Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 139/913/25
Провадження № 2-о/139/62/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про залишення заяви без руху
12 січня 2026 року селище Муровані Курилівці
Суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Ліщина Т.П., отримавши заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересовані особи: 1) Міністерство оборони України (місцезнаходження: м. Київ-168, просп. Повітряних сил України, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022), 2) військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка і жінки без шлюбу,
У С Т А Н О В И В:
30.12.2025 до суду надійшла дана заява з доданими до неї матеріалами, у якій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить встановити факт її спільного проживання однією сім`єю без шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ознайомившись з заявою та доданими до неї матеріалами, суддя приходить до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає усім вимогам, передбаченим Цивільним процесуальним кодексом України (у тексті - ЦПК України).
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
З огляду на те, що ЦПК України не врегульовано питання залишення без руху заяви у справах, що розглядаються в порядку окремого провадження, у даному випадку підлягають застосуванню загальні норми цивільного процесуального законодавства.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 6 ст. 175 ЦПК України передбачено, що у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Згідно з ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками є заявники, інші заінтересовані особи.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (абзац 1 ч. 4 ст. 294 ЦПК України).
Суб`єктний склад заінтересованих осіб у справі визначається в залежності від мети встановлення факту. Зокрема, але не виключно, заінтересованими особами може бути нотаріальна контора, всі спадкоємці майна спадкодавця, інші заінтересовані особи.
Заінтересованими особами в справах окремого провадження можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, які мають особистий чи суспільний інтерес, який безпосередньо чи опосередковано пов`язується з наслідками розгляду справи і може мати як позитивні, так і негативні наслідки для таких осіб. Тобто коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, що підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, залучення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб`єктивних прав. Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або залучаються до участі у справі судом. Заінтересованими особами можуть бути визнані фізичні чи юридичні особи, у яких виникнуть права чи обов`язки у випадку задоволення заяви.
Нормами цивільного процесуального законодавства не передбачено права суду за власною ініціативою залучати до участі у справі заінтересованих осіб. Таку позицію висловив Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 07.04.2020 у справі № 638/4/19 (провадження № 61-18132св19).
У той же час, згідно з ч. 1 ст. 294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
ОСОБА_1 в заяві зазначила, що встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка і жінки без шлюбу їй необхідно для врегулювання спадкових питань та пов`язаних з ними правовідносин. Даний факт дозволить їй реалізувати право на звернення до правоохоронних органів, до військової частини, де її чоловік проходив службу, для отримання необхідної інформації у справі, що пов`язана з його загибеллю.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1269 Цивільного кодексу України (у тексті - ЦК України ) спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (ч. ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Пунктом 1 ч. 1 і ч. 4 ст. 49 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України. На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Всупереч наведеному, заява та додані до неї матеріали ОСОБА_3 не містять відомостей, інформації та доказів: 1) вчинення нею дій, спрямованих на прийняття спадщини, як і відмови нотаріуса у вчиненні відповідної нотаріальної дії; 2) наявності або відсутності заповіту, складеного ОСОБА_2 ; 3) про спадкоємців ОСОБА_2 ; 4) перебування ОСОБА_1 та ОСОБА_2 будь-коли у шлюбі з іншими особами; 5) наявності у ОСОБА_2 батьків і дітей; 6) звернення до зазначених у заяві, але не уточнено до яких саме правоохоронних органів, мету такого звернення і відмову у наданні або не отримання відповіді на такі звернення; 7) звернення до Міністерства оборони України і військової частина НОМЕР_2 Національної гвардії України і відмову у наданні або не отримання відповіді на такі звернення.
Міністерство оборони України та військова частина, у якій особа проходила службу, у даній категорії справ підлягають залученню як заінтересовані особи, оскільки це пов`язано з отриманням передбачених законодавством соціальних гарантій для військовослужбовців та членів їх сімей, зокрема, але не виключно, пенсії, одноразових виплат, а саме зазначені суб`єкти реалізують ці права та/або можуть впливати на них, при тому, що встановлення самого факту відбувається лише в судовому порядку.
Зазначених заінтересованих осіб ОСОБА_1 правильно залучила у справу, але у заяві не зазначила мотиви їх залучення, при тому, що заінтересовані особи у строк, встановлений судом, мають право надіслати відзив на заяву і всі наявні у них докази, що підтверджують заперечення проти заяви.
Інші заінтересовані особи повинні бути залучені заявником залежно від результатів з`ясування кола спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , у випадку їх наявності.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
У зв`язку з тим, що заява та додані до неї матеріали не містять відомостей, інформації та доказів, зазначених вище, суд позбавлений можливості встановити наявність або відсутність спору про право.
Крім того, у прохальній частині заяви ОСОБА_1 просить встановити факт спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , але не зазначає за який період.
Вирішуючи питання про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі про встановлення факту, що має юридичне значення суд враховує, що така заява повинна відповідати вимогам та правилам щодо її змісту і форми, передбаченим ст. ст. 175, 177, 318 ЦПК України. Встановивши, що заява подана без їх додержання, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє заявника і надає йому строк для усунення недоліків (ч. 9 ст. 10, ч. 1 ст. 185 ЦПК України).
Враховуючи наведене, суд залишає заяву без руху для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 258 - 261, 293, 294, 315, 318 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка і жінки без шлюбу залишити без руху.
Надати заявникові строк сім днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви.
Якщо заявник усуне недоліки, вказані у цій ухвалі, заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду. Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявникові.
У відповідності до положень ч. 2 ст. 261 ЦПК України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала складена та підписана суддею 12 січня 2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Тарас ЛІЩИНА