Постанова № 13309378, 20.12.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2010
Номер справи
2а-5936/10/2370
Номер документу
13309378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-5936/10/2370 20.12.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В..,

при секретарі Гришанові Д.Є.,

за участю:

представника позивача Шевченко А.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення економічних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася державна інспекція з конторою за цінами в Черкаській області, в якій просить стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 економічні санкції у сумі 174 грн. 78 коп.

Представник позивача Шевченко А.Л. в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги викладеними в позовній заяві обставинами.

Відповідач в судове засідання не зявилася, хоча належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду даної адміністративної справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання справи, а також інформації про наявність поважної причини неявки в судове засідання на адресу суду не надходило. Тому суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі відповідача.

Заслухавши доводи представника позивача, а також дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах даної адміністративної справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 3 грудня 1990 року №507-XII (Закон №507-ХІІ) контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 №1819, визначено основне завдання Держцінінспекції організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Відповідно до покладених завдань Держцінінспекція у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обгрунтування; застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); здійснює інші функції, що випливають з покладених на неї завдань. Крім цього, Держцінінспекція має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Положенням пункту 1 статті 14 Закону №507-ХІІ встановлено, що вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 №298/519, зокрема пунктом 1.4 визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Судом встановлено, що державною інспекцією з контолю за цінами в Черкаській області 6 жовтня 2010 року проведена позапланова перевірка ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 р. №464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 р. №97 та від 15.06.2009 р. №163 в магазині «Хліб до хліба»по АДРЕСА_1. При перевірці правильності встановлення та застосування роздрібних цін виявлено, що відповідачем завищено рівень торгівельної надбавки до оптової ціни виробника в розмірі, що перевищують 10 % граничний рівень, при формуванні ціни на продовольчі товари:

-на сметану 15% застосовано торгівельну надбавку в розмірі 10,6 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 4,70 грн. за упаковку та ціною реалізації, яка складає 5 грн. 20 коп. (5,20 (4,70 + 10%) = 0,03 сума необгрунтованої виручки за 1 упакоаку х 3 упаковки = 0,09);

-на сметану 21% застосовано торгівельну надбавку в розмірі 10,8 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 5,10 грн. за упаковку та ціною реалізації, яка складає 5 грн. 65 коп. (5,65 (5,10 + 10%) = 0,04 сума необгрунтованої виручки за 1 упаковку х 3 упаковки = 0,12);

-на крупу пшеничну застосовано торгівельну надбавку в розмірі 22,1 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 2,17 грн. за кг. та ціною реалізації, яка складає 2 грн. 65 коп. (2,65 (2,17 + 10 %) = 0,26 сума необгрунтованої виручки за 1 кг. х 10 кг. = 2,60);

-на крупу ячмінну застосовано торгівельну надбавку в розмірі 22,1 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 2,17 грн. за кг. та ціною реалізації, яка складає 2 грн. 65 коп. (2,65 (2,17 + 10 %) = 0,26 сума необгрунтованої виручки за 1 кг. х 10 кг. = 2,60);

-на макарони застосовано торгівельну надбавку в розмірі 21,2 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 3,92 грн. за кг. та ціною реалізації, яка складає 4 грн. 75 коп. (4,75 (3,92 + 10 %) = 0,44 сума необгрунтованої виручки за 1 кг. х 10 кг. = 4,40);

-на олію «Славія»застосовано торгівельну надбавку в розмірі 20,1 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 10,74 грн. за банку та ціною реалізації, яка складає 12 грн. 90 коп. (12,90 (10,74 + 10 %) = 1,09 сума необгрунтованої виручки за 1 банку х 15 банок = 16,35);

-на крупу гречану застосовано торгівельну надбавку в розмірі 20,2 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 9,07 грн. за кг. та ціною реалізації, яка складає 10 грн. 90 коп. (10,9 (9,07 + 10 %) = 0,92 сума необгрунтованої виручки за 1 кг. х 10 кг. = 9,20);

-на ковбасу «Докторська»застосовано торгівельну надбавку в розмірі 24,8 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 64,06 грн. за кг. та ціною реалізації, яка складає 79 грн. 93 коп. (79,93 (64,06 + 10 %) = 9,46 сума необгрунтованої виручки за 1 кг. х 2,042 кг. = 19,32);

-на ковбасу «Добра»застосовано торгівельну надбавку в розмірі 20,1 %, що підтверджується розрахунком необгрунтовано одержаної суми виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, згідно якої оптово-відпускна ціна постачальника складає 25,01 грн. за кг. та ціною реалізації, яка складає 30 грн. 03 коп. (30,03(25,01 + 10 %) = 2,52 сума необгрунтованої виручки за 1 кг. х 1,42 кг. = 3,58).

На підставі акту перевірки від 06.10.2010 та статті 14 Закону №507-ХІІ державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області 11.10.2010 прийнято рішення №217 про застосування до ФОП ОСОБА_2 економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яке передбачає стягнення в дохід бюджету суми порушення, яка складає 58 грн. 26 коп., та 116 грн. 52 коп. штрафу. Дане рішення та припис №213 від 11.10.2010 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін направлене ФОП ОСОБА_2 У відповідь на припис відповідач зазначила що порушення виявлені під час перевірки усунено, а ціни приведено у відповідність до вимог чинного законодавства. Однак рішення позивача відповідачем не виконано та не оскаржено у визначеному законом порядку.

За результатами досліджень всіх обставин даної адміністративної справи суд прийшов до висновку, що прийняте щодо ФОП ОСОБА_2 рішення про застосування економічних санкцій законне та обгрунтоване, прийняте на підставі статті 14 Закону №507-ХІІ за порушення відповідачем вимог розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 р. №464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 р. №97 та від 15.06.2009 р. №163, саме: ФОП ОСОБА_2 завищено гранично допустипий рівень торгівельної надбавки при формуванні та застосуванні роздрібних цін на продовольчі товари. Внаслідок допущеного порушення ФОП ОСОБА_2 необгрунтовано отримано виручку в розмірі 58 грн. 26 коп. Вказані кошти підлягають стягненню разом із штрафом, що становить двократний розмір такої суми (116 грн. 52 коп.).

Таким чином, судом встановлено, що рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про застосування до ФОП ОСОБА_2 економічних санкцій на загальну суму 174 грн. 78 коп. є правомірними, що є підставою для стягнення зазначеної суми до відповідного бюджету.

На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись Законом України «Про ціни і ціноутворення», Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 №1819, Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 №298/519, ст.ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (20530, Черкаська область, Катеринопільський район, с. Гончариха, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції у розмірі 174 (сто сімдесят чотири) грн. 78 коп., застосовані згідно рішення від 11.10.2010 року №217 за порушення державної дисципліни цін.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяВ.В. Мишенко