Рішення № 133250691, 13.01.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2026
Номер справи
400/2133/25
Номер документу
133250691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2026 р. № 400/2133/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв,54005, до відповідачаСпоживчого товариства водокористувачів "ФОК", вул. Жовтнева, 51, оф.3, с. Ковалівка, Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,57102, простягнення податкового боргу у сумі 10 880,00 грн,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі - позивач) звернулось з позовом до Споживчого товариства водокористувачів «ФОК» (далі відповідач або СТВ «ФОК»), в якому просить стягнути з Споживчого товариства водокористувачів "ФОК" (код ЄДРПОУ 39939047) в дохід відповідного бюджету України, згідно із бюджетною класифікацією, податковий борг в сумі 10 880,00 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих Споживчого товариства водокористувачів "ФОК (код ЄДРПОУ 39939047).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами діяльності відповідачем до Державного бюджету не сплачено заборгованість в загальному розмірі 10 880,00 грн, яка складається з податкових повідомлень рішень за №0057410406 вiд 13.07.2021, за період 1 кв 2018 р. - 1 кв. 2021 р., строк сплати 30.07.2021, нараховано 3400,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 3400,00 грн.; №00105540406 вiд 01.12.2021, за період 2-3 квартали 2021 р., строк сплати 20.12.2021, нараховано 2040,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 2040,00 грн.; №0005940409 вiд 08.02.2023, за період 4 квартал 2021 р., строк сплати 09.03.2023, нараховано 340,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 340,00 грн.; №00050540409 вiд 11.07.2023, за період 1-4 кв. 2022 р.-1 кв. 2023 р., строк сплати 01.08.2023, нараховано 5100,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 5100,00 грн, однак вказана заборгованість відповідачем не погашена, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою від 10.03.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач надав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних та зазначив, що предметом спору є стягнення податкового боргу у вигляді рентної плати за спеціальне використання води. 15.10.2020 року по справі № 400/613/20 за позовом Державного агенства водних ресурсів Миколаївським окружним адміністративним судом було винесено рішення за яким встановлено, що СТВ «ФОК» не є платником рентної плати за водокористування це рішення набрало законної сили. Позивач заводить суд в оману подаючи вказаний позов до суду.

Від позивача надійшли пояснення, в яких позивач зазначає, що при перевірці встановлено, що при наявності дозволу на спеціальне водокористування від 16.05.2016 № УКР 582 А/НИК. СТВ "ФОК" податкові декларації з рентної плати за спеціальне використання води не подано.

Відповідно до актів перевірок, за інформацією Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області СТВ «ФОК» здійснено забір поверхневих вод із державних зрошувальних мереж на цілі зрошення.

Платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів; суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п.255.1 ст.255 ПК України).

Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п.255.3 ст.255 ПК України).

Водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання (п.п. 255.11.1., п.255.11, ст.255 ПК України).

Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води(підземної, поверхневої) водних об`єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів (п.п. 255.11.2., п.255.11, ст.255 ПК України).

Обсяг фактично використаної води обчислюється водокористувачами самостійно на підставі даних первинного обліку згідно з показаннями вимірювальних приладів (п.п. 255.11.10., п.255.11, ст.255 ПК України).

За відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної води визначається водокористувачем за технологічними даними (тривалість роботи агрегатів, обсяг виробленої продукції чи наданих послуг, витрати електроенергії, пропускна спроможність водопровідних труб за одиницю часу тощо). У разі відсутності вимірювальних приладів, якщо можливість їх встановлення існує, рентна плата сплачується у двократному розмірі.

Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю (п.257.1, ст.257 ПК України).

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати (п.257.2, ст.257 ПК України).

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки (п.257.3, ст.257 ПК України).

Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (п.257.5, ст.257 ПК України).

В судовому та адміністративному порядку у встановлені чинним законодавством терміни податкове повідомлення-рішення не оскаржено, а відтак зазначена сума податкових зобов`язань є узгодженою і підлягає сплаті у десятиденний строк з моменту отримання ППР згідно із п. 57.3 ст. 57 ПК України.

Крім того нарахування податкових зобов`язань відповідачу не є предметом розгляду справи №400/2133/25.

Відносно справи № 400/613/20 позивач зазначає, що до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного агенства водних ресурсів України (надалі-позивач) до споживчого товариства водокористувачів "ФОК" (надалі - відповідач), за участю третьої особи, якане заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головного управління ДПС у Миколаївській області (надалі - третя особа) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування № УКР582А/НИК терміном дії до 16.05.2022 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Державним агентством водних ресурсів України споживчому товариству водокористувачів "ФОК" було видано дозвіл на спеціальне водокористування № УКР582А/НИК терміном дії до 16.05.2022 року. Листом від 13.12.2019 року № 2619/0/06-19 Головним управління ДПС у Миколаївській області було повідомлено Державне агентство водних ресурсів України про несплату споживчим товариством водокористувачів "ФОК" рентної плати для вжиття заходів відповідно до законодавства.

16 травня 2016 року Державним агентством водних ресурсів України було видано споживчому товариству водокористувачів "ФОК" дозвіл на спеціальне водокористування № УКР582А/НИК терміном дії до 16.05.2022 року.

Листом Очаківського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області від 05.12.2019 року № 243/1014-29-53-05-10 позивача повідомлено про несплату споживчим товариством водокористувачів "ФОК" рентних платежів протягом періоду з 05.03.2019 року по 25.10.2019 року.

У зв`язку з отриманням листа Очаківського управління Головного управління ДПС у Миколаївській області від 05.12.2019 року № 243/1014-29-53-05-10 про несплату споживчим товариством водокористувачів "ФОК" рентних платежів, на підставі ст. 55 Водного кодексу України, Державне агентство водних ресурсів звернулось з позовом до адміністративного суду про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, виданого СТВ "ФОК".

В задоволенні позову Державного агенства водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, 8, м. Київ 4, 01004, ідентифікаційний код 37472104) до споживчого товариства водокористувачів "ФОК" (вул. Жовтнева, 51, с. Ковалівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57103, ідентифікаційний код 39939047) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування № УКР582А/НИК терміном дії до 16.05.2022 року - відмовлено.

Таким чином у СТВ "ФОК" був чиний дозвіл на спеціальне водокористування №УКР582А/НИК від 15 жовтня 2020 р з 16 травня 2016 р. по 16.05.2022 року. Крім того СТВ "ФОК" виданий новий дозвіл на спеціальне водокористування№11/МЛ/49д-22 від 22.02.2022. Строк дії дозволу з 22.02.2022 по 22.02.2028 року.

СТВ "ФОК" є платником рентної плати за спеціальне використання води у період, що розглядається, а тому зобов`язаний подавати звітність з рентної плати за спеціальне використання води та сплачувати визначену суму податкових зобов`язань з рентної плати до відповідного бюджету.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

В результаті неналежного виконання покладених законом на платника податків обов`язків, у СТВ "ФОК" наявна непогашена податкова заборгованість/недоїмка у сумі 10880,00 грн., з рентної плати за спеціальне використання води (85 13020100 зведений бюджет) за ненадання податкових декларацій з рентної плати за спеціальне використання води.

Нарахування здійснено на підставі актів перевірок нараховано штрафні санкції по податковим повідомленням-рішенням: №0057410406 вiд 13.07.2021, за період 1 кв 2018 р. - 1 кв. 2021 р., строк сплати 30.07.2021, нараховано 3400,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 3400,00 грн.; №00105540406 вiд 01.12.2021, за період 2-3 квартали 2021 р., строк сплати 20.12.2021, нараховано 2040,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 2040,00 грн.; №0005940409 вiд 08.02.2023, за період 4 квартал 2021 р., строк сплати 09.03.2023, нараховано 340,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 340,00 грн.; №00050540409 вiд 11.07.2023, за період 1-4 кв. 2022 р.-1 кв. 2023 р., строк сплати 01.08.2023, нараховано 5100,00 грн., сплачено 0,00 грн., сума боргу 5100,00 грн.

При перевірці встановлено: при наявності дозволу на спеціальне водокористування від 16.05.2016 № УКР 582 А/НИК. СТВ "ФОК" податкові декларації з рентної плати за спеціальне використання води не подано. Відповідно до актів перевірок, за інформацією Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області СТВ «ФОК» здійснено забір поверхневих вод із державних зрошувальних мереж на цілі зрошення.

Платниками рентної плати за спеціальне використання води є:первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів; суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п.255.1 ст.255 ПК України).

Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п.255.3 ст.255 ПК України).

Водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання (п.п. 255.11.1., п.255.11, ст.255 ПК України).

Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води(підземної, поверхневої) водних об`єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів (п.п. 255.11.2., п.255.11, ст.255 ПК України).

Обсяг фактично використаної води обчислюється водокористувачами самостійно на підставі даних первинного обліку згідно з показаннями вимірювальних приладів (п.п. 255.11.10., п.255.11, ст.255 ПК України).

За відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної води визначається водокористувачем за технологічними даними (тривалість роботи агрегатів, обсяг виробленої продукції чи наданих послуг, витрати електроенергії, пропускна спроможність водопровідних труб за одиницю часу тощо). У разі відсутності вимірювальних приладів, якщо можливість їх встановлення існує, рентна плата сплачується у двократному розмірі.

Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю (п.257.1, ст.257 ПК України).

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати (п.257.2, ст.257 ПК України).

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки (п.257.3, ст.257 ПК України).

Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (п.257.5, ст.257 ПК України).

Підпунктом 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Судом встановлено, що у зв`язку із несплатою відповідачем узгодженої суми грошового зобов`язання, ГУ ДПС у Миколаївській області податкова вимога форми 08.10.2021 року№ 0041982-1306-1423, яка була направлена, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення форми №119 Укрпошти.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

При цьому, пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Згідно з п.95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до абз.1 п.95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищевикладене, за відсутності добровільної сплати відповідачем податкового боргу в розмірі 10880,00 грн підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ГУ ДПС у Миколаївській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь позивача як суб`єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 код ЄДРПОУ 44104027) до Споживчого товариства водокористувачів "ФОК" (вул. Жовтнева, 51, оф.3, с. Ковалівка, Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,57102 код ЄДРПОУ 39939047) задовольнити.

2.Стягнути з Споживчого товариства водокористувачів "ФОК" (код ЄДРПОУ 39939047) в дохід відповідного бюджету України, згідно із бюджетною класифікацією, податковий борг в сумі 10880,00 грн з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих Споживче товариство водокористувачів "ФОК (код ЄДРПОУ 39939047).

3.Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко