Єдиний державний реєстр судових рішень 17.12.2010
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2010 р. Справа № 2а-14005/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільков В.В. <Текст > при секретаріБіленькій О.Ю. за участю: представника позивача представників відповідача Нікітіна І.Л. Дубова Д.О., Новікова І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Дніпронафтопродукт" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, - ВСТАНОВИВ: Відкрите акціонерне товариство «Дніпронафтопродукт» звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.10.2010р. № 0000382306/0, яким донараховано суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 10408179,00 грн. та штрафні фінансові санкції в розмірі 10003869, 60 грн., усього 20412048 грн. 60 коп. В обґрунтування позову зазначено, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем вказується порушення ВАТ «Дніпронафтопродукт» пп. 5.3.9. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п. 1, п. 2 ст. Закону України «Про бухгалтерський облік та Фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, пп. 7.3.7, пп. 7.3.8. п. 7.3 ст. 7 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України від 20.05.2008р. № 281/171/578/155. Вказане не відповідає дійсності оскільки ВАТ «Дніпронафтопродукт» не порушувало пп. 5.3.9. пп. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» при віднесенні до валових витрат підприємства, що виникали при наданні залізницями України нашому підприємству послуг перевезення вантажу. Вказані витрати підприємство несло безпосередньо в результаті ведення власної господарської діяльності зі зберігання нафтопродуктів оскільки на нафтобази такі нафтопродукти знаходиться залізничним транспортом та відвантажуються як автомобільним так й залізничним транспортом. Витрати, понесені ВАТ «Дніпронафтопродукт» за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010р. в розмірі 41632710 грн. є коштами, які підприємство перерахувало залізниці за послуги, які отримало в результаті ведення власної господарської діяльності з надання послуг зберігання іншим підприємствам. Тобто оскаржуване податкове повідомлення - рішення є таким, що прийнято з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти позову, просили відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, в обґрунтування своєї позиції зазначили, що в ході планової виїзної перевірки ВАТ «Дніпронафтопродукт» встановлено такі порушення: п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.1, п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-ХІV від 16.07.1999р. (зі змінами та доповненнями), п.п.7.3.7, п.п.7.3.8, п.7.3 ст.7 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, завищено валові витрати на загальну суму 41632709 грн., що призвело до заниження податку на прибуток до сплати на суму 10408179 грн. ВАТ „Дніпронафтопродукт" до перевірки надано Товарно-транспортні накладні на відвантаження нафтопродукту автомобільним транспортом №1-ТТН (форма яких затверджена Інструкцією) за нафтопродуктами, що знаходяться на зберіганні, та акти прийому-передачі на зберігання, в яких вказується підприємство - поклажедавець, дата та кількісний обсяг нафтопродукту, що прийнято на зберігання, а також дата та кількісний обсяг нафтопродукту, що повернуто поклажедавцю. Виходячи з наведеного, ВАТ „Дніпронафтопродукт" веде облік нафтопродуктів, за формами, затвердженими Інструкцією, по транспортуванню автомобільним транспортом, але не ведеться підприємством по транспортуванню залізничним транспортом. До перевірки не надано жодних інших форм, окрім наведених, обліку, зберігання та транспортування нафтопродуктів, ведення яких передбачено Інструкцією. В зв'язку з чим до підприємства було направлено письмові запити щодо надання документів до перевірки та надання пояснень. ВАТ „Дніпронафтопродукт" до перевірки не було надано жодних підтверджуючих документів щодо транспортування нафтопродукту залізничним транспортом - ні форма 4-НП (що затверджено Інструкцією), ні квитанцій на приймання вантажу залізницею. Виходячи з умов Договору ВАТ „Дніпронафтопродукт" та пояснень підприємства, суми витрат на перевезення вантажу залізничним транспортом включаються до собівартості послуг. У той же час листом підприємства від 08.07.2010р. №10/0807/01 відмовлено в наданні порядку формування собівартості послуг, що надаються підприємством. У зв'язку з вищенаведеним, неможливо підтвердити, що вказані послуги перевезення вантажу включаються до собівартості зберігання власника нафтопродукту, що підлягав перевезенню та витрати по цьому перевезенню включались до вартості зберігання. Донараховані суми податку на прибуток податковим органом були визначені на підставі відсутності зазначених вище підтверджуючих документів по фактично наданим залізницею послуг перевезення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
На підставі направлень від 21.06.2010р. № 483 та від 04.08.2010р. № 712, виданого Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, уповноваженими особами відповідача згідно з ч. 1 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на II квартал 2010р. проведена планова виїзна перевірка ВАТ „Дніпронафтопродукт" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року.
За результатами перевірки складено акт № 4152/23-21/03481879, в якому встановлено, що в порушення п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.1, п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-ХІV від 16.07.1999р. (зі змінами та доповненнями), п.п.7.3.7, п.п.7.3.8, п.7.3 ст.7 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 встановлено завищення ВАТ «Дніпронафтопродукт» валових витрат, внаслідок віднесення до складу валових витрат підприємства суми сплачені залізниці за перевезення вантажів залізничним транспортом без відповідних підтверджуючих документів. Підприємством завищено валові витрати на загальну суму 41 632 709грн., в т.ч. по періодам: за 2 квартал 2009р. на суму 8 321 078грн.; за 3 квартал 2009р. на суму 14 086 626грн.; за 4 квартал 2009р. на суму 13 956 559грн.; за 1 квартал 2010р. на суму 5 268 446грн., що призвело до заниження податку на прибуток на суму 10 408 179грн., в т.ч. по періодам: за 2 квартал 2009р. на суму 2 080270 грн., за 3 квартал 2009р. на суму 3 521 657грн., за 4 квартал 2009р. на суму 3 489 140грн., за 1 квартал 2010р. на суму 1317112 гривень.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.10.2010р. № 0000382306/0, яким донараховано суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 10408179,00 грн. та штрафні фінансові санкції в розмірі 10003869, 60 грн., усього 20412048 грн. 60 копійок.
Непогодовшись з результатами перевірки ВАТ «Дніпронафтопродукт» 24.09.2010р. подало до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська заперечення на акт перевірки.
ВАТ «Дніпронафтопродукт» (код ЄДРПОУ 03481879) зареєстроване як юридична особа рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 29.10.1993 року.
Перевіркою встановлено, що ВАТ «Дніпронафтопродукт» протягом періоду з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року здійснювало діяльність зі зберігання нафтопродуктів (як на власних нафтобазах так і здійснювало зберігання нафтопродуктів на інших підприємствах України), а також здійснювало перевезення зберігаємих нафтопродуктів залізничним транспортом.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (серія АА, № 225705) види діяльності підприємства за КВЕД є:
-70.20.0 складське господарство;
-60.24.0 діяльність автомобільного вантажного транспорту;
-74.87.0 надання інших комерційних послуг;
-51.51.0 оптова торгівля паливом;
-45.21.1 будівницво будівель.
ВАТ «Дніпронафтопродукт» укладено з держпідприємствами залізниць України договори про організацію перевезень вантажів та проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги, а саме:
-договір № 101 від 19.12.2007 року, укладений з Державним підприємством «Донецька залізниця»;
-договір № ПР.ДН-1/09-7811377/НЮ від 22.07.2009 року, укладений з Державним підприємством «Придніпровська залізниця»;
-договір № 1163314/104 від 27.07.2009 року, укладений з Державним підприємством «Одеська залізниця»;
-договір № 342 від 21.07.2009 року, укладений з Державним територіально-галузевим обєднанням «Львівська залізниця».
Так, відповідно до умов Договору № 342 , залізниця зобовязується здійснювати перевезення та надавати додаткові послуги замовнику при умові попередньої оплати ним тарифу, зборів запланованих перевезень та послуг. Надання послуг здійснюється на підставі належно оформлених планів та заявок.
Попередня оплата за перевезення та додаткові послуги здійснюється шляхом перерахування коштів на відповідні рахунки Єдиного ТехПД і зараховується на особовий рахунок замовника.
У міру виконання перевезень та надання послуг, залізниця через Єдине ТехПД на підставі перевізних документів, накопичувальних карток та ін. списує з наявних на коді замовника авансових сум нележні залізниці кошти.
Зміст інших договорів, укладених між Позивачем та Залізницями України в частині предмету та порядку оплати аналогічний до Договору № 342.
Зазначені вище договори скріплені підписами уповноважених осіб та печатками сторін і відповідають вимогам чинного законодавства.
На виконання умов договорів, позивачем перераховувались кошти на відповідні рахунки авансовими платежами, з яких вони потім зараховувались Залізницями за виконані роботи, надані послуги, про що свідчать виписки банку за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року, що містяться в матеріалах справи.
Загальна сума, яка була перерахована таким чином на рахунки Державним підприємствам «Донецька залізниця», «Придніпровська залізниця», «Одеська залізниця», «Львівська залізниця» і віднесена позивачем до складу валових витрат в бухгалтерському та податковому обліку за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року складає 41632710 гривень.
Відповідно до ст. 1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за N 805/15496 (надалі - Інструкція) встановлюється єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів.
Основним видом діяльності ВАТ „Дніпронафтопродукт" є надання послуг зберігання нафтопродуктів. Таким чином, ВАТ „Дніпронафтопродукт" є безпосередньо підприємством, що займається зберіганням нафтопродуктів, а тому положення зазначеної Інструкції поширюється на діяльність позивача.
Відповідно до п.п. 7.3.8 п.7.3 ст.7 Інструкції корінець дорожньої відомості залишається у працівників залізниці. Квитанція, яку станція призначення видає вантажовідправнику разом з одним примірником відвантажувальної відомості за формою № 4-НП (додаток 7), є первинними документами для бухгалтерського обліку та підставою для складання рахунку-фактури, який надсилається вантажоодержувачу.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за № 863/5084 (далі - Правила) на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну (комплект перевізних документів). Форми бланків перевізних документів, затверджені наказом Мінтрансу від 19.11.98р. № 460 «Про затвердження бланків перевізних документів».
Перевезення вантажу залізницею оформляється комплектом перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 19.11.1998р. № 460, до якого належать: накладна, дорожня відомість, корінець дорожньої відомості та квитанція про приймання вантажу. Накладна разом з дорожньою відомістю супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу. Відправнику видається квитанція про приймання вантажу.
ВАТ «Дніпронафтопродукт» для перевірки надано Товарно-транспортні накладні на відвантаження нафтопродукту автомобільним транспортом №1-ТТН за нафтопродуктами, що знаходяться на зберіганні та акти прийому-передачі на зберігання, в яких вказується підприємство - поклажедавець, дата та кількісний обсяг нафтопродукту, що прийнято на зберігання, а також дата та кількісний обсяг нафтопродукту, що повернуто поклажедавцю.
До перевірки не надано жодних інших форм обліку, зберігання та транспортування нафтопродуктів, ведення яких передбачено Інструкцією, окрім наведених.
Необхідно зазначити, що відсутність товарно-транспортних накладних може бути свідченням відсутності факту перевезення товару, що, у свою чергу, може вказувати на фіктивність відповідної господарської операції. Відсутність належних первинних документів може свідчити про нездійснення самих господарських операцій.
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІV від 16.07.99р. (далі - Закон №996-ХІV) визначає основи ведення бухгалтерського обліку і складання бухгалтерської (фінансової) звітності, і поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Згідно з приписами статті 3 Закону № 996-ХІV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних первинних документів, що мають відповідні реквізити, передбачені статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV та Положенням про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку передбачено.
Таким чином, первинні документи є обовязковими підтверджуючими документами витрат підприємства для включення їх до складу валових витрат підприємства.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів, робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 вказаного Закону до складу валових витрат влючаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у звязку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці з врахуванням обмежень, встановлених пунктами 5.3 - 5.8 цієї статті.
Згідно з абзацом 4 пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку піприємств" не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Відповідно до пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку піприємств" валові витрати мають бути підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання, яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Позивачем на підтвердження фактів оплати по договорам були надані виписки банку, однак, надані суду виписки банку, які свідчать про перерахування коштів та зарахування їх в оплату наданих послуг, виконаних робіт перевізником. У той же час позивачем не надано жодних документальних доказів (первинних документів з перевезення нафтопродуктів) надання відповідних послуг залізницями України по перевезенню, зберіганню нафтопродуктів тощо. Тобто документальних підстав до включення понесених витрат підприємством до складу валових. Саме ці документи передбачені п.п. 5.3.9. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», як «відповідні розрахункові та інші документи, обовязковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку».
Таким чином, враховуючи той факт, що під час проведення перевірки підприємством не було підтверджено документально - первинними документами, що є обов'язковими підтверджуючими документами для включення суми витрат, пов'язаних з перевезенням вантажів залізничним транспортом на загальну суму 41632710грн. за перевіряємий період, до складу валових витрат підприємства (квитанціями про приймання вантажу до перевезення, які видаються відправнику (форми бланків перевізних документів, затверджені наказом Мінтрансу від 19.11.98р. № 460 «Про затвердження бланків перевізних документів») або відвантажувальною відомістю за формою №4-НП (форма якої затверджена Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20 травня 2008 року N 281/171/578/155), відповідачем було донараховано суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства розмірі 10408179,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 10003869,60 грн. та винесено податкове повідомлення-рішення від 04.10.2010р. № 0000382306/0.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглядаючи спір по суті, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 04.10.2010р. № 0000382306/0 прийнято обґрунтовано, тобто із урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, пропорційно, зокрема з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення. Зазначене було доведено відповідачем в судовому засіданні.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 14, 70, 71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства «Дніпронафтопродукт» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 13.12.2010 року
Суддя <(підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >В.В Ільков
<Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >