Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2010 р. справа № 2а-26005/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-40 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмакової Є.А.
за участю відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської Дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 8412,90 грн., -
В С Т А Н О В И В:
ДПІ в м. Сніжному Донецької області звернулася до суду з позовом до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 8412,90 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначили, що 03.03.2010 року працівниками ДПІ в м. Сніжному Донецької області проведено перевірку щодо контролю за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у магазині, що належить відповідачеві за адресою: м. Сніжне, вул. Луганська, 16.
В ході перевірки встановлені порушення, а саме:
- порушення п. 1 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме - проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 1405,38 грн.;
- порушення п. 12 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме - продаж товарів, які не відображені у встановленому законодавством обліку товарів на суму 623,00 грн.;
- порушення ч. 1 ст. 7 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, а саме - торговий патент не знаходився у доступному для огляду місці;
- порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме реалізація алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії та зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання не внесених до Єдиного реєстру на суму 623 грн., про що було складено акт.
На підставі акту перевірки позивачем були прийняті рішення № 0000282343 від 15.03.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 8272,90 грн., № 0000292343 від 15.03.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 140 грн., № 6-23-211-1/НОМЕР_1 від 15.03.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 3400 грн., але станом на 24.06.2010 року штрафні санкцій сплачені не у повному обсязі.
Просили стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 8412,90 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, надав суду заяву про розгляд справи без його участі. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила зупинити провадження у справі, оскільки Вищим адміністративним судом України відкрите касаційне провадження за її скаргою по адміністративній справі № 2а-17392/10/0570 за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що субєкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради Донецької області 30.04.2009 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи підприємця (а.с.6).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач ДПІ ум. Сніжному Донецької області є суб`єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Судом встановлено, що на підставі ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” позивачем 03.03.2010 року була проведена перевірка відповідача в межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
За результатами перевірки ДПІ у Сніжному Донецької області було складено акт № 023/05/23/НОМЕР_1 від 03.03.2010 р., яким встановлено наступні порушення відповідачем, а саме:
- порушення п. 1 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме - проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 1405,38 грн.;
- порушення п. 12 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме - продаж товарів, які не відображені у встановленому законодавством обліку товарів на суму 623,00 грн.;
- порушення ч. 1 ст. 7 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, а саме - торговий патент не знаходився у доступному для огляду місці;
- порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме реалізація алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії та зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання не внесених до Єдиного реєстру на суму 623 грн.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно ч.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг) застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі вартості проданих товарів.
Згідно ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до субєктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг. Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого ч. 1 ст. 7 цього Закону, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.
Відповідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» застосовані податковим органом штрафні санкції, передбачені даним законом, підлягають сплаті порушником у 5-денний строк.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій застосовуються штрафні санкції у розмірі - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень; за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру застосовуються штрафні санкції у розмірі - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
У разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Позивачем на підставі акту перевірки були прийняті рішення № 0000282343 від 15.03.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 8272,90 грн., № 0000292343 від 15.03.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 140 грн., № 6-23-211-1/НОМЕР_1 від 15.03.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 3400 грн.(а.с. 20,21,22).
Відповідно до п. п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
В судовому засіданні встановлено, що вказані вище рішення про застосування штрафних санкцій відповідачем були оскаржені до Донецького окружного адміністративного суду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2010 року по справі № 2а-17392/10/0570 СПД ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2010 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2010 року залишено без змін.
В установленому законодавством порядку та строки, СПД ОСОБА_1 не перерахувала у повному обсязі суми, підлягаючі сплаті до бюджету.
Доводи відповідача про те, що провадження по даній адміністративній справі необхідно зупинити до розгляду у Вищому адміністративному суді України адміністративної справи № 2а-17392/10/0570 за позовом ОСОБА_1 до ДПІ у м. Сніжному Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій суд не приймає, оскільки підстав для зупинення провадження у справі не вбачається.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2010 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2010 року набрали чинності, та суд вважає, що оскарження вищезазначених постанови та ухвали не є перешкодою для розгляду даної адміністративної справи та справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 8412,90 грн. можливо розглянути.
Таким чином, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення зазначеної суми санкцій з відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 8412,90 грн.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету (на р/р 31411541700078, отримувач УДК у с. Сніжному, отримувач платежу УДК у м. Сніжному ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34686453. банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежа 21080900) штрафні санкції у розмірі 8412 (вісім тисяч чотириста дванадцять) грн. 90 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 10 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 15 грудня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Чекменьов Г.А.