Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2026 рокуСправа №160/30206/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
20.10.2025 року через систему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області відносно відмови видати успадковану ОСОБА_1 недоотриману пенсію померлої пенсіонерки ОСОБА_2 представнику спадкоємця ОСОБА_3 протиправною та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області видати представнику спадкоємця ОСОБА_3 успадковану ОСОБА_1 недоотриману пенсію померлої пенсіонерки ОСОБА_2 ;
- відшкодувати позивачу судові витрати: судовий збір, витрати на правову допомогу згідно документів, які будуть подані додатково після оголошення судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач, у зв`язку з перебуванням за межами України в статусі біженця на території США, позбавлена можливості особисто звернутися до компетентних органів для отримання належної їй у порядку спадкування недоотриманої пенсії. З метою реалізації своїх прав, 08.11.2024 позивач уповноважила представляти її інтереси представника - ОСОБА_3 , оформивши на останню відповідну довіреність у консульстві м. Нью-Йорк. Однак, за результатами звернення довіреної особи до територіального органу Пенсійного фонду України, у виплаті коштів було відмовлено з посиланням на необхідність особистої присутності спадкоємця, що фактично унеможливлює отримання спадщини в інший спосіб, ніж звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 позовна заява була залишена без руху та у встановлений судом строк недоліки позовної заяви були усунуті.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами з 21.11.2025, відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою надано відповідачу строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, та витребувано матеріали, що були на розгляді при прийнятті спірного рішення.
04.12.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник заперечує проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи наступним. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувала на обліку і отримувала пенсію через відділення зв`язку за місцем проживання: АДРЕСА_1 . В зв`язку з тривалою невиплатою виплата пенсії припинена з 01.04.2022 р. По пенсійній справі ОСОБА_2 недоотримана сума пенсії становить 335888,24 грн (триста тридцять п`ять тисяч вісімсот вісімдесят вісім грн 24 коп). Остаточна сума недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 буде розрахована після звернення за виплатою недоотриманої пенсії з відповідним пакетом документів відповідно статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не більш ніж за три роки до дня звернення. Також представник відповідача зазначає, що заява може бути сформована та подана в електронній формі через Портал Дія, разом зі сканованими копіями документів. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 06.06.2025 приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області та зареєстрованого в реєстрі за №308, на підставі спадкової справи №85/2024, є спадкоємцем померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається з права на недоотриману пенсію в сумі 335888,24 грн (триста тридцять п`ять тисяч вісімсот вісімдесят вісім гривень 24 копійки).
ОСОБА_1 , тимчасово перебуваючи в США, уповноважила ОСОБА_3 представляти її інтереси з питань оформлення належної їй спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , через довіреність, складену та посвідчену 08.11.2024 консулом Генерального консульства України в Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки) Іванчовим С.Й., яка зареєстрована в реєстрі за №2293/24.
Як вбачається з позовної заяви, представник позивача за довіреністю, ОСОБА_3 , звернулася до територіального центру ПФУ в Саксаганському районі м. Кривого Рогу з приводу отримання недоотриманої пенсії.
При цьому, суд вважає необхідним зауважити, що матеріали справи не містять доказів такого звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Адвокатом Якименко С.Г., який надає правничу (правову) допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 відповідно до ордера серії АЕ №1226436, виданого 03.10.2025 на підставі договору від 14.08.2025 №10, направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області адвокатський запит від 18.08.2025 з проханням «повідомити письмово про те, які саме дії повинна здійснити представник Клієнта для отримання вказаної вище суми».
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 02.09.2025 №0400-010406-8/165307 надало інформаційну відповідь на поставлене в адвокатському запиті питання щодо необхідних дії заявника для отримання виплати недоотриманої пенсії за дні життя ОСОБА_2 .
Вважаючи, що пенсійний орган відмовив у виплаті недоотриманої пенсії, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Суд зазначає, що позовні вимоги, наведені у прохальній частині заяви, не узгоджуються з обставинами та обґрунтуванням порушеного права, що містяться в її мотивувальній частині.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 52 Закону № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 визначено, що заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Пунктом 2.26 Порядку № 22-1 передбачено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім`ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Суд вважає необхідним зазначити, що Порядок № 22-1 не містить положень щодо встановлення обов`язку пенсіонерів або, як в цьому випадку, спадкоємців звертатися до органу Пенсійного фонду особисто із заявою про виплату недотриманої пенсіонером пенсії у зв`язку зі смертю.
Верховний Суд у постанові від 20 січня 2022 року у справі № 280/4551/21 дійшов висновку, що жоден з пунктів Порядку №22-1 (у редакції постанов правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 та від 16 грудня 2020 року № 25-1) не містить обов`язку пенсіонера звертатись із заявою про поновлення виплати пенсії особисто. Вжитий у пункті 1.1 термін "заявник", на переконання колегії суддів, дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю. Наразі відсутній чіткий механізм щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне проживання за межі України, а тому існуючі "загальні" норми не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, зважаючи на те, що не проведення виплати пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів. Необхідність приїзду людей похилого віку, які виїхали на постійне проживання за межі України, виключно з метою особистого звернення до Пенсійного органу задля виправлення помилки, допущеної державою, є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права. Такий підхід суперечить тезам, покладеним Конституційним судом України в основу рішення від 07.10.2009 року № 25-рп/2009. Верховний Суд у зазначеній вище постанові сформулював наступний правовий висновок: "подання заяви про поновлення виплати пенсії пенсіонеру, який виїхав на постійне проживання за межі України, у період дії Порядку №22-1 у редакції постанов правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 та від 16.12.2020 року №25-1 допускається, у тому числі, представником такого пенсіонера за довіреністю і така заява повинна бути розглянута Пенсійним органом з урахуванням інших вимог Порядку № 22-1".
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі № 500/2771/25.
За приписами пунктів 4.1, 4.2 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів;
сканує документи, на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів, скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ пенсійного органу, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником відповідного структурного органу (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів пенсійним органом приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Аналізуючи зміст вищезазначених положень, суд доходить висновку, що особа, яка претендує на виплату недоотриманої пенсії, наділена правом звернення до органу пенсійного фонду із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера разом з доданими до неї документами, скориставшись бланком такої заяви та одним із способів її подання, що визначені Порядком №22-1. Результат розгляду порушеного у зверненні питання щодо виплати недоотриманої пенсії, згідно положень цього Порядку, має бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію, про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні (перерахунку) із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження, яке за загальним правилом має бути прийнято не пізніше 10 днів після надходження заяви.
При цьому, однією з основних умов є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного фонду України із відповідною заявою.
Як вбачається з матеріалів справи, із заявою встановленого Порядком №22-1 зразка про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера позивач та/або представник позивача не зверталися.
Також, дослідивши зміст листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.09.2025 №0400-010406-8/165307, суд зазначає, що вказаний лист не є рішенням суб`єкта владних повноважень про відмову у виплаті недоотриманої пенсії в розумінні Порядку №22-1 та носить лише інформативний характер на адвокатський запит щодо надання попередніх відповідей про порядок та спосіб звернення до пенсійного органу.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги передчасними та такими, що не відповідають обставинам справи. Оскільки позивач не зверталася до територіального органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою, а орган пенсійний орган не вчиняв щодо нього жодних дій чи бездіяльності, встановити суть та характер нібито порушеного права не вбачається можливим.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
При цьому, суд враховує і те, що позивач не позбавлена права на звернення до пенсійного органу з відповідною заявою у встановленому законом порядку.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до частини четвертої ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно частини п`ятої ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 24.12.2025 по 07.01.2026, рішення складено першого робочого дня - 08.01.2026.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132,139,193,241-246, 250, 251,257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець