Ухвала суду № 133117948, 05.01.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2026
Номер справи
240/32892/21
Номер документу
133117948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

05 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/32892/21

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2022 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено та:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати з 15.04.2021 підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 15.04.2021 здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 06.04.2022 року у цій справі та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2022 року у справі №240/32892/21 протягом тридцяти днів з дати отримання цієї ухвали.

У встановлений судом строк пенсійним органом подано звіт від 12.09.2025 року про виконання рішення, в якому зазначено, що за результатами проведеного перерахунку з урахуванням виплаченої суми пенсії доплата за період з 15.04.2021 по 31.08.2024 року, яка склала 83544,40 грн., включена до підсистеми ІКІС ПФУ "Реєстр судових рішень", однак, виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, може бути здійснена виключно за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Дійшовши висновку про часткове виконання судового рішення у цій справі, ухвалою від 29.09.2025 року Житомирський окружний адміністративний суд прийняв поданий пенсійним органом звіт у виконаній частині та встановив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2022 року у справі №240/32892/21 протягом трьох місяців з дня отримання суб`єктом владних повноважень цієї ухвали.

26.12.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській надійшов звіт від 25.12.2025 року, в якому пенсійний орган повідомив, що на виконання рішення суду від 06.04.2022 року у цій справі з 15.04.2021 року здійснено перерахунок та нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік, і його розмір з 15.04.2021 року, виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат становить 12000,00грн. (6000,00 грн. х 2); з 01.12.2021 року - 13000,00 грн. (6500,00 грн. х 2); з 01.10.2022 року - 13400,00 грн. (6700,00 грн. х 2); з 01.01.2024 року - 3200,00 грн. (1600,00 грн. х 2).

Пенсійний орган зазначає, що в результаті перерахунку розмір пенсії становив:

- з 15.04.2021 року: 21103,33 грн., в тому числі 12000,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду, та виплачувалося у межах максимальної величини 17690,00 грн.;

- з 01.12.2021 року: 22185,83 грн., в тому числі 13000,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду, та виплачувалося у межах максимальної величини 19340,00 грн.;

- з 01.10.2022 року: 22753,52 грн., в тому числі 13400,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду, та виплачувалося з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду № 240/9072/23 від 13.07.2023 року в сумі 21103,33 грн.;

- з 01.01.2024 року: 14053,52 грн., в тому числі 3200,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду.

Крім того, стверджує пенсійний орган, на виконання Закону України № 4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови КМУ № 1524 від 27.12.2024 року "Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення" ОСОБА_1 з 01.01.2025 року встановлена доплата як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, в сумі 2361,00 грн. В результаті перерахунку розмір пенсії з 01.01.2025 року становить 14069,40 грн., в тому числі 2361,00 грн. - доплата за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 45 Закону № 4059-ІХ.

За твердженням представника пенсійного органу, сума заборгованості в розмірі 83544,40 грн. на виконання рішення у справі №240/32892/21 включена до переліку рішень суду, за якими здійснюються виплати заборгованості за минулий час.

Представник пенсійного органу також повідомив, що до переліку рішень суду, за якими буде здійснюватися виплата згідно з "Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень", затвердженим постановою КМУ від 14 липня 2025 р. № 821, включена сума заборгованості за минулий час, яка виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, за рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 у справі №240/7108/21 в сумі 114010,12 грн., від 15.06.2021 у справі № 240/5682/21 - в сумі 4904,61грн., від 06.04.2022 у справі № 240/32892/21 - в сумі 83544,40 грн., від 13.07.2023 у справі №240/9072/23 - в сумі 37886,57 грн., від 20.03.2025 у справі №240/21354/24 - в сумі 31873,12 грн. Загальна сума заборгованості перед ОСОБА_1 складає 272218,82 грн. На виконання пункту 7 Порядку № 821 ОСОБА_1 в жовтні та листопаді виплачено частину заборгованості в розмірі 374,70 грн. Відтак, залишок заборгованості склав 271844,12 грн.

Розглянувши поданий звіт та додані до нього матеріали, оцінивши доводи пенсійного органу, суд дійшов висновку про таке.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 2, частиною 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 року № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган; державні підприємство, установа, організація.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

У відповідності до пункту 1 статті 7 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.

Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

Згідно частини 2 статті 382-2 КАС України звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Частиною 3 ст. 382-2 КАС України встановлено, що до звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Як передбачено частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України та поданий у встановлений судом строк.

Крім того, боржником доведено, що ним вчиняються можливі дії для виконання судового рішення. Зокрема, як свідчать матеріали справи та поданого звіту рішення суду виконано в частині здійснення перерахунку пенсії з 15.04.2021 по 31.08.2024 року та у міру бюджетних надходжень здійснюється погашення заборгованості.

Відсутність додаткового фінансування бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із боку Пенсійного фонду України не свідчить про виконання рішення у повному обсязі, а лише підтверджує, що таке невиконання судового рішення обумовлено об`єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб вказаного Управління.

З огляду на неповне виконання судового рішення, вжиття відповідачем належних заходів для його виконання, суд дійшов висновку про часткове прийняття поданого звіту.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Згідно з частиною 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Беручи до уваги ту обставину, що в умовах запровадженого в Україні воєнного стану пріоритетним залишається спрямування бюджетних коштів на забезпечення обороноздатності країни та безпеки населення, що впливає на розмір коштів для інших статей, включно з соціальними виплатами, беручи до уваги, що дестабілізаційні процеси в економіці, спричинені війною, ускладнюють довгострокове планування бюджету та соціальних програм, суд вважає можливим прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про часткове виконання судового рішення у цій справі, а також, керуючись частиною 11 статті 382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту щодо виконання судового рішення.

Також суд звертає увагу на необхідність подання належних і допустимих доказів здійснення виплат саме на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2022 у справі № 240/32892/21, оскільки наведена представником пенсійного органу інформація свідчить про загальний облік заборгованості заявника за кількома судовими рішеннями та про здійснення незначної часткової виплати, без належної конкретизації щодо виконання судового рішення у справі №240/32892/21.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.12.2025 року про часткове виконання судового рішення в адміністративній справі №240/32892/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2022 року у справі №240/32892/21 протягом трьох місяців з дня отримання суб`єктом владних повноважень цієї ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н.М. Майстренко