Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2010 р. Справа № 2-а-4794/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Нова Каховка Херсонської області (даліпозивач, ДПІ) звернулася до суду з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далівідповідач,ПП) про стягнення податкового боргу в розмірі 78502,83 грн.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, обгрунтовуючи тим, що згідно акту планової перевірки ПП ОСОБА_1 від 17.06.2010 № 762/172/НОМЕР_1, податкового повідомлення - рішення (форми "Р") від 08.07.2010 № 0002421702/0 та поточної заборгованості за узгодженими податковими зобов'язаннями, нарахованими відповідачем у декларації з ПДВ, за ПП ОСОБА_1 рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 75113,19 грн., який виник внаслідок несплати ПП суми податкового зобов'язання, у тому числі за основним платежем 49813 грн. та штрафні санкції на суму 24906,50 грн. Борг зі сплати ПДВ на час розгляду справи відповідачем не погашено.
Крім того, у ПП існує заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, яка виникла внаслідок несплати донарахованого податку на суму 714,60 грн., а також за авансовими платежами в розмірі 2318 грн. 65 коп. Відповідно до заяви відповідача щодо зазначення чистого доходу у 2010 році в розмірі 18000 грн., підприємцеві виставлено податкове повідомлення-рішення на суму 675 грн. Загальна сума заборгованості відповідача по податку з доходів фізичних осіб складає 3037 грн. 89 коп.
Заборгованість ПП ОСОБА_1 зі збору за забруднення навколишнього природного середовища виникла в результаті порушення вимог податкового законодавства щодо його обчислення та сплати відповідачем, оскільки податковою службою встановлено заниження збору на суму 11,75 грн., що суперечить приписам пп.6.2 п.6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища. Станом на 10.09.2010 борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, з урахуванням штрафних санкцій в розмірі 351,75 грн. відповідачем добровільно не сплачено, а тому дане податкове зобов'язання підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач та його представник в судове засідання 10.12.2010 не зявилися, не надіслали до суду заяву про перенесення розгляду справи, про місце, дату та час розгляду справи ОСОБА_1 повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи. У судовому засіданні 05.10.2010 представник відповідача позовні вимоги визнав частково, заперечуючи проти застосування до ПП ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 50% усупереч вимогам п.п. 6.1.3. п.6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби та вважає, що до основного платежу податкового зобов'язання має бути додано 10 % штрафних санкцій.
Згідно з ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа 13.08.2003 року виконавчим комітетом Новокаховської міської ради, ідентифікаційний код-НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_1.
Відповідач, як платник податків, взятий на облік позивачем 15.08.2003 року за № 728.
Згідно з ч. 3 п.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків та зборів у встановлений законом строк, а відповідно до положень ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ (далі - Закон України № 2181-ІІІ) податковим боргом визнається податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 10. 2. ст. 10 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (далі-Закон № 168/97-ВР) платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Згідно з п.п. 7.3.1. п.7.3 ст.7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;
Відповідно до п.5.4 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
За п."б" п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України №2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
Підпунктом 17.1.3.п.17.3 ст.17 Закону України № 2181-ІІІУ встановлено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до ст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 №1264- ХІІ збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).
Статтею 13 Декрету Кабінету міністрів України "Про прибутковий податок з громадян"№ 13-92 від 26.12.1992 (далі-Декрет) встановлено, що згідно з цим розділом Декрету оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.
За приписами ст.14 Декрету визначено, що з доходів, зазначених у цьому розділі Декрету, податок обчислюється: податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі.
Перерахування утриманих сум податку до бюджету підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють у порядку, передбаченому статтею 10 цього Декрету.
Обчислення податку з фактичного річного доходу провадиться податковими органами за місцем постійного проживання платника, а якщо його діяльність здійснюється в іншому місці - за місцем здійснення цієї діяльності з обов'язковим повідомленням податковому органу за місцем постійного проживання громадянина про розміри одержаного ним доходу i сплаченого податку за минулий рiк.
Відповідно до п.п.6.2 п.6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації Українивід 19 липня 1999 р. N 162/379, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за N 544/3837суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення (Пвп), обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року, виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду, на підставі нормативів збору за ці викиди і визначених за місцем перебування платників збору на податковому обліку коригуючих коефіцієнтів.
Підпунктом 6.1.3. п.6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. N 110, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 встановлено, що у разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган виявляє суму недоплати платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.
Для дотримання вимог щодо максимального (п'ятдесяти відсотків) та мінімального (десять неоподаткованих мінімумів доходів громадян) розміру штрафних (фінансових) санкцій: 1) визначається сукупно сума недоплат за кожною з декларацій за всіма податковими періодами, в яких вони виявлені; 2) визначається сукупно сума штрафних (фінансових) санкцій за всіма податковими періодами, у яких були виявлені суми недоплат та за якими нараховані такі штрафні (фінансові) санкції; 3) здійснюється обрахування максимального та мінімального розміру штрафних (фінансових) санкцій від сукупної суми недоплат та порівнюється із фактично нарахованою сумою штрафних (фінансових) санкцій, визначеною сукупно за всі податкові періоди, в яких були виявлені суми недоплат.
На підставі направлення, врученого уповноваженій особі відповідача ОСОБА_3 25.05.2010 під розписку, позивачем була проведена документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 за період з 01.04.2007 по 31.03.2010. Про початок перевірки відповідача повідомлено листом від 28.04.2010 № 3613/10/172, який отримано ОСОБА_3 28.04.2010. Перевірку проведено з відома відповідача.
На підставі проведеної перевірки був складений акт від 17.06.2010 № 762/172/НОМЕР_1. Перевіркою встановлено, відповідно до ст. 9 Закону України від 3 квітня 1997 року № 167/98-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон № 167/98-ВР) відповідач був зареєстрований як платник ПДВ. Свідоцтво від 12.07.2007 року № НОМЕР_3, індивідуальний податковий номер платника ПДВ НОМЕР_1.
За актом перевірки від 17.06.2010 № 762/172/НОМЕР_1 податковий борг по податку на додану вартість виник внаслідок несплати ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання у розмірі 74719,50 грн. (49813 грн. - основний платіж, 24906,50 грн.-штрафна санкція). Відповідачем порушено п.п. 7.3.1 п.7.3 ст. 7 Закону № 167/98-ВР, відповідно до якого, з урахуванням заперечення уповноваженої особи відповідача від 05.07.2010, було допущено заниження ПП податкових зобов'язань на загальну суму 49813 грн. (01.04.2007-31.03.2010), у тому числі за періодами: 2007 рік -14741 грн., 2008 рік - 35072 грн. Крім того, відповідно до облікової картки платника станом на 27.08.2010 недоїмка відповідача щодо сплати податкового зобов'язання, визначеного ПП ОСОБА_1 у податкових деклараціях з податку на додану вартість становить 379,65 грн., пеня - 14,04 грн. Таким чином, податковий борг приватного підприємця ОСОБА_1 зі сплати податку на додану вартість складає 75113,19 грн.
Перевіркою встановлено заниження податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в четвертому кварталі 2009 року, що є порушенням ст.13 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" №13-92, в результаті чого відповідачу донараховано податок з доходів фізичних осіб за період, який перевірявся в розмірі 714,60 грн. 14.01.2010 відповідачем подано заяву, в якій зазначено очікуваний чистий дохід у 2010 році в розмірі 18000 грн. Відповідно до податкового повідомлення - рішення від 25.01.2010 № 0000101701/0 податок з доходів фізичних осіб, який підлягає сплаті до бюджету становить (18000*15%-ставка податку від об'єкту оподаткування):4=675 грн. за кожний період (чотири періоди). Зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за авансовими платежами становить, з урахуванням внесених платежів, 2318 грн. 65 коп. Пеня - 4,64 грн.Отже, загальна сума боргу відповідача по податку з доходів фізичних осіб складає 3037 грн. 89 коп.
ПП ОСОБА_1 порушено пп.6.2 п.6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої постановою КМУ від 01.03.1999 № 162/379. Внаслідок перевірки розраховано даний вид збору відповідно до фактичного використання дизельного пального-566,09 л. та донараховано за перший квартал 2010 року -11,75 грн. До того ж, до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 340 грн.
На підставі акту перевірки від 17.06.2010 № 762/172/НОМЕР_1 позивачем винесені податкові повідомлення-рішення від 08.07.2010 № 0002421702/0, від 07.07.2010 № 002341702/0, 0002351702/0, які надіслані відповідачу поштою та отримані ПП ОСОБА_1 особисто під розписку та не оскаржені.
Для стягнення податкового боргу позивачем були вжиті заходи передбачені п.п.6.2.1. ст. 6 Закону № 2181-ІІІ. ДПІ направило боржнику першу податкову вимогу від 01.03.2010 №1/86 та другу податкову вимогу від 15.04.2010 №2/369.
Заступником начальника ДПІ у м.Нова Каховка винесено рішення від 17.05.2010 № 51 про стягнення коштів та інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідно до протоколу співбесіди ДПІ від 26.08.2010, ОСОБА_1 зобов'язалась сплатити суму боргу по податку з доходів фізичних осіб протягом 4-х місяців , а недоїмку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища погасити у вересні 2010 року. Станом на 10.09.2010 заборгованість залишається не сплаченою. Вжиті податковим органом заходи щодо погашення відповідачем податкового боргу не призвели до надходження податків та зборів до бюджетів усіх рівнів.
На час розгляду справи доказів сплати відповідачем заборгованості до суду не надано, право на оскарження рішень позивача ПП ОСОБА_1 не реалізовано.
Нормами ст.67 Конституції України встановлено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Беручи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена, суд вважає, що позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 8, 9,12, 19, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, до бюджету
-заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 3037 (три тисячі тридцять сім) грн. 89 коп. на р/р 33216801700012 в ГУ УДК у Херсонській області, код ОКПО 24103977, код призначення платежу 11010200, МФО 852010;
- заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 75113 (сімдесят п'ять тисяч сто тринадцять) грн. 19 коп. на р/р 31119029700012 в ГУ ДКУ у Херсонській області, код ЗКПО 24103977, код призначення платежу 14010100, МФО 852010;
- заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 351 (триста п'ятдесят одна) грн. 75 коп. на р/р 33118330700012 в ГУ УДК у Херсонській області, код ОКПО 24103977, код призначення платежу 50080300, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 6.6.4