Рішення № 133057564, 31.12.2025, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.12.2025
Номер справи
752/4250/25
Номер документу
133057564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 752/4250/25

Провадження № 2-а/752/456/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 грудня 2025 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі головуючого - судді Машкевич К.В., за участю секретаря - Зінченка Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом і просить поновити строк для звернення до суду і скасувати постанови в справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, за частиною 2 статті 132-1 КУпАП, а саме:

1)серії АВ №00000626 від 02 жовтня 2024 року;

2)серії АВ № 00001918 від 23 жовтня 2024 року;

3)серії АВ № 00002339 від 01 листопада 2024 року.

Посилається в позові на те, що за змістом постанови серії АВ №00000626 від 02 жовтня 2024 року 24 вересня 2024 року за адресою: М-03, км 22+717, Київська обл, на автоматичному зважувальному комплексі WIM-59 зафіксовано перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу MAN TGS 33.430, д.г.з. НОМЕР_1 та 5, 221%(0, 992 тон), при дозволеному максимальному навантаженні 19 тон, та відстані між осями від 1,3м до 1,8м при спарених колесах.

Фактична маса встановленої законом похибки склала 19, 992 тони.

За змістом постанови серія АВ № 00001918 від 23 жовтня 2024 року 21 жовтня 2024 року за адресою: М-03, км 22+717, Київська обл, на автоматичному зважувальному комплексі WIM-59 зафіксовано перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу MAN TGS 33.430, д.г.з. НОМЕР_1 на 7, 221%( 1, 370 тони, при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон, та відстані між осями від 1,3м до 1,8м при спарених колесах.

Фактична маса встановленої законом похибки склала 20, 370 тони.

За змістом постанови серія АВ № 00002339 від 01 листопада 2024 року в цей день за адресою: М-03, км 22+717, Київська обл, на автоматичному зважувальному комплексі WIM-59 зафіксовано перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу MAN TGS 33.430, д.г.з. НОМЕР_1 на 7, 221% ( 1, 370 тони, при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон, та відстані між осями від 1,3м до 1,8м при спарених колесах.

Фактична маса встановленої законом похибки склала 20, 370 тони.

Зазначає, що транспортний засіб є спеціалізованим вантажним бетононасосом, в якому сама бетононасосна установка з гідравлічними розподільними стрілами розміщена на автошасі тягача.

Відповідно до Свідоцтва повна маса транспортного засобу становить 26,000 тон, основне призначенняня полягає в подачі бетону.

Транспортний засіб не обладнаний причепами чи іншими елементами для перевезення вантажів.

Пунктом 22.5 ПДР визначено параметри транспортних засобів та їх составів при русі.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритами та/або вагових параметрів перевищує нормативи, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» №30 від 18 січня 2001 року, додатком до яких є Дозвіл.

Відповідно до Правил та форми Дозволу заборона руху без відповідного дозволу передбачена лише у разі перевезення транспортними засобами вантажів.

Відповідно до вимог закону термін вантажний автомобіль означає транспортний засіб, який перевозить вантажі, характеристика якого дана в Законі України» Про автомобільний транспорт» та пункті 1.10 розділу 1 ПДР.

Спеціалізований вантажний бетононасос не є вантажним автомобілем у розумінні вимог закону, оскільки не призначений для перевезення вантажів, шасі якого невіддільне від основного механізму без втрати його технічних можливостей.

З урахуванням цього вважає, що вагові обмеження щодо можливості руху, передбачені пунктом 22.5 ПДР, не можуть застосовуватися до даного виду транспортного засобу.

При винесенні постанов відповівдач вказаних обставин не врахував.

Крім того, відповідньо до пункту 31.1 ПДР технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, правил технічної експлуатації, інструкцій підприємства-виробника.

Вказаний транспортний засіб пройшов сертифікацію в Україні та пройшов державну експертизу в сетрвіснму центрі МВС з проведенням відповідної державної реєстрації, після чого було видано відповідний Сертифікат, яким підтверджено відповідність усіх пристроїв автомобіля, в тому числі загальну масу і навантаження на осі, діючим стандартам та нормам України.

Факт сертифікації та первинної реєстрації свідчить, що автомобіль за своїми характеристиками відповідав обов`язковим парвилам та нормативам відомостям Державного реєстру сетритфікатів відповідності та в з в`язку з чим компетентним органом було здійснено реєстрацію транспортного засобу.

Бензонасос є спеціалізованою технікою, призначеною для транспортування та подачі бетонної суміші на будівельні майданчики.

Він складається з вантажного автомобіля, на якому встановлений насосний агрегат і розподільча стріла для подачі бетону.

Виходячи з характеру виконуваної роботи та будівельні процеси, робота бензонасоса пов`язана з опертивністю і не передбачає отримання дозволів на кожен виїзд.

З урахуванням цього, просить задовольнити позов.

Позов був зареєстрований судом 18 лютого 2025 року та відповідно до статті 31 КАС України визначено склад суду.

Ухвалою суду від 24 лютого 2025 року в справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Сторонам було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі, відповідачу копію адміністративного позову з додатками.

Відповідно до статей 162, 165 КАС України відповідачу був наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.

11 березня 2025 року відповідач подав відзив, у якому детально обґрунтовано склад адміністративного правопорушення, вичненого позивачем, як відповідальною особою за використанням транспортного засобу, та обставини його вчинення.

Зазначає, що зміст постанов відповідаює вимогам закону та нормативним актам у сфері вантажних перевезень, а тому просить у позові відмовити.

18 березня 2025 року представник позивача подав відповідь на відзив,в якій підтримав положення, викладені в обгрунтування пред`явленого позову та зазначив, що приведені в відзиві обставини не спростовують викладених у позові обставин незаконності винесених щодо позивача постанов.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно зі статтею 229 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, зв`язані з порушенням правил користування автомобільним транспортом, і, зокрема, про адміністративні правопорушення, які передбачені частинами 2, 3 статті 132-1 КУпАП, розглядають органи автомобільного транспорту.

Згідно зі статтею 229 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, зв`язані з порушенням правил користування автомобільним транспортом, і, зокрема, про адміністративні правопорушення, які передбачені частинами 2, 3 статті 132-1 КУпАП, розглядають органи автомобільного транспорту.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктами 1, 7 Положення про Державну службу України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: використовувати у своїй діяльності транспортні засоби, зокрема спеціалізовані, та засоби вимірювальної техніки; у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред`являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства; користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв`язку та іншими технічними засобами; використовувати стаціонарні або пересувні пункти габаритно-вагового контролю; використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі тощо.

Таким чином, Укртрансбезпека з метою забезпечення виконання покладених на неї законодавством завдань, зокрема в частині здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів має право: проводити рейдові перевірки (перевірки на дорозі); використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі.

Судом встановлено, що відносно позивача, як відповідальної особи за використання транспортного засобу MAN TGS 33.430, д.г.з. НОМЕР_1 , посадовими осоами Державної служби України з безпеки на транспорті винесено 3 постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 132-2 КУпАП, а саме: серії АВ №00000626 від 02 жовтня 2024 року, серії АВ № 00001918 від 23 жовтня 2024 року та серії АВ № 00002339 від 01 листопада 2024 року.

За змістом постанов за адресою: М-03, км 22+717, Київська обл, на автоматичнюгму зважувальному комплексі WIM-59 зафіксовано перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу та відстані між осями від 1,3м до 1,8м при спарених колесах.

Стаття 132-1 КУпАП встановлює відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Частиною 2 даної статті визначено, що порушенням таких правил є перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.

Підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Суб`єкт відповідальності за правопорушення, передбачене частиною 2 статті 132-1 КУпАП, визначено статтею 14-3 КУпАП.

Судом встановлено та підтверджується Св ідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, позивач є власником та відповідальною особою за використання транспортного засобу MAN TGS 33.430, д.г.з. НОМЕР_2 .

Відповідно до Протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу №01527-00134-24 від 29 січня 2024 року транспортний засіб є спеціалізованим вантажним бетононасосом.

( а.с. 39 - 40 )

Відповідно до частини 2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті6 48 Закону Укоаїни « Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.п.3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пункт 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 № 1306, передбачає, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж

Згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу повна маса бетононасоса иановить 26 000 кг, маса без навантаження 25900 кг, тобто відповідає встановленим обмеженням.

Крім того, позивач зазначив, що автомобіль пройшов сертифікацію в Україні, відповідає усім визначеним стандартам до використання на території України, свідченням чого є факт первинної реєсторації, без чого автомобіль не міг бути поставлений на первинний облік в Україні.

Відповідно до пункту 1.10 Розділу 1 ПДР вантажний автомобіль - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Відповідно до ДСТУ 2984-95 «Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення»: вантажний автомобіль - це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; спеціальний автомобіль - це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для виконання спеціальних робочих функцій.

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 11 листопада 2021 року транспортний засіб MAN TGS 33.430, д.р.з. НОМЕР_1 , який належить позивачу, є спеціалізованим вантажним бетононасосом, маса якого становить 26 000 кг, маса без навантаження 25900 кг.

Тобто, спеціалізований вантажний бетононасос, д.р.з. НОМЕР_1 , 2012 року випуску, не є ввантажним автомобілем у розумінні вимог закону, оскільки не призначений для перевезення вантажів, є спеціальним транспортним засобом, шасі якого невіддільне від кранового механізму без втрати його споживчих властивостей.

Таким чином, вагові обмеження щодо можливості руху трьохвісних транспортних засобів до 26 тонн, передбачені пунктом 22.5 ПДР, не можуть застосовуватись до великовагових транспортних засобів, яким є спеціальний вантажний бетононасос вагою 26 000 кг.

Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.

Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до частинри 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З останньої норми вбачається, що законодавець встановлює презумпцію вини суб`єкта владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржується.

Повідомлені позивачем обставини справи про рішення, дії чи бездіяльність відповідача - суб`єкта владних повноважень відповідають дійсності, доки відповідач не спростує їх.

Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Визначення доказів в справі про адміністративне правопорушення та їх перелік регламентований статтею 251 КУпАП.

Обов`язок доказування правомірності накладення адміністративного стягнення на позивача в даній категорій справ відповідно до частини 2 статті 77 КАС України покладений на відповідача - суб`єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 27 червня 2019 року в справі № 560/751/17, яка, відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, яка має враховуватися судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Відповідно до частин 1, 4 статті 90 КАС України виключне право оцінки доказів належить суду, який оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням приведеного, наданих сторонами доказів та заперечень, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Керуючись статтями 8, 19 Конституції України, статтями 1, 9, 14-3, 132-1 ч. 2, 222, 258, 265-2, 268, 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України « Про дорожній рух», Законом України « Про автомобільні дороги», статтями 2, 72, 77, 78, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Скасувати постанови Державної служби України з безпеки та транспорті в справах про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, відносно ОСОБА_1 :

1)серія НОМЕР_3 від 02 жовтня 2024 року;

2)серія АВ № 00001918 від 23 жовтня 2024 року;

3)серія АВ № 00002339 від 01 листопада 2024 року.

Стягнути з Державної служби України з безпеки та транспорті за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 605, 60 грн судового збору.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 .

Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, адреса: 03150 м.Київ вул. Фізкультури, 9, ЄДРПОУ: 39816845.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя : К.В.Машкевич