Рішення № 133118570, 06.01.2026, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2026
Номер справи
340/8026/24
Номер документу
133118570
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8026/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОКОНТРАКТ-Н до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОКОНТРАКТ-Н (надалі позивач), звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (надалі відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.08.2024 №00126450705.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у період з 25.07.2024 по 31.07.2024 Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій по укладених контрактах від 30.08.2023 №Corn30092023/7 (дата здійснення операції 21.09.2023) та від 01.11.2023 №SUG01112_14 (дати здійснення операцій: 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023, 15.11.2023), за період з 01.09.2023 по 31.07.2024.

Актом від 07.08.2024 №11035/11-28-07-05/31095141 (далі Акт перевірки) встановлено порушення Товариством вимог Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII (далі Закон №2473-VIII), Постанови НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», у частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по договору продажу від 30.08.2023 №Corn30092023/7, укладеного із компанією - нерезидентом AGRIKO TRADE SP. Z O.O. (Польща), в сумі 35490,15 дол. США - із порушенням граничного строку розрахунків на 136 днів; по контракту від 01.11.2023 №SUG011123_14, укладеному з компанією нерезидентом «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія), в сумі 16100,0 ЄВРО на 1 день, в сумі 15400,0 ЄВРО на 7 днів, в сумі 15400,0 ЄВРО на 7 днів, в сумі 14870,0 ЄВРО на 7 днів, в сумі 15400,0 ЄВРО на 6 днів, в сумі 15400,0 ЄВРО на 4 дні, в сумі 15400,0 ЄВРО на 4 дні, в сумі 16100,0 ЄВРО на 4 дні.

За результатами згаданого Акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від від 28.08.2024 №00126450705, яким застосовано до Товариства пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 1050605,03 грн.

Позивач наголошує на помилковості наведених у Акті перевірки висновків податкового органу та протиправності прийнятого за результатами розгляду матеріалів перевірки податкового повідомлення-рішення, оскільки розрахунки за контрактом від 30.08.2023 №Corn30092023/7 проводилися у відповідності до його умов та додаткової угоди №2 від 10.10.2023. Також відповідачем невірно визначено кінцеву дату розрахунків за даним договором. По контракту від 01.11.2023 № SUG011123_14 перевіркою встановлено, що станом на 31.07.2024 заборгованість по операціях, здійснених 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023 та 15.11.2023 відсутня, що відповідає даним бухгалтерського обліку ТОВ «АГРОКОНТРАКТ - Н ».

З цих підстав просить позов задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обґрунтування заперечень зазначив, що на підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 23.07.2024 №514-п проведено документальну позапланову невиїзну перевірку «АГРОКОНТРАКТ - Н» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій по контрактам, зокрема: від 30.08.2023 №Corn30092023/7 (дата здійснення операції - 21.09.2023), від 01.11.2023 №SUG011123_14 (дати здійснення операцій - 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023, 15.11.2023), за період з 01.09.2023 по 31.07.2024.

За результатами перевірки складений Акт, у якому встановлено порушення позивачем дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по Договору продажу від 30.08.2023 року №Corn30092023, укладеному з компанією - нерезидентом AGRIKO TRADE SP.Z. O.O. (Польща) у сумі 25193,70 дол. США - із порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків на 141 день, у сумі 35490,15 дол. США - із порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків на 136 днів. Наведені суми простроченої дебіторської заборгованості по Договору продажу від 30.08.2023 №Corn30092023 відповідають даним бухгалтерського обліку ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н», в тому числі за операціями з експорту товару: 15.09.2023 в сумі 25193,70 дол. США, 20.09.2023 в сумі 35490,15 дол. США.

Вказує, що станом на 31.07.2024 перевіркою встановлено, що по контракту від 01.11.2023 №SUG011123_14 укладеному з компанією - нерезидентом «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія), заборгованість по здійснених операціях 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023 та 15.11.2023 відсутня, що відповідає даним бухгалтерського обліку позивача.

Разом з тим, встановлено порушення ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н» у частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по експортному контракту від 01.11.2023 №SUG011123_14 (дати здійснення операцій: 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023, 15.11.2023) укладеному з компанією - нерезидентом «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія), в сумі 16100,00 євро на 1 день, в сумі 15400,00 євро на 7 днів, в сумі 15400,00 євро на 7 днів, в сумі 14870,00 євро на 7 днів, в сумі 15400,00 євро на 6 днів, в сумі 15400,00 євро на 4 дні, в сумі 15400,00 євро на 4 дні, в сумі 16100,00 євро на 4 дні.

Зауважує, що ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н» не отримувало у Центральному органі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, Висновки щодо продовження граничних строків розрахунків, за операцією з експорту товарів по Договору продажу від 30.08.2023 №Corn30092023 та контракту від 01.11.2023 №SUG011123_14. Видані уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов зовнішньоекономічного Контракту довідки (сертифікати) щодо наявності форс-мажорних обставин, також не надало. До судових органів із позовами про стягнення з нерезидентів заборгованості по Контрактах позивач також не звертався. Для перевірки не надав документів, що підтверджують перегляд ціни на товар, передбачені вимогами пункту 12 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №7, тобто допустив порушення граничних строків розрахунків.

З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Разом з позовом до суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

08.01.2025 представник позивача подав суду клопотання про зупинення провадження у цій справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України до набрання законної сили рішення по справі №340/6529/24.

Будь-яких інших заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.

19.12.2024 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

21.01.2025 ухвалою суду зупинено провадження в адміністративній справі №340/8026/24 до набрання законної сили рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду в справі №340/6529/24.

01.12.2025 ухвалою суду поновлено провадження у справі №340/8026/24.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмежено відповідальністю «АГРОКОНТРАКТ-Н» зареєстроване як юридична особа із місцезнаходженням за адресою: Україна, 25006, Кіровоградська обл., місто Кропивницький, вулиця Шевченка, будинок 6/2. Основним видом діяльності є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

У період з 25.07.2024 по 31.07.2024 на підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 23.07.2024 №514-п (т.1 а.с. 136) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмежено відповідальністю «АГРОКОНТРАКТ-Н» (код за ЄДРПОУ 31095141) з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій по контрактах, зокрема: від 30.08.2023 №Corn30092023/7 (дата здійснення операції - 21.09.2023), від 01.11.2023 №SUG011123_14 (дати здійснення операцій - 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023, 15.11.2023), за період з 01.09.2023 по 31.07.2024.

За результатами такої перевірки було складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 07.08.2024 №11035/11-28-07-05/31095141 (т.1 а.с. 12-20).

Перевіркою, встановлено порушення Товариством вимог:

1. частин 1, 2 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII, з урахуванням пункту 14-2 Постанови НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», у частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по Договору продажу від 30.08.2023 №Сorn30092023, укладеному з компанією нерезидентом AGRIKO TRADE SP.Z. O.O. (Польща) у сумі 25193,70 дол. США - із порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків на 141 день, у сумі 35490,15 дол. США - із порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків на 136 днів;

Зокрема встановлено, що 30.08.2023 між ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н» та AGRIKO TRADE SP. Z O.O., країна реєстрації Польща, було укладено зовнішньоекономічний Договір продажу №Сorn30092023/7 (далі - Договір продажу №Сorn30092023/7).

Відповідно до пунктів 1-4 Договору продажу №Сorn30092023/7 Продавець зобов`язується реалізувати та поставити Покупцеві кукурудзу 3-го класу українського походження врожаю 2022 року. Кількість: тон 8 000.00 +/- 10% в опції Продавця. Ціна: 162 (сто шістдесят два) дол США за одну тону. Рекламація за якість товару, що не відповідають вимогам зазначених в договорі - 1,50 USD від ціни неякісної партії Товару за кожні DON +500ppb. Загальна ціна Контракту складає 1296000 (один мільйон двісті дев`яносто шість тисяч) доларів. Термін виконання поставки: по 10 жовтня 2023 року включно (датою виконання поставки вважається дата прийняття вагонів з товаром до перевезення згідно штемпелю станції відправлення на залізничних накладних). Станція відправлення: станція/місце відвантаження: Капітанівка, Одеської УЗД код залізничної станції 423400.

Поставка на умовах DАР (Інкотермс 2020 року) кордон Україна/Польща, станції перетину кордону: Ягодин/Дорогуськ (пункт поставки). Продавець поставляє Товар залізничним транспортом з навантаженням насипом у вагонах (піввагони/хоппери). Продавець здійснює митне оформлення товару на експорт. авантаження товару в транспортні засоби здійснюється за рахунок Продавця. Поставка Товару окремими партіями допускається (п. 5 Договору).

Згідно із пунктами 7 та 9 Договору продажу №Сorn30092023/7 передача права власності на Товар від Продавця Покупцеві, а також ризику його випадкової втрати або пошкодження відбувається в момент доставки Товару до залізничної станції Ягодин.

Умови оплати: 100% оплата кожної партії Товару шляхом банківського переказу протягом 14 банківських днів з дати перевірки якості Товару та розвантаження Товару на перевантажувальному терміналі на станції Дорогуськ. Партією Товару вважається вся кількість Товару поставленого по одній залізничній накладній.

09.10.2023 до Договору продажу №Сorn30092023/7 укладено Додаткову угоду, пунктом 1 якої внесено зміни до пункту 7 Договору та передбачено, що передача права власності на товар від продавця покупцю, а також ризик випадкової втрати або пошкодження товару відбувається в момент перетину Товару митного кордону України. Оплата доставки (перевезення) товару до залізничної станції Ягодин - за рахунок Продавця. Оплата доставки (перевезення) товару від залізничної станції Ягодин - за рахунок Покупця.

Пунктом 2 вказаної угоди визначено, що у зв`язку із кон`юнктурними змінами ринку кукурудзи, зокрема зниження цін, ціна відвантаженого товару, який ще не перейшов митний кордон України, знижується шляхом укладення Сторонами додаткової угоди до цього Договору (т.1 а.с. 107).

Згідно додаткової угоди №1 від 13.09.2023 до Договору продажу №Corn30092023/7, Сторони погодились доповнити Договір пунктом 5.1, а саме: « 5.1. Товар, поставлений у відповідності до даного Договору буде проходити транзитом через Польщу і не буде імпортуватися в Угорщину, Словаччину, Румунію, Польщу та Болгарію. Зовнішній покупець - Blonk Quality Ingredients BVBA, адреса 6 7 зовнішнього покупця: Ankerrui 18, 2000 Antwerp Belgium, порт розвантаження: Нідерланди, країна призначення: Нідерланди» (т.1 а.с. 222зв.)

10.10.2023 до Договору продажу №Сorn30092023/7 укладено додаткову угоду №2, у пункті 1 якої сторони погодили змінити ціни на товар, виклавши пункт 3 Договору у наступній редакції: « 3. Ціна: 162 (сто шістдесят два) дол. США за одну тону. - 135 (сто тридцять п`ять) дол США за одну тону для 4 614,400 т товару перелік вагонів: 58535048, 59894543, 59895375, 59895003, 58531401, 58528571, 59895490, 95118535, 95243143, 95813606, 95190237, 95190419, 95189239, 95190302, 59880831, 59880633, 58532268, 59895151, 95814000, 95126868, 58533597, 53235065, 95136107, 95061206, 59507301, 95076683, 59507210, 59507160, 58529066, 58533316, 58535253, 58536467, 58543554, 59595462, 58540048, 58529546, 59500322, 58537267, 59506774, 58543158, 58540501, 59500876, 59507426, 58532672, 59500959, 95141800, 59508036, 95249470, 58553009, 95313565, 59507178, 58543026, 95260741, 59595363, 59500256, 53235313, 95268546, 59501221, 95772570, 59501635, 95095980, 58533407, 58536335, 58528639, 58542127, 58531021, 58531831, 95093902, 59595272, 59501353. Загальна ціна Контракту складає 1171411,20 доларів США+/-10%.» (т.1 а.с. 109).

На виконання умов Договору продажу №Corn30092023/7 ТОВ «АГРОКОНТРАКТ- Н» відвантажив нерезиденту Товар (Кукурудзу 3-го класу українського походження врожаю 2022 року, код УКТ ЗЕД 1005900000), що підтверджено митними деклараціями оформленими у режимі «ЕК 10» на загальну суму 1062930,60 дол. США або 38869883,92 грн, а саме:

- №23UA901020007835U6 від 15.09.2023 (інвойс №3009-1 від 15.09.2023; транспорт (вагони): 58535048, 59894543, 59895375, 59895003, 58531401, 58528571, 59895490, 95118535, 95243143, 95813606, 95190237, 95190419, 95189239, 95190302) в кількості 933,10 т, в сумі 151162,20 дол. США або 5527790,03 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару 12.03.2024;

- №23UA901020007836U5 від 16.09.2023 (інвойс №3009-2 від 16.09.2023; транспорт (вагони): 95125423, 95126272, 95125175, 95721601, 95127338, 95057808, 95064382, 95056164, 95602652, 95052528) в кількості 677,25 т, в сумі 109714,50 дол. США або 4012105,66 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 13.03.2024;

- №23UA901020007839U2 від 17.09.2023 (інвойс №3009-3 від 17.09.2023, інвойс №3009-4 від 17.09.2023; транспорт (вагони): 95064077, 95699757, 95814232, 95643482, 59895540, 95703245, 95059358, 95721551, 95643219, 95126934, 35058210, 95084422, 95067211, 95066775, 95125464, 95126421, 95643136, 95813960, 95637708) в кількості 1 269,65 т, в сумі 205683,30 дол. США або 7 521550,32 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 14.03.2024;

- №23UA901020007851U9 від 18.09.2023 (інвойс №3009-5 від 18.09.2023; транспорт (вагони): 59880831, 59880633, 58532268, 59895151, 95814000, 95126868) в кількості 398,0 т, в сумі 64476,00 дол. США або 2357 797,05 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 15.03.2024;

- №23UA901020007893U5 від 19.09.2023 (інвойс №3009-6 від 19.09.2023; транспорт (вагони): 58533597, 53235065, 95136107, 95061206, 59507301, 95076683, 59507210, 59507160, 58529066, 58533316) в кількості 653,9 т, в сумі 105 931,80 дол. США або 3873777,62 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 16.03.2024;

- №23UA901020007928U6 від 20.09.2023 (інвойс №3009-7 від 20.09.2023; транспорт (вагони): 58535253, 58536467, 58543554, 59595462, 58540048, 58529546, 59500322, 58537267, 59506774, 58543158) в кількості 660,55 т, в сумі 107009,10 дол. США або 3913172,97 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 17.03.2024;

- №23UA901020007963U9 від 21.09.2023 (інвойс №3009-8 від 21.09.2023, інвойс №3009-9 від 21.09.2023; транспорт (вагони): 58540501, 59500876, 59507426, 58532672, 59500959, 95141800, 59508036, 95249470, 58553009, 95313565, 59507178, 58543026, 95260741, 59595363, 59500256, 53235313, 95268546, 59501221, 95772570, 59501635) в кількості 1310,6 т, в сумі 212317,20 дол. США або 7764142,76 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 18.03.2024;

- №23UA901020007977U0 від 21.09.2023 (інвойс №3009-10 від 21.09.2023; транспорт (вагони): 95095980, 58533407, 58536335, 58528639, 58542127, 58531021, 58531831, 95093902, 59595272, 59501353) в кількості 658,25 т, в сумі 106636,50 дол. США або 3899547,51 грн. Граничний строк розрахунків за вказаною операцією з експорту товару настає 18.03.2024.

Розрахунки за отриманий товар компанією - нерезидентом AGRIKO TRADE SP.Z. O.О. (Польща) по Договору продажу від 30.08.2023 №Corn30092023/7 здійснено частково на загальну суму 1002246,75 дол. США або 36358627,36 грн, а саме: від 19.10.2023 (по інвойсах №3009-2, №3009-3 та №3009-4) в загальній сумі 315397,80 дол. США або 11531448,20 грн - без порушення граничного строку розрахунків; від 09.11.2023 (по інвойсах №3009-6 та №3009-7) - в загальній сумі 177450,75 дол. США або 6395449,25 грн, в тому числі по інвойсу №3009-6 в сумі 9105931,80 дол. США - без порушення граничного строку розрахунків; по інвойсу №3009-7 - в сумі 71518,95 дол. США - без порушення граничного строку розрахунків; від 15.11.2023 (по інвойсу №3009-1) - в сумі 125968,50 дол. США або 4574 810,61 грн - без порушення граничного строку розрахунків; від 20.11.2023 (по інвойсах №3009-5, №3009-8, №3009-9 та №3009-10) - в загальній сумі 383 429,70 дол. США або 13 856 919,30 грн. - без порушення граничного строку розрахунків.

Станом на 31.07.2024 залишок неповернених нерезидентом валютних коштів по Договору продажу №Corn30092023/7 складає в загальній сумі - 60683,85 дол. США, в тому числі: по інвойсу №3009-1 в сумі 25193,70 дол. США (дата здійснення операції 15.09.2023) та по інвойсу №3009-7 в сумі 35490,15 дол. США (дата здійснення операції 20.09.2023).

Прострочена дебіторська заборгованість по Договору продажу №Corn30092023 становить 60683,85 дол. США, що відповідає даним бухгалтерського обліку ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н», в тому числі за операціями з експорту товару: 15.09.2023 - в сумі 25193,70 дол. США, 20.09.2023 - в сумі 35490,15 дол. США.

2. частин 1, 2 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII, з урахуванням пункту 14-2 Постанови НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», у частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по експортному контракту від 01.11.2023 №SUG011123_14 (дати здійснення операцій - 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023, 15.11.2023) укладеному з компанією - нерезидентом «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія), в сумі 16100,00 євро - па 1 день, в сумі 15400,00 євро - на 7 днів, в сумі 15400,00 євро - на 7 днів, в сумі 14870,00 євро - на 7 днів, в сумі 15400,00 євро - на 6 днів, в сумі 15400,00 євро - на 4 дні, в сумі 15400,00 євро - на 4 дні, в сумі 16100,00 євро - на 4 дні.

Перевіркою встановлено, що 01.11.2023 між ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н» та «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія), було укладено Контракт №SUG011123_14 (далі - Контракт №SUG011123_14).

За умовами Контракту №SUG011123_14 Продавець зобов`язується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити цукор білий кристалічний з цукрових буряків українського походження за ціною, в кількості, в терміни і на умовах відповідно до положень цього Контракту. Загальна кількість Товару за даним Контрактом становить 1000,00 тон +/- 5 % в опціоні (за вибором) Продавця. Мінімальна кількість окремої партії Товару для поставки: 22 тони. Товар поставляється на умовах DAP (Інкотермс 2020). Період поставки: з 01.11.2023 по 29.02.2024 (включно). Ціна Товару за даним Контрактом становить 700,00 Євро за одну тону. Загальна вартість Товару, що поставляється за цим Контрактом становить 700000,00 Євро +/- 5 %. Валюта Контракту - ЄВРО. Валюта платежу - ЄВРО. Покупець здійснює оплату за кожну партію Товару на підставі комерційного рахунку чи інвойсу з відтермінуванням 60 днів.

На виконання умов Контракту №SUG011123_14 ТОВ «АГРОКОНТРАКТ - Н» відвантажено нерезиденту продукцію (цукор білий кристалічний нерафінований (цукор-пісок), ДСТУ 4623:2006, в кількості 222000 кг на загальну суму 155400,00 євро або 5996845,33 грн згідно наступних митних декларацій оформлених в режимі «ЕК 10»:

- №23UA901020009035U5 від 02.11.2023 (цукор в кількості 23000 кг) на суму 16100,00 євро або 615520.71 грн. Граничний строк розрахунків 29.04.2024;

- №23UA901020009036U4 від 02.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг ) на суму 15400,00 євро 588758.94 грн. Граничний строк розрахунків 29.04.2024;

- №23UA901020009177U9 від 07.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг) на суму 15400,00 євро або 596297,24 грн. Граничний строк розрахунків 04.05.2024;

- №23UA901020009212U3 від 09.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг) на суму 15400,00 євро або 592157,72 грн. Граничний строк розрахунків 06.05.2024;

- №23U4901020009213U2 від 09.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг) на суму 15400,00 євро або 592157,72 грн. Граничний строк розрахунків 06.05.2024;

- №23UA901020009214U1 від 09.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг) на суму 15400,00 євро або 592157,72 грн. Граничний строк розрахунків 06.05.2024;

- №23UA901020009310U2 від 13.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг) на суму 15400,00 євро або 593546,80 грн. Граничний строк розрахунків 10.05.2024;

- №23UA901020009365U0 від 15.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг) на суму 15400,00 євро або 599663,68 грн. Граничний строк розрахунків 12.05.2024;

- №23UA901020009369U7 від 15.11.2023 (цукор в кількості 23000 кг) на суму 16100,00 євро або 626921,12 грн. Граничний строк розрахунків 12.05.2024;

- № 23UA901020009370U0 від 15.11.2023 (цукор в кількості 22000 кг ) на суму 15400,00 євро або 599663,68 грн. Граничний строк розрахунків 12.05.2024.

Розрахунки за отриманий товар компанією - нерезидентом «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія) по Контракту №SUG011123_14 здійснено на загальну суму на загальну суму 155 400,00 євро.

Станом на 31.07.2024 заборгованість по операціях по Контракту №SUG011123_14, здійсненими 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023 та 15.11.2023 відсутня.

Також перевіркою встановлено, що позивач не отримував у Центральному органі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, Висновки щодо продовження граничних строків розрахунків, за операцією з імпорту товарів по Контракту. Довідки (сертифікати) щодо наявності форс-мажорних обставин, видані уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов зовнішньоекономічного Контракту також не надавались.

На підставі вказаного Акта перевірки та з урахуванням встановлених порушень, відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 28.08.2024 №00126450705, яким нараховано ТОВ «АГРОКОНТРАКТ-Н» пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 1050605,03 грн (т.1 а.с. 21-23).

Не погодившись з вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.

За результатами розгляду скарги 27.11.2024 ДПС України винесено рішення про результати розгляду скарги №0600987916114, яким спірне податкове-повідомлення рішення від 28.08.2024 №00126450705 залишено без змін, а скаргу без задоволення (т.1 а.с. 159-162).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу; обліку та моніторингу діяльності фінансових агентів відповідно до статті 39-3 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з пунктом 73.3 статті 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Отже, контролюючий (податковий) орган здійснює контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті шляхом проведення документальних перевірок.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ, встановлення відповідальності за порушення ними валютного законодавства визначені Законом №2473-VIII.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.

Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов`язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів.

Частиною 2 статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

За окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку (ч. 4 ст. 13 Закону №2473-VIII).

На виконання положень статті 13 Закону №2473-VIII постановою Правління НБУ №5 від 02.01.2019 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі Положення №5).

Пунктом 21 розділу II цього Положення встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Згідно з пунктом 22 розділу II вказаного Положення №5 граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України, відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» (далі - Закон про валюту), винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки.

Відповідно до пункту 23 розділу II Положення №5 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

За приписами абзацу 1 частини 1 статті 20 Закону України №361-IX від 06.12.2019 «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

24.02.2022 Правління НБУ прийняло постанову №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».

Відповідно до пунктів 14-2 14-4 Постанови №18 граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022.

Граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.

Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Частиною 5 статті 13 Закону №2473-VIII установлено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Отже, порушення резидентом встановлених НБУ строків проведення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями тягнуть за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором або ж вартості недопоставленого товару. При цьому, така пеня не нараховується в разі настання форс-мажору чи подання резидентом позовної заяви до суду про стягнення з нерезидента заборгованості.

Водночас, встановлений НБУ граничний строк проведення розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі відповідного висновку.

Матеріалами справи підтверджується, що по укладеному позивачем Договору продажу №Сorn30092023/7 з компанією нерезидентом AGRIKO TRADE SP.Z. O.O. (Польща), виявлено факт порушення установленого строків проведення розрахунків в сфері ЗЕД, а саме: по інвойсу №3009-1 (дата здійснення операції 15.09.2023) у сумі 25193,70 дол. США - із порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків на 141 день, по інвойсу №3009-7 в сумі 35490,15 дол. США (дата здійснення операції 20.09.2023) - із порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків на 136 днів. Висновок щодо продовження граничних строків розрахунків, за операцією з експорту товарів по Контракту позивач не отримував.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач, посилається на помилковість висновків податкового органу, оскільки розрахунки за Договором продажу №Corn30092023/7 проводилися у відповідності до його умов та додаткової угоди №2 від 10.10.2023, зміст якої не було враховано у висновках Акта перевірки.

З цього приводу суд зазначає наступне.

На виконання зобов`язань по Договору продажу №Corn30092023/7 Товариством у митному режимі експорт оформлено, зокрема, наступні митні декларації типу ЕК10АА: від 15.09.2023 №23UA901020007835U6 (ціна товару: 151162,20 дол. США), від 18.09.2023 №23UA901020007851U9 (ціна товару: 64476,00 дол. США), від 19.09.2023 №23UA901020007893U5 (ціна товару: 105931,80 дол. США), від 20.09.2023 №23UA901020007928U6 (ціна товару: 107009,10 дол. США), від 21.09.2023 №23UA901020007963U9 (ціна товару: 212317,20 дол. США) та від 21.09.2023 №23UA901020007977U0 (ціна товару: 106636,50 дол. США) (т.1 а.с. 70, 74, 80, 84, 88, 97).

У наступному 10.10.2023 до Договору продажу №Сorn30092023/7 укладено додаткову угоду №2, у пункті 1 якої сторони погодили змінити ціни на товар, виклавши пункт 3 Договору у наступній редакції: « 3. Ціна: 162 (сто шістдесят два) дол. США за одну тону. - 135 (сто тридцять п`ять) дол США за одну тону для 4614,400 т товару перелік вагонів: 58535048, 59894543, 59895375, 59895003, 58531401, 58528571, 59895490, 95118535, 95243143, 95813606, 95190237, 95190419, 95189239, 95190302, 59880831, 59880633, 58532268, 59895151, 95814000, 95126868, 58533597, 53235065, 95136107, 95061206, 59507301, 95076683, 59507210, 59507160, 58529066, 58533316, 58535253, 58536467, 58543554, 59595462, 58540048, 58529546, 59500322, 58537267, 59506774, 58543158, 58540501, 59500876, 59507426, 58532672, 59500959, 95141800, 59508036, 95249470, 58553009, 95313565, 59507178, 58543026, 95260741, 59595363, 59500256, 53235313, 95268546, 59501221, 95772570, 59501635, 95095980, 58533407, 58536335, 58528639, 58542127, 58531021, 58531831, 95093902, 59595272, 59501353. Загальна ціна Контракту складає 1171411,20 доларів США+/-10%.»

Тобто сторонами Договору продажу №Corn30092023/7 після завершення митного декларування товару в режимі експорт та його фактичної поставки загальна ціна Контракту була зменшена сторонами шляхом укладення додаткової двосторонньої угоди.

Згідно з пунктом 12 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України 02.01.2019 №7 (далі Інструкція №7), зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару або вартості товарів, що імпортуються, допускається за умови, якщо протягом виконання зобов`язань за договором:

1) відбувається перегляд ціни товарів у зв`язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору - на суму недопоставлених (недоотриманих) та/або неякісних товарів. Рішення про таку невідповідність приймається Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті або іншим органом, уповноваженим розглядати спори або засвідчувати таку невідповідність згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору;

2) відбувається перегляд ціни товарів унаслідок дій форс-мажорних обставин, що призвели до зміни кількісних та/або якісних характеристик товару, - на суму недопоставлених (недоотриманих) та/або неякісних товарів. Зміна ціни товару має бути підтверджена Торгово-промисловою палатою або іншим уповноваженим органом (експертною організацією) згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору;

3) товари знищено, конфісковано, зіпсовано, украдено, загублено - на суму їх вартості (якщо право власності на товар відповідно до умов договору належить резидентові). Наявність таких обставин має бути підтверджена органами, уповноваженими здійснювати таке підтвердження згідно із законодавством країни, на території якої сталися такі події;

4) відбувається повне або часткове повернення резиденту товару, що був поставлений нерезиденту за експортним договором, у зв`язку з повним або частковим невиконанням сторонами взаємних зобов`язань за експортним договором - на суму вартості такого товару, оформленого МД типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-51 "Переробка на митній території", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування" та за наявності відповідної інформації в реєстрі МД;

5) відбувається повернення сплачених імпортером коштів повністю або частково - на суму цих коштів;

6) здійснюється оподаткування виконаних резидентами для нерезидентів робіт (наданих послуг) за межами України - на суму сплачених податків. Здійснення такого оподаткування має бути підтверджено поясненнями (інформацією, документами). Банк для цілей підпункту 6 пункту 12 розділу III цієї Інструкції має право також вимагати в резидента підтвердження податкового органу країни нерезидента щодо сплати відповідної суми податків;

7) відбувається оплата нерезидентом фізичній особі-резиденту, яка перебуває у відрядженні за кордоном з метою виконання зобов`язань за експортним договором резидента - суб`єкта господарської діяльності, коштами в готівковій іноземній валюті експлуатаційних витрат, пов`язаних з обслуговуванням транспортного засобу, який належить резидентові - стороні договору (орендується, фрахтується ним) і використовується за кордоном з метою виконання зобов`язань останнього за цим договором, - на суму використаних коштів. Отримання від нерезидента готівкової іноземної валюти на експлуатаційні витрати, пов`язані з обслуговуванням транспортного засобу резидента за кордоном, та використання цих коштів на зазначені цілі має бути підтверджено відповідними документами;

8) відбувається зміна умов експортного договору, за яким банком здійснюється валютний нагляд, унаслідок чого виконання нерезидентом зобов`язань за експортним договором резидента здійснюється шляхом поставки товару, - на суму зобов`язань, які виконуються шляхом поставки товару. Наявність таких обставин має бути підтверджена копією документа, згідно з яким унесені зміни до відповідного експортного договору.

Отже, у зв`язку зі зміною експортної ціни товару, позивачу слід було надати контролюючому органу документи, передбачені пунктом 12 Інструкції №7, однак такі документи як під час перевірки, так і під час розгляду справи надані не були.

Докази внесення змін до митних декларацій від 15.09.2023 №23UA901020007835U6, від 18.09.2023 №23UA901020007851U9, від 19.09.2023 №23UA901020007893U5, від 20.09.2023 №23UA901020007928U6, від 21.09.2023 №23UA901020007963U9 та від 21.09.2023 №23UA901020007977U0 у матеріалах справи також відсутні.

Більше того, згідно програми «Діловодство спеціалізованого суду» судом встановлено, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №340/6529/24, яке набрало законної сили 18.09.2025, відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ АГРОКОНТРАКТ-Н до Кропивницької митниці Державної митної служби України про визнання протиправними дій Кропивницької митниці щодо невнесення змін до митних декларацій типу ЕК10АА, оформлених у митному режимі експорт: від 15.09.2023 №23UA901020007835U6, від 18.09.2023 №23UA901020007851U9, від 19.09.2023 №23UA901020007893U5, від 20.09.2023 №23UA901020007928U6, від 21.09.2023 №23UA901020007963U9, від 21.09.2023 №23UA901020007977U0; скасування рішень Кропивницької митниці (код ЄДРПОУ 44005668), які оформлені листом №7.22-1/28-1/13/1233 від 05.04.2024 та листом №7.22-1/28-01/13/2111 від 06.06.2024 щодо відмови у наданні дозволу на внесення змін до митних декларацій від 15.09.2023 №23UA901020007835U6, від 18.09.2023 №23UA901020007851U9, від 19.09.2023 №23UA901020007893U5, від 20.09.2023 №23UA901020007928U6, від 21.09.2023 №23UA901020007963U9, від 21.09.2023 №23UA901020007977U0.

За таких умов проведеною перевіркою встановлено та підтверджено матеріалами справи недотримання позивачем вимог статті 13 Закону №2473-VIII, що слугувало достатньою підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій за недотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по Договору продажу від 30.08.2023 №Сorn30092023.

Стосовно дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків по Контракту №SUG011123_14 суд зазначає таке.

Згідно Акта перевірки розрахунки за отриманий товар компанією - нерезидентом «I&U PRODUCTION SRL» (Румунія) по Контракту №SUG011123_14 здійснено на загальну суму 155400,00 євро. Станом на 31.07.2024 заборгованість по операціях по Контракту №SUG011123_14, здійсненими 02.11.2023, 09.11.2023, 13.11.2023 та 15.11.2023 відсутня.

Водночас, виявлено факт порушення установленого строків проведення розрахунків в сфері ЗЕД, а саме згідно митних декларацій:

- №23UA901020009035U5 від 02.11.2023 в сумі 16100,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 1 день;

- №23UA901020009212U3 від 09.11.2023 в сумі 15400,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 7 днів;

- №23UA901020009213U2 від 09.11.2023 в сумі року 15400,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 7 днів;

- №23UA901020009214U1 від 09.11.2023 в сумі року 14870,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 7 днів;

- №23UA901020009310U2 від 13.11.2023 року в сумі 15400,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 6 днів;

- №23UA901020009365U0 від 15.11.2023 в сумі 15400,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 4 дні;

- №23UA901020009370U0 від 15.11.2023 в сумі 15400,00 євро з порушенням граничного строку розрахунків на 4 дні;

- №23UA901020009369U7 від 15.11.2023 в сумі 16100,00 євро - з порушенням граничного строку розрахунків на 4 дні.

Позивач в обгрунтування позовних вимог в цій частині вказує на невірне визначення відповідачем кінцевих дат розрахунків за Контрактом №SUG011123_14.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2473-VIII строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Відповідно до пункту 7 розділу II Інструкції 7 банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати:

1) оформлення МД типу ЕК-10 "Експорт", ЕК-11 "Реекспорт" на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів;

2) здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива - здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) - за операціями з імпорту товарів.

Отже, у межах валютного регулювання законодавець прямо встановив конкретні строки та порядок виконання обов`язків, зокрема, - строк погашення заборгованості за операціями з експорту, який обчислюється відповідно до чіткої норми саме з моменту митного оформлення товару.

Наведене відповідає правовим висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду від 30.04.2025 у справі №380/10067/24.

Таким чином, з урахуванням Постанови №18 граничними строками розрахунків по митній декларації №23UA901020009035U5 від 02.11.2023 є 29.04.2024 (оплата надійшла 30.04.2024, кількість днів прострочення 1); по митних деклараціях від 09.11.2023 №23UA901020009212U3, №23UA901020009213U2, №23UA901020009214U1 06.05.2024 (оплата надійшла 13.05.2024, кількість днів прострочення 7); по митній декларації №23UA901020009310U2 від 13.11.2023 10.05.2024 (оплата надійшла 16.05.2024, кількість днів прострочення 6); по митних декларацій від 15.11.2023 №23UA901020009365U0, №23UA901020009370U0, №23UA901020009369U7 12.05.2024 (оплата надійшла 16.05.2024, кількість днів прострочення 4).

Викладеним спростовуються аргументи позивача, наведені у позовній заяві щодо помилковості визначення відповідачем кінцевих дат розрахунків за Контрактом №SUG011123_14, адже такі дати зазначено вірно як у Акті перевірки, так і Розрахунку пені за порушення строків розрахунків у галузі зовнішньоекономічної діяльності.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті спору не спростовують та на ці висновки не впливають. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29).

Згідно зі статтею 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд зауважує, що ані під час перевірки, ані під час розгляду справи позивачем не надано доказів, які б підтверджували проведення розрахунків у законодавчо встановлені строки, або звільняли від відповідальності за порушення законодавчо встановлених строків розрахунків у сфері ЗЕД за Договором продажу №Сorn30092023/7 та Контрактом №SUG011123_14.

З огляду на викладене, враховуючи дослідженні докази та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про обгрунтованість нарахування позивачу пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 1050605,03 грн та правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення від 28.08.2024 №00126450705, у зв`язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки у задоволенні позову ТОВ АГРОКОНТРАКТ-Н відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОКОНТРАКТ-Н до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або з моменту прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 06 січня 2026 року.

Повне найменування учасників:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОКОНТРАКТ-Н (код ЄДРПОУ 31095141, вулиця Шевченка, будинок 6/2, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006).

Відповідач - Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486, вулиця Велика Перспективна, 55, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК