вже зазначалося, згідно приписів статті 17 Закону України «Про плату за землю» визначено , що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі сплачується рівними частками за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Таким чином податкові зобовязання лютого 2009 року мають бути сплачені платником в період з 01 по 30 березня 20109 року, березня 2009 року в період з 01 по 30 квітня 2009 року, квітня 2009 року з 01 по 30 травня 2009 року, травня в період з 01 по 30 червня 2009 року. Тобто, на момент сплати коштів за платіжним дорученням № 11/227 від 28 травня 2009 року, в позивача були відсутні податкові зобовязання з земельного податку за звітні періоди травень червень 2009 року та дотримання в цій частині призначення платежу на момент сплати не було можливим. Враховуючи суму самостійно визначених позивачем податкових зобовязань за податковим розрахунком № 763 від 31 січня 207 року за звітні періоди лютий квітень 2009 року виходячи з 2114,10 грн. на місяць, суд зазначає, що дотримання визначеного платником податку призначення платежу в платіжному дорученні в частині коштів в сумі 5177,72 (11520,00 грн. 2114,10 грн. х 3) було неможливим, з огляду на що, при спрямуванні податковим органом коштів в сумі 3538,48 грн. в рахунок сплати податкових зобовязань за серпень та вересень 2007 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні періоди липень серпень 2007 року відповідачем не було порушено визначеного позивачем призначення платежу.
Щодо платіжних доручень, зазначених в Акті перевірки № 997/15/32366906 від 05 серпня 2010 року, які стали підставою для прийняття податковою інспекцією 25 серпня 2010 року податкового повідомлення-рішення № 0005011543/0 (сума застосованих штрафних санкцій 10689,88 грн.).
Платіжним дорученням № 759 від 17 грудня 2008 року позивачем були перераховані кошти в сумі 14636,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю заборгованість». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 1636,98 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітний податковий період липень 2007 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітний період липень 2007 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 24 від 04 лютого 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 1000,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю за січень 2009 року». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 882,28 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди липень та серпень 2007 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітний період липень серпень 2007 року відповідачем не було дотримано визначеного позивачем призначення платежу. Зазначені дії призвели до застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в сумі 441,14 грн.
Платіжним дорученням № 11/185 від 13 травня 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 9199,22 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю заборгованість відповідно графіку за квітень 2009 року». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 7254,68 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди вересень - листопад2007 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітний період вересень листопад 2007 року відповідачем не було дотримано визначеного позивачем призначення платежу. Зазначені дії призвели до застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в сумі 3627,34 грн.
Платіжним дорученням № 11/308 від 17 липня 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 9254,40 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 8231,64 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітний податковий період листопад грудень 2007 року, січень 2008 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні періоди листопад грудень 2007 року, січень 2008 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 1039 від 10 серпня 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 4921,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 3373,78 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди березень - квітень 2008 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди березень - квітень 2008 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Таким чином, внаслідок недотримання податковою інспекцією самостійно визначеного платником призначення платежу, до позивача за податковим повідомленням-рішенням № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року були застосовані штрафні санкції в сумі 4068,48 грн.
Щодо платіжних доручень, зазначених в Акті перевірки № 998/15/32366906 від 06 серпня 2010 року, які стали підставою для прийняття податковою інспекцією 25 серпня 2010 року податкового повідомлення-рішення № 00048145433/0 (сума застосованих штрафних санкцій 10396,90 грн.).
Платіжним дорученням № 11/544 від 10 листопада 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 3960,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 2173,78 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітний податковий період травень 2008 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітний період травень 2008 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/599 від 27 листопада 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 18744,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 8076,10 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди червень вересень 2008 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди червень вересень 2008 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/601 від 30 листопада 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 8905,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 4376,00 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди вересень - листопад 2008 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди вересень - листопад 2008 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/634 від 14 грудня 2009 року позивачем були перераховані кошти в сумі 5280,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 2764,34 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди листопад - грудень 2008 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди листопад - грудень 2008 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/40 від 27 січня 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 9042,00,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 4670,36 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди січень лютий 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди січень лютий 2009 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/106 від 17 лютого 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 2400,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 418,82 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди лютий - березень 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди лютий - березень 2009 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/121 від 22 лютого 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 9465,72 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 4928,58 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди березень - квітень 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди березень - квітень 2009 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/132 від 24 лютого 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 1745,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 1357,57 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітний податковий період травень 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітний податковий період травень 2009 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/147 від 01 березня 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 4552,28 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 2630,10 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди травень червень 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітні податкові періоди травень червень 2009 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Платіжним дорученням № 11/165 від 12 березня 2010 року позивачем були перераховані кошти в сумі 662,00 грн. із визначенням наступного призначення платежу «податок на землю». Відповідно до наявних в матеріалах справи документів зазначені кошти були спрямовані відповідачем в сумі 554,99 грн. в рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітний податковий період червень 2009 року. Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивача з податку на землю за звітний податковий період червень 2009 року відповідач дотримався визначеного позивачем призначення платежу.
Таким чином, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при відображенні в картці особового рахунку порядку погашення податкових зобовязань позивачем з податку на землю за звітні періоди травень листопад 2008 року та січень червень 2009 року відповідачем не було порушено визначеного позивачем призначення платежу, що призвело до застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4068,48 грн.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що при зарахуванні платежів у рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку за звітні податкові періоди 2007-2009 роки податковий орган в деяких випадках спрямовував сплачені платником кошти всупереч визначеного платником податку призначення платежу у платіжних документах, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 2 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції покладено виконання функцій з забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих податків, платежів.
На виконання покладених на податкові органи функцій наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276 було затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за N 843/11123. Наведена Інструкція не містить у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах, та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.
Суд не приймає посилання позивача на пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якою, встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях. Ця норма не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія: чи то контролюючі органи, чи то платники податків. При цьому, зазначена норма не позбавляє платника податку права самостійно визначати джерела та черговість погашення податкових зобовязань. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює права контролюючого органу, всупереч напрямку, зазначеному платником податку у платіжному документі, зараховувати платежі у рахунок погашення податкового боргу.
На підставі викладеного, дії податкового органу щодо зарахування суми коштів у розмірі 8136,96 грн. у рахунок погашення податкових зобовязань з земельного податку, шляхом змінення призначення платежу, визначених платником податку у платіжних документах, є неправомірними, отже, застосування до позивача фінансових санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань з земельного податку податковим повідомленням-рішенням № 00005011543/0 від 25 серпня 2010 року в сумі 4068,48 коп., є незаконним.
Згідно пункту 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині встановлення протягом судового розгляду справи обставин застосування штрафних (фінансових) санкцій внаслідок зміни самостійно визначеного платником податку призначення платежу. А саме, в частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року, яким до позивача застосовані фінансові санкції сумі 4068,48 за порушення строків сплати податкових зобовязань з земельного податку в сумі 8136,96 грн. В іншій частині заявлені позивачем вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 1 грн. 70 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
З огляду вище викладене, на підставі положень Закону України «Про систему оподаткування», Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», та на підставі ст.ст. 2, 8 - 11, 40, 69-72, 94, 122 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Торезантрацит» до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0004751543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0004741543/0 від 25 серпня 2010 року, 0004841543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0005001543/0 від 25 серпня 2010 року, № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року, - задовольнити частково.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0005011543/0 від 25 серпня 2010 року в частині застосування до Державного підприємства «Торезантрацит» на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» штрафних санкцій в сумі 4068,48 грн. за порушення строків сплати податкових зобовязань з земельного податку в сумі 8136,96 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Торезантрацит» (код ЄДРПОУ 32366906, адреса: 86600, Донецька обл., м. Торез вул. Енгельса, буд. 88)витрати по сплаті судового збору у сумі 1 грн. 70 коп.
В судовому засіданні 14 грудня 2010 року було проголошено вступну те резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови виготовлений 20 грудня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.