ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.12.2010 Справа № 8/120-10-4/181-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ємленінової З.І. при секретарі Сокуренко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом державної екологічної інспекції в Херсонській області м. Херсон
до концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення м.Київ
про стягнення 56626грн.75коп.
за участю представників сторін:
від позивача - юрист Грек С.І.
від відповідача - головний інженер ОСОБА_1, юрист Затуливітер Г.Д.
в с т а н о в и в:
Державна екологічна інспекція в Херсонській області (позивач по справі) звернулася з позовною заявою про стягнення з концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Херсонської філії (відповідач) 56626грн.75коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, посилаючись на те, що відповідачем в період з 01.01.2010року по 12.05.2010року самовільно, без дозволу на здійснення спеціального водокористування забрано 2729,0 куб.м. підземної води, чим порушено вимоги водного законодавства.
В засіданні суду позивач підтримав позовні вимоги в повному розмірі.
Відповідач позовні вимоги визнає частково на суму 2813грн.34коп., оскільки вважає, що він не спричинив природному середовищу і державі ніякої шкоди, так як відповідно до пункту 1.2 Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 27.07.2009року №389 яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009року за №767/16783, встановлено порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до забруднення водних обєктів та обумовлені самовільним використанням водних обєктів без дозволу на спецводокористування. Відповідач вважає, що оскільки ніякого забруднення водних обєктів він не здійснював, то позивач безпідставно здійснив розрахунок розміру збитків згідно з вищезазначеною Методикою . На його думку при розрахунку розміру шкоди необхідно застосовувати не вищезазначену Методику, а Методику розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, яка затверджена наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001року №2990 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.01.2001року за №44/6332. Відповідач вважає, що саме ця Методика №290 є обовязковою для позивача при розрахунку розміру збитків.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представників сторін, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному розмірі з урахуванням наступних підстав.
Відповідно до частин 1, 3 статті 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України - на пільгових умовах.
Згідно з вимогами пунктів 1, 9 ст. 44, ст. 49 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відновлення, поліпшення якості та здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу на спецводокористування, який оформляється державними органами охорони навколишнього природного середовища.
Видача дозволу на спецводокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з відповідними органами. У дозволі визначаються ліміти забору води та скидання забруднюючих речовин.
На виконання приписів статті 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області Труновим С.І., в присутності інженера ЗРТ Херсонської філії концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення ОСОБА_2 здійснена перевірка дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства. За результатами цієї перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.05.2010року №04-11/302.
Вищезазначеним актом від 26.05.2010року встановлено, що відповідач в період з 01.01.2010року по 12.05.2010року не мав дозволу на спецводокористування, однак використовував воду із підземних джерел та здійснював водопостачання населення із свердловини №12-385, яка розташована в с. Василівка Каховського району Херсонської області. Зазначений акт підписаний директором Херсонської філії концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення без будь-яких зауважень.
Витягом із журналу обліку забору води із артезіанської свердловини Василівської РТПС підтверджується, що відповідачем за період з 01.01.2009року по 12.05.2010року використано 2729,0 куб.м. підземної води без дозволу на спецводокористування.
За період з 01.01.2010року по 12.05.2009року згідно з наданим позивачем розрахунком, виконаним на підставі пункту 9.1 Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 27.07.2009року №389 яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009року за №767/16783, відповідач без дозволу на здійснення спецводокористування використав 2729,0 куб.м. підземної води, чим заподіяв державі шкоду в розмірі 56626грн.75коп.
Позивач наполягає на стягненні зазначеної суми і в засіданні суду позовні вимоги підтримав.
Відповідно до вимог статей 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та статей 110, 111 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані відшкодувати шкоду, спричинену внаслідок порушення вимог водного законодавства щодо спеціального водокористування.
Оскільки в засідання суду відповідач не надав доказів існування дозволу на спецводокористування в період за який нараховано шкоду, або перерахування суми позову, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі
Згідно з частиною 3 статті 32 Водного Кодексу України шкода підлягає стягненню з відповідача до спеціального державного фонду охорони навколишнього природного середовища Василівської селищної ради Каховського району Херсонської області.
Судом не приймаються як належні докази по справі посилання відповідача на те, що Методика розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 27.07.2009року №389 яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009року за №767/16783 (далі Методика №389) не застосовується до спірних правовідносин. Посилання відповідача на пункт 1.2 Методики №389 не є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки розрахунок шкоди за цей період позивач здійснив на підставі розміру відшкодування шкоди, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування (розділ 1Х). При цьому, розділом 1Х Методики не передбачено, що порядок розрахунку шкоди обумовленої самовільним водокористуванням застосовується лише в тих випадках, коли це призвело до забруднення води. Тобто, сам факт здійснення забору підземної води без дозволу на спецводокористування є порушенням водного законодавства і шкода за таке порушення розраховується на підставі п. 9.1 Методики №389.
Відхиляється судом і посилання відповідача на те, що несвоєчасне оформлення дозволу на спецводокористування сталося через те, що позивачем не проводилася вчасно перевірка та не надавалося розяснення щодо порядку своєчасного оформлення дозволу, оскільки проведення профілактичної роботи не є компетенцією позивача.
Судом відхиляється і посилання відповідача на те, що шкода за використання води без дозволу на спецводокористування повинна розраховуватися не на підставі Методики №389, а на підставі Методики розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, яка затверджена наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001року №2990 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.01.2001року за №44/6332, оскільки відповідно до пункту 1.3 Методики №389 вона встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів субєктами господарювання. Саме ця Методика, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 27.07.2009року №389, застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства субєктами господарювання, про що прямо зазначено в пункті 1.4 Методики.
Зазначена позиція відповідає і розясненню Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” №02-5/744 від 27.06.2001року, пунктом 1.2 якого зазначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватися у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення на час його виявлення.
З урахуванням вищезазначеного, позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України відносяться на відповідача.
В засіданні оголошувалася вступна і резолютивна частина рішення.
На підставі ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.110, 111 Водного Кодексу України, та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення м.Київ вул.Дорогожицька № 10 ідентифікаційний код 01190043 (інші реквізити суду невідомі):
а) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області м.Херсон провулок Козацький № 10 та перерахувати до спеціального державного фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р № 33112331700200 у ВДК Каховського району МФО 852010 код ККД 24062100 код ЄДРПОУ 24103779 Василівської сільської ради Каховського району Херсонської області - 56626грн.75коп. шкоди;
б) в доход державного бюджету одержувач управління Державного казначейства у м.Херсоні р/р № 31119095700002 в Головному управлінні Державного Казначейства по Херсонській області МФО 852010 код 24104230, код призначення платежу 22090200 символ звітності банку 095 566грн.27коп. витрат по сплаті державного мита.
Наказ надіслати ДПІ у м.Каховка Херсонської області;
в) в доход державного бюджету на рахунок р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м.Херсона, призначення платежу код 22050003 символ звітності банку 264 236грн.00коп. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
<Текст >
Суддя З.І. Ємленінова
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 23.12.2010