Рішення № 133055013, 30.12.2025, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2025
Номер справи
580/12291/25
Номер документу
133055013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 року справа № 580/12291/25 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гаращенка В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного університету цивільного захисту України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.11.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Національного університету цивільного захисту України, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Національного університету цивільного захисту України щодо зменшення відсоткового розміру встановленої щомісячної надбавки за особливості проходження служби та премії при перерахунку позивачу щомісячного грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі № 580/12270/24;

- зобов`язати Національний університет цивільного захисту України провести ОСОБА_1 перерахунок окремих складових щомісячного грошового забезпечення, а саме щомісячної надбавки за особливості проходження служби у належних відсоткових розмірах, установлених наказами: наказ № 6 від 09.01.2020 з 01.01.2020 у розмірі 50%, наказ № 2 від 13.01.2021 з 01.01.2021 у розмірі 50%, наказ № 1 від 13.01.2022 з 01.01.2022 у розмірі 50%, наказ №6 від 13.01.2023 з 01.01.2023 у розмірі 50%; премій у належних відсоткових розмірах, установлених наказами від 12.02.2020 року № 44 - 100% посадового окладу, від 10.03.2020 року № 69 - 100% посадового окладу, від 13.04.2020 року № 90 - 100% посадового окладу, від 12.05.2020 року № 100 - 100% посадового окладу, від 12.06.2020 року № 121 - 100% посадового окладу, від 09.07.2020 року № 143 - 100% посадового окладу, від 10.08.2020 року № 163 - 100% посадового окладу, від 10.09.2020 року № 216 - 100% посадового окладу, від 12.10.2020 року № 260 - 100% посадового окладу, від 10.11.2020 року № 284 - 100% посадового окладу, від 10.12.2020 року № 311 - 100% посадового окладу, від 14.01.2021 року №3 (з урахуванням змін, внесених наказом від 10.02.2021 року №27) - 110% посадового окладу, від 10.02.2021 року №27 - 110% посадового окладу, від 10.03.2021 року №43 - 110% посадового окладу, від 10.04.2021 року №62 - 110% посадового окладу, від 11.05.2021 року №82 - 110% посадового окладу, від 11.06.2021 року №110 - 110% посадового окладу, від 10.07.2021 року №128 - 110% посадового окладу, від 10.08.2021 року №147 - 110% посадового окладу, від 10.09.2021 року №193 - 110% посадового окладу, від 11.10.2021 року №225 - 110% посадового окладу, від 10.11.2021 року №252 - 110% посадового окладу, від 07.12.2021 року №275 - 110% посадового окладу, від 13.01.2022 року №2 - 110% посадового окладу, від 15.02.2022 року №22 - 105% посадового окладу, від 10.03.2022 року №38 - 105% посадового окладу, від 10.04.2022 року №57 - 105% посадового окладу, від 10.05.2022 року №75 - 105% посадового окладу, від 10.06.2022 року №94 - 105% посадового окладу, від 11.07.2022 року №123 - 105% посадового окладу, від 10.08.2022 року №146 - 105% посадового окладу, від 12.09.2022 року №193 - 105% посадового окладу, від 10.10.2022 року №234 - 105% посадового окладу, від 10.11.2022 року №265 - 105% посадового окладу, від 10.12.2022 року №296 - 105% посадового окладу, від 13.01.2023 року №8 - 125% посадового окладу, від 11.02.2023 року №36 235% посадового окладу, від 10.03.2023 року №62 - 235% посадового окладу, від 10.04.2023 року №83 - 255% посадового окладу, від 08.05.2023 року №100 - 255% посадового окладу, від 12.06.2023 року №133 - 255% посадового окладу та провести виплату недоотриманих сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачі зменшили відсотковий розмір окремих складових його грошового забезпечення, яке вже виплачено в період служби. Вважає, що такі дії відповідачів суперечать нормам чинного законодавства.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки перерахунок розміру грошового забезпечення із установленням позивачу надбавки за особливості проходження служби та премії у максимально граничних розмірах призведе до перевищення фонду грошового забезпечення, який був затверджений на відповідні роки, що є порушенням бюджетного законодавства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач проходив службу цивільного захисту в Черкаському інституті пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.

Наказом НУЦЗ України від 03.08.2024 №402-НК/88 позивача було звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 593, з 02.08.2024. Наказом Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України від 05.08.2024 № 234-НК/89 позивача виключено з кадрів ДСНС України з 05.08.2024.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 у справі №580/12270/24 зобов`язано Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023, визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 у справі №580/12270/24 та відповідно до листа ДСНС України від 18.08.2023 №20- 15603/201 «Про виконання рішень судів щодо перерахунку розмірів грошового забезпечення та інших виплат» внесено зміни до наказу Національного університету цивільного захисту України (по особовому складу) від 09.01.2020 №6 з 09.01.2020 з 01.01.2020 у розмірі 45%; встановити старшому лейтенанту служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби в період з 01 лютого по 30 листопада 2022року у розмірі 48% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, з урахуванням надбавки за вислугу років в період з 01 по 31грудня 2022року у розмірі 49% посадового окладу, окладу за спеціальним званням. Наказом №776-НК/88 11-01 від 23.09.2025, встановити капітану служби цивільного захисту ОСОБА_1 , колишньому начальнику юридичного сектору Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України, надбавку за особливості проходження служби в період з 01 лютого по 31 березня 2023року у розмірі 34% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, з урахуванням надбавки за вислугу років в період з 01 квітня по 31 грудня 2023 року у розмірі 50 посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Крім того, наказом №776-НК/88 11-01 від 23.09.2025 внесено зміни до наказу Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України (по особовому складу) від 12.02.2020 №44 Про преміювання, а саме п.167 п.п. 1.1.1 п.1 скасувати та викласти в наступній редакції: старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 - 49%.

Відповідно до вищезазначеного наказу відносно позивача внесено зміни: в наказ №69 від 10.03.2025 у розмірі 49%; наказ №90 від 13.04.2020 у розмірі 49%; наказ №100 від 12.05.2020 у розмірі 49%; наказ №121 від 12.06.2020 у розмірі 49%; наказ №143 від 09.07.2020 у розмірі 49%; наказ №163 від 10.08.2020 у розмірі 49%; наказ №216 від 10.09.2020 у розмірі 49%; наказ №260 від 12.10.2020 у розмірі 49%; наказ №284 від 10.11.2020 у розмірі 49%; наказ №311 від 10.12.2020 у розмірі 49%; наказ №3 від 14.01.2021 у розмірі 35%; наказ №27 від 10.02.2021 у розмірі 49%; наказ №43 від 10.03.2021 у розмірі 35%; наказ №62 від 10.04.2021 у розмірі 35%; наказ №82 від 11.05.2021 у розмірі 35%; наказ №110 від 11.06.2021 у розмірі 35%;наказ №128 від 10.07.2021 у розмірі 35%; наказ №147 від 10.08.2021 у розмірі 35%; наказ №193 від 10.09.2021 у розмірі 35%; наказ №225 від 11.10.2021 у розмірі 35%; наказ №252 від 10.11.2021 у розмірі 35%; наказ №275 від 07.12.2021 у розмірі 35%; наказ №2 від 13.01.2022 у розмірі 13%; наказ №22 від 15.02.2022 у розмірі 12%; наказ №38 від 10.03.2022 у розмірі 12%; наказ №57 від 10.04.2022 у розмірі 12%; наказ №75 від 10.05.2022 у розмірі 12%; наказ №94 від 10.06.2022 у розмірі 12%; наказ №123 від 11.07.2022 у розмірі 12%; наказ №146 від 10.08.2022 у розмірі 12%; наказ №193 від 12.09.2022 у розмірі 12%; наказ №234 від 10.10.2022 у розмірі 12%; наказ №265 від 10.11.2022 у розмірі 12%; наказ №296 від 10.12.2020 у розмірі 10%; наказ №8 від 13.01.2023 у розмірі 11%; наказ №36 від 11.02.2023 у розмірі 100%; наказ №62 від 10.03.2023 у розмірі 100%; наказ №83 від 10.04.2020 у розмірі 89%; наказ №100 від 08.05.2023 у розмірі 89% (з 01.04. по 20.04) та 255% (з 21.04. по 30.04).

Вважаючи, що відповідач неправомірно зменшив показники грошового забезпечення позивача (надбавки за особливості проходження служби та премії), останній звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі Постанова №704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови №704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення

Тобто, встановлення відсоткового значення додаткових складових грошового забезпечення є повноваженням відповідача.

Умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій Державної служби України з надзвичайних ситуацій затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.08.2015 № 975 (далі - Умови №975).

Розділом VІ Умов №975 визначені окремі питання заробітної плати.

Так, керівникам установ, закладів, організацій у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, надається право:

установлювати працівникам конкретні розміри посадових окладів, доплат і надбавок до них;

надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, за винятком матеріальної допомоги на поховання, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік;

затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці.

Порядок і умови преміювання (категорії працівників, які підлягають преміюванню, періодичність виплати премій тощо) установлюються положенням про преміювання, затвердженим керівником за погодженням з відповідним профспілковим органом (радою представників трудового колективу).

Конкретні розміри підвищень, надбавок, доплат, установлені працівникам, оголошуються наказом керівника.

Оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу відповідно до посадового окладу з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.

Оплата праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій ДСНС України, посади яких не передбачені цими Умовами (медичних працівників, працівників культури та інших), здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей економіки.

Преміювання керівників бюджетних установ, закладів та організацій ДСНС України, установлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Отже, підставою для виплати конкретних розмірів підвищень, надбавок, доплат є наказ керівника та оплата праці працівників здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу відповідно до посадового окладу з урахуванням підвищень, доплат, надбавок, премій та інших заохочувальних виплат, передбачених чинним законодавством.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623).

Порядок та розмір преміювання врегулювано у розділі ХVІ Інструкції №623. Так, керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

Особи рядового і начальницького складу позбавляються премії в повному обсязі або частково виключно за той календарний місяць, у якому вони допустили порушення (проступок) або стало відомо про порушення (проступок). Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим особам рядового і начальницького складу. У рапортах із клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково), поданих у кінці кожного місяця, рапортах безпосередніх керівників із клопотанням про виплату премії (позбавлення повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставами для цього.

Премія особам рядового і начальницького складу виплачується з того дня, з якого вони приступили до виконання обов`язків за посадами, і до дня звільнення від виконання обов`язків за посадами, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов`язків за посадами, до яких вони допущені наказами відповідних керівників органів управління (підрозділів).

Премія особам рядового і начальницького складу також виплачується за час перебування у відпустці зі збереженням грошового забезпечення, на лікуванні, у службовому відрядженні в разі збереження посад за місцем служби.

Премія в місяці звільнення зі служби не виплачується особам рядового і начальницького складу:

які звільняються зі служби за невиконання ними умов контракту та у зв`язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили (з місяця, у якому надійшов витяг із наказу про звільнення);

у разі допущення в органі управління (підрозділі) подій, пов`язаних із загибеллю людей із вини осіб рядового і начальницького складу під час виконання ними службових обов`язків, чи скоєння злочинів - керівнику та іншим посадовим особам, які не вживали заходів для запобігання подіям і злочинам.

Наказ про преміювання (витяг із наказу) за минулий місяць передається до фінансового підрозділу не пізніше ніж за 10 днів до встановленого строку виплати грошового забезпечення за поточний місяць.

Особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в підрозділах, що утримуються за рахунок об`єктів (за рахунок спеціального фонду), премія виплачується в межах затвердженого в кошторисі фонду грошового забезпечення з урахуванням пункту 1 цього розділу.

Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Нагородження грошовою премією осіб рядового і начальницького складу за професіоналізм та відвагу під час ліквідації надзвичайних ситуацій, за спортивні досягнення може здійснюватися понад фонд преміювання, визначений у пункті 1 цього розділу, у межах економії фонду грошового забезпечення і дозволяється за окремими рішеннями ДСНС.

Для врахування належної правової роботи складових оплати праці суд застосовує ст.94 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України), згідно з якою заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Згідно з абз. 3 ст.97 КЗпП України конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.

Роботодавець (роботодавець - фізична особа) не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 у справі №580/12270/24 підтверджене порушення відповідачем права позивача у тому ж періоді на належне обчислення та розмір його грошового забезпечення під час проходження публічної служби.

За умов несення служби відповідач, як роботодавець, має обов`язок згідно зі ст.103 КЗпП України про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Зменшення змінної частини винагороди, не повідомлене працівнику заздалегідь, свідчить про штучний характер такого зниження, що порушує принцип призначення преміювання та виплати надбавки за особливості проходження служби саме за ті умови і результати роботи, що були враховані під час їх виплати працівнику (перегляд оцінки виконаної роботи).

Преміювання та виплата інших додаткових складових є правом роботодавця та визначення відсоткового їх значення саме в його дискреційних повноваженнях. Проте, якщо вони вчинені після припинення трудових (службових) правовідносин, перегляд їх розміру в бік зменшення має ознаки порушення принципу справедливості та безпідставного вручання в право особи на мирне володіння своїм майном.

Відповідно до підпунктів 2, 9 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Встановлені обставини свідчать, що вищезазначені рішення/накази прийняті без участі та думки позивача щодо перегляду вже виплачених йому сум коштів заробітної плати, а мотиви відповідача щодо їх перегляду не стосуються перегляду виконаної позивачем роботи, її результатів, а виключно для штучного обчислення розміру оплати із-за необхідності привести у відповідність до закону (для виконання рішення судів) розрахункової величини його посадового окладу, що, безумовно, впливає на обчислення інших, вже виплачених додаткових складових грошового забезпечення.

Законодавство України встановлює заборону приймати рішення з оплати праці, що погіршує умови, встановлені законодавством.

Умови оплати праці (у тому числі розмір тарифної ставки або окладу (посадового окладу), доплати, премії, надбавки, заохочувальні і компенсаційні виплати, оплата роботи в нічний та надурочний час, у святкові, неробочі та вихідні дні) відповідно до п.4 ч.4 ст.496 КЗпП України є істотними умовами трудового договору. Тому порушенням права на оплату праці вважатиметься не сама по собі зміна відсоткового значення додаткових складових грошового забезпечення, а саме зменшення розміру до виплати.

Отже, відповідач, приймаючи вищезазначений наказ в частині внесення змін до наказів щодо зменшення позивачу відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії - не дотримався вказаних вимог законодавства, що призвело до погіршення умов вже оплаченої служби позивача, встановлених законодавством, а саме зменшення розміру грошового забезпечення позивача за виконувану ним роботу при відсутності змін до оцінки його досягнень за виконану роботу для преміювання.

Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача в частині, що дії відповідача із зменшення йому відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії безпосередньо порушує його право на належний розмір оплати служби.

Однак необхідно зазначити, що позивачем не оскаржуються протиправний наказ відповідача, натомість просить визнати дії відповідача неправомірними, однак за наявності розпорядчого акту, яким порушено права позивача, суд керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначає, що належним способом відновлення порушених прав позивача є визнання протиправними і скасування акту розпорядчої дії в частині внесення змін до наказів щодо зменшення позивачу відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Національного університету цивільного захисту України від 23.09.2025 №776-НК/88 в частині внесення змін до попередньо виданих наказів щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового розміру встановленої щомісячної надбавки за особливості проходження служби та премії при перерахунку йому щомісячного грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі № 580/12270/24.

Зобов`язати Національний університет цивільного захисту України (18034, м. Черкаси, вул. Онопрієнка, 8; код ЄДРПОУ 08571363) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок окремих складових щомісячного грошового забезпечення, а саме щомісячної надбавки за особливості проходження служби у належних відсоткових розмірах, установлених наказами: наказ № 6 від 09.01.2020 з 01.01.2020 у розмірі 50%, наказ № 2 від 13.01.2021 з 01.01.2021 у розмірі 50%, наказ № 1 від 13.01.2022 з 01.01.2022 у розмірі 50%, наказ №6 від 13.01.2023 з 01.01.2023 у розмірі 50%; премій у належних відсоткових розмірах, установлених наказами від 12.02.2020 року № 44 - 100% посадового окладу, від 10.03.2020 року № 69 - 100% посадового окладу, від 13.04.2020 року № 90 - 100% посадового окладу, від 12.05.2020 року № 100 - 100% посадового окладу, від 12.06.2020 року № 121 - 100% посадового окладу, від 09.07.2020 року № 143 - 100% посадового окладу, від 10.08.2020 року № 163 - 100% посадового окладу, від 10.09.2020 року № 216 - 100% посадового окладу, від 12.10.2020 року № 260 - 100% посадового окладу, від 10.11.2020 року № 284 - 100% посадового окладу, від 10.12.2020 року № 311 - 100% посадового окладу, від 14.01.2021 року №3 (з урахуванням змін, внесених наказом від 10.02.2021 року №27) - 110% посадового окладу, від 10.02.2021 року №27 - 110% посадового окладу, від 10.03.2021 року №43 - 110% посадового окладу, від 10.04.2021 року №62 - 110% посадового окладу, від 11.05.2021 року №82 - 110% посадового окладу, від 11.06.2021 року №110 - 110% посадового окладу, від 10.07.2021 року №128 - 110% посадового окладу, від 10.08.2021 року №147 - 110% посадового окладу, від 10.09.2021 року №193 - 110% посадового окладу, від 11.10.2021 року №225 - 110% посадового окладу, від 10.11.2021 року №252 - 110% посадового окладу, від 07.12.2021 року №275 - 110% посадового окладу, від 13.01.2022 року №2 - 110% посадового окладу, від 15.02.2022 року №22 - 105% посадового окладу, від 10.03.2022 року №38 - 105% посадового окладу, від 10.04.2022 року №57 - 105% посадового окладу, від 10.05.2022 року №75 - 105% посадового окладу, від 10.06.2022 року №94 - 105% посадового окладу, від 11.07.2022 року №123 - 105% посадового окладу, від 10.08.2022 року №146 - 105% посадового окладу, від 12.09.2022 року №193 - 105% посадового окладу, від 10.10.2022 року №234 - 105% посадового окладу, від 10.11.2022 року №265 - 105% посадового окладу, від 10.12.2022 року №296 - 105% посадового окладу, від 13.01.2023 року №8 - 125% посадового окладу, від 11.02.2023 року №36 235% посадового окладу, від 10.03.2023 року №62 - 235% посадового окладу, від 10.04.2023 року №83 - 255% посадового окладу, від 08.05.2023 року №100 - 255% посадового окладу, від 12.06.2023 року №133 - 255% посадового окладу та провести виплату недоотриманих сум грошового забезпечення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО