Постанова № 133142895, 26.12.2025, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.12.2025
Номер справи
760/34229/25
Номер документу
133142895
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №760/34229/25 3/760/9193/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року суддя Солом`янського районного суду міста Києва Майстренко О.М., за участі представника Київської митниці Державної митної служби України Короля Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

відправника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , документ, що засвідчує особу: паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , виданий Тернівським МВ УМВС України в Дніпропетровській області, 17.12.2023,

за порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -

встановив:

Поштовим оператором «Укрпошта» 15.06.2025 за тимчасовим реєстром № 25UA100370R01Q7MM3 до митного оформлення подані міжнародні поштові відправлення №№ RN087058085JP, RN087459720JP на підставі поштового документу CN22, CN23.

Згідно автоматизованої інформаційної системи митних органів відправник МПВ № RN087459720JP є ZenGroupInc., (адреса особи: Japan, Kusune 2-8-6, Higashi - Osaka, postcode 577-0006, tel.: 81645604070), одержувач - ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) адреса: АДРЕСА_1 , тел.: НОМЕР_3 .

Опис міжнародного поштового відправлення: Tradingcardset - 1 pcs. (Набір торгових карток) - 1 шт.). Загальною вартістю 19 999 JPY, що згідно курсу НБУ на дату переміщення через митний кордон України (15.06.2025) (10 JPY - 2,8881 грн.) становить - 5 775,91 грн.

02 липня 2025 року посадовими особами було проведено митний огляд зазначених міжнародних поштових відправлень, а саме №№ RN087058085JP, RN087459720JP.

За результатами проведеного митного огляду встановлено, що в міжнародних поштових відправленнях фактично знаходяться:

?МПВ № RN087058085JP - колекційні картки, торгівельна назва "POKEMON", в упаковці виробника та з маркуванням на японській мові. Без зазначення торгівельної марки. Загальна кількість - 2 уп. Країна виробництва Японія.

?МПВ № RN087459720JP - колекційні картки, торгівельна назва "UNION ARENA", в упаковці виробника та з маркуванням на японській мові. Торгівельної марки "BANDAI". Загальна кількість - 5 уп. Країна виробництва Японія.

Для встановлення даних щодо одержувача вищезазначеного міжнародного поштового відправлення посадовими особами Київської митниці направлено запит до Дніпровської митниці (вих. 7.8-1/20-02/7/10154 від 03.06.2025).

Згідно відповідей Дніпровської митниці (вх. 20242/7/7.8-1 від 09.06.2025; вх. 21680/7/7.8-1 від 18.06.2025) встановлено, що було направлено виклик за адресою: АДРЕСА_1 . На виклик до Дніпровської митниці зазначена особа не з`явились.

Згідно інформації з мережі Інтернет номер мобільного телефону НОМЕР_4 належить магазину дитячих товарів «Клякса», який розташований на 2-му поверсі ТЦ «Маяк» за адресою: вул. Харківська, 5, м. Тернівка, Дніпропетровська обл. За вказаною адресою магазину «Клякса» встановити необхідну для опитування осібу не стало можливим.

25 вересня 2025 року до Київської митниці надійшло пояснення (вх..№34879/10/7.8-1 від 25.09.2025) громадянина ОСОБА_1 , згідно якого ним особисто було здійснено замовлення 56 (п`ятдесяти шести ) МПВ із Японії, в тому числі МПВ: RN087058085JP, RN087459720JP. В яких знаходились іграшки, колекційні фігурки та колекційні картки. Дані МПВ були замовлені на різних осіб, з метою прискорення отримання та зменшення митних платежів. Особи заявлені отримувачами в митних деклараціях CN22 і CN23, відношення до відправлень не мають. Оплата за замовлені відправлення здійснювалось особисто ОСОБА_1 .

Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес - відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 Митного кодексу України (далі - МКУ).

Частиною 8 ст. 233 МКУ визначено, що міжнародні поштові відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.

Відповідно до ст. 236 МКУ товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях, підлягають письмовому декларуванню та декларуються оператором поштового зв`язку шляхом подання реєстрів міжнародних поштових відправлень з урахуванням відомостей та документів, передбачених актами Всесвітнього поштового союзу.

Згідно з п. 5 р. II Порядку заповнення реєстрів (тимчасового та додаткового) міжнародних поштових та експрес-відправлень і внесення змін до таких реєстрів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04.01.2023 року №6, відомості стосовно відправника та одержувача, а також щодо товарів у відправленні оператор заповнює на підставі товаросупровідних документів, пакувальних аркушів, інших документів, складених відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також додаткових даних та документів, отриманих від відправника або одержувача.

У абз. 1 п/п 2 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 передбачено, що товари, які пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованого міжнародного документа, форма якого установлена актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митні декларації CN 22, CN 23.

Указом Президента України від 10.10.2017 № 316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11.10.2012 в м. Доха.

Відповідно до п. 1 ст. РК 156 Регламенту письмової кореспонденції Всесвітнього поштового союзу (учиненої в місті Берн 15.04.2013) «Відправлення, що підлягають митному контролю» «відправлення, що підлягають митному контролю, повинні мати митну декларацію CN22 або мати відривний ярлик цієї ж форми».

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МКУ порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Таким чином, громадянинОСОБА_1 , вчинив порушення митних правил, спрямованих на переміщення товару у міжнародних поштових відправленнях №№ RN087058085JP, RN087459720JP через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача цих товарів.

Враховуючи викладене, в діях громадянина ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МКУ.

В судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію митного органу та обставини, викладені в протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу без конфіскації майна.

В судове засідання ОСОБА_1 , не з`явився про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого

ч. 1 ст. 483 МКУ.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

За змістом ст. 483 МКУ об`єктивна сторона складу даного правопорушення характеризується діями, що направлені на переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, основним безпосереднім об`єктом порушення митних правил є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об`єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.

Суб`єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.

При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до роз`яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 483 МК України, може бути вчинене лише умисно.

У ч. 1 ст. 489 МКУ зазначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно та всебічно з`ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення при цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які відповідно чинного законодавства, представляють собою будь - які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для правильного вирішення справи по суті.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 265 МКУ декларант може здійснювати декларування товарів самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.

Відповідно до ч. 1 ст. 266 МКУ декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Відповідно ст. 61 Конституції України, юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Відповідно до правил ст. 257 МКУ декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об`єктивного дослідження доказів та з`ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом в судовому засіданні досліджено матеріали адміністративної справи, якими підтверджується вина ОСОБА_1 , зокрема: протоколом про порушення митних правил № 0980/UA100000/2025 від 15.10.2025, актами про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 02.07.2025, поясненнями ОСОБА_1 від 25.09.2025, висновком № 1420003301-0541 від 25.11.2025 та іншими матеріалами справи.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, у зв`язку з чим дійшов висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Санкція ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачає накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Суд при вирішення питання виду стягнення враховує практику ЄСПЛ щодо співмірності покарання, застосованого до особи, що передбачає обов`язкове застосування штрафу та конфіскація товару, як санкції за порушення митних правил, встановлених ст. 483 МК України («Краєва проти України» (заява №72858/13)).

Так, ЄСПЛ у вказаній справі зазначив, що питання, яке має вирішити Суд, полягає у тому, чи існувала розумна пропорційність між засобами, застосованими органами державної влади для досягнення вказаної законної мети, та захистом права заявниці на мирне володіння своїм майном. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на заявницю буде покладено індивідуальний і надмірний тягар (див., загалом, рішення у справах «Депай проти Франції» (Depalle v. France), заява № 34044/02, пункт 83, ЄСПЛ 2010, та «Пердіган проти Португалії» (Perdigao v. Portugal), заява № 24768/06, пункт 67, від 16 листопада 2010 року).

Суд не переконаний аргументом Уряду, що оцінка пропорційності була включена до постанови апеляційного суду. Цей суд лише в загальних формулюваннях послався на «характер вчиненого правопорушення та спосіб його вчинення», «дані про особу [заявниці]» та «майновий стан», не зазначивши додаткових відомостей. Текст постанови не містив жодної оцінки відповідних обставин, у тому числі ставлення та поведінки заявниці, зв`язку між її поведінкою та правопорушенням або оцінки її майнового стану. Отже, Суд вважає, що межі проведеного національними судами розгляду справи були занадто вузьким, щоб відповідати вимозі встановлення «справедливого балансу», притаманній другому абзацу статті 1 Першого протоколу до Конвенції (див., для порівняння, рішення у справі «Садоха проти України» (Sadocha v. Ukraine), заява № 77508/11, пункт 33, від 11 липня 2019 року).

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 483 МКу, згідно з якою заявницю було визнано винною, штраф у розмірі, який дорівнює вартості товару, що сама собою була дуже високою, та конфіскація товару були обов`язковими заходами без винятків. Відсутність свободи розсуду в українських судів щодо стягнень виключала оцінку індивідуальної ситуації, роблячи будь-яку таку оцінку марною. Суд вже зазначив, що така жорстка система сама собою не здатна забезпечити необхідний справедливий баланс між суспільними інтересами і правом особи на мирне володіння своїм майном (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Гирлян проти Росії» (Gyrlyan v. Russia), заява № 35943/15, пункт 31, від 09 жовтня 2018 року, в якому національне законодавство виключало розгляд судами більш м`якого стягнення, ніж штраф, еквівалентний щонайменше незадекларованій сумі, або конфіскація незадекларованої готівки). Суд не вбачає підстав для іншого висновку у цій справі.

Наведених міркувань достатньо для висновку Суду, що за обставин цієї справи накладене на заявницю стягнення, зокрема, розмір штрафу, який її зобов`язали сплатити згідно з постановою апеляційного суду у результаті застосування ч. 1 ст. 483 МК України, становило непропорційне втручання у її майнові права всупереч вимогам статті 1 Першого протоколу до Конвенції

(пп. 29-31, 33 Рішення).

Означену позицію висловив і Конституційний Суд України у рішенні від 05.07.2023

№ 5-р(II)/2023.

Таким чином, у даному випадку конфіскація товарів, безпосередніх предметів вчинення адміністративного правопорушення, не може бути застосована, оскільки таке покаранне не є співмірним з завданими збитками державі.

Тому на думку суду, саме накладення штрафу на ОСОБА_1 у розмірі 50 відсотків вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил забезпечить той справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, який з урахуванням практики ЄСПЛ буде достатнім заходом впливу за вчинене порушення.

Саме такий розмір штрафу суд вважає достатнім з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи ОСОБА_1 , який згідно з наявними у матеріалах даними не притягувався до адміністративної відповідальності, за відсутності обставин, що обтяжують відповідальність.

Судом встановлено, що загальна вартість предмету правопорушення, згідно протоколу про порушення митних правил № 0980/UA100000/2025 від 15.10.2025, становить 21 584,00 грн.

Таким чином, з урахуванням обставин справи, суд дійшов висновку про накладення на ОСОБА_1 , адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 50 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 10 772, 00 грн. без конфіскації предметів правопорушення.

Оскільки товар який було тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил № 0980/UA100000/2025 від 15.10.2025, а саме: колекційні картки, торгівельна назва "POKEMON", в упаковці виробника та з маркуванням на яконській мові. Без зазначення торгівельної марки. Загальна кількість - 2 уп. Країна виробництва Японія та колекційні картки, торгівельна назва "UNION ARENA", в упаковці виробника та з маркуванням на яконській мові. Торгівельної марки "BANDAI". Загальна кількість - 5 уп. Країна виробник Японія - підлягає поверненню.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01 січня 2025 року становить 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 8, 245, 251-252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 458, 465, 467, 483, 487-488, 491, 495, 522, 527 Митного кодексу України, суддя, -

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у порушенні митних правил, передбачених частиною 1 статтею 483 Митного Кодексу України.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 12 533, 025 (дванадцять тисяч п`ятсот тридцять три) гривень 025 копійок без конфіскації предметів правопорушення.

Товар який було тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил № 0980/UA100000/2025 від 15.10.2025, а саме: колекційні картки, торгівельна назва "POKEMON", в упаковці виробника та з маркуванням на яконській мові. Без зазначення торгівельної марки. Загальна кількість - 2 уп. Країна виробництва Японія та колекційні картки, торгівельна назва "UNION ARENA", в упаковці виробника та з маркуванням на яконській мові. Торгівельної марки "BANDAI". Загальна кількість - 5 уп. Країна виробник Японія - підлягає поверненню власнику ОСОБА_1 або його уповноваженому представнику.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Судовий збір необхідно сплатити за такими реквізитами: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 .

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя О. Майстренко