Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4205/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02.09.2025 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Чернівецькій області щодо зазначення відсоткового розміру премії та надбавки за особливості проходження служби з порушенням вимог чинного законодавства у довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, що були підготовані та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі №600/227/24-а;
- зобов`язати Головне управління ДСНС України у Чернівецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням висновків рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі №600/227/24-а, а також із зазначенням премії у розмірі 120 відсотків посадового окладу та надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, що визначені за січень 2022 року та вказані у наказах Головного управління ДСНС України у Чернівецькій області №29 від 16.02.2022 та №11 від 17.01.2022, за посадою відповідною (аналогічною) посаді, яку обіймав позивач на момент його звільнення зі служби;
- зобов`язати Головне управління ДСНС України у Чернівецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 з урахуванням висновків рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі №600/227/24-а, а також із зазначенням премії у розмірі 290 відсотків посадового окладу та надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, що визначені за січень 2023 року та вказані у наказах Головного управління ДСНС України у Чернівецькій області №41 від 14.02.2023 та №17 від 17.01.2023, за посадою відповідною (аналогічною) посаді, яку обіймав позивач на момент його звільнення зі служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що відповідач видав йому довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку його пенсії. На переконання позивача, відповідач у виданих довідках неправильно обчислив складові грошового забезпечення, зокрема надбавку за особливості проходження служба та премію, чим порушив його право на отримання пенсійного забезпечення в належному розмірі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відсутність підстав для виготовлення та надання пенсійному органу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ.
На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі №600/227/24-а, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області видало позивачу довідку від 08.04.2024 за №08/33/А про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 №704, за посадою "заступник начальника відділу-начальник зміни оперативного відділу ОКЦ ГУ МНС України в Чернівецькій області».
Згідно вказаної довідки надбавка за особливості проходження служби становить 21%, а премія 10% посадового окладу.
Крім того, на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі №600/227/24-а, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області видало позивачу довідку від 08.04.2024 за №08/34/А про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2023, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 №704, за посадою "заступник начальника відділу-начальник зміни оперативного відділу ОКЦ ГУ МНС України в Чернівецькій області».
Згідно вказаної довідки надбавка за особливості проходження служби становить 41%, а премія 10% посадового окладу.
Представник позивача звертався до відповідача із запитом, в якому просив надати надати інформацію та належним чином завірені копії документів (наказів начальника Головного управління ДСНС у Чернівецькій області), якими встановлено розмір премії та надбавки за особливості проходження служби за січень 2022 року та січень 2023 року на відповідній (аналогічній) посаді, яку обіймав ОСОБА_1 на момент його звільнення зі служби, а саме «заступник начальника відділу начальник зміни оперативного відділу ОКЦ ГУ МНС України в Чернівецькій області».
За результатами розгляду поданого запиту, відповідач надав представнику позивача належним чином завірені копії витягів з наказів про преміювання та про встановлення надбавок та доплат особам начальницького складу за січень 2022 року та січень 2023 року, згідно яких за відповідною посадою, яку позивач займав на момент звільнення зі служби, у січні 2022 року надбавка за особливості проходження служби становила 50%, премія 120%, а у січні 2023 року надбавка за особливості проходження служби становила 50%, премія 290%
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення розмірів надбавки за особливості служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, позивач звернувся з цим позовом до суду з метою захисту своїх порушених прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ:
- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;
- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону;
- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
До Порядку № 45 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) були внесені зміни.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.
Отже, з 29 січня 2020 року Порядок №45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.
Пунктом 1 Порядку №45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови №103) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв`язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Згідно з абзацами першим-п`ятим пункту 5 Порядку №45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З викладеного слідує, що розмір надбавки за особливості проходження служби та премія для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Вказане узгоджується із правовим висновком Великої Палати Верховного суду, викладеним у постанові від 23.05.2024 року у справі №380/19324/23.
Так, у вказаній справі, Верховний суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на початок відповідного календарного року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вбачається з обставин цієї справи, при визначенні розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 відповідачем застосовано відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби на рівні 21%, а премії 10% посадового окладу.
Крім того, при визначенні розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відповідачем застосовано відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби на рівні 41%, а премії 10% посадового окладу.
Водночас, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що за відповідною посадою, яку позивач займав на момент звільнення зі служби, у січні 2022 року надбавка за особливості проходження служби становила 50%, премія 120%, а у січні 2023 року надбавка за особливості проходження служби становила 50%, премія 290%
Отже, вказане відповідачем відсоткове значення такого грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби та премії) у довідках про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 не є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що не узгоджується зі змістом абзацу п`ятого пункту 5 Порядку № 45.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області щодо зменшення позивачу у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.
Відтак, з метою повного захисту прав позивача, та враховуючи висновки Верховного Суду в рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23, слід зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області підготувати та видати позивачу нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 із обов`язковим зазначенням надбавки за особливості проходження служби (2022 рік 50%, 2023 рік 50%) та премії (2022 рік 120%, 2023 рік 290%)
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для задоволення заявлених вимог. Натомість доводи відповідача не свідчать про законність вчинених ним дій.
При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи зазначене, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241 - 246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Чернівецькій області щодо зменшення відсоткового розміру премії та надбавки за особливості проходження служби у довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, що були підготовлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі №600/227/24-а.
3. Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 за належною прирівняною посадою на момент його звільнення зі служби із зазначенням премії у розмірі 120 відсотків посадового окладу та надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, для обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022.
4. Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 за належною прирівняною посадою на момент його звільнення зі служби із зазначенням премії у розмірі 290 відсотків посадового окладу та надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, для обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 КАС України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (вул. С. Скальда, 1А,м. Чернівці,Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 58018, код ЄДРПОУ 38595868).
Суддя В.О. Григораш