Рішення № 133227696, 12.01.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2026
Номер справи
560/17441/25
Номер документу
133227696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/17441/25

РІШЕННЯ

іменем України

12 січня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , у протиправній відмові відповідача у взятті позивача на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі заяви позивача від 30.05.2025 року, направленої позивачем, в порядку підпункту 101 пункту 1 додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, та у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про перебування позивача ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зобов`язати відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , взяти до ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовий облік військовозобов`язаних позивача ОСОБА_1 , на підставі його письмової заяви від 30.05.2025 року, направленої в порядку підпункту 101 пункту 1 додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про перебування на військовому обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку призовників у ІНФОРМАЦІЯ_5 . При вибутті за кордон, він був знятий з місця реєстрації, здав свій внутрішній паспорт та на підставі чого, вибув за кордон на постійне проживання, та мав статус «особа, яка вибула за кордон на проживання більше ніж на три місяці». Прибувши на постійне проживання у Республіку Молдова позивача ОСОБА_1 з 23.09.2006 року було взято на постійний консульський облік у Посольстві України в Республіка Молдова, він отримав право на проживання у цій країні, право на роботу. По теперішній час, позивач ОСОБА_1 постійно перебуває на консульському обліку у Посольстві України в Республіці Молдова.

У зв`язку із, необхідністю отримання паспортних документів на своє ім`я, ОСОБА_1 звернувся до Посольства України в Республіці Молдова, де його було повідомлено про необхідність стати на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за останнім місцем проживання в України.

30.05.2025 року ОСОБА_1 до Консульства України в м. Бельці, Республіки Молдова була подана його письмова заява з додатками про взяття на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 за вих. №8495 від 26.06.2025 року було надано письмову відповідь з відмовою позивачеві ОСОБА_1 у взятті його на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вважає таку відмову протиправною, а тому звернувся до суду з позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що враховуючи той факт, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , та відсутній предмет спору, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

30.05.2025 року позивачем до Консульства України в м. Бельці, Республіки Молдова була подана його письмова заява з додатками про взяття на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 та внесення уточнених відомостей до ЄДРПВР, для подальшого направлення консульством її сканованої копії на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі підпункту 101 пункту 1 додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.

Згідно письмової відповіді за вих. 61415/19-500-65565 вiд 02.06.2025 року за підписом консула Консульства України в м. Бельці Республіка Молдова: 02.06.2025 року консульством на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 була направлена письмова заява ОСОБА_1 про взяття його на військовий облік супровідним листом за вих. №61415/17-500.65419 вiд 02.06 2025 року.

На адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 03.06.2025 року надійшло звернення від Консула України в м. Бельці Володимира Сергієнка від 02.06.2025 року до якого долучено на розгляд заяву громадянина ОСОБА_1 від 30.05.2025 року про узяття на військовий облік.

На письмову заяву ОСОБА_1 від 30.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 за вих. №8495 від 26.06.2025 року було надано письмову відповідь з відмовою позивачеві ОСОБА_1 у взятті його на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 , на тій підставі, що ОСОБА_1 не надав паспорту та ВОД у паперовому вигляді та у ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні відомості про зняття ОСОБА_1 з військового обліку призовників.

16.09.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла заява від громадянина ОСОБА_1 від 29.08.2025 року , в якій зазначалося, що з метою врегулювання досудового спору, просить внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про перебування позивача ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , та про прийняте рішення повідомити адвоката ГОЛУБ І.І.

ІНФОРМАЦІЯ_2 на вказану заяву надана заявнику відповідь адвокату Голуб І.І. в якій зазначалося, що відносно внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про перебування на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянина ОСОБА_1 , в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів внесені відомості про перебування громадянина ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Однак, позивач вважає, що відповідач не вчинив відповідних дій щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про перебування на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянина ОСОБА_1 , оскільки в електронній системі Резерв +, такі відомості про перебування на обліку позивача, відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154), відповідно до якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, пунктом 5 якого визначено, що присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється, зокрема, відповідними центральними органами виконавчої влади - суб`єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку. Порядок передачі ідентифікаційних кодів для присвоєння їх суб`єктам затверджується Держстатом разом з відповідними центральними органами виконавчої влади.

Інформація, що використовується для ведення відомчого обліку з включення до Єдиного державного реєстру ТЦК та СП підпадає під дію п. 1.4.1 наказу Служби безпеки України від 23.12.2020 № 383 «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю», зареєстрованого в Мінюсті України 14.01.2021 за № 52/35674.

Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань" унормовано, що до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Згідно п. п. 1 - 3, 7, 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ № 154 від 23.02.2022, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм.Києва та Севастополя. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.

23.04.2021 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов`язку та ведення військового обліку" від 30.03.2021 року.

Згідно частини 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону встановлено, що: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються на базі діючих військових комісаріатів шляхом їх перетворення протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Законом; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є правонаступниками військових комісаріатів, на базі яких вони утворюються.

Позивач зазначає, що 21.06.2025 року звернувся до підрозділу філії ДП «Документ» ідентифікаційний код юридичної особи 32735236, де замовив та здійснив оплату послуги «7.1.1. Пакет сервісних послуг «Стандарт» з питань оформлення громадянами України паспортних документів (паспорт громадянина України) та «7.0.1. Пакет сервісних послуг «Стандарт» з питань оформлення громадянами України паспортних документів», що включає в себе: виготовлення та видача паспорту громадянина України, а також він пройшов встановлений законодавством процес оформлення закордонного паспорту, що повністю підтверджується відомостями, які містяться у письмовому Рахунку-фактурі №11531747/1 від 21.06.2025 року за яким, з одного боку, ОСОБА_1 , (Замовник) та Державне підприємство «Документ» Філія у Республіці Польща, м. Варшава, Єрусалимські алеї, 179, в особі ОСОБА_2 (Виконавець), з іншого боку склали рахунок-фактуру про те, що Виконавцем були виконані роботи (надані послуги): «7.1.1. Пакет сервісних послуг «Стандарт» з питань оформлення громадянами України паспортних документів; та письмовою Заявою-приєднанням до Публічного договору про надання послуг №11531747/1 від 21.06.2025 року.

Станом на дату подання дійсної позовної заяви, позивачеві ОСОБА_1 не виданий, замовлений ним паспортний документ, на тій підставі, що при перевірці відомостей щодо позивача співробітником підрозділу ДП «Документ» в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відсутні відомості про перебування позивача на військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

18.08.2025 року, у зв`язку із відмовою позивачеві ОСОБА_1 відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_7 у взяті його на військовий облік військовозобов`язаних, не маючи часу на оскарження відмови відповідача у судовому порядку, через термінову необхідність у отриманні паспорту на своє ім`я, позивач ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою про уточнення його даних до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Згідно письмової відповіді за вих. 4/11686 від 26.08.2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 : Відповідно до проведеної перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 - встановлено, що він перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 , картотека вільних залишків, під картотека: взяті на військовий облік відповідно до Постанови КМУ N932 від 16.08.2024 року, яким визначено порядок формування переліку всіх громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Отже, оновлення даних він не проводив. З питань військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників та військовозобов`язаних ОСОБА_1 необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем військового обліку.

Суд звертає увагу, що з відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 слідує, що позивач ОСОБА_1 взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 , але відомості про це не відображені в ЄДРВПР.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини першої, другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

За змістом частин першої, третьої статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.

Згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 37 Закону № 2232-XII (в редакції станом на 19.04.2021) зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які, зокрема, вибули на строк більше трьох місяців за межі України.

Частиною четвертою статті 37 Закону № 2232-XII у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов`язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Відповідно до частини шостої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин), громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третьої цієї статті.

Згідно пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-XII взяттю на військовий облік військовозобов`язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов`язаних: військовозобов`язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

За приписами частини третьої статті 37 цього ж Закону призовники, військовозобов`язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов`язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Згідно з частиною четвертою статті 37 Закону № 2232-XII у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов`язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 відповідно до частини п`ятої статті 33 Закону № 2232-XII затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), який був чинний на час звернення позивача із заявою до відповідача (29.05.2025 року).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

За нормами пункту 15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів»:

- взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

- відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов`язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.

Згідно пункту 22 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до пункту 52 Порядку № 1487 закордонні дипломатичні установи України: інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу; сприяють поверненню військовозобов`язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період); повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку; ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком (додаток 15). Список зберігається в закордонній дипломатичної установі України протягом п`яти років.

Відповідно до пункту 57 Порядку № 1487 органи державної реєстрації актів цивільного стану подають в семиденний строк відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів відомості про акти цивільного стану щодо призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 21). У разі запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів і Державним реєстром актів цивільного стану громадян додаток 21 не подається.

Згідно з пунктом 53 Порядку № 1487 призовники, військовозобов`язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов`язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку) (далі - Правила військового обліку).

Пунктом 1 Правил військового обліку визначено, що військовозобов`язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов`язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов`язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності; 2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов`язаних та резервістів; 4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров`я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів; 5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі, проходити службу у військовому резерві; 7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; 8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов`язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа; 10) звіряти не рідше одного разу на п`ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів; 10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

- у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов`язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов`язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів); - мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред`являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон; - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв`язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов`язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів: прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.

Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв`язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Таким чином, громадяни України, які виїхали за кордон більш ніж на 3 місяці та були зняті з військового обліку, зобов`язані були протягом 30 днів з моменту набрання чинності Постановою №563 (з 16.05.2024) стати на військовий облік особисто або через дипломатичну установу.

Як встановлено судом вище, 30.05.2025 року позивач подав через закордонну дипломатичну установу свою заяву про взяття його на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом виконання одного із способів, передбаченого абзацом четвертим підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку, однак у задоволені законних вимог позивача йому відповідачем було відмовлено.

При цьому, положення законодавства, яким врегульовано правовідносин у сфері виконання військового обов`язку та мобілізації зазнали змін в частині виключення законодавчої можливості зняття з військового обліку для військовозобов`язаних, які вибули на строк більше трьох місяців за межі України та не визначають такої окремої та безумовної підстави для зняття з військового обліку як виїзд військовозобов`язаного на постійне місце проживання.

А тому, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачеві у взятті ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов`язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Частина 2 ст. 77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Що стосується твердження відповідача про те, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією облікової картки громадянина ОСОБА_1 , суд вважає безпідставним, оскільки вказаний доказ не підтверджує внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про перебування позивача на військовому обліку.

Крім того, згідно наданих позивачем фото скрін-шотів з особистого кабінету позивача мобільного застосунку "Резерв+" відсутні відомості про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку, що в свою чергу свідчить про невнесення відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 .

А тому, з огляду на наведене вище, суд вважає за необхідне зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 взяти на військовий облік військовозобов`язаних ОСОБА_1 на підставі заяви від 30.05.2025 року, направленої в порядку підпункту 101 пункту 1 додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у взятті ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов`язаних на підставі поданої заяви від 30.05.2025 року, та у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 взяти на військовий облік військовозобов`язаних ОСОБА_1 на підставі заяви від 30.05.2025 року, направленої в порядку підпункту 101 пункту 1 додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук