Постанова № 13313931, 23.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2010
Номер справи
2а-21103/10/0570
Номер документу
13313931
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА У ЛЕНІНСЬКОМУ РАЙОНІ М.ДОНЕЦЬКА ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА УКРАЇНИ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2010 р. справа № 2а-21103/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді <Довідник >

при секретарі< Призвище секретаря >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лазарєва В.В.,

при секретарі Пальчиковій І.Г.,

за участю прокурора Вартанової О.М.,

представника позивача Івашкевич В.Ю.,

представника відповідачаКовальова С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» про стягнення за рахунок активів заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772484,23 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн., -

В С Т А Н О В И В:

01.09.2010 року прокурор Ленінського району м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» про стягнення за рахунок активів заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772658,00 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ТОВ «Укрщебпостач» перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Донецька з 08 листопада 2005 року. Станом на 30 серпня 2010 року у відповідача існує податкова заборгованість, яка утворилась внаслідок несплати основного платежу та штрафних санкцій, застосованих до товариства за результатами проведення планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, а саме: з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн. (штрафна санкція застосована на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000222341/3 від 09.09.2009); з податку на прибуток у розмірі 772658,00 грн. (штрафна санкція застосована на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000212341/3 від 09.09.2009); з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн. (штрафна санкція застосована на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000871740/3 від 09.09.2009).

ТОВ «Укрщебпостач» не погодившись з сумою податкового зобовязання визначеною у податкових повідомленнях-рішеннях звернулось до суду з позовом про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, але у задоволенні позовних вимог товариству було відмовлено. Зазначену постанову суду було залишено без змін згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду.

На виконання п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючим органом відповідачу була направлена перша податкова вимога. Проте податкове зобовязання в добровільному порядку погашено не було.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 зазначеного Закону, активи платника податку можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Просив стягнути з відповідача податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772658,00 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн.

Під час судового розгляду справи представник позивача подав суду заяву про зменшення суми позовних вимог в якій вказав, що після подачі позовної заяви до суду відповідачем було частково сплачено податкову заборгованість перед бюджетом, у звязку з чим просив стягнути з відповідача за рахунок активів заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772484,23 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовну заяву з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог та просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки заявлена до стягнення сума сформована в повному обсязі за рахунок податкових зобовязань, визначених податковими повідомленнями рішеннями від 09.09.2009 за № 0000222341/3, № 0000212341/3, № 0000871740/3. Правомірність прийняття зазначених податкових повідомлень-рішень вирішується на даний час Вищим адміністративним судом України в межах касаційної скарги ТОВ «Укрщебпостач». До того ж, податковий орган реалізує свої повноваження органу стягнення шляхом направлення останньому податкових вимог та здійснення за платника податків заходів щодо залучення додаткових джерел погашення податкового боргу в разі непогашення цього боргу самим платником податків. Проте, на дату звернення до суду на адресу підприємства не надходило жодної з податкових вимог. Інші заходи щодо погашення суми податкового боргу податковим органом також не вживались. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.

Прокурор Ленінського району м. Донецька представляє інтереси держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Як встановлено у судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» є юридичною особою (ЄДРПОУ № 3390457).

Станом на 23.11.2010 за відповідачем існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772484,23 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.

Що стосується податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.

Що стосується податку з доходів найманих працівників (податку з доходів фізичних осіб), то відповідно до п. 1.8. ст. 1 «Про податок з доходів фізичних осіб» наймана особа - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію виключно за дорученням або наказом працедавця згідно з умовами укладеного з ним трудового договору (контракту) відповідно до закону. При цьому усі вигоди від виконання такої трудової функції (крім заробітної плати такої найманої особи, інших виплат чи винагород на її користь, передбачених законодавством), а також усі ризики, пов'язані з таким виконанням або невиконанням, отримуються (несуться) працедавцем.

Згідно із п. 1.15. ст. 1 вказаного Закону податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до п. 19.2 ст. 19 Закону, особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані, у тому числі своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Згідно із ст. 8 вказаного Закону, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств та податок з доходів фізичних осіб (податок з доходів найманих працівників) є загальнодержавними податками.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772484,23 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн. підтверджується: податковими повідомленнями рішеннями від 09.09.2009 за № 0000222341/3, № 0000212341/3, № 0000871740/3 (а.с. 10-12), заявою про зменшення розміру позовних вимог (а.с. 107), розрахунком суми боргу (а.с. 108), Довідкою розрахунків з бюджетом (а.с. 109), обліковою карткою платника податків (а.с. 110-114).

Щодо податкового зобовязання за основним платежем, то відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Щодо податкового зобовязання нарахованого контролюючим органом, то відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення рішеннями від 09.09.2009 за № 0000222341/3, № 0000212341/3, № 0000871740/3 оскаржувались відповідачем в адміністративному та судовому порядку. Проте, як вбачається з постанови Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2010 в адміністративній справі № 2а-15886/09/0570 у задоволенні позовних вимог товариству було відмовлено. Зазначену постанову суду було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2010 (а.с. 44-45). Тобто, з урахуванням приписів Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, яке виникло на підставі вказаних податкових повідомлень рішень вважається узгодженим з 30.07.2010

Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Крім того, позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Сума, яка визначена податковою вимогою (а.с. 42), відповідачем не сплачена та не оскаржувалась.

У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Що стосується посилань представника відповідача на передчасність стягнення з останнього податкового боргу за рахунок його активів, оскільки йому не були направлені податкові вимоги та з боку податкового органу невживались інші заходи щодо погашення товариством суми податкового боргу суд зазначає наступне.

Що стосується ненадіслання податковим органом податкових вимог, то суд зазначає, що їх надіслання є правом податкового органу, а не обовязком і у позивача є альтернативне право звернення до суду з вимогою про стягнення вже узгодженого податкового зобовязання.

До того ж, як встановлено у судовому засіданні та не заперечувалось сторонами, товариство з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» знаходиться у тяжкому фінансовому становищі, коштів на його рахунках недостатньо для погашення виниклої податкової заборгованості.

Дана обставина також підтверджується фінансовим звітом ТОВ «Укрщебпостач» (а.с. 105) з якого вбачається, що на кінець звітного періоду кредиторська заборгованість товариства становить 5193,60 грн., дебіторська заборгованість 259,50 грн., статутний капітал товариства 33,20 грн.

За таких обставин суд вважає, що податковий орган був позбавлений можливості застосувати до відповідача інші заходи передбачені Законом для погашення податкового боргу, окрім реалізації свого права шляхом звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості за рахунок активів.

Крім того, на момент звернення позивача з вимогою про стягнення податкового боргу вже було перевірено та вирішено питання щодо правомірності його нарахування податковим органом, оскільки податкове зобовязання було узгоджене 30.07.2010.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги прокурора Ленінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» про стягнення за рахунок активів заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772484,23 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Ленінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» про стягнення за рахунок активів заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 375320,00 грн., з податку на прибуток у розмірі 772484,23 грн., з податку з доходів найманих працівників у розмірі 68161,92 грн., - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» (ЄДРПОУ 3390457) за рахунок активів заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 375320 (триста сімдесят пять тисяч триста двадцять) грн. 00 коп. (р/р 31117029700009 у ГУДКУ у Донецькій області; МФО 834016; отримувач: Державний бюджет м. Донецька; ЄДРПОУ 34687064; код платежу 14010100).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» (ЄДРПОУ 3390457) за рахунок активів заборгованості з податку на прибуток у розмірі 772484 (сімсот сімдесят дві тисячі чотириста вісімдесят чотири) грн. 23 коп. (р/р 31115009700009 у ГУДКУ у Донецькій області; МФО 834016; отримувач: Державний бюджет м. Донецька; ЄДРПОУ 34687064; код платежу 11021000).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрщебпостач» (ЄДРПОУ 3390457) за рахунок активів заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 68161 (шістдесят вісім тисяч сто шістдесят одна) грн. 92 коп. (р/р 33215800700009 у ГУДКУ у Донецькій області; МФО 834016; отримувач: місцевий бюджет Ленінської районної у м. Донецьку ради; ЄДРПОУ 34687064; код платежу 11010100).

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 23 листопада 2010 року.

Повний текст постанови складений 29 листопада 2010 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.