Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 640/9215/19
РІШЕННЯ
іменем України
07 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОС-ЛТД" до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) , Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) визнання протиправними дій,скасування приписів, зобов`язати вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛОС-ЛТД" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати пункт 7 доручення Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.04.2019 №064-2324 щодо вжиття заходів шляхом демонтажу павільйону, за адресою: пр-т П. Григоренка, роздільна смуга навпроти буд. по вул. Мишуги, 12, щодо ТОВ "ЛОС-ЛТД";
- визнати протиправними та скасувати приписи Комунального підприємства "Київблагоустрій" Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1909407 від 22.04.2019 та № 1910197 від 11.05.2019 про усунення порушень Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконанням вимог приписів та наданням необхідних документів, у відповідача не було підстав для винесення оскаржуваного доручення від 26.04.2019 №064-2324. Однак, ще до закінчення триденного строку для подання документів за приписом №1909407 від 22.04.2019, Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київради (КМДА) видав доручення від 25.04.2019 №064-2324 про демонтаж тимчасових споруд, до переліку таких споруд, пункт 7 доручення, включено об`єкт просп. П. Григоренка, роздільна смуга, навпроти вул. Мишуги,12. Вважає приписи та доручення відповідачів протиправними та такими, що порушують його права. Просить позов задовольнити.
Відповідач (Департамент міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) проти позовних вимог заперечив надав суду письмовий відзив, в якому зазначено про те, що обов`язковою умовою для віднесення споруди до об`єкта нерухомості є наявність у такої будівлі фундаменту, а документами, які можуть підтвердити наявність фундаменту у будівлі є інвентаризаційна справа та технічний паспорт. Відповідно до витягів з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності позивачу належать нежитлові будівлі за адресою, м. Київ, проспект Петра Григоренка, 36-38, 36/38, літ Б, загальною площею 105,7 кв.м., загальною площею 10,6 кв.м., загальною площею 28.1 кв.м., де відсутня інформація про фундамент. Таким чином, позивачем не доведено в установленому законом порядку, що вказані спірні нежитлові будівлі за адресою проспект Григоренка, 36-38, літ Б, В є нерухомим майном у розумінні законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Постанови Кабінету України від 13.04.2011 №461, якою було затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів та отримання паспортів прив`язки на спірні об`єкти. Також позивачем не надано на виконання вимог приписів доказів володіння/користування земельною ділянкою за адресою: проспект Григоренка, 36-38 де знаходяться спірні приміщення позивача. Відтак відповідач вважає позовні вимоги необґрунтовані, просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач, Комунальне підприємство "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), подав відзив на позов, в якому вказав, що позивачем не надано на виконання вимог приписів, а також до суду доказів проведення грошової оцінки спірних земельних ділянок та рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, надання у володіння/користування ТОВ "ЛОС-ЛТД" за адресою: м. Київ, вулиця проспект П.Григоренка, 36-38 (після рішення Господарського суду міста Києва та на даний час). Матеріали справи безперечно свідчать про порушення порядку використання земельної ділянки у м. Києві у зв`язку із розміщенням на ній інших об`єктів, що порушує інтереси територіальної громади міста. Використання об`єкту благоустрою (власності територіальної громади Києва) всупереч функціональному призначенню є порушенням статей 14, 16 18 ЗУ "Про благоустрій населених пунктів", що є наслідком вжиття відповідних заходів контролюючими органами у сфері благоустрою. Просить відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою суду від 29.05.2019 позовну заяву ТОВ "ЛОС-ЛТД" в частині позовних вимог, заявлених до Комунального підприємства "Київблагоустрій" Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування приписів №1909407 від 22.04.2019 та №1910197 від 11.05.2019, - повернуто позивачу.
Відповідно до ухвали суду від 29.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №640/9215/19 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Ухвалою від 29.05.2019 суд відмовив у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОС-ЛТД" про забезпечення позову.
Ухвалою від 14.03.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до провадження адміністративну справу №640/9215/19. Розгляд справи вирішив проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Також суд ухвалив задовольнити клопотання про зміну предмету позову шляхом доповнення його позовними вимогами та залучення співвідповідача та розглядати первинні позовні вимоги, заявлені в позовній заяві від 28.05.2019.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що Комунальним підприємством "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) складено:
- припис №1909407 від 22.04.2019 про порушення ТОВ "ЛОС ЛТД" Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київради від 25.12.2008 №1051/1051 та запропоновано усунута порушення шляхом надання дозвільної документації на тимчасову споруду протягом 3 днів, в разі відсутності документації демонтувати її власними силами;
- припис №1910197 від 11.05.2019 про порушення ТОВ "ЛОС ЛТД" підпункту 13.3.1. Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київради від 25.12.2008 №1051/1051, встановлення тимчасової споруди (павільйон), запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди або демонтувати її у протягом 3 днів власними силами.
Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видав доручення від 26.04.2019 №064-2324 про демонтаж тимчасових споруд, до переліку таких споруд включено об`єкт, розташований за адресою: просп. П.Григоренка, роздільна смуга, навпроти вул.Мишуги, 12.
Не погоджуючись із вказаними приписами та дорученням, вважаючи їх незаконними, такими, що прийняті з перевищенням повноважень, позивач звернувся з цим позовом до суду.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Правові, економічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів, спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, визначено Законом України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV).
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 1 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
До об`єктів благоустрою населених пунктів відповідно до підпункту "а" пункту 1, пункту 2 частини 1 статті 13 Закону №2807-IV належать: території загального користування (парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам`ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування)) прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Статтею 20 Закону №2807-IV передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до положень статті 21 Закону №2807-IV елементами (частинами) об`єктів благоустрою є:
покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм; зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; технічні засоби регулювання дорожнього руху; будівлі та споруди системи інженерного захисту території; комплекси та об`єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми (альтанки, павільйони, навіси, паркові арки (аркади) і колони (колонади), вуличні вази, вазони і амфори, декоративна та ігрова скульптура, вуличні меблі (лавки, лави, столи), сходи, балюстради, паркові містки, огорожі, ворота, ґрати, інформаційні стенди, дошки, вивіски та інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Згідно статті 34 Закону №2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
Згідно положень статті 14 Закону №2807-IV об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством. Підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані: утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію; утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об`єкти благоустрою (їх частини) (частина 2 статті 18 Закону №2807-IV).
Організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом (стаття 20 Закону № 2807-ІV).
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Таким чином, Закон встановлює вимоги до використання об`єкту благоустрою (території населеного пункту, земельної ділянки), та наділяє орган місцевого самоврядування самоврядними контролюючими функціями у сфері благоустрою відповідного населеного пункту.
Так, рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила), які, згідно зі статтею 34 Закону №2807-ІV є нормативно-правовим актом, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
В розділі 1 Правил визначено, що тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.
Згідно п. 2.1.1 Правил комплексним благоустроєм міста вважається проведення на визначеній території міста (мікрорайон, квартал, парк, бульвар, вулиця, провулок, узвіз тощо) робіт з улаштування (відновлення) твердого покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм, садово-паркових меблів, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, покращення комфортності мешкання жителів та гостей міста Києва.
Розділом 13 Правил регламентовано порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, зокрема:
13.1.1. Розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 №198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
13.2.3. Самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об`єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об`єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об`єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об`єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.
13.2.4. Всі малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності розміщуються з дотриманням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно- господарського устрою, комплексної схеми тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, рішень Київської міської ради, розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Пунктом 13.3 Правил визначено Порядок демонтажу (переміщення) самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об`єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі.
У разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав`ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки- прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об`єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій) вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.
Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.
Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов`язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).
13.3.1. У разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально- культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, а Департамент промисловості та розвитку підприємництва - щодо демонтажу об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.
13.3.2. Рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, Департаментом промисловості та розвитку підприємництва (щодо об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі).
13.3.2. Рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, Департаментом промисловості та розвитку підприємництва (щодо об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі).
Відповідно до пункту 19.1.1 Правил благоустрою міста Києва, контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об`єктів благоустрою.
Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:
1) проведення перевірок території;
2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;
3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій;
4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
При цьому слід зазначити, що поняття державного контролю у сфері господарської діяльності та поняття самоврядного контролю у сфері благоустрою не є тотожними поняттями.
Відповідно, здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою не передбачає дотримання перевіряючим органом порядку здійснення державного нагляду (контролю) регламентованого положеннями Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 03.12.2020 у справі №280/4817/18.
Пунктом 20.2.1. Правил встановлено, що якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов`язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов`язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об`єктів благоустрою.
У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений. У разі відмови особи отримати припис в графі "Припис одержав" робиться про це запис.
У разі виявлення тимчасової споруди (малої архітектурної форми), встановлений (або невстановлений) власник (користувач) якої створив причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов`язана скласти та видати офіційний документ - припис з дотриманням вимог цього Положення. У такому випадку одна копія припису наклеюється на тимчасову споруду (малу архітектурну форму) поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності) або на фронтальній частині такої тимчасової споруди (малої архітектурної форми), а ще одна копія вручається особисто присутньому власнику (користувачу), надсилається власникові тимчасової споруди (малої архітектурної форми) поштою (цінним листом з описом вкладення) за адресою, зазначеною в Ордері на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності).
Посадова особа, яка винесла припис, здійснює фотофіксацію наклеєного припису поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми) у випадку його наявності або на фронтальній частині тимчасової споруди (малої архітектурної форми). При цьому щонайменше на одній з фотографій має бути чітко та розбірливо видно інформацію про номер та дату складення припису. Матеріали фотофіксації долучаються до припису, про що в приписі робиться відповідний запис, а власник (користувач) тимчасової споруди (малої архітектурної форми) вважається повідомленим про винесення припису належним чином.
Так, у відповідності із п. 1 вказаного Положення, Головний інспектор та інспектор з благоустрою м. Києва посадові особи управління контролю за благоустроєм міста Києва Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), інспектори районних в місті Києві відділів контролю за благоустроєм, інспектори КП "Київблагоустрій" наділені повноваженнями із здійснення контролю за станом благоустрою населеного пункту, виконанням Правил благоустрою м. Києва, а також притягнення винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою. Повноваження, зокрема, Інспектора КП "Київблагоустрій" проводити перевірки у сфері благоустрою та виносити приписи з метою з`ясування наявності/відсутності дозвільної документації визначено і п. 20.2.1 Правил благоустрою м. Києва.
Отже, інспектор КП "Київблагоустрій" є особою, якій надано повноваження здійснювати контроль за станом благоустрою населеного пункту та право вносити припис з вимогою про усунення порушень у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) елементів благоустрою.
Положеннями пункту 20.2.11 Правил благоустрою міста Києва визначено, що у разі виявлення уповноваженими особами Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, КП "Київблагоустрій" самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т.ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) об`єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи), елементів об`єктів благоустрою, їх власникам (користувачам або особам, які здійснили розміщення (встановлення)), вноситься припис з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, елементу об`єкта благоустрою, із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до підпункту 13.3.1 пункту 13.3 розділу XIII цих Правил.
Наведене свідчить, що винесення припису є результатом проведеної перевірки, в якому власнику пропонується надати в певний строк дозвільну документацію на розміщення елементу благоустрою або усунути порушення шляхом демонтажу тимчасової споруди власними силами в разі відсутності відповідних дозвільних документів, що узгоджується з висновками Верховного Суду, який викладено у постановах від 28.02.2019 у справі №826/11229/17, від 24.09.2019 у справі №826/22540/15, від 19.12.2019 у справі №826/15164/17, від 29.01.2020 у справі №826/7888/17, від 05.08.2020 у справі №826/10330/17 та від 27.04.2021 у справі №826/2841/17.
З матеріалів справи встановлено, що інспектором КП "Киїблагоустрій" були складені приписи від 22.04.2019 №1909407 та від 1910197 від 11.05.2019 за адресою виявлення ТС (МАФу) пр-т П.Григоренка, роздільна смуга напроти будинку по вул. Мишуги, 12, м. Київ.
У приписах була зазначена інформація згідно вимог Правил та зазначений припис був вручений відповідно до вимог пункту 20.2.1 Правил.
Відповідно до пункту 6 Положення, Департамент має право, зокрема, здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо (п. 6.7), надавати відповідні доручення профільним структурним підрозділам, зокрема підпорядкованих комунальним підприємствам та контролювати їх виконання (п. 6.25).
Таким чином, рішення про демонтаж малої архітектурної форми (тимчасової споруди) приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) внаслідок невиконання вимог припису власником (користувачем) встановленого елементу благоустрою.
Правилами (розділ 13) передбачено порядок проведення контролю, а саме складання припису при виявленні можливих порушень (п. 20.2.1), а у разі невиконання вимог припису, надання доручення Департаментом підпорядкованим підприємствам на проведення демонтажу (п.13.3.3 Правил, п.6 Положення про Департамент).
Правилами не передбачено направлення доручення на адресу власника/користувача ТС, так як у приписі повідомляється про негативні наслідки у вигляді демонтажу у разі невиконання вимог припису.
Вищезазначені документи не були подані на вимогу приписів від 22.04.2019 №1909407 та № 1910197 від 11.05.2019 до суду.
Тобто, матеріалами справи підтверджено вручення припису відповідно до Правил та позивачем не виконано вимоги припису, що стало підставою для надання Департаментом доручення на проведення демонтажу силами КП "Київблагоустрій".
Позивачем не були надані документи у строк (3 дні), визначені приписом, відповідно до норм чинного законодавства.
Припис фактично є вимогою про надання дозвільної документації на встановлення тимчасової споруди про що зазначається у самому приписі: усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на розміщення споруди.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №826/10330/17 зазначено, "що органом, що вживає заходи із демонтажу, є Департамент благоустрою, що передбачено у пункті 13.3.2. Правил.
Щодо земельної ділянки, суд зазначає таке.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 06.10.2003 ТОВ "ЛОС-ЛТД" передано у короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку, розташовану у Дарницькому районі, проспект Григоренка, 36-38, розміром 0,6914 га для будівництва, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки.
Статтею 25 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендар земельної ділянки має право:
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.
В матеріалах справи відсутні докази надання Київської міською радою згоди на проведення будівельних робіт (згідно вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"), враховуючи цільове призначення земельної ділянки.
Згідно статті 78 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Відповідно до положень статті 81 ЗК України право власності на земельні ділянки набувається на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
Відповідно документами, які підтверджують право власності на земельну ділянку є: державний акт про право власності на земельну ділянку; цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки, укладена в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтво про право на спадщину.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам на підставі договору оренди.
Відповідно до пункту 47 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність.
Суд звертає увагу на укладання договору оренди земельної ділянки Позивачем та Київською міською радою від 06.10.2003, де на земельній ділянці відсутні будь-які будівлі, що підтверджується планом земельної ділянки та для будівництва відкритої тимчасової автостоянки, що унеможливлює будівництво капітальних споруд (нерухомого майна). Це вказує (матеріалами справи підтверджується), що дії відповідачів стосувались саме елементів благоустрою.
Окрім того, суд встановив, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.12.2018 №151518172 позивачу належить нежитлова будівля за адресою м. Київ, проспект Григоренка Петра, 36-38, літ Б, загальною площею 105,7кв.м., з них основна площа 10,2 кв.м, навіс 66,6 кв.м., гараж 28,9 кв.м.
При цьому, відповідно до статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" навіси, павільйони відносяться до малих архітектурних форм.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.04.2017 № 84656020 Позивачу належить нежитлова будівля за адресою м. Київ, проспект Григоренка Петра, 36-38, літ Б, загальною площею 10,6 кв.м.
При цьому позивачем не надано на вказане спірне приміщення технічного паспорту/інвентаризаційної справи.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.04.2017 № 84657441 Позивачу належить нежитлова будівля за адресою м. Київ, проспект Григоренка Петра, 36-38, літ В, загальною площею 28,1 кв.м.
Згідно додатку до технічного паспорту №02-04-03/07/13-КТІ від 15.03.2017 (Схематичний план земельної ділянки, додатку 2.4) загальна площа спірного приміщення зазначена 30,30 кв.м. Відповідно до експлікації приміщень зазначено площа спірного приміщення 28.1.кв.м., що унеможливлює визнати вказаний доказ належним у справі у зв`язку з різними площами приміщень, що унеможливлює ідентифікацію спірних приміщень.
Згідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.12.2018 №151518172, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.04.2017 №84656020 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.04.2017 № 84657441 підставою виникнення права власності на спірні приміщення виникли відповідно договору купівлі-продажу, б/н, виданий 18.02.2003, що не узгоджується з договором оренди земельної ділянки, відповідно до якого на переданій в оренду земельній ділянці по проспекту Григоренка, 36-38 відсутні будь-які будівлі та вказаним договором (цільовим призначенням) не передбачено будівництво капітальних споруд та суперечить об`єктивним обставинам справи.
Також, статтею 13 Конституції України зазначено, що власність зобов`язує та власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Матеріалами справи №910/11675/14 Господарського суду міста Києва за позовом ТОВ "ЛОС-ЛТД" до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про поновлення договору оренди землі встановлено таке:
"06.11.2003 між Київською міською радою (орендодавець) та ТОВ "ЛОС-ЛТД" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (Договір оренди). Відповідно до п. 1 Договору оренди орендодавець, на підставі рішення Київради від 27.03.2003 за №332/492, передав, а орендар прийняв в оренду строком на 5 років земельну ділянку, місце розташування: проспект Григоренка, 36-38 у Дарницькому району міста Києва, розміром 0,6914 га. для будівництва, експлуатації та обслуговування автостоянки. Договір набуває чинності з дня його державної реєстрації (п. 15 Договору оренди).
Договір оренди зареєстровано 06.11.2003 Головним управлінням земельних ресурсів КМДА, про що зроблено запис за №63-6-00078 у книзі записів державної реєстрації договорів.
26.02.2009 рішенням Господарського суду м. Києва у справі №30/53, Договір оренди поновлено на 5 років на умовах визначених Угодою до Договору оренди земельної ділянки від 06.11.2003 № 36-6-00078. Пунктами 3, 5 цієї Угоди передбачено, що дана угода набирає чинності з дня її державної реєстрації та є невід`ємною частиною Договору оренди.
26.03.2009 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) здійснено реєстрацію вищевказаної Угоди до Договору оренди, про що зроблено запис за № 63-6- 00537 у книзі записів державної реєстрації договорів.
Таким чином, Угода до Договору оренди набрала чинності із 26.03.2009 зі строком дії до 26.03.2014.
30.09.2014 Господарським судом міста Києва позовні вимоги ТОВ "Лос-ЛТД" до Київської міської ради та Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про поновлення договору оренди землі, а саме визнати укладеною угоду до договору оренди були задоволені.
Поновлено договір оренди земельної ділянки №63-6-00078 від 06.11.2003, вважаючи укладеною угоду до договору оренди земельної ділянки №63-6-00078 від 06.11.2003 у редакції, яка підписана ТОВ "ЛОС-ЛТД" (04080, місто Київ, вулиця Фрунзе, 40; ідентифікаційний код 21503159), з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених угодою: "Угода до Договору оренди земельної ділянки від 06.11.2003 №63-6-00078 Київська міська рада (м. Київ, Хрещатик, 36) - далі у тексті - "Орендодавець", в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони та ТОВ "ЛОС-ЛТД" (м.Київ, вул.Фрунзе, 40, реєстроване Подільською районною держадміністрацією м. Києва 20.07.1998, за №01789/1681) - далі у тексті - „Орендар", в особі директора Житника Дмитра Миколайовича, який діє на підставі Статуту, - з другої сторони, керуючись статтею 33 Закону України „Про оренду землі", домовились вдруге поновити договір оренди земельної ділянки, укладений між сторонами, та зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 06.11.2003 №63-6-00078 у книзі записів державної реєстрації договорів, поновлена вперше угода Договору оренди земельної ділянки, зареєстрована Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 26.03.2009 за №63-6-00537 - далі у тексті - Договір, та уклали цю угоду (далі у тексті - Угода) про таке:
1. Поновити на 5 (п`ять) років Договір, укладений між сторонами, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 06.11.03. № 63-6-00078 у книзі записів державної реєстрації договорів.
2. Інші умови Договору залишаються без змін.
3. Дана угода набуває чинності з дня її державної реєстрації".
Рішення Господарського суду міста Києва залишене без змін Київським апеляційним господарським судом від 13.01.2015, Вищим господарським судом від 02.04.2015.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що відомості про поновлення договору оренди земельної ділянки №63-6-00078 від 06.11.2003 після вказаного рішення Господарського суду міста Києва в матеріалах справи відсутні.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини, суд робить висновок, що позивачем не надано на виконання вимог приписів, а також до суду доказів проведення грошової оцінки спірних земельних ділянок та рішення Київської міської ради про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, надання у володіння/користування ТОВ "ЛОС-ЛТД" за адресою: м. Київ, вулиця проспект П.Григоренка, 36-38 (після рішення Господарського суду міста Києва та на даний час).
Матеріали справи безперечно свідчать про порушення порядку використання земельної ділянки у м. Києві у зв`язку із розміщенням на ній інших об`єктів, що порушує інтереси територіальної громади міста.
Використання об`єкту благоустрою (власності територіальної громади Києва) всупереч функціональному призначенню є порушенням статей 14, 16 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів"», що є наслідком вжиття відповідних заходів контролюючими органами у сфері благоустрою.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв`язку із цим, враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОС-ЛТД" до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 січня 2026 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛОС-ЛТД" (вул. Кирилівська, 40, м. Київ, 04080 , код ЄДРПОУ - 21503159) Відповідач:Комунальне підприємство "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Дегтярівська, 31 корп. 2, м. Київ, 03057 , код ЄДРПОУ - 26199708) Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Дегтярівська, 31, м. Київ, 03057 , код ЄДРПОУ - 34926981)
Головуючий суддя В.В. Матущак