Рішення № 133118276, 05.01.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2026
Номер справи
280/7059/25
Номер документу
133118276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 січня 2026 року Справа № 280/7059/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 18; код ЄДРПОУ 43565243)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.08.2025 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» про забезпечення позову, подану до пред`явлення позову до суду, задоволено частково. Зупинено дію рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 05.08.2025 № 206-рл «Про припинення дії ліцензії» до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 280/7059/25.

Ухвалою суду від 18.08.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 13.08.2025 у справі № 280/7059/25.

25.08.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (далі позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 05.08.2025 № 206-рл в частині припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 05.04.2024 № 08290314202400007 на право роздрібної торгівлі пальним на АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д, строк дії з 05.04.2024 по 05.04.2029 Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ»;

зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області видалити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію щодо припинення ліцензії від 05.04.2024 № 08290314202400007 на право роздрібної торгівлі пальним на АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д, строк дії з 05.04.2024 по 05.04.2029.

Позовну заяву сформовано в підсистемі «Електронний суд» 22.08.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» надані належним чином завірені копії документів згідно з переліком, передбаченим ч. 40 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР. Звертає увагу, що більше року позивач здійснював діяльність на підставі даної ліцензії, а Головним управлінням ДПС у Запорізькій області як контролюючим органом неодноразово проводились документальні перевірки та за їх результатами підтверджувалась правомірність видання вищезазначеної ліцензії. Однак, рішенням від 05.08.2025 № 206-рл ГУ ДПС у Запорізькій області дія даної ліцензії припинена. Вказує на те, що припиненню дії ліцензії обов`язково повинна передувати перевірка, однак будь-яка перевірка ГУ ДПС у Запорізькій області з цього питання відносно товариства не проводилась, представники підприємства до перевірки не залучалися, відповідні пояснення чи заперечення не надавали, жодні акти перевірки по встановленим фактам не складалися та не підписувалися. Водночас, у спірному рішенні не вказано та не конкретизовано, які саме документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, що позбавляє можливості встановити, з яких висновків виходив відповідач, приймаючи спірне рішення та підтвердити чи спростувати виявлене перевіркою порушення. Оскаржуване рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 28.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі № 280/7059/25 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 04.09.2025 № 44385), в якому проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» до заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д додано Акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3. Із зазначеного акта вбачається, що його затверджено розпорядженням міського голови від 18.02.2003 № 24. З метою підтвердження достовірності відомостей, вказаних ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» у заяві на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області надано запит до Архівного управління Запорізької міської ради. Департаментом управління активами Запорізької міської ради повідомлено, що відповідно до переліку рішень виконавчого комітету ЗМР за 2003 рік, засідання виконавчого комітету 18.02.2003 не проводилось. Рішення від 20.01.2003 № 24 «Про прийом до комунальної власності адміністративної будівлі по проспекту Металургів, 6» не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (АЗК, вулиця Верхня, 3). Спираючись на виявлені факти та керуючись пунктом 6 частиною 2 статті 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX ГУ ДПС у Запорізькій області 05.08.2025 прийнято рішення № 206-рл про припинення дії ліцензії від 05.04.2024 № 08290314202400007 на право роздрібної торгівлі пальним на АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д. Зауважує, що чинним законодавством передбачено право центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику приймати рішення про припинення дії ліцензії з будь - якої з наявних підстав, зазначених у статті 46 Закону № 3817-IX. Просить у задоволенні позову відмовити.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (код ЄДРПОУ 43565243) зареєстроване в якості юридичної особи. Основним видом економічної діяльності ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» є роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30).

Рішенням Головного управління ДПС у Запорізькій області від 05.08.2025 № 206-рл «Про припинення дії ліцензії» вирішено припинено дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (код ЄДРПОУ 43565243) № 08290314202400007 термін дії з 05.04.2024 до 05.04.2029 за адресою місця торгівлі: Запорізька область, м. Запоріжжя, вулиця Верхня, буд. 3-Д, АЗС.

Рішення обґрунтоване отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами. Так, у листі Запорізької міської ради від 19.06.2025 № 14808/03.3-25/05 (вх. в ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.06.2025 № 7662/5) стосовно наданого до ГУ ДПС у Запорізькій області для отримання ліцензії акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 3-Д (Верхня, 3), який затверджено розпорядженням міського голови від 18.02.2003 № 24, зазначено, що згідно з Переліком розпоряджень міського голови за 2003 рік розпорядження про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію об`єкта за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 3-Д (Верхня, 3) не значиться.

Відповідно до листа Архівного управління ЗМР від 11.07.2025 № 03-62/74, наданого до ГУ ДПС у Запорізькій області листом Департаменту управління активами ЗМР від 29.07.2025 № 6066/01/01-07/8157 (вх. в ГУ ДПС у Запорізькій області від 31.07.2025 № 8956/5) надана інформація, що відповідно до переліку рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради за 2003 рік засідання виконавчого комітету 18.02.2003 не проводились. Рішення від 20.01.2003 № 24 «Про прийом до комунальної власності адміністративної будівлі по пр. Металургів, 6» не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (автозаправний комплекс, вул. Верхня, 3).

Незгода з даним рішенням зумовила звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час видачі позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 08290314202400007, термін дії з 05.04.2024 до 05.04.2029, був чинним Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі Закон № 481/95-ВР), що визначав основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.

Зазначений Закон № 481/95-ВР втратив чинність 01.01.2025 на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX.

Відповідно до положень статті 1 Закону № 481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Згідно положень статті 15 Закону № 481/95-ВР, ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

З 01.01.2025 основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX (далі Закон № 3817-ІХ; у чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції).

За визначеннями, наведеними у пунктах 29, 40, 74, 77 у статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX (далі Закон № 3817-IX):

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального - складова інформаційно-комунікаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що містить перелік суб`єктів господарювання, яким надано ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі наданих ліцензій;

ліцензія - право суб`єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності;

припинення дії ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Відповідно до частини 4 статті 35 Закону № 3817-ІХ Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить такі відомості, зокрема:

про ліцензіатів: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;

про рішення органу ліцензування: реквізити (номер і дата) рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (дата у форматі ДДММРРРР);

підстави припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності відповідно до частини другої статті 46 цього Закону;

дата рішення суду, що набрало законної сили, та номер справи, по якій прийнято рішення про визнання протиправним та скасування рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Згідно частини 1 статті 41 Закону № 3817-ІХ, органами ліцензування є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; 2) територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Частинами 1, 2 статті 43 Закону № 3817-IX передбачено, що ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається органом ліцензування шляхом прийняття рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Для отримання ліцензії суб`єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 5 статті 43 Закону № 3817-IX до заяви про отримання ліцензії на право виробництва, оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального додатково додаються копії:

1) документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки (у разі відсутності кадастрового номера земельної ділянки у зазначених документах надається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку), на якій розташовано об`єкт виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки), чинних на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію (зазначені документи не подаються у разі розміщення об`єкта нерухомого майна на території порту, за умови подання документів, що підтверджують право користування портовою інфраструктурою);

2) сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об`єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об`єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;

технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об`єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність", - для об`єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.

В силу пункту 6 частини 2 статі 46 Закону № 3817-IX підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами.

Припиняючи дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» за адресою місця торгівлі: Запорізька область, м. Запоріжжя, вулиця Верхня, буд. 3-Д, АЗС, відповідач покликається на пункт 6 частини 2 статі 46 Закону № 3817-IX, а саме на те, що розпорядження міського голови від 18.02.2003 № 24, яким затверджено акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 3-Д (Верхня, 3), згідно з Переліком розпоряджень міського голови за 2003 рік не значиться. Також, відповідно до листа Архівного управління ЗМР від 11.07.2025 № 03-62/74, згідно переліку рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради за 2003 рік засідання виконавчого комітету 18.02.2003 не проводились, а рішення від 20.01.2003 № 24 «Про прийом до комунальної власності адміністративної будівлі по пр. Металургів, 6» не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (автозаправний комплекс, вул. Верхня, 3).

Судом досліджено заяву позивача (вх. ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.03.2024 № 4013/АП) щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та установлено, що до заяви додано такий пакет документів:

1. Платіжне доручення від 14.03.2024 № 113.

2. Реєстраційне посвідчення від 12.10.2023 № 22647.

Слід зазначити, що видавши позивачу зазначену вище ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви документів та визнавши їх достатніми для її отримання, відповідач у подальшому не вправі посилатися на їх неповноту як підставу для припинення дії раніше виданої ліцензії.

При цьому, відповідальність суб`єкта у вигляді припинення дії ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом із заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб`єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.

Наведені висновки відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 07.02.2024 у справі № 420/15857/22, від 27.03.2024 у справі № 140/950/22, від 28.01.2025 у справі № 460/18195/23.

У контексті наведеного суд вважає за необхідне зауважити, що ЄСПЛ в своїх рішеннях неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип «належного урядування» не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

У випадку ліцензованої діяльності орган, який видав ліцензію, може її анулювати лише з підстав, визначених законом.

Тому, видавши позивачу зазначену вище ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» документів та визнавши їх достатніми для її отримання, ГУ ДПС у Запорізькій області у подальшому не вправі посилатися на їх неповноту як підставу для анулювання раніше виданої ліцензії.

При цьому, як вже зазначалося, у заяві (вх. ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.03.2024 № 4013/АП) щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним міститься посилання лише на такий пакет документів: платіжне доручення від 14.03.2024 № 113; реєстраційне посвідчення від 12.10.2023 № 22647. Доказів того, що відповідач отримав від уповноважених органів інформацію, що зазначені документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, чи фактів подання заявником недостовірних даних у зазначених документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, матеріали справи не містять.

З урахуванням наведеного листи, на які відповідач посилається у спірному рішенні, і які стосуються акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 3-Д (Верхня, 3), тобто документу, на який взагалі відсутнє посилання у заяві щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, не можуть бути застосовані як підстава для припинення дії ліцензії, виданої позивачу.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач при ухваленні спірного рішення не дотримався приписів Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 № 2073-IX, що набрав чинності 15.12.2023.

Цей Закон регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у дусі визначеної Конституцією України демократичної та правової держави та з метою забезпечення права і закону, а також зобов`язання держави забезпечувати і захищати права, свободи чи законні інтереси людини і громадянина.

Так, позивач дізнався про існування спірного рішення вже за фактом його ухвалення. Докази протилежного у суду відсутні.

Тобто, позивач був позбавлений можливості надати свої пояснення та/або заперечення, додаткові докази та/або документи, не мав змоги ознайомитися із доказами, покладеними в основу спірного рішення.

Таким чином, враховуючи наведене у сукупності, суд доходить висновку, що спірне рішення прийнято відповідачем необґрунтовано та підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Суд вважає, що визнання протиправним та скасування спірного у цій справі рішення, а також зобов`язання відповідача видалити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію щодо припинення ліцензії від 05.04.2024 № 08290314202400007 на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д, строк дії з 05.04.2024 по 05.04.2029 забезпечить ефективне відновлення прав позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення, з огляду на що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 05.08.2025 № 206-рл.

3. Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663) видалити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію щодо припинення ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 18; код ЄДРПОУ 43565243) від 05.04.2024 № 08290314202400007 на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 3-Д, строк дії з 05.04.2024 по 05.04.2029.

4. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 754 (три тисячі сімсот п`ятдесят чотири) гривні 72 копійки присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 18; код ЄДРПОУ 43565243) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 05.01.2026.

Суддя Ю.П. Бойченко