Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 грудня 2025 р. Справа №480/2050/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку розміру її пенсії з 01.01.2025 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії № 2-Ф та № 4-Ф від 07.01.2025 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплачувати їй пенсію з 01.01.2025, нараховану при її призначенні з 11.01.2024 та розраховану на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 24/06.02-14 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 25/06.02-14, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, з урахуванням проведених виплат. Позовні вимоги мотивує тим, що з 2024 року вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Відповідач при призначенні пенсії визначив її розмір на підставі довідок від 11.01.2024, розмір пенсії становив 23610,00 грн. Однак, з 01.01.2025 позивач отримала пенсію у розмірі 12361,92 грн. На звернення до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії у раніше встановленому розмірі отримала відмову та роз`яснення, що перерахунок пенсії проведено на підставі оновлених довідок від 07.01.2025. Вважає такі дії відповідача протиправними та зазначає, що відмова органу Пенсійного фонду України виплачувати їй пенсію у первинно встановленому розмірі порушує її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з огляду на таке.
Суд встановив, що позивач є перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та з 11.01.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
При призначенні пенсії державного службовця позивачці Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області визначило її розмір на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 24/06.02-14 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 25/06.02-14 (а.с.6,7).
З 01.01.2025 відповідач провів перерахунок пенсії позивача на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії № 2-Ф та № 4-Ф від 07.01.2025, внаслідок чого розмір пенсії зменшився.
На звернення до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії у раніше встановленому розмірі відповідач листом від 25.02.2025 відмовив у проведенні перерахунку пенсії (а.с.8).
Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачці є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).
Відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII набув чинності 01.05.2016.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до матеріалів справи на підставі заяви позивача від 11.01.2024 їй була призначена пенсія за віком на підставі Закону України "Про державну службу" (а.с.23,25).
Вимоги до форми довідок, що подаються для призначення пенсії державним службовцям, були визначені в постанові правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 р. за № 180/30048.
Відповідно до пункту 1 цієї Постанови Кабінет Міністрів України постановив затвердити форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", а саме:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Керуючись указаною постановою, ГУ ПФУ в Сумській області видало позивачці довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 24/06.02-14 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 25/06.02-14.
На підставі вказаних довідок Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувало позивачці пенсію та визначило її розмір у 23610,00 грн на місяць.
Постановою від 12 липня 2024 р. № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, зокрема, щодо форми та порядку видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії.
Керуючись таким змінами в законодавстві, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області видало на ім`я позивача довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії № 2-Ф та № 4-Ф від 07.01.2025 та провело на їх підставі перерахунок пенсії з 01.01.2025, внаслідок чого розмір пенсії позивача зменшився.
При цьому, відповідно до пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Отже, видані ГУ ПФУ в Сумській області довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії № 2-Ф та № 4-Ф від 07.01.2025 не можуть бути підставою для перерахунку вже призначеної позивачці пенсії, яку вона отримувала у 2024 році.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачці у проведенні перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", розрахованої на підставі довідок від 11.01.2024, не дотримався його вимог та вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, такі дії не можуть відповідати приписам частини другої статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2025, нараховану при її призначенні з 11.01.2024 та розраховану на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 24/06.02-14 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 25/06.02-14, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У свою чергу, що стосується вимоги позивача зобов`язати відповідача виплачувати надалі пенсію за віком, суд зазначає, що суд не вирішує вимоги на майбутнє. Суд вирішує спори щодо вже порушених прав, тому така вимога задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії № 2-Ф та № 4-Ф від 07.01.2025.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2025, нараховану при її призначенні з 11.01.2024 та розраховану на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 № 24/06.02-14 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 № 25/06.02-14, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах