Постанова № 13315413, 23.12.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
14144/10/2070
Номер документу
13315413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 грудня 2010 р. № 2-а- 14144/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Бурхан А.С.,

представників сторін:

позивача - Глушко О.А. ;

відповідача - Войтенко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Куп`янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства

до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області

про скасування податкових повідомлень-рішень ,

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Куп'янське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, з адміністративним позовом до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення -рішення Куп"янської ОДПІ у Харківській області № 0003621500/0 від 09.06.2010р., № 0003621500/1 від 21.07.2010р., № 0003621500/2 від 21.08.2010р.

Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань Куп'янським ВУВКГ за період з 02.12.2008 р по 31.05.2010р, про що складено акт № 674/1503361773 від 31.05.2010р. Перевіркою виявлені порушення п.п.5.3.1, п.5.3, ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-Ш від 21.12.00 р., з підстав передбачених пп. 17.1.7 п.п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181. Було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та направлено податкове повідомлення-рішення № 0003621500/0 від 09.06.2010р., яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 291 480,73 грн. за затримку більш ніж на 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів( робіт, послуг).

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Приписами ст. ст. 8. 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначені функції органів державної податкової служби, до яких належить, зокрема здійснення контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі; контроль своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством фінансової санкції до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства, тощо.

31.05.2010 року фахівцями Куп"янської ОДПІ у Харківській області була проведена документальна невиїзна перевірка з питань несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов"язань по податку на додану вартість по підприємству Куп"янському ВУВКГ. За результатами перевірки складено акт № 674/15-03361773 від 31.05.2010року в якому встановлені порушення п.п.5.3.1, п.5.3, ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-Ш від 21.12.00 р. граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з: податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 291 480,73 грн. за затримку більш ніж на 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів( робіт, послуг).

На підставі акту перевірки Куп"янською ОДПІ було винесено податкові повідомлення рішення від 09.06.2010 року № 0003621500/0 суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 50% від узгоджених, податкових зобов'язань, у розмірі 291480,73 грн.

Відповідно до статгі 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 5.1 ст.5 Закону № 2181 визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну сум коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно пп. 5.3.1. п. 5.3. ст.5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строк передбаченого пп. 4.1.4. п.4. 1. ст. 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставам зазначеними у підпункті "а" пп. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку розпочато процедуру апеляційного узгодження.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 ст. 1 зазначеного Закону).

Згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Оскільки на момент сплати цього узгодженого податкового зобов'язання позивач мав борг перед бюджетом, то перераховані кошти були зараховані в обліковій картці платника податку у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань.

Відповідно до п. 7.7. ст. 7 Закону № 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а у разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Інструкцією „Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України", затвердженої наказом ДПА України від 18.07.05р. №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.5р. №843/11123, облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється з використанням автоматизованої інформаційної системи (АІС), яка підлягає тестуванню у ДПА України для забезпечення відповідності програмного комплексу нормам чинного законодавства. У відповідності до цієї Інструкції органи державної податкової служби ведуть особові рахунки платників податків, обліковують нараховані суми, здійснюють облік надходження платежів до бюджету.

Відповідно до податкового роз'яснення (згідно пп. 4.4.2 п. 4.4. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства уповноваженими на це контролюючими органами, використовується при обгрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур) щодо черговості погашення та окремих питань стягнення сум податкового боргу, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 13.11.2002 року №504, кошти, що надійшли на сплату зобов'язання, податку, збору (обов'язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов'язань того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань, розрахованих контролюючим органом.

Додатково слід зазначити наступне. Відповідно до п.8.1, абз.З пп.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону 2181, з метою захисту інтересів бюджетних споживачів, активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу; право податкової застави виникає згідно із законом і не потребує письмового оформлення; право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку. З аналізу зазначених норм матеріального права слідує, що в разі наявності у платника податку податкового боргу за попередні звітні періоди та узгодження ним податкових зобов'язань в наступних податкових періодах шляхом подання податкових декларацій, такий платник податку не може самостійно визначити черговість погашення таких зобов'язань.

Враховуючи викладене вище, суд вказує, що саме Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” визначає порядок та строки погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом.

Тому позивачем у відповідності до вимог діючого законодавства вказано порушення позивачем норм права, за які застосовується штрафна санкція.

Суд також зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання; штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами;

З аналізу вказаної норми вбачається, що штрафна санкція застосовується до платника податків за порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами, зокрема, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Куп"янська ОДПІ у Харківській області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а податкові рішення-повідомлення прийняті відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Підстав для задоволення позову та скасування податкових повідомлень-рішень немає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160–163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Куп`янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова виготовлена 28 грудня 2010 року.

Суддя Панов М.М.