Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 січня 2026 року м.Київ № 320/238/26
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КМ ДІСТІ" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу", третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОП-ТЕКС" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "КМ ДІСТІ" з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу", третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОП-ТЕКС" та просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" (код ЄДРПОУ 44830311), щодо визначення ТОВ "ТОП-ТЕКС" (код ЄДРПОУ - 40432475) переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Навушники спеціальні, вид 1 - 2, тип 1 - 2, комплектність КШ (ДК021-2015: 35810000-5 - Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2025-12-12-019431-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-12-12-019431-а від 30.12.2025.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Крім того, зазначеною ухвалою суду було залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОП-ТЕКС".
Також відповідачу було запропоновано подати відзив на позовну заяву через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» (з підтвердженням їх направлення іншим учасникам справи) до 15 год. 30 хв. 02.01.2026.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що рішенням Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу", оформленого протоколом у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UA-2025-12-12-019431-а, ТОВ "ТОП-ТЕКС" визнано переможцем спрощеної закупівлі, прийнятого всупереч вимог Закону України "Про публічні закупівлі", Закону України "Про оборонні закупівлі" та вимог оголошення про проведення спрощеної процедури закупівлі UA-2025-12-12-019431-а (далі також- Оголошення).
Вважає, що пропозиція третьої особи не відповідає вимогам Оголошення про проведення спрощеної процедури закупівлі, зокрема, вимогам щодо не виправлення ТОВ "ТОП-ТЕКС" невідповідносте в інформації/документах протягом 24 годин, а також технічним та якісним характеристикам відповідача та відсутність підстав для надання 24 години на усунення, що ставить під загрозу забезпечення Збройних Сил України індивідуальним обмундируванням.
Вказує, що позивач є учасником даної процедури закупівлі та подало свою цінову пропозицію у терміни та порядку передбаченому відповідачем. На його думку пропозиція позивача є найбільш економічно вигідною, як учасника який надав повний пакет документів передбачений Оголошенням відповідача.
На думку позивача, запропонований до постачання ТОВ «ТОП-ТЕКС» товар (Навушники спеціальні, вид 1, тип 2, комплектність КШ та Навушники спеціальні, вид 2, тип 1, комплектність КШ та Навушники спеціальні, вид 2, тип 2, комплектність КШ, щодо яких учасником не надано - документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України) не відповідає технічним, якісним вимогам відповідача наведеним у додатку № 3 Оголошення відповідача. У зв?язку із чим відповідач повинен був відхилити пропозицію ТОВ «ТОП-ТЕКС», як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, на підставі п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», чого відповідачем не було зроблено, чим застосовано дискримінаційний підхід до оцінки пропозиції учасників та нерівне ставлення до них.
Від представника відповідача до суду було направлено відзив на позовну заяву, відповідно до якого, останній проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні. Зазначає, що рішення щодо визначення ТОВ "ТОП-ТЕКС" (код ЄДРПОУ - 40432475) переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Навушники спеціальні, вид 1 - 2, тип 1 - 2, комплектність КШ (ДК021-2015: 35810000-5 - Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2025-12-12-019431-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-12-12-019431-а від 30.12.2025, прийнято з дотриманням норм чинного законодавства.
Зазначає, що наданий лист складено двома мовами, серед яких і українська, а отже у учасника відсутнє зобов?язання надати переклад автентичного перекладу на українську мову, враховуючи що даний документ першопочатково містить переклад українською мовою.
Крім того, наданий лист містить підпис уповноваженої особи 3M Svenska AB, Швеція, а зазначення позивачем про відсутність підпису під українською версією документу є на його думку є безпідставним, оскільки умови Оголошення не встановлюють вимог щодо оформлення та кількості підписів, та не виключають можливість проставлення одного підпису під двомовним документом.
Вважає, що замовник обґрунтовано дійшов висновку про усунення ТОВ «ТОП-ТЕКС» виявлених невідповідностей у встановлений строк та про відповідність його пропозиції умовам Оголошення та вимогам до предмета закупівлі.
Від представника третьої особи пояснень щодо суті заявлених позовних вимог не подано.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.12.2025 Державним підприємством Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» було опубліковано оголошення № UA-2025-12-12-019431-a про проведення спрощеної закупівлі - Навушники спеціальні (Вид 1 - 2, Тип 1 - 2, комплектність КШ) - (ДК 021:2015:35810000-5: Індивідуальне обмундирування) - 40 000 штук.
Відповідно до п. 11 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 № 1275 (далі -Особливості, Постанова № 1275) за предметом: Навушники спеціальні, вид 1 - 2, тип 1 - 2, комплектність КШ (ДК 021:2015: 35810000- 5:Індивідуальне обмундирування), затвердженого рішенням уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 11.12.2025 № 1212-6 «Перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв» Замовник вказав, що критерії та методика оцінки пропозицій визначається відповідно до ст. 29 Закону. Оцінка пропозицій проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та шляхом застосування електронного аукціону.
26.12.2025 відповідачем під час оцінки пропозиції учасника ТОВ «ТОП-ТЕКС» було виявлено невідповідності у інформації/документах наданих ТОВ «ТОП-ТЕКС», та надано 24 години для усунення недоліків, відповідно до п. 8 Особливостей.
Учасником ТОВ «ТОП ТЕКС» для усунення виявлених невідповідностей (в частині вимог п. 1) було надано лист від 15.12.2025 від 3M Svenska AB (файл - Document_251215_114645.pdf), що складено двома мовами, у тому числі українською.
30.12.2025 Державним підприємством Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" було прийнято рішення про визначення ТОВ "ТОП-ТЕКС" переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Навушники спеціальні, вид 1 - 2, тип 1 - 2, комплектність КШ (ДК021-2015: 35810000-5 - Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2025-12-12-019431-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-12-12-019431-а.
Таким чином, за результатами проведення процедури спрощеної закупівлі, система автоматично визначила переможця з найнижчою ціновою пропозицією - ТОВ «ТОП-ТЕКС», цінова пропозиція - 381 999 600,00 грн.
Вважаючи оскаржуване рішення оформленого протоколом протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок, засади планування та особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони регулюється Законом України "Про оборонні закупівлі" та Законом України "Про публічні закупівлі".
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про обороні закупівлі» визначено, що цей Закон застосовується за умови, що:
вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі;
закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оборонні закупівлі» оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Нормами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про обороні закупівлі» визначено, що головний орган у сфері здійснення оборонних закупівель:
веде облік товарів, робіт і послуг оборонного призначення;
визначає орган кодифікації, здійснює нормативно-правове регулювання у сфері кодифікації та кодифікацію товарів оборонного призначення;
визначає методику розрахунку вартості життєвого циклу товарів, робіт і послуг оборонного призначення, визначає категорії товарів, робіт і послуг оборонного призначення, до яких вони застосовуються;
розробляє та подає на затвердження Кабінету Міністрів України порядок проведення випробувань зразків озброєнь та військової техніки;
розробляє методологію формування потреб на товари, роботи і послуги оборонного призначення;
погоджує пропозиції державних замовників щодо виконання робіт з розроблення нових видів озброєння, військової та спеціальної техніки, їх складових частин, а також модернізації зазначених товарів з метою уникнення дублювання таких робіт;
взаємодіє з органами державної влади та громадськими організаціями щодо запобігання проявам корупції у сфері оборонних закупівель;
встановлює з урахуванням відповідних ризиків вимоги до якості, життєвого циклу, уніфікації товарів оборонного призначення;
погоджує за середньострокового бюджетного планування оборонних закупівель пропозиції державних замовників до державних програм у сферах національної безпеки і оборони.
Стаття 7 Закону України «Про обороні закупівлі» встанолює, що державний замовник здійснює планування оборонних закупівель, на підставі чого:
формує пропозиції до зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями відповідно до державних програм та надсилає їх до головного органу у сфері планування оборонних закупівель у встановлений зазначеним органом строк;
складає та затверджує трирічний та річний плани закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, вносить зміни до них. Ці плани та зміни до них попередньо погоджуються з комітетом Верховної Ради України, до повноважень якого належать питання національної безпеки, оборони та розвідки;
організовує та здійснює закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення;
подає звіти про результати здійснення закупівель, укладання та виконання державних контрактів (договорів) головному органу у сфері планування оборонних закупівель, у визначений ним строк;
укладає договори про закупівлю та державні контракти (договори), у тому числі за імпортом;
забезпечує оплату відповідно до умов державних контрактів (договорів), у тому числі попередню оплату (авансування);
надає виконавцям державних контрактів (договорів) технічну специфікацію;
організовує випробування (державні, міжвідомчі, визначальні відомчі та інші випробування державного замовника, а у разі необхідності - сертифікацію) зразків озброєння, військової та спеціальної техніки, приймає їх на озброєння (використання), постачання, допускає до експлуатації;
бере участь у випробуваннях макетних, дослідних та серійних зразків (комплексів, систем) озброєння, військової та спеціальної техніки, матеріалів і комплектуючих виробів;
здійснює оцінювання наданої учасником відбору інформації щодо вартості життєвого циклу товарів оборонного призначення;
проводить оцінювання відповідності та визначає способи гарантування відповідності товарів, робіт і послуг оборонного призначення встановленим вимогам державного замовника;
проводить ідентифікацію та аналіз ризиків щодо товарів, робіт і послуг оборонного призначення та учасників відбору, а також безпосередньо або через закупівельну організацію подає запити на здійснення державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення у визначеному ним порядку;
здійснює контроль якості товарів, робіт і послуг у разі встановлення їх відповідності вимогам законодавства та умовам державних контрактів (договорів) - забезпечує їх приймання;
затверджує технічну документацію на виробництво товарів оборонного призначення, замовником яких він є;
здійснює облік результатів науково-технічної діяльності, отриманих під час здійснення оборонних закупівель за рахунок або із залученням коштів державного бюджету;
здійснює ідентифікацію предметів закупівлі та готує вихідні дані для їх кодифікації;
звітує перед спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики про укладення державних контрактів (договорів), результати їх виконання, використання бюджетних коштів;
здійснює перегляд ціни державного контракту (договору) за обґрунтованими пропозиціями виконавців у разі істотних змін фінансово-економічних та технічних умов виконання такого контракту (договору);
має право уповноважувати та в установленому законодавством порядку надавати відповідні довіреності суб`єкту господарювання, який належить до сфери його управління і якому надане право здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом, укладати державні контракти (договори) за імпортом виключно для забезпечення власних потреб;
веде реєстр конструкторської документації на озброєння, військову та спеціальну техніку, державним замовником яких він є;
здійснює міжнародне співробітництво у сфері оборонних закупівель;
взаємодіє з органами державної влади та громадськими організаціями щодо запобігання проявам корупції у сфері оборонних закупівель;
здійснює контроль витрат виконавця державного контракту (договору) у разі закупівлі у єдиного виконавця.
Також в ч. 1 ст. 13 Закону України «Про обороні закупівлі» зазначено, що вітчизняні та іноземні учасники закупівель усіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у закупівлях на рівних умовах, крім випадків, визначених ч. 4 ст. 11 цього Закону, та якщо до них не застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у них оборонних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".
Пунктами 1-8 Постанови № 1275 визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
У цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про оборонні закупівлі", "Про публічні закупівлі" та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями не складається та не подається на затвердження Кабінетові Міністрів України. Пропозиції до проекту зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями подаються державними замовниками Мінстратегпрому протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення не складається та не затверджується.
Подання та оприлюднення інформації, передбаченої ч. 2 та 3 ст. 15 Закону України «Про оборонні закупівлі», здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Для планування оборонних закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. грн (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178;
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1409.2020 № 822;
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в п. 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання п. 2 ч. 3 ст. 30 Закону України "Про оборонні закупівлі".
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, з урахуванням цих особливостей.
Закупівлі, визначені пунктами 8 і 9 цих особливостей, не включаються до річного плану закупівель (п. 10 Постанови № 1275).
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі" та Постанови № 1275, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", в електронній системі закупівель.
Тому, враховуючи приписи ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі" та абзацу 3 п. 8 Постанови № 1275, процедура закупівлі, яка є предметом даного позову, проводиться відповідно до ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII (далі Закон - № 922), яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 922 закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно ст. 3 Закону № 922 оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів:
своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;
послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання;
конкурентність;
ефективність використання коштів, результативність;
відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);
запобігання корупції, зловживанням та дискримінації;
цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
За положеннями ст. 12 Закону № 922 електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.
Згідно ст. 14 Закону № 922 спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до ст. 30 цього Закону.
Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:
оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
подання пропозицій учасниками;
проведення електронного аукціону відповідно до ст. 30 Закону № 922;
розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;
визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до ст. 19 Закону № 922.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до ст. 10 Закону № 922, обов`язково зазначаються:
найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;
кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
умови оплати;
очікувана вартість предмета закупівлі;
період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);
кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);
перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;
розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);
розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до ст. 25 Закону № 922 та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до ст. 27 Закону № 922.
У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз`ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
Усі звернення за роз`ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.
Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов`язаний надати роз`яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.
У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.
Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.
Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.
Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами 1 і 2 ч. 1 ст. 28 цього Закону № 922.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
За приписами ч. 13 ст. 14 Закону № 922 замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Надаючи оцінку доводам позивача про наявність порушень під час проведення спрощеної процедури закупівлі, зокрема, щодо невідповідності тендерної документації ТОВ «ТОП - ТЕКС» умовам закупівлі, що є підставою для відхилення тендерної пропозиції третьої особи, суд зазначає наступне.
Щодо невиправлення ТОВ "ТОП-ТЕКС" невідповідностей в інформації/документах протягом 24 годин.
26.12.2025 відповідачем під час оцінки пропозиції учасника ТОВ «ТОП-ТЕКС» було виявлено наступні невідповідності у інформації/документах наданих ТОВ «ТОП-ТЕКС», та надано 24 години для усунення недоліків, відповідно до п. 8 Постанови № 1275:
1. Відповідно до п. 7 Додатку 1 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі якщо учасник не є виробником продукції або пропонує до постачання продукцію інших виробників надати скановані копії документів, які підтверджують стосунки із виробником або дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо: - договір з виробником або дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо; або - сертифікат дилера/дистриб`ютора/представника; або - лист виробника/дилера/дистриб`ютора/представника виробника про представництво його інтересів учасником; або - інший документ (документи), що підтверджує (підтверджують) повноваження учасника щодо постачання продукції. У разі надання документів, які підтверджують стосунки з дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо, додатково у складі Пропозиції надаються документи, які підтверджують СПІВПРАЦЮ такого представника З ВИРОБНИКОМ. На виконання даної вимоги у складі пропозиції Учасником НЕ надано документи, підтверджують стосунки із виробником або дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо. Для усунення невідповідностей необхідно: надати документи, які підтверджують стосунки із виробником або дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо: - договір з виробником або дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо; або - сертифікат дилера/дистриб`ютора/представника; або - лист виробника/дилера/ дистриб`ютора/представника виробника про представництво його інтересів учасником; або - інший документ (документи), що підтверджує (підтверджують) повноваження учасника щодо постачання продукції. У разі надання документів, які підтверджують стосунки з дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо, додатково у складі Пропозиції надаються документи, які підтверджують СПІВПРАЦЮ такого представника З ВИРОБНИКОМ;
2. Відповідно до п. 11 Розділу І Додатку № 7 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі Учасник у складі пропозиції повинен надати документи в частині комплаєнсу. У складі пропозиції Учасником НЕ НАДАНО сканований оригінал/копія документу, виданого уповноваженим органом, про відсутність в Учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі (отриманий за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника» (https://cabinet.tax.gov.ua/login) у формі передбаченій наказом Міністерства фінансів України № 733 від 03.09.2018 «Про затвердження Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи». У разі наявності заборгованості в Учасника необхідно надати документ про розстрочення (відстрочення) такої заборгованості. Для усунення невідповідностей необхідно надати: сканований оригінал/копія документу, виданого уповноваженим органом, про відсутність в Учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі (отриманий за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника» (https://cabinet.tax.gov.ua/login) у формі передбаченій наказом Міністерства фінансів України № 733 від 03.09.2018 «Про затвердження Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи». У разі наявності заборгованості в Учасника необхідно надати документ про розстрочення (відстрочення) такої заборгованості;
3. Відповідно до п. 9 Розділу І Додатку № 7 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі Учасник у складі пропозиції повинен надати документи в частині комплаєнсу. У складі пропозиції Учасником НЕ НАДАНО сканований оригінал/копія документу, отриманого на сайті https://vytiah.mvs.gov.ua/app/landing про те, що керівника учасника спрощеної закупівлі не було засуджено за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), або судимість з якого знято або погашено у встановленому законом порядку. Документ має бути виданий не раніше ніж за 30 календарних днів до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі. Учасником надано витяг з інформаційно аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" №ФОВА-005249468 від 15.12.2025 на громадянина України ОСОБА_1 , проте керівником ТОВ «ТОП-ТЕКС» є Патрікей Роман Олексійович.
Для усунення невідповідностей необхідно надати: сканований оригінал/ копія документу, отриманого на сайті https://vytiah.mvs.gov.ua/app/landing про те, що керівника учасника спрощеної закупівлі не було засуджено за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), або судимість з якого знято або погашено у встановленому законом порядку. Документ має бути виданий не раніше ніж за 30 календарних днів до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до п. 8 Додатку 1 до Оголошення замовника, якщо учасник не є виробником продукції або пропонує до постачання продукцію інших виробників надати документи, які підтверджують стосунки із виробником або дилером/ дистриб`ютором/представником виробника тощо: договір з виробником або дилером/дистриб`ютором/представником виробника тощо; або сертифікат дилера/дистриб`ютора/представника; або лист виробника/дилера/дистриб`ютора/представника виробника про представництво його інтересів Учасником; або інший документ(-ти), що підтверджує(-ють) повноваження Учасника щодо постачання продукції.
У разі надання документів, які підтверджують стосунки з дилером/дистриб`ютором/ представником виробника тощо, додатково у складі Пропозиції надаються документи, які підтверджують співпрацю такого представника з виробником.
При цьому відповідно до п. 15 Оголошення Замовника, усі документи, що мають відношення до пропозиції та підготовлені безпосередньо Учасником, повинні бути складені українською мовою, а документи, що видані іншими установами, можуть бути надані Учасником у складі пропозиції українською або іншою мовою разом з перекладом.
Якщо в складі пропозиції надається документ, що складений іншою мовою, ніж українська, Учасник повинен надати автентичний переклад такого документа українською мовою. Визначальним є текст, викладений українською мовою. Відповідальність за достовірність перекладу несе Учасник. Переклад має бути здійснений професійним перекладачем та засвідчений бюро перекладів або нотаріусом.
Як вбачається із цінової пропозиції ТОВ «ТОП-ТЕКС» останній пропонує до постачання продукцію виробництва ЗM Svenska AB, Швеція.
З метою усунення вищевказаних невідповідностей (зокрема п. 1 повідомлення про усунення), ТОВ «ТОП-ТЕКС» було зокрема завантажено файл pdf - Document_251215_114645.pdf , в кому міститься текст листа-дозволу начебто від компанії ЗM Svenska AB від 15.12.2025, який не може бути взятий замовником, як належний документ на виконання п. 1 повідомлення про усунення недоліків у зв`язку із наступним.
Відповідно до тексту листа наданого ТОВ «ТОП-ТЕКС» начебто від компанії ЗM Svenska AB, Швеція від 15.12.2025, останній складено англійською мовою (даний варіант тексту містить під собою підпис), при цьому ТОВ «ТОП -ТЕКС» не надало на виконання вимог п. 15. Оголошення замовника, переклад даного листа на українську мову здійснене професійним перекладачем та засвідчене бюро перекладів або нотаріусом.
Натомість даний сумнівний лист за своєю структурою є розділеним на два окремо складені документи, різними мовами, один англійською - та містить підпис, інший українською - без будь якого підпису уповноваженої особи ЗM Svenska AB, Швеція, підпис міститься лише під англійською версією листа, без жодного належного посвідчення такого перекладу та позначки чи здійснювався він перекладачем.
Слід звернути увагу, що відповідно до офіційних даних розміщених на сайті 3M Svenska AB, Швеція за посиланням https://soff.se/en/medlem/3m-svenska-ab/ дана компанія має наступну юридичну адресу - 17067, Сольна, Херреярва торг, 4.
Також відповідно до відкритих даних за посиланням https://www.verif.com/en/company/3M-Svenska-AB-68d9c4f7129923033819fcdd/, компанія має керуючого директора Ларс Матіас Вассберг.
При цьому відповідно до даних розміщених на листі наданому ТОВ «ТОП-ТЕКС» він підписаний Ларсом Меліном, який не є керівником ЗM Svenska AB, Швеція, його повноваження на право підписання такого роду документів нічим не підтверджені, адреса зазначена на бланку - Варнамо, Маймстенсгатан, 19 не відповідає юридичній адресі ЗM Svenska AB, Швеція.
Крім того відсутня печатка ЗM Svenska AB, Швеція на даному листі.
Відповідно до ч. 3 ст. 237 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Стаття 244 ЦК України визначає, що представництво, яке грунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може грунтуватися на акті органу юридичної особи. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Згідно ст. 246 ЦК України довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.
З вищевикладеного вбачається, що лист наданий ТОВ «ТОП-ТЕКС» від ЗM Svenska AB, Швеція, не є належним підтвердженням стосунків учасника із виробником та наявність відповідних повноважень у ТОВ «ТОП-ТЕКС», оскільки не містить підпису керівника ЗM Svenska AB, Швеція - Ларс Матіаса Вассберга або підтвердження повноважень Ларса Меліна (діюча довіреність) на підписання такого роду листів від ЗM Svenska AB, Швеція, відсутня печатка та належний переклад листа.
Також в листі зазначено (український варіант) - Якщо у Вас або ж у кінцевого споживача виникли питання будь-ласка зверніться до локального офісу 3М в Україні (ТОВ «ЗМ Україна»). Обидві компанії (ЗM Svenska AB та ТОВ « 3М Україна» є) частиною компанії 3М Company, багатопрофільної виробничої компанії зі штаб-квартирою в штаті Міннесота, США.
Відповідно до даних ЄДР ТОВ « 3М Україна» (код ЄДРПОУ - 33405034) є юридичною особою, заснованою за законодавством України.
Єдиним учасником та засновником ТОВ «ЗМ Україна» є ПРИВАТНА КОМПАНІЯ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "3М ІНТЕРНЕШНЛ ГРУП Б. В.", Нідерланди.
Відсутні документи, які б підтвердили наявність зв`язку між ТОВ «ЗМ Україна» та ЗM Svenska AB, Швеція, яка є виробником товару, відсутні.
Тобто ТОВ «ЗМ Україна» не є, ані офіційним представником, ані структурним підрозділом, ані дилером, ані дистриб`ютором на території України виробника ЗM Svenska AB, Швеція, як то зазначено в листі, у зв`язку із чим не наділений жодними повноваженнями підтверджувати чи спростовувати наявність чи відсутність зав`язків на території України від імені ЗM Svenska AB, Швеція.
Підтвердження повноважень на це з боку ТОВ «ЗМ Україна», ТОВ «ТОП-ТЕКС» у складі пропозиції не подано.
З урахуванням викладеного, можно дійти висновку, що учасником ТОВ «ТОП - ТЕКС» не було виконано вимоги відповідача у цій частині та не надано належні документи на підтвердження зв`язку із виробником.
Водночас, суд не бере до уваги посилання позивача на висновок Державної аудиторської служби про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-02-06- 014872-a, щодо аналогічних порушень з боку відповідача по відношенню до учасника ТОВ «ШВЕЙНА ФАБРИКА ГАЛАНТ», оскільки даний висновок оскаржується в судовому порядку (справа № 320/24096/24) та на день прийняття даного рішення вказана справа не розглянута.
Також суд звертає увагу, що висновок органу державного фінансового контролю сам по собі не є безумовним доказом протиправності дій замовника та підлягає оцінці судом на рівні з іншими доказами у справі з урахуванням конкретних обставин кожної окремої закупівлі.
Посилання позивача на іншу процедуру закупівлі, іншого учасника та інший фактичний склад не може слугувати належним та допустимим доказом протиправності дій відповідача у межах спірних правовідносин.
Також відповідно о п. 42 Постанови № 1275, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
З урахуванням наявних невідповідностей у наданих учасником ТОВ «ТОП-ТЕКС» документах, щодо співпраці із виробником (підписання документу не керівником, відсутність печатки, неправильно зазначена юридична адреса, відсутність документа на підтвердження повноважень підписанта листа), відповідач повинен був скористатися своїм правом і зробити відповідний запит ЗМ Svenska АВ, Швеція, чого не було зроблено, що свідчить про дискримінаційний підхід до оцінки пропозиції ТОВ «ТОП-ТЕКС».
Відповідно до п. 8 Особливостей державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
З аналізу вищевикладеного чітко вбачається, що ТОВ «ТОП-ТЕКС» не було виконано вимогу відповідача викладену у п. 1 повідомлення про усунення недоліків, в частині надання належних підтверджуючих документів про співпрацю із виробником, які б містили зокрема підпис керівника виробника, печатку або документи на підтвердження повноважень підписанта - не керівника, та не надано переклад наданого листа на українську мову, здійснений професійним перекладачем та засвідчений бюро перекладів або нотаріусом, відповідно до п. 15 Оголошення, у зв?язку із чим відповідач повинен був відхилити цінову пропозицію ТОВ «ТОП-ТЕКС», відповідно до п. 8 Особливостей, як такого, що не виправив невідповідності протягом 24 годии, чого відповідачем не було зроблено, чим порушено права та інтереси позивача, як учасника процедури, який надав найбільш економічно вигідну пропозицію з належним пакетом документів.
Щодо невідповідності пропозиції учасника ТОВ "ТОП-ТЕКС" технічним та якісним характеристикам відповідача та відсутність підстав для надання 24 годин для виправлення недоліків.
Відповідно до Додатку № 3 Оголошення, відповідачем встановлено наступні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі: Найменування предмету закупівлі - Навушники спеціальні, вид 1 - 2, тип 1 - 2, комплектність КШ.
Відповідність нормативно - технічній документації (НТД) - Згідно ТС A01XJ.00737- 450:2025 (02).
Для підтвердження відповідності товару технічним, якісним та кількісним характеристики предмета закупівлі Учасник має завантажити наступні документи у складі пропозиції:
1. Гарантійний лист в довільній формі щодо відповідності запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з ДОДАТКОМ № 3 до Оголошення.
2. Документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення (або іншим уповноваженим органом військового управління у разі, якщо розробником нормативно - технічної документації не є Міністерство оборони України) про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України (відповідна нормативно-технічна документація зазначена у стовпці 2 таблиці ДОДАТКУ № 3 до Оголошення). Учасник надає такий документ від кожного виробника зазначеного в Додатку № 2 до Оголошення - форма «Цінова пропозиція».
Де відповідно до ТС A01XJ.00737-450:2025 (02) (п. 3.1.2.) вид характеризує колір виробу, а тип (п.3.1.3.) його конструкцію (місце розміщення дуги притискаючого пристрою), а саме:
вид 1 відповідає кольору Olive green;
вид 2 відповідає кольору Coyote;
тип 1 - навушники із розміщеними над головою дугами притискального пристрою з можливістю регулювання за розміром голови;
тип 2 - навушники із розміщеними за головою дугами притискального пристрою з можливістю регулювання за розміром голови.
Відповідно до вимог відповідача викладених у Оголошені та Додатку № 3, товар, що пропонується до постачання Учасником є навушники спеціальні, вид 1, тип 1, комплектність КШ та Навушники спеціальні, вид 1, тип 2, комплектність КШ та навушники спеціальні, вид 2, тип 1, комплектність КШ та навушники спеціальні, вид 2, тип 2, комплектність КШ.
Таким чином на підтвердження відповідності запропонованого до постачання товару технічним, якісним та кількісним характеристики предмета закупівлі учасник у складі пропозиції повинен був завантажити Документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно - технічній документації Міністерства оборони України.
У складі пропозиції ТОВ "ТОП-ТЕКС" було завантажено файл pdf - 2.2. 51 акт 232 навушники модель 8 Комплектність КШ, відповідно до якого підтверджено відповідність ТС A01XJ.00737-450:2025 (02) лише навушників спеціальних вид 1, тип 1 . У складі пропозиції ТОВ "ТОП-ТЕКС" не було надано жодного відповідного документа на відповідність запропонованих до постачання навушники спеціальні, вид 1, тип 2, комплектність КШ та навушники спеціальні, вид 2, тип 1, комплектність КШ та навушники спеціальні, вид 2, тип 2, комплектність КШ вимогам ТС A01XJ.00737-450:2025 (02).
Відповідно до п. 8 Особливостей у разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в п. 43 Особливостей.
Відповідно до п. 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/ або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/ або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Згідно п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє пропозицію учасника, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Тобто п. 43 Особливостей не передбачає надання учаснику 24 годин для виправлення невідповідностей у документах/інформації, якщо відсутності інформація (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а така пропозиція повина бути одразу ж відхилена відповідачем на підставі п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, відповідно до вимог Додатку № 3 Оголошення відповідача, останнім передбачено, що учасник надає такий документ від кожного виробника зазначеного в Додатку № 2 до Оголошення - форма «Цінова пропозиція».
У зв?язку із тим, що ТОВ "ТОП-ТЕКС" не є виробником товару, він повинен був надати документи, виданийi Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, яким є Акт, саме від виробника такого товару, в той час, як наданий ТОВ "ТОП-ТЕКС" у складі пропозиції Акт є виданий не ЗM Svenska AB, Швеція, а саме компанії ТОВ "ТОП-ТЕКС" про що в акті зазначено - на підставі звернення постачальника ТОВ "ТОП ТЕКС" від 16.05.2025 № 12198.
Тобто такий документ не є документом від виробника, а є документом від учасника, що суперечить вимогам Оголошення відповідача.
Таким чином запропонований до постачання ТОВ «ТОП-ТЕКС» товар (Навушники спеціальні, вид 1, тип 2, комплектність КШ та Навушники спеціальні, вид 2, тип 1, комплектність КШ та Навушники спеціальні, вид 2 тип 2, комплектність КШ, щодо яких учасником не надано документ, виданий Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України) не відповідає технічним, якісним вимогам відповідача наведеним у Додатку № 3 Оголошення відповідача.
У зв?язку з чим, на думку суду, відповідач повинен був відхилити пропозицію ТОВ «ТОП-ТЕКС», як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, на підставі п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», чого відповідачем не було зроблено, чим порушено ведення процедури закупівлі.
В свою чергу Оголошення відповідача не містить жодної примітки чи пояснення, що учасник має право надати документ виданий Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, лише щодо одного варіанта навушників із можливих чотирьох.
Також відповідачем жодним чином не спростовано твердження, що документ виданий Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, надано ТОВ «ТОП-ТЕКС» не від виробника, як того вимагає Оголошення, а від учасника ТОВ «ТОП-ТЕКС».
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинення ним прийнятого рішення.
Відтак, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 2 672,00 грн.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2 662,40 грн (3 328,00 із застосовунням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, оскільки позов подано в електронній формі = 2 662,40) підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Державного підприємств Міністерства оборони України "Державний оператор тилу", а 9,60 грн поверненню з Державного бюджету України, як надмірно сплачений.
Керуючись ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 282 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позв задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" (код ЄДРПОУ 44830311) щодо визначення ТОВ "ТОП-ТЕКС" (код ЄДРПОУ - 40432475) переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Навушники спеціальні, вид 1 - 2, тип 1 - 2, комплектність КШ (ДК021-2015: 35810000-5 - Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2025-12-12-019431-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-12-12-019431-а від 30.12.2025.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КМ ДІСТІ" (код ЄДРПОУ 38922231) судовий збір у сумі 2 662,40 (дві тисячі шістсот шість дві) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" (код ЄДРПОУ 44830311).
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "КМ ДІСТІ" (код ЄДРПОУ 38922231) з Державного бюджету України надмірно сплачену суму судового збору у розмірі 9 (дев`ять) грн 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.