Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7138/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» до Кіровоградської обласної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» (надалі позивач), звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградської обласної військової адміністрації (надалі відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації №939-р від 04.06.2025;
- зобов`язати Кіровоградську обласну військову адміністрацію прийняти рішення яким визнати Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» (ЄДРПОУ 36381069) таким що відповідає критеріям зазначеним у Критеріях та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 і розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р, зареєстрованого в Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Одеса) 07.04.2025 за №108/1112 у зв`язку з відповідністю Позивача підпунктам 1,2,3,5,18 пункту 1 Критеріїв.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що з 25.02.2009 здійснює діяльність з виробництва, передачі та розподілення електричної енергії на підставі постанови НКРЕКП «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «Компанія Гідроенерго» №1006 від 11.06.2019.
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 у справі №340/7686/24 відповідач розглянув заяву Товариства від 03.09.2024 про віднесення його до списку підприємств, установ та організацій які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період. За результатами такого розгляду прийнято спірне розпорядження №939-р від 04.06.2025 про невідповідність ТОВ «Компанія Гідроенерго» критеріям зазначеним у пункті 2 Критеріїв та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76, з урахуванням вимог пункту 3 цих Критеріїв та Порядку, і розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р.
З таким рішенням не погоджується, стверджує про відповідність Товариства на момент прийняття оскаржуваного розпорядження підпунктам 1, 2, 3, 5, 18 пункту 1 Критеріїв за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для забезпечення потреб життєдіяльності територіальних громад Кіровоградської області в особливий період.
Крім цього стверджує, що у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 у справі №340/7686/24 судом встановлено достатність ознак для встановлення ТОВ «Компанія Гідроенерго» критичності згідно Критеріїв, затверджених розпорядженням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації.
З цих підстав просить позов задовольнити.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.
На обгрунтування заперечень зазначає, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 у справі №340/7686/24 на засіданні Комісії з питань визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення потреб життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період, 30.05.2025 було розглянуто звернення ТОВ «Компанія Гідроенерго» від 03.09.2024 про віднесення юридичної особи до списку таких суб`єктів діяльності. За результатами розгляду прийнято розпорядження №939-р від 04.06.2025, яким визнано ТОВ "Компанія Гідроенерго" таким, що не відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76, з урахуванням вимог пункту 3 цих Критеріїв, і розпорядження начальника облвійськадміністрації від 03.04.2025 №607-р.
Наголошує, що для отримання статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, станом на дату прийняття спірного розпорядження Товариство мало відповідати: трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 (вимоги абзацу першого пункту 3 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76) та п`яти та більше критеріям (з урахуванням трьох обов`язкових критеріїв, визначених у підпунктах 1, 2, 3 пункту 1 цих Критеріїв), визначеним в пункті 1 Критеріїв, затверджених розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р. Разом з тим, за результатами опрацювання наданих позивачем матеріалів встановлено, що в порушення вимог пункту 3 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76, позивач не підтверджує відповідності жодному з критеріїв, визначених пунктом 2 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76, з урахуванням лише одного Критерію, затвердженого розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р.
Зауважує, що надання позивачем документів станом на вересень - жовтень 2025 року не може підтверджувати відповідність Товариства на дату прийняття спірного розпорядження підпунктам 1, 2, 3, 5, 18 пункту 1 Критеріїв. Крім цього, у доданих позивачем до позову відомостях нарахування заробітної плати за вересень 2025 року середня заробітна плата за вересень становить 10947,65 грн, що значно менше ніж 20000 грн, як передбачено абзацом третім підпункту 6 пункту 2 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 76, та є обов`язковим критерієм.
Звертає увагу, що розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 12.09.2025 №1446-р внесено зміни до Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для забезпечення потреб життєдіяльності територіальних громад Кіровоградської області в особливий період, затверджених розпорядженням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р, виклавши їх у новій редакції. Відтак, з урахуванням наведених змін, на даний час для отримання статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, підприємство має відповідати: трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76 та шести та більше критеріям (з урахуванням чотирьох обов`язкових критеріїв, визначених у підпунктах 1, 2, 3, 18 пункту 1 цих Критеріїв), визначеним в пункті 1 Критеріїв, затверджених розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 12.09.2025 №1446-р.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Будь-яких заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.
24.10.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Гідроенерго" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку за адресою: Україна, 28002, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, місто Олександрія, вул. Скічка Олексія, будинок 42А, з такими видами господарської діяльності: 35.11 Виробництво електроенергії (основний); 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 35.13 Розподілення електроенергії; 35.12 Передача електроенергії; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Позивач здійснює господарську діяльність, маючи ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, видану відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 11.06.2019 №1006 (https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-vidachu-litsenzii-z-virobnitstva-elektrichnoi-energii-tov-kompaniya-gidroenergo).
Як вбачається з додатка до вказаної постанови НКРЕКП місцями провадження господарської діяльності є: Березівська ГЕС (Кіровоградська область), Савранська ГЕС (Одеська область), Великозалісняньска ГЕС (Хмельницька область).
03.09.2024 ТОВ "Компанія Гідроенерго" звернулося до Кіровоградської обласної військової адміністрації, як до органу, уповноваженого визначати підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, із заявою про визнання таким, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період.
У відповідь отримала повідомлення Кіровоградської обласної військової адміністрації від 10.09.2024 про відсутність підстав для передачі звернення до Комісії.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо розгляду звернення від 03.09.2024 позивач звернувся із адміністративним позовом до суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 у справі №340/7686/24 визнано протиправною бездіяльність Кіровоградської обласної військової адміністрації стосовно передачі на розгляд Комісії з питань визначення підприємств, установ, організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період, звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» про віднесення юридичної особи до списку таких суб`єктів діяльності від 03.09.2024. Зобов`язано Кіровоградську обласну військову адміністрацію передати на розгляд Комісії з питань визначення підприємств, установ, організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період, звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» про віднесення юридичної особи до списку таких суб`єктів діяльності від 03.09.2024 (а.с. 9-10).
На виконання вказаного рішення суду заяву позивача від 03.09.2024 із доданими до неї документами було розглянуто 30.05.2025 на засіданні комісії з питань визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення потреб життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період (далі Комісія) та вирішено визнати ТОВ "Компанія Гідроенерго" таким, що не відповідає критеріям, визначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, затверджених постановою КМУ №76, та рекомендувати начальнику ОВА прийняти відповідне рішення (а.с. 84-85).
Відповідно до протоколу Комісії №25 від 30.05.2025 начальником Кіровоградської обласної військової адміністрації від 04.06.2025 №939-р прийнято розпорядження, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Гідроенерго" визнано таким, що не відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76, з урахуванням вимог пункту 3 цих Критеріїв та Порядку, і розпорядження начальника облвійськадміністрації від 03.07.2025 №607-р. (а.с 6).
В Обгрунтуванні щодо невідповідності товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Гідроенерго" (м. Олександрія Кіровоградська область) критеріям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час", яке є додатком до розпорядження від 04.06.2025 №939-р, зазначено, що за результатами опрацювання департаментом житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу обласної військової адміністрації наданих ТОВ "Компанія Гідроенерго" матеріалів встановлено, що в порушення вимог пункту 3 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76, підприємство не підтверджує відповідності жодному з критеріїв, визначених пунктом 2 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76 (довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, видана Головним управлінням Державної податкової служби України в області від 30.08.2024 №2208/АП/11-28-13-07-13-07, термін дії довідки був чинним протягом 10 календарних днів - включно до 08.09.2024), з урахуванням лише одного Критерію, затвердженого розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 03.04.2025 № 607-р, що не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 3 Критеріїв, затверджених розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р, та підпункту 4 пункту 2 Критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №76. Для підтвердження відповідності встановленому Критерію, затвердженому розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р, підпункт 18 пункту 1 (основний вид діяльності згідно з кодами КВЕД), підприємством надано підтверджуючий документ, а саме: Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.08.2024, в якому зазначено ТОВ "Компанія Гідроенерго" вид економічної діяльності 35.11 "Виробництво електроенергії" (основний) (а.с. 7-8).
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період визначений Критеріями та Порядком, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час" (далі Критерії та порядок №76, в редакції на дату прийняття оспорюваного рішення).
Відповідно до пункту 2 Критеріїв та порядку №76 визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється за такими критеріями:
1) загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство, установа, організація;
2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;
3) підприємство, установа, організація має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. №83 (Офіційний вісник України, 2015 р., №20, ст. 555);
4) підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади, за погодженням з Мінекономіки та Міноборони;
5) відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства, установи, організації;
6) розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників:
державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, суб`єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об`єкти, внесені до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об`єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі, за останній календарний місяць становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;
підприємств, установ, організацій за останній календарний місяць становить не менше розміру мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, суб`єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об`єкти, внесені до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об`єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі);
7) підприємство, установа, організація є резидентом Дія Сіті;
8) підприємство є постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж мобільного зв`язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 200 млн. гривень або постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж фіксованого зв`язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 20 млн. гривень, що підтверджується звітом про фінансові результати з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав фінансову звітність, із зазначенням дати її отримання.
Пунктом 3 Критеріїв та порядку №76 передбачено, що підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації, крім підприємств, установ та організацій, зазначених в абзацах третьому - сьомому цього пункту, критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.
Для підприємств, установ, організацій є обов`язковими критерії, зазначені у підпункті 5 та абзаці третьому підпункту 6 пункту 2 цих Критеріїв та порядку (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, суб`єктів господарювання - виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об`єкти, внесені до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об`єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі).
Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність двом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, а саме для таких підприємств, установ, організацій:
підприємства, установи та організації паливно-енергетичного комплексу, підприємства, що обслуговують об`єкти, внесені до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, управителі багатоквартирних будинків - юридичні особи (суб`єкти господарювання), казенні підприємства пробірного контролю та підприємства, установи, організації, які забезпечують надання послуг і виконання робіт з експлуатації та комплексного обслуговування майна органів державної влади;
підприємства, установи та організації, які провадять діяльність у сфері охорони здоров`я, ветеринарної медицини, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соціального захисту (з включенням до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг) та належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;
лінійні аудіовізуальні медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне (цифрове) телевізійне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач, або які залучені до системи оповіщення, та їх афілійовані особи, а також державні та комунальні заклади культури;
підприємства, установи та організації, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, підприємства, установи та організації, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та/або вантажів, перевізники міського електричного транспорту.
Згідно із пунктами 4 та 5 Критеріїв та порядку №76 визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
З метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період такі підприємство, установа, організація у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, звертається до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, (військової адміністрації у разі її утворення), на території юрисдикції яких вони розташовані. До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством, установою, організацією в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній податковий період, що підтверджується:
копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання; або
квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв`язку; або
квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; або
поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.
Орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, зобов`язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень:
про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.
Рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період повинне містити інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації; критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація.
Рішення про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, повинне містити інформацію про відмову у визначенні підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з обґрунтуванням невідповідності критеріям (п. 6 Критеріїв та порядку №76).
Розпорядженням Кіровоградської обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р затверджено Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для забезпечення потреб життєдіяльності територіальних громад Кіровоградської області в особливий період (далі - Критерії №607-р, в редакції на дату прийняття оспорюваного рішення).
Відповідно до пунктів 2 та 3 Критеріїв №607-р підприємством до звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством, в установленому законодавством порядку, податкової звітності за відповідний останній податковий період, що підтверджується одним із таких документів: копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання; квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв`язку; квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.
Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства таким, яке має важливе значення для забезпечення потреб життєдіяльності територіальних громад Кіровоградської області в особливий період, є відповідність:
1) п`яти та більше критеріям, визначеним в пункті 1 цих Критеріїв з урахуванням:
трьох обов`язкових критеріїв, визначених у підпунктах 1, 2, 3 пункту 1 цих Критеріїв;
одного з обов`язкових критеріїв, зазначених у підпунктах 4 або 5 пункту 1 цих Критеріїв для підприємств, які знаходяться на загальній системі оподаткування (крім державних і комунальних підприємств, установі організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, а також підприємств, установ, організацій усіх форм власності, які належать до підприємств, зазначених у підпункті 17 пункту 1 цих Критеріїв, або є управителями багатоквартирних 308625028432 05013 10 будинків, або мають основний вид діяльності згідно з кодами КВЕД, зазначених у підпункті 20 пункту 1 цих Критеріїв, а саме один із КВЕД таких розділів: 01 "Сільське господарство, мисливство та надання пов`язаних із ними послуг", 10 "Виробництво харчових продуктів", 30 "Виробництво інших транспортних засобів", 35 "Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря", 36 "Забір, очищення та постачання води", 37 "Каналізація, відведення й очищення стічних вод", 38 "Збирання, оброблення й видалення відходів; відновлення матеріалів", 41 "Будівництво будівель", 42 "Будівництво споруд", 43 "Спеціалізовані будівельні роботи", 58 "Видавнича діяльність", 60 "Діяльність у сфері радіомовлення та телевізійного мовлення", 61 "Телекомунікації (електрозв`язок)", 62 "Комп`ютерне програмування, консультування та пов`язана з ними діяльність", 63 "Надання інформаційних послуг").
2) чотирьом та більше критеріям, визначеним в пункті 1 цих Критеріїв (з урахуванням трьох обов`язкових критеріїв, визначених у підпунктах 1, 2, 3 пункту 1 цих Критеріїв), якщо підприємство здійснює свою діяльність у сферах, визначених в абзацах третьому-сьомому пункту 3 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05 червня 2024 року № 650);
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Гідроенерго", маючи ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, здійснює господарську діяльність із виробництва, передачі та розподілення електричної енергії, тобто види діяльності із КВЕД розділу 35 "Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря".
Виробництво електричної енергії є ключовою частиною електроенергетичного комплексу, що входять до складу ПЕК. Відтак Товариство здійснює діяльність в паливно-енергетичному комплексі.
Таким чином, для прийняття рішення про визначення підприємства таким, яке має важливе значення для забезпечення потреб життєдіяльності територіальних громад Кіровоградської області в особливий період позивач повинен відповідати двом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку №76 та чотирьом та більше критеріям, визначеним в пункті 1 Критеріїв №607-р (з урахуванням трьох обов`язкових критеріїв, визначених у підпунктах 1, 2, 3 пункту 1 цих Критеріїв).
В Обгрунтуванні щодо невідповідності позивача Критеріям №76 зазначено, що підприємство не підтверджує відповідності жодному з критеріїв, визначених пунктом 2 цих Критеріїв (довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи видана Головним управлінням Державної податкової служби України в області від 30.08.2024 №2208/АП/11-28-13-07-13-07 втратила чинність 08.09.2024), з урахуванням відповідності одному Критерію №607-р - основний вид діяльності згідно з кодами КВЕД 35.11 "Виробництво електроенергії" (основний).
Натомість позивач, зазначає про відповідність Товариства на момент прийняття розпорядження №939-р від 04.06.2025 підпунктам 1, 2, 3, 5, 18 пункту 1 Критеріїв №607-р.
Такими критерієми є:
1. підприємство не має заборгованості із заробітної плати, що підтверджується звітами підприємства, складеними за формою державного статистичного спостереження № 3-борг (місячна) "Звіт про заборгованість з оплати праці", затвердженою наказом Державної служби статистики України від 15 квітня 2024 року № 115, за останні три звітні періоди з повідомленнями про їх одержання та приймання Головним управлінням статистики у Кіровоградській області (перша та друга квитанції);
2. підприємство не має заборгованості з відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підтверджується довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (станом на дату надання довідки);
3. на підприємстві протягом останніх 12 календарних місяців постійно працює не менше 10 застрахованих осіб - штатних працівників, яким нараховано заробітну плату, (крім підприємств, які мають основний вид діяльності згідно з кодами класифікації видів економічної діяльності Національного класифікатора України класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 (далі - КВЕД), розділу 01 "Сільське господарство, мисливство та надання пов`язаних із ними послуг"), що підтверджується Податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за відповідний податковий період, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2025 року № 39);
5. загальна сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом останнього звітного податкового року або за останні 12 календарних місяців перевищує 500 тис. гривень, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство;
18. підприємство має основний вид діяльності згідно з кодами КВЕД, зокрема: розділу 35 «Постачання електроенергії, газу, i пари та кондиційованого повітря.
На підтвердження відповідності наведених критеріїв позивач надав суду: податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2025 року; декларацію з акцизного податку за вересень 2025 року; лист Головного управління Пенсійного фонду України від 08.10.2025 №1100-0504-8/56342 про відсутність станом на 07.10.2025 заборгованості до Пенсійного фонду України по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах; лист Головного управління ДПС у Кіровоградській області №15026/6/11-28-19-02-12 від 14.10.2025, згідно якого за період з 01.10.2024 по 30.09.2025 року ТОВ "Компанія Гідроенерго" сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - 515678,51 гривень; довідку Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 09.10.2025 №3996/АП/11-28-13-07-20-E, згідно якої станом на 09.10.2025 Товариство не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи; платіжні інструкції про сплату ЄСВ за період з жовтня 2024 року по вересень 2025 року; Звіти про відсутність заборгованості з оплати праці за період з електронні квитанції про надсилання звітності з оплати праці за період з липня по вересень 2025 року разом із квитанціями про їх одержання органом статистики; відомості нарахування заробітної плати за жовтень 2024 року вересень 2025 року (а.с. 12-53).
Дослідивши наведені документи суд зауважує, що під час розгляду справи адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення (вчинення дії, допущення бездіяльності). Дана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.01.2020 в справі №814/1460/16.
Судом встановлено та відповідачем не заперечується, що позивач відповідає пункту 18 Критеріїв №607-р (має основний вид діяльності 35.11 Виробництво електроенергії).
Разом з тим, надані суду інші документи на підтвердження відповідності ТОВ "Компанія Гідроенерго" підпунктам 1, 2, 3, 5 пункту 1 Критеріїв №607-р датовані вереснем-жовтнем 2025 року або відносяться до періодів діяльності після прийняття відповідачем спірного рішення, а отже не були у розпорядженні суб`єкта владних повноважень, ним не досліджувались та не враховувались при прийнятті спірного рішення.
Зазначаючи про протиправність розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації №939-р від 04.06.2025 та відповідність Товариства Критеріям та порядку №76 та Критеріям №607-р, позивач не вказує, які саме з долучених ним до заяви від 03.09.2024 документів, за виключенням довідки Головного управління Державної податкової служби України в Кіровоградській області від 30.08.2024 №2208/АП/11-28-13-07-13-07, не були враховані відповідачем, хоча підтверджували відповідність певному пункту Критеріїв №607-р.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наведених положень законодавства вбачається, що питання факту сторонами доводяться на засадах рівності, в той час як при вирішенні питання права в частині правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень саме останній доводить правомірність своїх дій.
Обов`язок відповідача - суб`єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною 1 статті 77 КАС України обов`язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 у справі №520/2261/19.
При цьому, згідно з частиною 1 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, а у силу запроваджених частинами 1 і 2 статті 74 КАС України застережень суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням встановленого законом порядку або не підтверджені визначеними законом певними засобами доказування.
За правовою позицією, сформульованою у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №916/3027/21: 1) покладений на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність передбачає, що висновки суду можуть будуватися на умовиводах про те, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були; 2) суд з дотриманням вимог щодо всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів визначає певну сукупність доказів, з урахуванням їх вірогідності та взаємного зв`язку, які, за його внутрішнім переконанням, дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, що входять до предмета доказування.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019 у справі №826/1647/16, де указано, що обов`язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб`єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.
Суд зазначає, що лише відповідність заявника двом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку №76 та чотирьом та більше критеріям, визначеним в пункті 1 Критеріїв №607-р з урахуванням трьох обов`язкових критеріїв, визначених у підпунктах 1, 2, 3 пункту 1 цих Критеріїв є підставою для прийняття рішення про визначення підприємства критично важливими для функціонування економіки та забезпечення потреб життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні та учасниками справи не надані докази на підтвердження відповідності ТОВ "Компанія Гідроенерго" таким Критеріям на дату розгляду Комісією заяви від 03.09.2024 та прийняття Кіровоградською обласною військовою адміністрацією розпорядження№939-р від 04.06.2025.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації №939-р від 04.06.2025 прийняте в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, а тому відсутні підстави для його скасування.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 у справі №340/7686/24 встановлено достатність ознак для встановлення Товариству ознаки критичності згідно Критеріїв, затверджених розпорядженням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації, адже такі висновки зроблені з урахуванням розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації від 20.03.2023 №252-р, яке було скасовано розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 04.10.2024 №1017-р "Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації від 20.03.2023 № 252-р". Натомість розпорядженням Кіровоградської обласної військової адміністрації від 03.04.2025 №607-р затверджено нові Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для забезпечення потреб життєдіяльності територіальних громад Кіровоградської області в особливий період. Вказане розпорядження було зареєстровано у Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Одеса) 07.04.2025 за №108/1112, тому з цієї дати набрало чинності та підлягає до застосуванню при вирішенні відповідних питань.
При цьому, з урахуванням наведених змін у нормативному регулюванні питання визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення потреб життєдіяльності населення територіальних громад Кіровоградської області в особливий період, ТОВ "Компанія Гідроенерго" не було позбавлене можливості надати до Кіровоградської обласної військової адміністрації додаткові документи для можливості їх врахуванням при прийнятті відповідного рішення відповідачем.
Частиною 1 статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» до Кіровоградської обласної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06 січня 2026 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Гідроенерго» (код ЄДРПОУ 36381069, вулиця Соборна, будинок 42, місто Олександрія, Кіровоградська область, 28002).
Відповідач - Кіровоградська обласна військова адміністрація (код ЄДРПОУ 00022543, площа Героїв Майдану, 1, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК