Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/9976/25
УХВАЛА
06 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про роз`яснення рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Представник відповідача звернувся до суду з заявою, в якій просить роз`яснити рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 у справі №560/9976/25, а саме за якою відповідною (прирівняною) посадою слід видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, включивши у повному обсязі виплачену в грудні 2023 року надбавку за інтенсивність праці.
В обґрунтування поданої заяви представник відповідача зазначає, що в штатному розписі головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області станом на 31.12.2023 посада головного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунку пенсій управління Пенсійного фонду України в Полонському районі Хмельницької області - відсутня та не визначена класифікаційним кодом, в зв`язку з чим рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 у справі №560/9976/25 потребує роз`яснення.
Із врахуванням наведеного вище, керуючись ст. 254 КАС України, представник відповідача просить суд роз`яснити рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 у справі №560/9976/25.
Згідно із ч.3 ст.254 КАС України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Дослідивши подану заяву, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Однак, конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, при цьому зміст норми вказує, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.
Підставою для роз`яснення судового рішення, як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч. 2 ст. 254 КАС України).
Отже, необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Також, роз`яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Водночас, суд, роз`яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Роз`яснення судового рішення є, за своєю суттю, одним із способів усунення таких недоліків, як неясність і незрозумілість, що створює перешкоди або унеможливлює його виконання, але без зміни змісту судового рішення.
Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в постановлене рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2020 року у справі №22а-11177/08.
Суд звертає увагу, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі №560/9976/25, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, включивши у повному обсязі виплачену в грудні 2023 року надбавку за інтенсивність праці відповідно до вимог п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
Постановою Сьомою апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року у справі №560/9976/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року - без змін.
При цьому, представник відповідача вважає, що є незрозумілим рішення, а саме за якою відповідною (прирівняною) посадою слід видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, включивши у повному обсязі виплачену в грудні 2023 року надбавку за інтенсивність праці, та просить його роз`яснити.
Суд звертає увагу, що порядок видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, визначається законами чи нормативно-правовими актами України, а не судом.
З огляду на наведене, суд вважає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі №560/9976/25 містить чіткий та обґрунтований висновок по суті позовних вимог, відтак підстави для його роз`яснення у суду відсутні, тому у задоволенні заяви представника відповідача необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника відповідача про роз`яснення рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі №560/9976/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуюча суддя Д.Д. Гнап