ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" грудня 2010 р.Справа № 7/60-1010 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
Розглянув справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль, 46003.
до відповідача: Комунального підприємства "Тернопільводоканал", вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль, 46000.
За участю представника позивача: Кривенький І.М. - директор (наказ № 1 від 29.12.2001р. )
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" звернулося із позовом про зобов’язання Комунального підприємства "Тернопільводоканал" повернути незаконно отримані кошти за пайову участь при видачі технічних умов: № 221/09, № 223/09, № 219/09, № 224/09, № 225/09, № 226/09, № 222/09, № 220/09 від 10.06.2009р. на загальну суму 2022.08 грн. та заборонити відповідачу вимагати при видачі технічних умов встановлення лічильника води типу мокрохід з лічильним механізмом в метрологічному класі точності "С"(ДУ 15-20мм) з передавачем імпульсів та радіо модулем аналогічним Scout P2, виробництва Sensus.
Сторони повідомлені про час та дату розгляду справи у відповідно до ст. 64 ГПК України.
Учаснику судового процесу роз’яснено його права і обов’язки передбачені ст. 22 ГПК України.
Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" заперечень, щодо висновку судової будівельно –технічної експертизи, не подало, а надало суду клопотання про відкладення розгляду справи ,у зв"язку з неможливістю забезпечити участь представника в судовому засіданні.
Суд, розглянувши клопотання, відхиляє його, оскільки ухвалою від 08.12.2010р. участь представників сторін в судовому засіданні не визнавалася судом обов"язковою, відповідач в клопотанні не зазначає про наявність у нього додаткових доказів, що спростовують доводи позивача та експерта, а також у зв"язку із закінченням строку встановленого ст.69 ГПК України для вирішення спору.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що нарахування вартості пайової участі за технічні умови , яка перерахована позивачем проводилася на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №2286 від 19.11.2008р., пункти 2,3,4,5 якого були скасовані рішенням виконавчого комітету від 03.12.2009р. №1950, не мають зворотньої сили і не підлягають поверненню. Крім того, просить суд, звернути увагу на те, що одержувачем коштів є не відповідач , а соціально –цільовий фонд соціально –економічного розвитку м.Тернополя .
Директор ТОВ"МЖК ІРЛАГА" в судовому засіданні уточнив позовні вимоги і просить суд стягнути з відповідача 2022.08 грн. та судові витрати з врахуванням вартості судової будівельно –технічної експертизи в сумі 600,00грн. сплачених товариством згідно платіжного доручення №195 від 18.10.2010р. .Суд, розглянувши заяву позивача про часткову відмову від позову,приймає її як таку , що подана у відповідності до ст.22 ГПК України.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановив:
- з ціллю здійснення підприємницької діяльності передбаченої статутом , ТзОВ "МЖК ІРЛАГА" звернулося з заявою від 18.03.2009р. №51 до КП "Тернопільводоканал" про видачу технічних умов для можливості відбору води для санітарного прибирання місць загального користування у будинках, які знаходяться на обслуговуванні у товариства: по вул. Тарнавського ,15, вул. Галицька,45, вул. Вільхова,17, 27, вул. Березова,14, вул. Спадиста ,8-а, та вул. Карпенка 30,38, у м. Тернополі;
- розглянувши заяву товариства ,КП "Тернопільводоканал" листом від 06.05.2009р. №900/10 повідомило його, що технічні умови будуть видані після підтвердження платіжними дорученнями оплати рахунків №№ 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217 від 08.04.2009р. на суму 2022,08грн. за пайову участь на розширення та реконструкцію міських об’єктів водопостачання та водовідведення, нарахованих згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №2286 від 19.11.2008р. та які сплачуються при видачі технічних умов на водопровід для санітарного прибирання місць загального користування в житлових будинках;
- товариство, відповідно до виставлених комунальним підприємством рахунків , проведено оплату в сумі 2022,08грн. , що підтверджується платіжними дорученнями №№ 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 від 22.05.2009р.;
- підприємством 10.06.2009р., видано технічні умови на підключення для санітарного прибирання житлового будинку до мережі водопостачання №№ 219/09, 220/09, 221/09, 222/09, 223/09, 224/09, 225/09, 226/09, згідно яких передбачено виконати водопостачання об’єктів від внутрішнього будинкових систем водопостачання житлових будинків, та встановлення лічильника води типу мокрохід з лічильним механізмом в метрологічному класі точності "С" (Ду-15-20мм) з передавачем імпульсів та радіо модулем, аналогічним Scout P2 виробництва компанії Sensus;
- товариство, не погоджуючись з умовами водопостачання встановленими технічними умовами від 10.06.2009р., звернувся до постійної комісії Тернопільської міської ради з питань житлово - комунального господарства, благоустрою та надзвичайних ситуацій за роз’ясненням щодо оплати за пайову участь при видачі технічних умов та типу встановленого в технічних умовах лічильника;
- за результатами розгляду заяви, комісією прийнято рішення (протокол від 02.12.2009р.), яким зобов'язано КП "Тернопільводоканал" повернути ТзОВ "МЖК ІрЛАГА" незаконно отримані кошти за пайову участь при видачі технічних умов на встановлення лічильників обліку води для миття сходових кліток у будинках, які обслуговуються товариством та внести зміни у видані товариству технічні умови на встановлення лічильників обліку води для миття сходових кліток у будинках, які ним обслуговуються в частині типу встановленого водо лічильника, а саме передбачити встановлення механічних приладів обліку води.
Як випливає з матеріалів справи відповідач не виконав рішення комісії, кошти не повернув .
Суд, давши оцінку зібраним у справі матеріалам, заслухавши в процесі розгляду справи доводи представників сторін,прийшов до висновку , що позов підлягає до задоволення.
При цьому , суд виходив із наступного:
- порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України регулюється Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190 (далі Правила користування), які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. Замовником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є споживач або суб'єкт господарювання, який має намір здійснити будівництво (реконструкцію) об'єкта архітектури з наступним його приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення;
- виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів здійснюється на підставі дозволу на виконання таких робіт, який надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку визначеному ст.29 Закону "Про планування і забудову територій" та прийнятого на виконання даної норми закону Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженим наказом Держбуду України від 05.12.2000 N 273, яке є обов'язкове для застосування усіма суб'єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування. Відповідно до ст.ст. 28, 29 вищезазначеного закону замовник для одержання дозволу на виконання будівельних робіт подає до відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю письмову заяву, до якої додаються документи, в тому числі проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в порядку, визначеному законодавством, яка розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється. Одним із основних складових вихідних даних, згідно ст.27 Закону "Про планування і забудову територій" є технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта містобудування, які надаються юридичними особами, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.
Відповідно до Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №489 від 20.05.2009р., технічні умови –це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта містобудування, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема для водопостачання - основні відомості про найменування та адресу об'єкта містобудування, замовника, гарантована кількість і якість води господарсько-питного користування, тиск у місці підключення, умови використання систем зворотного та повторного промислового водопостачання, будівництва резервуарів чистої води, використання води на технічні потреби, насосних станцій для підкачування води, водомірних вузлів, обґрунтовані вимоги до збільшення пропускної здатності діючих мереж, витрати води на пожежогасіння (п.п.2,6 Порядку).
Технічні умови на приєднання об'єкта замовника до систем централізованого водопостачання та водовідведення надаються підприємствами водопостачання відповідно до ст.23 "Про питну воду та питне водопостачання", п. 4.1,4.3 Правил користування, відповідно до Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, при видачі яких , враховується потужність споруди, пропускну спроможність мереж, із зазначенням умов для проектування вводу: місця підключення, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску тощо.
Отже, вищезазначені нормативні акти свідчать про те, що технічні умови видаються тільки на приєднання об'єкта замовника до систем централізованого водопостачання та водовідведення при виконанні будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів, інших випадків чинне законодавство не передбачає.
Як встановлено матеріалами справи, і не оспорюється відповідачем, позивач не є замовником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в розумінні Правил користування, оскільки здійснює тільки санітарне обслуговування вже збудованих та зданих в експлуатацію багатоповерхових житлових будинків по вул. Тарнавського ,15, вул. Галицька,45, вул. Вільхова,17, вул. Вільхова,27, вул. Березова,14, вул. Спадиста ,8-а, вул. Карпенка 30 та вул. Карпенка 38 , а одержання технічних умов на проведення робіт по підключенню лічильника холодної води у місцях її відбору до існуючих внутрішньо будинкових мереж водопостачання чинне законодавство не передбачає.
Неправомірними є посилання відповідача на необхідність оплати позивачем пайової участі згідно рішення виконавчого комітету №2286 від19.112008р."Про затвердження вартості пайової участі на розширення і реконструкцію міських мереж та об’єктів водопроводу і каналізації при видачі технічних умов на підключення до водопровідно –каналізаційної системи КП "Тернопільводоканал", оскільки таке визначає категорії споживачів саме для підключення до водопровідно-каналізаційної системи даного підприємств, а не для встановлення засобів вимірювальної техніки для обліку відпущеної води та прийняття стоків.
Неправомірність дій відповідача також підтверджена висновком судово будівельно –технічної експертизи .
В частині позовних вимог заборонити відповідачу вимагати при видачі технічних умов встановлення лічильника води типу мокрохід з лічильним механізмом в метрологічному класі точності "С"(ДУ 15-20мм) з передавачем імпульсів та радіо модулем аналогічним Scout P2, виробництва Sensus в позові відмовляється,оскільки дана вимога передбачає дії відповідача на майбутнє, а тому позивач не довів, яким чином дана вимога забезпечує захист саме його прав та законним інтересів.
Державне мито в сумі 102,00 грн. та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., та вартість судової будівельно –технічної експертизи в сумі 600 грн. , на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене керуючись ст.ст. 49,82, 84 ГПК України Господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Тернопільводоканал", вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03353845 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31830642 –2022,(дві тисячі двадцять дві) грн.08 коп. безпідставно отриманих коштів, 600(шістсот) грн. 00коп., вартості судової будівельно –технічної експертизи, 102(сто дві)грн.00грн. державного мита та 236 ( двісті тридцять шість)грн.00 коп. інформаційних витрат.
Видати наказ.
3. В частині позовних вимог щодо заборонити відповідачу вимагати при видачі технічних умов встановлення лічильника води типу мокрохід з лічильним механізмом в метрологічному класі точності "С"(ДУ 15-20мм) з передавачем імпульсів та радіо модулем аналогічним Scout P2, виробництва Sensus, в позові відмовити.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (28.12.2010р.), через місцевий господарський суд.
Суддя М.С. Стадник