Рішення № 133144079, 07.01.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.01.2026
Номер справи
280/10232/25
Номер документу
133144079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 січня 2026 року о/об 11 год. 00 хв.Справа № 280/10232/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району (вул.Чумаченка, буд.32, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69104; код ЄДРПОУ 37573541),

про визнання протиправним та скасування протоколу в частині, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати протокол комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.09.2025 за №39 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; 2) зобов`язати комісію для розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2025 та надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на строк дії законних підстав, які надають право на відстрочку.

У позовній заяві зазначено наступне: «… В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що у вересні 2025 року звернувся до відповідача з заявою про надання відстрочки на підставі абзацу ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 1 де закон зазначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). Уразі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи; Заява була мотивована тим, що батько Позивача, ОСОБА_2 , за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки, оскільки має вади здоров`я, потребує постійного стороннього догляду, перебуває на 83 році життя, є пенсіонером. Згідно довідки ЛКК № 151/2 виданої КНП «Лівобережний центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» ЗМР від 17. 07.2025 року за станом здоров`я ОСОБА_2 потребує часткової стороньої допомоги та відповідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ № 257831 від 22.01.2020 року є інвалідом II групи за загальним захворюванням, безстроково. Розпорядженням Районної Адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району № 778 від 12.09.2025 року Позивача зареєстровано помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та покладені відповідні обов`язки та права, терміном на один рік. 03.11.2025 року Позивач отримав повідомлення від 23.09.2025 року № ВО/12425/1, про те що прийнято рішення комісією з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації] на особливий період, у вигляді протоколу від 23.09.2025 року № 39 про відмову у наданні Позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": де закон зазначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи. Відповідач мотивує своє рішення тим, що не додано військово-обліковий документ та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов`язаними та зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи, або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, що є порушенням пункту 58 та додатку 5 Постанови КМУ від 16.05.2024 року № 560. Позивач вважає, що рішення від 23.09.2025 року № 39 про відмову у наданні Позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" є необгрунтованим, та таким, що порушує його права та інтереси, оскільки Районна Адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району при перевірці поданих заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 встановила, що серед родичів, які мають можливість піклуватися про батька ОСОБА_2 , є лише син ОСОБА_1 , інші діти, чи близькі родичі ОСОБА_2 відсутні або не мають такої змоги, тобто умова «відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати» - відсутні. Позивач єдина особа здатна здійснювати допомогу/догляд батьку ОСОБА_2 . Щодо не ненадання військово -облікового документу Позивач, зазначає, що окрім письмого звернення до Відповідача, також здійснив особистий візит до ІНФОРМАЦІЯ_2 та надав відповідний документ уповноваженим особам. В обґрунтування вимог Позивач зазначає, що враховуючи надані документи має право на відстрочку від мобілізації ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку на мобілізацію», тому відповідач протиправно відмовив йому у наданні відстрочки від призову за мобілізацією. Однак, заяву позивача відповідач належним чином не розглянув та не здійснив перевірку наявності (відсутності) підстав для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за доданими документами, що свідчить про протиправність рішення відповідача щодо відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу. … Позивач вважає, що протокол комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є рішенням суб`єкта владних повноважень відповідно до положень КАС України, тож відповідне протиправне рішення відповідача підлягає скасуванню в частинні відмови позивачу у наданні відстрочки. Крім того, ефективним способом захисту порушеного права позивача, є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву та надати відстрочку позивачу, отже, Позивач вважає є об`єктивна законність та обґрунтованість позовних вимог, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити у повному обсязі. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Відповідач за позовом не може погодитись із доводами що зазначені у позовній заяві, які обґрунтовують позовні вимоги, вважає що вимоги позивача надумані, такі що не гуртуються на законі та не можуть бути задоволені з наступних підстав. З матеріалів поданої позовної заяви встановлено, що позивач звернувся до відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про відстрочку від призову за мобілізацією, у зв`язку із тим, що він є особою - єдиним сином, який зайнятий постійним доглядом за своїм батьком ОСОБА_2 - інвалідом 2-ї групи, який потребує часткової сторонньої допомоги згідно висновку ЛКК № 151/2 від 17.07.2025. Позивач вважає, що ним, до заяви додані всі належні копії документів на підтвердження його права на відстрочку від призову під час мобілізації згідно з Пунктом 12 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, відповідно до п. 58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», що затверджений постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 року, із наступними змінами, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. … Під час розгляду заяви про відстрочку ОСОБА_1 , комісією з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, було прийнято рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу. Підставою для відмови було подання заяви про надання відстрочки яка не відповідає встановленій формі (Додаток 4), до заяви не додано один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов`язаними та зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи. Слід зауважити, що відповідно до доданих до позовної заяви документів (перелік додатків зазначений у заяві позивача), не можливо було встановити наявність чи відсутність інших осіб, які не є військовозобов`язаними та зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи. Окрім цього, дійсно вбачається що заява що подана, не відповідає встановленій формі (Додаток 4) Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року. Таким чином, Відповідач приходить до висновку, що позивачем не обґрунтовано та не доведено змістовність його позовних вимог. Окрім цього позовні вимоги, в їх кореспонденції з доданими до позову копіями документів, є суперечливими, як наслідок не можуть бути задоволені. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_2 (надалі третя особа-1, ОСОБА_2 ) не подано до суду пояснень та документального обґрунтування пояснень щодо предмету спору. Про розгляд справи третя особа-1 повідомлялася належним чином.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Комунарському району (надалі третя особа-2, РА ЗМР по Комунарському району) не подано до суду пояснень та документального обґрунтування пояснень щодо предмету спору. Про розгляд справи третя особа-2 повідомлялася належним чином.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

За матеріалами справи ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААБ за №257831 зазначено: «… Україна. Запоріжжя. ОМСЕК №3. … 4. ОСОБА_2 ; 5.Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 6.Дата огляду 22.01.2020; 7.Огляд інваліда первинний; 8.Група інвалідності друга; 9.Причина інвалідності захворювання так, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії; 10.Інвалідність встановлена на строк безстроково; … 12.Висновок про умови та характер праці Пенсіонер за віком; 13.Рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності …; 14.Підстава: акт огляду МСЕК №34; 15.Дата 22.01.2020. …».

У Розпорядженні голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району від 12.09.2025 за №778р «Про реєстрацію ОСОБА_1 помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_2 » зазначено: «… Враховуючи рекомендації опікунської ради, керуючись ст. 78 Цивільного кодексу України: 1. Зареєструвати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як помічника дієздатної фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які мешкають за адресою: АДРЕСА_4 , терміном 1 рік. …».

Притула С.В. підписав та надіслав поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 Заяву від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з посиланням на п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та наведенням підстав передбачених п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.09.2025 за №ВО/12425/1 на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… ПОВІДОМЛЕННЯ Комісією з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянуто Вашу заяву та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу (за наявності) - пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". За результатами розгляду повідомляємо, що протоколом від 23.09.2025 року № 39 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на легальних підставах. Причини відмови : заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не встановленої Додатком 4 форми, до заяви не додано військово-обліковій документ та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов`язаними та зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, що є порушенням пункту 58 та Додатку 5 Постанови Кабінету Міністоів України від 16.05.2024 № 560. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.

Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів»), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Як зазначено у п.15-1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів призовники, військовозобов`язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) взяття на військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Особиста присутність призовників, військовозобов`язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов`язкова.

За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи; (…).

У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних; …».

У ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: … 12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів; 13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов`язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов`язаних за вибором такої особи з інвалідністю; 14) члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи; …».

Перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з п.56 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Відповідно до п.57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). (…).

Як зазначено у п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов`язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації в день її подання. (…).

У п.59 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» зазначено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов`язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.

За п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п`яти робочих днів з дати його отримання. Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних. Комісія зобов`язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов`язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п`ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі. Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов`язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв`язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов`язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6. Про відмову у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку. (…) Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пункту 59 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується за допомогою застосування електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких військовозобов`язаний втрачає законні підстави для відстрочки.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Судом прийнято до уваги, що ОСОБА_1 підписав та надіслав поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 Заяву від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, з посиланням на п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та наведенням підстав передбачених п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Документи додані ОСОБА_1 до Заяви від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, більше стосуються п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Тобто, зі змісту Заяви ОСОБА_1 від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та документів доданих до неї є не зрозумілим за яких підстав або згідно з яким пунктом (п.12, п.13 чи п.14) ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ОСОБА_1 мала бути надана відповідачем відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

При цьому, відповідачем розглянута вказана Заява ОСОБА_1 від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та документи додані до неї на наявність підстав передбачених п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Враховуючи зміст Заяви ОСОБА_1 від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів доданих до неї суду не зрозуміло за яких підстав або згідно з яким пунктом (п.12, п.13 чи п.14) ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ОСОБА_1 мала бути надана відповідачем відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею.

Разом із цим, у Довідці висновків лікарсько-консультативної комісії №131/2 від 17.07.2025, виданій Комунальним некомерційним підприємством «Лівобережний центр первинної медико-санітарної допомоги №2» Запорізької міської ради, зазначено, що ОСОБА_2 «за станом здоров`я потребує часткової сторонньої допомоги».

Отже, ОСОБА_1 надає ОСОБА_2 часткову сторонню допомогу, а не зайнятий постійним доглядом за ОСОБА_2 , що не узгоджується з приписами п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Позивачем не надано до суду доказів не можливості здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 його дружиною ОСОБА_3 .

За матеріалами справи, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є донькою ОСОБА_2 та рідною сестрою позивача, яка перебуває за кордоном.

Однак, ОСОБА_1 не додавались жодні документи до Заяви від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, стосовно ОСОБА_4 .

Позивачем не повідомлено суду причин не додавання до Заяви від 16.09.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, документів стосовно ОСОБА_4 .

За вказаних обставин, суд не вбачає за необхідне визнавати протиправним та скасовувати Рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 оформлене Протоколом від 23.09.2025 за №39 у частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району (вул.Чумаченка, буд.32, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69104; код ЄДРПОУ 37573541), про визнання протиправним та скасування протоколу в частині, зобов`язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 07.01.2026.

Суддя О.О. Прасов