Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/13431/25
УХВАЛА
12 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Смотрицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою, в якій просить у відповідності до конституційного принципу верховенства права, вимог норм конституційного права, норм прямої дії статті 129-1 Конституції України, на підставі вимог норм процесуального права статей 6, 7, 370, 372, 381-1 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України розглянути заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня її надходження, в порядку письмового провадження постановити ухвалу про задоволення заяви вимоги від 01.01.2026 про здійснення Хмельницьким окружним адміністративним судом обов`язкового контролю за виконанням судового рішення у справі № 560/13431/25 про постановлення ухвали в порядку письмового провадження про зобов`язання Смотрицької селищної ради подати звіт про виконання судового рішення у відповідності до вимог норм матеріального права статей 18, 19, 20 Закону № 393/96, частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", правових актів пунктів 29-36, 55, 65 висновків Постанови Верховного Суду від 30.11.2020 у справі №280/4698/19, якими регламентуються права суб`єкта, повноваження обов`язки суб`єкта владних повноважень Смотрицької селищної ради та визначається спосіб, порядок і термін розгляду звернення скарги від 09.04.2025 за реєстраційним № Вх.579/02-02 від 10.04.2025.
В обґрунтування заяви зазначає, що відповідач безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Крім того, обов`язок, виконання суб`єктом владних повноважень - Смотрицькою селищною радою щодо забезпечення на території Смотрицької територіальної громади додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань, що супроводжується забороненою в Україні дискримінацією конституційних прав громадянки України, членкині Смотрицької територіальної громади у сфері суспільно-правових відносин участі у місцевому самоврядуванні та підтверджується документами звернення скарги від 09.04.2025 за реєстраційним № Вх.579/02-02, від 10.04.2025 з 53 документами додатками до неї та додатками документами до позовної заяви, копією запиту № 1 від 16.04.2025 за Вх.597/02.02 18 16.04.2025, копією відповіді Смотрицької селищної ради за № 02.02-19/517 від 23.04.2025 на запит № 1, копією запиту № 2 від 24.04.2025 за Вх.627/02.02 18 24.04.2025 у, копією відповіді Смотрицької селищної ради за № 02.02-19/609 від 21.05.2025, копією відповідей Смотрицької селищної ради від 09.05.2025 за реєстраційним номером № 02.02-19/573 та від 22.05.2025 за реєстраційним номером № 02.02-19/612, свідчать про довготривале систематичне порушення конституційних прав, свобод, правових публічних інтересів та довготривалу протиправну бездіяльність Смотрицької селищної ради щодо забезпечення на території Смотрицької територіальної громади додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань, порушення вимог норм права, які регламентують забезпечення Смотрицькою селищною радою на території Смотрицької територіальної громади додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань. Просить задовольнити заяву та зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
За змістом частини 1 статті Стаття 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Враховуючи приписи частини 1 статті Стаття 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву щодо здійснення судового контролю в порядку письмового провадження.
Вирішуючи подану заяву суд враховує таке.
Рішенням від 08.12.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд позов задовольнив, визнав протиправною бездіяльності Смотрицької селищної ради, яка полягає у неналежному розгляді скарги позивачки від 09.04.2025, зобов`язав Смотрицьку селищну раду розглянути скаргу позивачки від 09.04.2025 з дотриманням вимог статей 18, 19 20 Закону України "Про звернення громадян", у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовив.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно з частинами дугою та третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частини 2 статті 381-1 КАС України суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Отже, у Кодексі адміністративного судочинства України передбачені три види судового контролю: надання правової оцінки рішенням, діям або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця в процесі виконання рішення суду (стаття 287); зобов`язання судом, який ухвалив судове рішення, суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (стаття 382); надання правової оцінки рішенням, діям або бездіяльності, вчиненим суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383).
Встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення, є заходом превентивного впливу на відповідача у справі, метою якого отримання судом інформації про виконання рішення суду. Водночас, правова оцінка рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду надається судом в порядку, передбаченому статтею 383 КАС України.
Суд враховує, що станом на день подання заяви (01.01.2026) судове рішення у справі №560/13431/25 не набрало законної сили. Тому, на час розгляду заяви у суду відсутні підстави вважати, що судове рішення від 08.12.2025, яке набрало законної сили 09.12.2026, не буде виконане відповідачем у розумний строк.
Враховуючи викладене, підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.12.2025 у справі № 560/13431/25 шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про його виконання відсутні.
Керуючись статтями 248, 254, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.К. Ковальчук