Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №639/9050/25
Провадження №2-а/639/4/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 січня 2026 року Новобаварський районний суд міста Харкова:
головуючого судді Труханович В. В.,
за участю секретаря Яременко В.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу №639/9050/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
28 листопада 2025 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, згідно якої просила суд скасувати постанову від 04 серпня 2025 року№ 7/9434 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України закрити справу у зв`язку з відсутністю події та складу правопорушення, стягнути судові витрати.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 від 04 серпня 2025 року № 7/9434 на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн. В оскаржуваній постанові зазначається, що 01.08.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 органами Національної поліції України був доставлений ОСОБА_1 було перевірено виконання ним правил військового обліку, а саме обов?язку з?явитись за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці. В ході проведення перевірки та наявних документів було встановлено, що 25.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов?язаному ОСОБА_1 поштовим зв?язком АТ «Укрпошта» була направлена повістка № 3603574 за місцем його реєстації (проживання) у АДРЕСА_1 про необхідність з?явитись до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 05.06.2025 для уточнення даних. 05.07.2025 вищезазначена повістка № 3603574 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв?язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.
Позивач вважає, що вказані дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо винесення відносно ОСОБА_1 оскаржуваної постанови № 7/9434 від 04 серпня 2025 року по праві про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП незаконними, доводи та докази викладені в постанові є необгрунтованими, необ?єктивними, упередженими, не підтвердженими жодними фактичними даними, помилковими, саму постанову передчасною та такою, що прийнята з порушенням норм матеріальнного та процесуального права, а тому підлягає скасуванню, оскільки зареєстроване місце проживання позивача за адресою: АДРЕСА_2 . Крім того, з грудня 2024 року по квітень 2025 року Євсеєв проходив військово-лікарняну комісію. Також, з оскаржуваної постанови вбачається, що повістка містила місце і дату, але не містила часу явки. Зазначив, що оскаржувана постанова була винесена за розглядом адміністративної справи 04.08.2025 без його участі, оскільки як зазначено всамій постанові, позивача доставляли до ІНФОРМАЦІЯ_3 01.08.2025.
Отже, позивач вважає постанову від 04.08.2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 - 1 КУпАП та накладання стягнення у вигляді штрафу 17 000,00 гри незаконною і необгрунтованою та такою, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
Ухвалою Новобаварського районного суду міста Харкова від 02 грудня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 , третя особа: Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишено без руху. Надано строк для усунення вказаних недоліків.
Позивачем надана заява на виконання вимог ухвали суду.
Ухвалою Новобаварського районного суду міста Харкова від 10 грудня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 , третя особа: Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. Призначено судове засідання. Витребувано докази.
18 грудня 2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву згідно якого повідомлено, що 01.08.2025 працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв`язку з перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було доставлено громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_7 . В ході проведення перевірки було перевірено виконання ним правил військового обліку, а саме: обов`язку з`явитись за викликом до ТЦК та СП, у строк та місце зазначені в повістці.
За інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, Позивач перебуває на військовому обліку рядового, сержантського і старшинського складу запасу. В розділі статус Позивача, згідно даних з реєстру, зроблено запис: перебуває в розшуку від 15.06.2025 до 14.06.2026, у зв`язку з неприбуттям за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_8 у строк та місце зазначені у повістці (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В графі - картотека обліку зроблено запис: «Картотека вільних залишків».
В графі - звання, зроблено запис: «Рядовий».
Ідентифікатор військовозобов`язаного: НОМЕР_1 .
В графі - підкартотека обліку зроблено запис: «Підлягають призову на військову службу під час мобілізації». В графі - ВОС зроблено запис: «(600) Електронних обчислювальних машин». В графі - код ВОС зроблено запис: «(543) Оператор». В графі - група обліку зроблено запис: «(А) Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби». Дата введення інформації про особу в систему: 10.03.2023. В графі - звірка контактних даних, зроблено запис: 20.05.2024. В графі - звірка даних при особистій явці, запис відсутній. В графі - звірка даних ОМС: запис відсутній. В графі - звірка даних підприємствами та ВНЗ: запис відсутній.
Тобто, відповідно до вищевказаної інформації, військовозобов`язаний ОСОБА_1 , перебуває у розшуку в зв`язку з неприбуттям за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені у повістці.
В подальшому встановлено, що 26.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 , військовозобов`язаному ОСОБА_1 , поштовим зв`язком АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням з описом, була направлена електронна повістка № 3603574 за місцем його реєстрації (проживання), а саме АДРЕСА_1 , про необхідність прибуття за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_3 , об 09.00 год. 05.06.2025 для уточнення даних.Вищезазначена електронна повістка № 3603574 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_8 , у зв`язку з відсутністю громадянина ОСОБА_1 за вказаною адресою.
Таким чином, військовозобов`язаний ОСОБА_1 , будучи належним чином оповіщений про необхідність прибуття за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а саме на 05.06.2025 об 09.00 год., у вказаний час та місце, зазначені у повістці, до ІНФОРМАЦІЯ_8 не з`явився, про поважні причини неявки не повідомив. Вказаними діями військовозобов`язаний ОСОБА_1 , під час дії особливого періоду, порушив вимоги, визначені абз. 2 ч. 1, абз. 8 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пп. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, абз. абз. 3, 6 ч. 10 ст. 1 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу», а також п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.
Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП Позивачу було повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться по суті о 09 год. 00 хв. 04.08.2025 року у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_4 , про що свідчить запис зроблений ОСОБА_1 в розділі «Пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу особою. Яка притягається до адміністративної відповідальності»: «Винним себе не признаю. Додаю пояснення на 10 аркушів. Копія надана адвокату», а також надав пояснення (копія додається), що свідчить про тещо йому доведено зміст протоколу та дату, час і місце розгляду справи.
04.08.2025 ОСОБА_1 на розгляд справи не прибув, про причини неприбуття на розгляд справи не повідомив. Отже, Позивач будучи ознайомленим та завчасно повідомлений з датою та часом розгляду справи по суті, мав можливість скористатись правовою допомогою, але цього не зробив . Разом з тим, слід зазначити, що в межах своїх повноважень, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не зобов`язані та не мають права на надання правової допомоги під час розгляду справ, що стосується порушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 було розглянуто 04.08.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 за наявними матеріалами та наданими поясненнями позивача під час складання протоколу, за його відсутності.
Постанову №7/9434 від 05.08.2025 поштовим відправленням було надіслано на адресу проживання позивача.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру призовнииків, військовозобов`язаних та реззервістів щодо місця проживання, значиться фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , дані наявні в реєстрі з 16.05.2025, джерело: Адреса ВПО з реєстру ЄІССС
Отже, електронна Повістка №3603574, яка сформована в Реєстрі 26.05.2025 надіслана за фактичним місцем проживання Позивача.
Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, позов просив задовольнити, посилаючись на обставини викладені у рішенні вище.
Представник відповідача в судове засідання не з?явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, в позові просила відмовити, посилаюючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи в судове засідання не з?явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
У відповідності до ст. 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу справа у відсутності нез?явившихся сторін, що не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено, що 01 серпня 2025 року заступником начальника - начальником відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_3 складено протокол №5/9326 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Зі змісту протоколу вбачається, що 01.08.2025 ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_7 працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв?язку із перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було перевірено виконання ним правил військового обліку, а саме: обов?язку з?явитись за викликом до ТЦК та СП, у строк та місце зазначені в повістці. В ході проведення перевірки та наявних документів було встановлено, що 26.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 військовозобов?язаному ОСОБА_1 поштовим зв?язком АТ «Укрпошта» була направлена повістка № 3603574 за місцем його реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 05.06.2025 о 09-00 год. для уточнення даних.
05.07.2025 вищезазначена повістка № 3603574 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв?язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.
Таким чином, ОСОБА_1 оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: на 05.06.2025 о 09-00 год., однак в вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_5 не з?явився про поважні причини неявки не повідомив, чим порушив ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В протоколі ОСОБА_1 роз`яснено зміст ст. 63 Конституції України, а також права та обов`язки передбачені ст. 268 КУпАП. Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 09-00 год. 04.08.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_4 .
Протокол ОСОБА_1 не підписаний.
Разом з цим, містить запис в розділі «Пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу особою, яка притягається до адміністративної відповідальності»: «Винним себе не признаю. Додаю пояснення на 10 аркушів. Копія надана адвокату», а також додані пояснення (а.с. 54-55, 56-60).
В подальшому, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову про адміністративне правопорушення 04 серпня 2025 року № 7/9434 відносно ОСОБА_1 , в якій вказано, що що 01.08.2025 був доставлений працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв?язку із перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було доставлено громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 , було перевірено виконання ним правил військового обліку, а саме: обов?язку з?явитись за викликом до ТЦК та СП, у строк та місце зазначені в повістці. В ході проведення перевірки та наявних документів було встановлено, що 26.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 військовозобов?язаному ОСОБА_1 поштовим зв?язком АТ «Укрпошта» була направлена повістка № 3603574 за місцем його реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 05.06.2025 о 09-00 год. для уточнення даних.
05.07.2025 вищезазначена повістка № 3603574 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв?язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.
Таким чином, ОСОБА_1 оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: на 05.06.2025 о 09-00 год., однак в вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_5 не з?явився про поважні причини неявки не повідомив, чим порушив ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. (а.с. 77-78).
Однак,позивач не згоден з вище зазначеним рішенням суб`єкта владних повноважень, а саме постановою від 04 серпня 2025 року № 7/9434, оскільки йому належним чином повістка не вручалась, про її направлення взагалі не було нічого відомо, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом задля захисту його прав та інтересів.
Так, відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі по тексту Закон № 2232-XII).
Так, згідно з частинами 1, 2 та 3 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов`язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). На виконання вимог частини 10 статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов`язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє станом по сьогоднішній день.
Згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Враховуючи те, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації, суд зазначає, що на момент притягнення позивача до адміністративного правопорушення діяв особливий період.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засад організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі по тексту Закон № 3543-XII).
Відповідно до абзацу 2 частини 1 та частини 3 статті 22 Закону № 3543-XII громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до абзацу 2 пункту 56 «Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352 (далі по тексту Положення № 352) оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за формою згідно з додатком 17.
Конкретні строки явки до призовних дільниць установлюються районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки в повістках за формою згідно з додатком 18, вручення яких проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Розпорядження керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки розсилається відповідним органам місцевого самоврядування, керівникам підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти.
Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі по тексту Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно із пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
На виконання пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов`язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Отже, саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки законодавцем покладено обов`язок здійснювати заходи оповіщення та призову громадян.
Згідно з абзацом 3 частини 9 статті 29 Закону № 2232-XII поважними причинами неприбуття чи несвоєчасного прибуття військово-зобов`язаного чи резервіста до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для призову на збори в пункт і в строк, установлені його керівником, які підтверджені відповідними документами, визнаються перешкоди стихійного характеру, сімейні обставини та інші поважні причини, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Переліку поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов`язаного чи резервіста для призову на збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 673, поважною причиною неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов`язаного чи резервіста для призову на збори в пункт і в строк, установлені керівником відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки визнається, зокрема, хвороба, підтверджена відповідними документами (довідками).
З аналізу наведених норм слідує, що громадянин повинен прибути за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, вказані у повістці, а у разі неможливості прибуття, повідомити територіального центру комплектування та соціальної підтримки про поважність причин не прибуття за повісткою.
Судом встановлено, що фактичною підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210 КУпАП, на підставі спірної постанови від 04 серпня 2025 року № 7/9434 слугувало неприбуття військовозобов`язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_8 для уточнення даних 05 червня 2025 року.
Відповідно до статті 210 КУпАП, порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведеного слідує, що для кваліфікації дій за частиною 3 статті 210 КУпАП необхідним є встановлення кваліфікуючої ознаки правопорушення: вчинення такого порушення особою в особливий період.
Положеннями статті 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів (частина 1 статті 247 КУпАП).
До матеріалів справи надано постанову № 7/9434 від 04.08.2025 винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 . Зі змісту даної постанови вбачається, що громадянин ОСОБА_1 не прибув 05.06.2025 за викликом по повістці №3603574 до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних (а.с. 27-29).
Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов`язані зобов`язані з`являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно із пунктами 40-41 Порядку № 560 під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов`язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв`язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
В матеріалах справи наявна повістка №3603574, яка сформована на ім?я ОСОБА_1 , адреса зазначена як: АДРЕСА_1 .
Зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 належить з?явитись 05.06.2025 о 09-00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_8 для уточнення даних (а.с. 63).
Разом з цим, як вбачається з Реєстру територіальної громади, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 38).
В свою чергу, представником відповідача у відзиві на позовну заяву зазначено, що згідно даних з Єдиного державного реєстру призовнииків, військовозобов`язаних та резервістів щодо місця проживання, значиться фактичне місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , дані наявні в реєстрі з 16.05.2025, джерело: Адреса ВПО з реєстру ЄІССС, а отже, електронна Повістка №3603574, яка сформована в Реєстрі 26.05.2025 надіслана за фактичним місцем проживання Позивача.
Однак, відомостей, які б підтверджували направлення вищевказаної повістки ОСОБА_1 за його задекларованим місцем проживання або за фактичним місцем проживання, або вручення повістки особисто ОСОБА_1 , матеріали справи не містять.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 отримав повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_8 на 05.06.2025 о 09-00 год. для уточнення даних матеріали справи не містять.
А отже, відповідач, будучи суб?єктом владних повноважень, не врахував всіх обставин справи чим допустив неповноту розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 .
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу", постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (в подальшому Порядок № 1487).
Порядком № 1487 передбачено перелік державних органів, від яких органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді персональні відомості призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України "Про публічні електронні реєстри", "Про розвідку" та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачем не зазначено у постанові про адміністративне правопорушення, які саме дані позивач не уточнив. При цьому, обставин, які підтверджують неможливість отримання відповідачем відомостей щодо персональних даних позивача у спосіб, установлений у примітці до ст. 210 КУпАП, відповідачем не надано.
Із урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що, оскільки відповідач не надав доказів того, що ОСОБА_1 отримав повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_5 05.06.2025 о 09-00 год. для уточнення даних, а також доказів неможливості отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів персональних даних ОСОБА_1 , то відповідно до Примітки ст. 210 КУпАП, відсутні підстави для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КупАП.
Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (PincovdandPine v. The Czech Republic), "Ґаші проти Хорватії" (Gashiv. Croatia), "Трго проти Хорватії" (Trgo v. Croatia) щодо застосування принципу "належного урядування", згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що оскаржувана постанова, прийнята з порушенням вимог чинного законодавства, у зв`язку з чим підлягає скасуванню, а провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного і керуючись ст. 5, 6, 9, 11, 19, 20, 70, 77, 78, 122, 139, 205, 241-246, 286 КАС України, ст. 8, 19, 61, 67 Конституції України, ст. 10, 14 КУпАП, ст. 1 «Про оборону України», суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову від 04 серпня 2025 року № 7/9434 в справі про адміністративне правопорушення винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000, 00 грн.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п?ять гривень 60 копійок)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ,код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_5
Третя особа: Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ:41430678, місцезнаходження: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 46.
Повний текст рішення складено 07.01.2026
Суддя В.В. Труханович