Рішення № 133062082, 31.12.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2025
Номер справи
200/8641/25
Номер документу
133062082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 грудня 2025 року Справа№200/8641/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський феросплавний завод» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі позивач, ГУ ПФУ в Донецькій області) до товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський феросплавний завод» (далі відповідач, ТОВ «КФЗ»), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 07 листопада 2025 року, в якому позивач просив:

- стягнути з ТОВ «КФЗ» на користь ГУ ПФУ в Донецькій області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788) до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі Закон № 2148) та призначених відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) (за Списком № 2), за період з січня по вересень 2025 року в сумі 197 207,42 грн.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

21 листопада 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у позивача додаткові докази.

Про прийняття справи до провадження сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

З клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін учасники справи до суду не зверталися, а тому на підставі ч. 5 ст. 260 КАС справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами прощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна збройна агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 жовтня 2025 року № 4643-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ТОВ «КФЗ» є страхувальником і має відшкодовувати суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах його колишнім працівникам.

На час звернення позивача до суду з цим позовом ТОВ «КФЗ» має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, яка утворилася за період з січня 2025 року по вересень 2025 року включно і становить 197 207,42 грн.

Покликаючись на п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі Інструкція № 21-1), ст. 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788), ст. 114, п. 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), позивач просив задовольнити позов.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.

Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський феросплавний завод» (ідентифікаційний код 37133410, місцезнаходження: 84301, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Дмитра Мазура, буд. 18) зареєстроване як юридична особа 14 липня 2010 року, про що до ЄДР внесений відповідний запис; в стані припинення не перебуває.

Основний вид господарської діяльності ТОВ «КФЗ» 24.10 Виробництво чавуну, сталі та феросплавів, інші види діяльності 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням, 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами, 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

Ці обставини встановлені на підставі відповіді з ЄДР від 02 грудня 2025 року № 2078032.

Як страхувальник ТОВ «КФЗ» перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Колишні працівники ТОВ «КФЗ» ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримують пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, що підтверджено розрахунком суми позову по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 по підприємству ТОВ «КФЗ» за період з січня 2025 року по вересень 2025 року в розрізі пенсіонерів, протоколами (рішеннями, розпорядженнями) про призначення/перерахунок пенсії з розрахунком стажу, трудовими книжками, довідками про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) тощо.

Територіальні органи Пенсійного фонду України здійснювали нарахування та виплату пенсії, призначеної колишнім працівникам ТОВ «КФЗ», про що свідчать витяги з ІКІС ПФУ «Призначення та виплати пенсії (ППВП)» про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, витяги з відомостей (списків) на зарахування пенсії.

Крім того, територіальні органи Пенсійного фонду України складали розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зокрема, від 14 січня 2025 року № 1095/Р, від 17 лютого 2025 року № 5974/Р, від 14 березня 2025 року № 8571/Р, від 14 квітня 2025 року № 10480/Р, від 14 травня 2025 року № 11477/Р, від 10 червня 2025 року № 11859/Р, від 10 липня 2025 року № 12822/Р, від 08 серпня 2025 року № 13530/Р, від 15 вересня 2025 року № 14973/Р.

ГУ ПФУ в Донецькій області надсилало ці розрахунки страхувальнику ТОВ «КФЗ», що підтверджено супровідними листами від 17 січня 2025 року № 0500-0506-8/4559, від 20 лютого 2025 року № 0500-0506-8/14844, від 19 березня 2025 року № 0500-0506-8/24515, від 18 квітня 2025 року № 0500-0506-8/36117, від 19 травня 2025 року № 0500-0506-8/49544, від 16 червня 2025 року № 0500-0506-8/59632, від 16 липня 2025 року № 0500-0506-8/70452, від 15 серпня 2025 року № 0500-0506-8/80729, від 18 вересня 2025 року № 0500-0506-8/94901 та рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Своєчасно та в повному обсязі відшкодування витрат, понесених органами Пенсійного фонду України, страхувальник не здійснив.

Внаслідок невиконання ТОВ «КФЗ» обов`язку щодо своєчасного і повного відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у нього виникла заборгованість, що підтверджено карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2.

На підставі розрахунку суми позову про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення» по ТОВ «КФЗ» за період січень 2025 року вересень 2025 року (від 29 жовтня 2025 року № 8543/05-16) суд встановив, що заборгованість відповідача становить 197 207,42 грн, в тому числі:

заборгованість станом на 01 січня 2025 року 599 832,84 грн;

період виникнення боргу січень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 12 908,08 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 612 740,92 грн;

період виникнення боргу лютий 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 12 907,97 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 625 648,89 грн;

період виникнення боргу березень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 45 923,58 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 671 572,47 грн;

період виникнення боргу квітень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 18 957,71 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 690 530,18 грн;

період виникнення боргу травень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 18 957,71 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 709 487,89 грн;

період виникнення боргу червень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 20 503,05 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 729 990,94 грн;

період виникнення боргу липень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 18 988,30 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 748 979,24 грн;

період виникнення боргу серпень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 26 788,96 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 775 768,20 грн;

період виникнення боргу вересень 2025 року, нараховано до відшкодування згідно з розрахунками 21 272,06 грн, коригування за попередній період 0,00 грн, сплачено коштів 0,00 грн, залишок заборгованості на звітну дату 797 040,26 грн.

Отже, за період з 01 січня 2025 року по 30 вересня 2025 року нараховано до відшкодування 197 207,42 грн.

Наявність заборгованості, стягнення якої є предметом спору, підтверджена карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 по ТОВ «КФЗ».

Докази повного або часткового погашення відповідачем заборгованості, стягнення якої є предметом спору, суду не надані.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

П. 12 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Відповідно до п. п. 1, 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах ГУ ПФУ в Донецькій області виступає як суб`єкт владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у сфері публічно-правових відносин.

Суд також відзначає, що невиконання відповідачем обов`язку щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій має наслідком виникнення у позивача, як у особи, яка здійснила ці витрати, права на звернення до суду.

За змістом п. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону № 1788. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку вказаних пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За правилами, наведеними в абз. 4 пп. 1 п. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абз. 5 цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до п. п. «в» - «е» та «ж» ст. 13 Закону № 1788, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до п. п. «б» - «з» ч. 1 ст. 13 Закону № 1788 та п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 за Списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями.

Обов`язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2005 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов`язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Процедура обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі Інструкція № 21-1).

П. 6.1 Інструкції № 21-1 установлено, що для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у пп. 4 п. 291.4 ст. 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону № 1788 та ч. 2 ст. 114 Закону № 1058:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону № 1788 та п. п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до п. 6.2 Інструкції № 21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

[…]

Частка відшкодування підприємством витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, яким відповідно до законодавства стаж, що дає право на призначення цих пенсій, зараховується у кратному розмірі, розраховується з урахуванням кратності стажу.

Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених ст. ст. 13, 14 та 55 Закону № 1788, або із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених ч. ч. 2 і 3 ст. 114 Закону № 1058, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено.

П. 6.3 Інструкції № 21-1 визначено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з п. 6.5 Інструкції № 21-1 розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

Відповідно до п. 6.6 Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

П. 6.7 Інструкції № 21-1 установлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції № 21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у п. 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.

Підприємствам та організаціям, які мають місцезнаходження на тимчасово окупованій території України, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, визначені в п. 6.4 цієї глави, не надсилаються.

Відомості по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах, організаціях, обліковуються в органах Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії та відображаються в окремій відомості згідно з додатком 8а.

Суд встановив, що на виконання вимог Інструкції № 21-1 пенсійний орган надсилав на адресу ТОВ «КФЗ» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, проте страхувальник відшкодування вказаних витрат не здійснив.

Суд відзначає, що визначений Законом № 1058 та Інструкцією № 21-1 загальний (позасудовий) порядок відшкодування витрат передбачає обов`язок органів Пенсійного фонду України надсилати страхувальнику відповідні розрахунки.

Згідно з приписами цих нормативно-правових актів підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Ні Закон № 1058, ні Інструкція № 21-1 не покладають на органи Пенсійного фонду України обов`язок надсилати (надавати) страхувальнику докази фактичної виплати пенсії (платіжні доручення, реєстри форми П-3, заявки тощо).

Таким чином, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оформлені з дотриманням вимог додатків 6 і 7 до Інструкції № 21-1, є належними та допустимими доказами стосовно предмету доказування.

Докази оскарження страхувальником цих розрахунків суду не надані.

Суд зауважує, що наявні у справі письмові докази свідчать, що особи, витрати на виплату та доставку пенсії яким включені до розрахунків, перебували у трудових відносинах з ТОВ «КФЗ» та виконували роботи, передбачені саме Списком № 2.

Враховуючи, що зі змісту застосованих до спірних правовідносин норм права та встановлених фактичних обставин вбачається обов`язок відповідача відшкодовувати витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій, а наявність заборгованості, стягнення якої є предметом спору, підтверджена належними доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Таким чином, наявні підстави для стягнення ТОВ «КФЗ» на користь ГУ ПФУ в Донецькій області заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, яка виникла за період з 01 січня 2025 року по 30 вересня 2025 року включно, в сумі 197 207,42 грн.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати розподілу не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) до товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський феросплавний завод» (ідентифікаційний код 37133410, місцезнаходження: 84301, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Дмитра Мазура, буд. 18) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський феросплавний завод» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, яка виникла за період з 01 січня 2025 року по 30 вересня 2025 року включно, в сумі 197 207 (сто дев`яносто сім тисяч двісті сім) гривень 42 копійки.

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

5. Повне судове рішення складено 31 грудня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко