Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2010 р. справа № 2а-24374/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Бєломєстнова О. Ю.
при секретаріАврамченко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Шахта «Комсомолець»
до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010р.
за участі представника позивача Метрусенко Т.П.
представника відповідача Добжанської Л.В.
ВСТАНОВИВ
Державне підприємство «Шахта «Комсомолець» звернулося до суду зі скаргою до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010р.
В подальшому, позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010р.
В обґрунтування позову зазначає, що 09.07.2010 року Горлівська обєднана державна податкова інспекція м. Горлівки проводила перевірку ДП «Шахта «Комсомолець» відносно додержання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.03.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.03.2010р. За результатами перевірки був складений акт перевірки №1366/23-3/35626746, яким було встановлено порушення ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.4, п. 8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303, п.п. 5.1. п. 5, п.п. 6.3 п. 6 «Інструкції про порядок обчислення і слати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99р., за № 162/379, зареєстрованої Міністерством юстиції України 09.08.1999р. за 544/3837 підприємством занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 175543,27 грн., в тому числі 1 квартал 2009р. 62168,58 грн., півріччя 2009 року 116244,67 грн., 9 місяців 2009 року -153494,38 грн., рік 2009 -175543,27 грн. На підставі цього акту було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010 року, яким визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій на суму 261396,81 грн., у тому числі за основним платежем 175543,27 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 85853,54 грн.
Позивач не згодний з вказаним рішенням в повному обсязі. Зазначає, що в 2009 році між позивачем та державним комунальним науково-технічним підприємством «Екоресурс» був укладений договір на суму 20933,74 грн. на розробку «Дозволу за спеціальне водокористування та нормативи скиду (ПДС) забруднюючих речовин з шахтними водами. Всі необхідні дані для цієї розробки були надані шахтою підприємству «Екоресурс», яке почало вищезазначену роботу. У звязку з відсутністю фінансування, лише 31.03.2009р. шахта сплатила 4249,64грн. на виконання робіт по спецводокористуванню. Після цієї проплати було розроблено дозвіл на спецводокористування та погоджено його в двох дозвільних центрах Донецькому регіональному управлінні водних ресурсів та Відділі регуляторної політики Держуправління охорони навколишнього середовища в Донецькій області. Зазначає, що за економічними та виробничими показниками ДП «Шахта «Комсомолець» відноситься до ІІІ групи підприємств з видобутку вугілля, є збитковим.
Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві. У звязку з несвоєчасним фінансуванням він не мав можливості своєчасно отримати вищезазначений дозвіл.
Представник відповідача в судове засідання зявився, адміністративний позов не визнав з підстав, які викладені у запереченнях від 22.11.2010р. Посилаючись на Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Водний кодекс України, Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303, Інструкцію про порядок обчислення і слати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99р., за № 162/379, зареєстровану Міністерством юстиції України 09.08.1999р. за 544/3837 вважає, що спірне рішення законне та прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством. Законодавство не повязує відповідальність за порушення податкового законодавства з причинами порушення правил оподаткування. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - Державне підприємство «Шахта «Комсомолець» зареєстрований виконавчим комітетом Горлівської міської ради як юридична особа, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №663398, код ЄДРПОУ 35626746.
Відповідачем Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією 09.07.2010 року було проведено перевірку ДП «Шахта «Комсомолець» відносно додержання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.03.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.03.2010р.
За результатами перевірки був складений акт перевірки №1366/23-3/35626746, яким встановлено порушення ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.4, п. 8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303, п.п. 5.1. п. 5, п.п. 6.3 п. 6 «Інструкції про порядок обчислення і слати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99р., за № 162/379, зареєстрованої Міністерством юстиції України 09.08.1999р. за 544/3837 підприємством занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 175543,27 грн., в тому числі 1 квартал 2009р. 62168,58 грн., півріччя 2009 року 116244,67 грн., 9 місяців 2009 року -153494,38 грн., рік 2009 -175543,27 грн.
Статтею 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлений збір за забруднення навколишнього природного середовища, який визначається на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Статтею 17 наведеного Закону України до компетенції Кабінету Міністрів України віднесено встановлення порядку визначення збору та його граничних розмірів за користування природними ресурсами, забруднення навколишнього природного середовища, розміщення відходів, інших видів шкідливого впливу.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про відходи" за розміщення відходів із суб'єктів підприємницької діяльності стягується плата. Розмір плати встановлюється на основі нормативів, що розраховуються на одиницю обсягу утворених відходів, залежно від рівня їх небезпеки та цінності території на якій вони розміщені. За понадлімітне розміщення відходів плата стягується у підвищеному розмірі. Одержані кошти зараховуються до відповідних фондів охорони навколишнього природного середовища згідно із законом. Нормативи плати за розміщення відходів визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 N 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, згідно п. 2 якого збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди); розміщення відходів.
Згідно абз. 2 п. 4 наведеного Порядку суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та Державної податкової адміністрації України за N 162/379 від 19.07.99, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.08.99 за N 544/3837, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, згідно до п. 2.1 якої платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Згідно до пп. 3.2 п. 3 цієї Інструкції об'єктом обчислення збору є у тому числі обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.
Підпунктом 6.3 п. 6 зазначеної Інструкції встановлено, що суми збору, який справляється за скиди (Пс), обчислюються платниками самостійно щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів скидів, нормативів збору та визначеного за місцезнаходження джерела забруднення коригую чого коефіцієнта, наведеного у таблиці 2.3 додатка до Порядку.
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України ліміт скидання забруднюючих речовин встановлюється у дозволі на спецводокористування.
Пунктом 5.1 пункту 5 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» встановлено, що щорічні ліміти скидів у водні об'єкти загальнодержавного значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування, які видають органи Мінприроди України.
Щорічні ліміти скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти місцевого значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування, які видаються місцевими державними адміністраціями, а в містах обласного значення - виконавчими органами рад за погодженням з органами Мінприроди України.
Згідно із п.5.4 п. 5 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» у разі відсутності у платника збору затверджених у встановленому порядку лімітів скидів та розміщення відходів чи допущення понадлімітних обсягів скидів та розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку у десятикратному розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 17.08.2010р. №5748 термін дії дозволу на спец водокористування СП «Шахта «Комсомолець» ДП «Артемвугілля» закінчився 01.01.2009р. Станом на 17.08.2010р. підприємство за отриманням нового дозволу не зверталось.
Зазначений дозвіл був отриманий позивачем лише 27.09.2010р.
Таким чином, у звязку з відсутністю у ДП «Шахта «Комсомолець» затверджених лімітів скидів забруднюючих речовин у водні обєкти на 2009 рік, збір за забруднення навколишнього природного середовища мав нараховуватися та сплачуватися у 2009 році у десятикратному розмірі.
У порушення наведених норм законодавства позивач нарахував та сплачував збір за забруднення навколишнього природного середовища без урахування десятикратного розміру.
Законом України з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, включаючи нарахування та сплату пені, штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Підпунктом 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачена відповідальність платників податків, а саме: у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули, яка поширюється в тому числі і на платника податків, який не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
За таких обставин, на підставі акту №1366-23-3/35626746 від 09.07.2010 року, відповідно до п. 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» відповідачем правомірно було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010 року, яким визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій на суму 261396,81 грн., у тому числі за основним платежем 175543,27 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 85853,54 грн.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на відсутність належного фінансування для затвердження лімітів скидів.
По перше, цей факт не доведений ним за допомогою належних та допустимих доказів. По-друге, причина, з якої порушене законодавство про оподаткування не може виключати встановлену законом відповідальність у вигляді визначення податкових зобовязань та застосування штрафних (фінансових) санкцій.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті податкового повідомлення-рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010 року діяв в межах повноважень, наданих йому законодавством України, на підставі та у спосіб, що передбачені законами України.
Тому позовні вимоги Державного підприємства «Шахта «Комсомолець»до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010р. задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Враховуючи наведене вище, керуючись ст. ст. 4, 7, 94, 160, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0000122341/0 від 22.07.2010р. відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 02 грудня 2010р. Постанова складена у повному обсязі 07 грудня 2010р.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.