Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/11375/17 1-кп/760/225/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2025 року Солом`янський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді - ОСОБА_1
секретаря - ОСОБА_2
з участі: прокурора - ОСОБА_3
обвинуваченого - ОСОБА_4
захисника - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження,
що зареєстроване в ЄРДР за №42017000000001863 від 09.06.2017 року відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Солом`янського районного суду м. Києва матеріали кримінального провадження,
що зареєстроване в ЄРДР за №42017000000001863 від 09.06.2017 року відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Під час судового засідання захисник ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 було заявлено клопотання про звільнення останнього від кримінальної відповідальності.
Клопотання обґрунтовується тим, що відповідно до пред`явленого обвинувачення ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції із змінами, внесеними згідно із Законами № 222-VII від 18.04.2013, № 746-VII від 21.02.2014, № 1261-VII від 13.05.2014) а саме у зловживанні владою та службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для юридичної особи використанні службовою особою влади та службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Згідно до наказу начальника ГУ ДФС у Київській області від 24.11.2014 №57 «Про тимчасовий розподіл обов`язків між керівництвом ГУ ДФС у Київській області» на заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 , окрім іншого, покладено обов`язок по керівництву роботою самостійних структурних підрозділів, а саме управління правової роботи, до складу якого входить відділ адміністративного оскарження.
Згідно п. п. 1.1, 1.120, 2 Положення про управління правової роботи Головного управління Міндоходів у Київський області, затвердженого наказом ГУ Міндоходів у Київській області від 22.01.2014 № 31, управління правової роботи є самостійним структурним підрозділом, його основним завданням е забезпечення належної роботи структурних підрозділів щодо правильності застосування, неухильного додержання вимог актів законодавства. З метою реалізації завдань управління правової роботи здійснює перегляд рішень підпорядкованих державних податкових інспекцій під час проведення процедури адміністративного оскарження та визначає суми грошових зобов`язань платників податків, перевіряє відповідність вимогам законодавства рішення (постанови), яке оскаржується платником податків і за результатами розгляду скарг підготовлює проект рішення.
Відповідно до ст. 56 ПК України та Наказу Міністерства доходів і зборів від 25.12.2013 № 848 «Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду органами доходів і зборів» рішення за розглядом скарги приймає керівник податкового органу або його заступник.
Всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 5, 10 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993, п. 185.1 ст. 185 та п. 188.1 ст. 188, п.198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201, п. 201.6 ст. 201, п. 200.3 ст. 200 ПК України, ОСОБА_4 , діючи умисно та з метою отримання суб`єктами господарювання неправомірної вигоди, неодноразово використав владу та службові повноваження, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним, тобто вчинив зловживання владою та службовим становищем за наступних обставин.
У період з 04.09.2014 по 10.09.2014 на підставі п. п. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п. 79.1 ст. 79 ПК України, відповідно до наказу в. о. начальника ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області ДПС від 04.09.2014 № 860 та повідомлення про проведення перевірки від 04.09.2014 № 9336/10/22-3 службовими особами ДПІ У Києво - Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області проведено документальну невиїзну позапланову перевірку ТОВ «Віді Еліт» з питань дотримання вимог податкового законодавства з ТОВ «Гатіора» за період січень-лютий, квітень-травень, липеньвересень, листопад-грудень 2013 року та ТОВ «Техностарт ЛТД» за вересень 2011 року.
За результатами проведення вказаної перевірки складено акт від 17.09.2014 № 477/10-13-22-03/35534844 та встановлено порушення вимог ПК України, Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 21.12.2010 № 969, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 № 1401/18696, що призвело до заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду на загальну суму 3 953 756 грн., у т. ч. за вересень 2011 року - 347 656 грн., за січень 2013 року - 495 200 грн., за лютий 2013 року - 222 700 грн., за квітень 2013 року - 304 200 грн., за травень 2013 року - 382 000 грн., за липень 2013 року - 181 000 грн., за серпень 2013 року - 350 000 грн., за вересень 2013 року - 470 000 грн., за листопад 2013 року - 343 000 грн., за грудень 2013 року - 438 000 грн., за січень 2014 року - 420 000 грн. та зменшенню від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на загальну суму ПДВ - 53 244 грн., у т. ч. за вересень 2011 року - 53 244 грн.
Під час проведення перевірки встановлено, що операції ТОВ «Гатіора» за період січень-лютий, квітень-травень, липень-вересень, листопад-грудень 2013 року з ТОВ «Техностарт ЛТД» за вересень 2011 року, не є господарською діяльністю підприємств, в розумінні п. п. 14.1.36, п. 14.1 ст. 14 ПК України. Зокрема, не підтверджено наявність поставок товарів (послуг) від ТОВ «Гатіора» за період січень-лютий, квітень-травень, липень-вересень, листопад-грудень 2013 року та від ТОВ «Техностарт ЛТД» за вересень 2011 року на користь ТОВ «Віді Еліт», що вказує на фіктивність укладених правочинів між вказаними суб`єктами господарської діяльності без мети настання реальних наслідків. Отже, зазначені правочини, не створюють юридичних наслідків, та мають ознаки нереальності їх здійснення.
Крім того, в ході проведення перевірки з`ясовано, що операції ТОВ «Гатіора», здійснені за період січень - лютий, квітень - травень, липень - вересень, листопад - грудень 2013 року, та ТОВ «Техностарт ЛТД» за вересень 2011 року, не мали реального товарного характеру, товар не перевозився і не зберігався, не встановлено наявність трудових ресурсів для здійснення будь-якого виду діяльності, не виявлено наявність розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного придбання та продажу товарів. Такі причини можуть бути наявними лише за умови, що платник податку має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької діяльності, але не виключно чи переважно за рахунок формування податкового кредиту та валових витрат для інших суб`єктів господарювання.
В подальшому директором ТОВ «Віді Еліт» ОСОБА_6 25.09.2014 направлено до ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області заперечення № 12/07/8.01/023-14 на акт від 17.09.2014 № 477/10-13-22-03/35534844 з вимогою скасувати повністю акт «Про результати документальної невиїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Віді Еліт» з питань дотримання вимог податкового законодавства з ТОВ «Гатіора» за період січень-лютий, квітень-травень, липень-вересень, листопад-грудень 2013 року та ТОВ «Техностарт ЛТД» за вересень 2011 року».
За результатами розгляду вказаного заперечення службовими особами ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області 03.10.2014 надано відповідь ТОВ «Віді Еліт» № 10610/10/22-323, якою результати перевірки залишено без змін.
У подальшому ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області законно та обґрунтовано винесено ТОВ «Віді Еліт» податкові повідомлення - рішення № 0002502201 (форма «Р») від 08.10.2014, яким збільшено загальну суму грошового зобов`язання за платежем податку на додану вартість на загальну суму 3 953 756 грн. та штрафні санкції на суму 988 439 грн., а також № 0002512201 (форма «B4») від 08.10.2014 щодо зменшення розміру від`ємного значення суми ПДВ у розмірі 53 244 грн.
Не погоджуючись з рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області 09.10.2014 директором ТОВ «Віді Еліт» ОСОБА_6 до ГУ Міндоходів у Київській області подано в адміністративному порядку скаргу № 12/07/8.01/024-14 (вх. ГУ № 6678/10 від 10.10.2014) на податкові повідомлення-рішення № 0002502201 та № 0002512201 від 08.10.2014 з вимогою скасування винесених податкових повідомлень - рішень та акту від 17.09.2014 № 477/10-13-22-03/35534844.
Перебуваючи у займаній посаді заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 , зловживаючи владою та службовим становищем, маючи великий досвід у застосуванні податкового законодавства, в тому числі з питань порядку проведення документальних невиїзних позапланових перевірок, винесення за їх результатами податкових повідомлень-рішень, діючи умисно та в інтересах ТОВ «Віді Еліт», намагаючись одержати для останнього неправомірну вигоду (перевагу) у вигляді уникнення сплати обов`язкових платежів до бюджету на суму 3 953 756 грн. та штрафних санкцій на суму 988 439 грн., використав свої владу та службові повноваження, передбачені ст. 56 ПК України, скасував податкові повідомлення-рішення № 0002502201 та № 0002512201 від 08.10.2014, чим спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам у вигляді ненадходження до бюджету 3 953 756 грн.
Зокрема ОСОБА_4 , будучи обізнаним, що на розгляді управління правової роботи ГУ ДФС у Київській області перебуває вищезазначена скарга ТОВ «Віді Еліт», у період з 24.11.2014 до 05.12.2014 впродовж робочого дня, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5, надав невстановленій органом слідства підлеглій особі, яка не була обізнана із злочинності намірів ОСОБА_4 , незаконну вказівку підготувати за його підписом проект рішення про часткове задоволення скарги директора ТОВ «Віді Еліт» та скасування податкових повідомлень-рішень №0002502201 (форма Р) та № 0002512201 (форма B4) від 08.10.2014.
При цьому ОСОБА_4 було достовірно відомо про законність та обгрунтованість податкових повідомлень рішень № 0002502201 та № 0002512201 від 08.10.2014, що, окрім іншого, підтверджувалося: реєстрацією кримінальних проваджень за ч. 3 ст. 212 КК України за фактом ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ «Гатіора» та ч.ч. 2 ст. 205 КК України за фактом фіктивного підприємництва службовими особами суб`єктів господарювання, які були контрагентами цього товариства; висновками судових почеркознавчих експертиз про невідповідність підписів у первинних фінансово-господарських документах підписам службових осіб ТОВ «Гатіора»; поясненнями ОСОБА_7 , який спростував своє перебування на посаді засновника та керівника ТОВ «Техностарт»; даними про відсутність трудових ресурсів ТОВ «Гатіора» і ТОВ «Техностарт» та реального здійснення господарських операцій між вказаними юридичними особами.
Крім того, вироком Солом`янського районного суду м. Києва від 26.09.2013 засновника (директора) ТОВ «Техностарт ЛТД» ОСОБА_7 визнано винним, зокрема у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України, а саме у фіктивному підприємництві, тобто створенні ТОВ «Техностарт ЛТД» з метою прикриття незаконної діяльності.
Перебуваючи впродовж робочого дня 05.12.2014 на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5, ОСОБА_4 , діючи умисно, всупереч п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.3 ст. 200, п. 201.1 п. 201.6 ст. 201 ПК України, підписав наданий йому невстановленою слідством підлеглою особою управління правової роботи ГУ ДФС у Київській області проект рішення про часткове задоволення скарги платника податків ТОВ «Віді Еліт» та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002502201 та № 0002512201 від 08.10.2014, якому у подальшому присвоєно № 541/10/10-36-10-01-04 від 05.12.2014.
Рішення заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 від 05.12.2014 про часткове задоволення скарги платника податків ТОВ «Віді Еліт» та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002502201 та № 0002512201 від 08.10.2014 набрало 16.12.2014 чинності, є обов`язковим для виконання та використано ТОВ «Віді Еліт» як підставу для несплати до Державного бюджету України обов`язкових платежів у сумі 3 953 756 грн.
Внаслідок звільнення ТОВ «Віді Еліт» від сплати платежів, передбачених податковими повідомленнями-рішеннями №0002502201 та №0002512201 від 08.10.2014, державним інтересам спричинено тяжкі наслідки у вигляді ненадходження до Державного бюджету України коштів на загальну суму 3 953 756 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімумів доходів громадян.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 5, 10 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.3 ст. 200, п. 201.1 п. 201.6 ст. 201 ПК України, ОСОБА_4 , діючи умисно та з метою отримання суб`єктами господарювання неправомірної вигоди, неодноразово використав владу та службові повноваження, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним, тобто вчинив зловживання владою та службовим становищем за наступних обставин.
Співробітниками ДПІ у Києво - Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області в період з 04.09.2014 по 10.09.2014 на підставі п.п. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1, ст. 78, п. 79.1 ст. 79 ПК України, відповідно до наказу в.о. начальника ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області ДПС від 04.09.2014 № 862 та повідомлення про проведення перевірки від 04.09.2014 № 9338/10/22-3, проведено документальну невиїзну позапланову перевірку ТОВ «Віді Автострада» з питань дотримання вимог податкового законодавства з ТОВ «Гатіора» за період 01.01.2013 по 31.01.2014.
За результатами проведення вказаної перевірки складено акт від 17.09.2014 № 478/10-13-22-03/31607392 та встановлено порушення ПК України та Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 21.12.2010 № 969, зареєстрованому в Міністерстві Юстиції України від 29.12.2010 № 1401/18696, що призвело до заниження сплати податку на додану вартість, за період лютий-грудень 2013 на суму ПДВ 5 416 139 грн., а саме: лютий 2013 року на суму ПДВ - 1 385 200 грн., березень 2013 року на суму ПДВ - 448 350 грн., квітень 2013 року на суму ПДВ - 539 902 грн., травень 2013 року на суму ПДВ - 281 427 грн., червень 2013 року на суму ПДВ - 239 389 грн., липень 2013 року на суму ПДВ - 279 484 грн., серпень 2013 року на суму ПДВ - 896 085 грн., жовтень 2013 року на суму ПДВ - 118 000 грн., листопад 2013 року на суму ПДВ - 101 553 грн., грудень 2013 року на суму ПДВ - 784 748 грн.
Під час податкової перевірки з`ясовано, що операції ТОВ «Гатіора» здійснені за період лютий-грудень 2013 року, не мали реального товарного характеру, товар не перевозився і не зберігався, не встановлено наявність трудових ресурсів для здійснення будь-якого виду діяльності, не виявлено наявність розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного придбання та продажу товарів. Такі причини можуть бути наявними лише за умови, що платник податку має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької діяльності, але не виключно чи переважно за рахунок формування податкового кредиту та валових витрат для інших суб`єктів господарювання.
Директором ТОВ «Віді Автострада» ОСОБА_8 25.09.2014 направлено до ДПІ У Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області заперечення № 12/02/8.01/043-14 на акт від 17.09.2014 № 478/10-13-22-03/31607392 з вимогою скасувати повністю акт «Про результати документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ «Віді Автострада» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з ТОВ «Гатіора» за період з 01.02.2013 по 31.01.2014.
За результатами розгляду вказаного заперечення службовими особами ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області 03.10.2014 надано відповідь ТОВ «Віді Еліт» № 10612/10/22-323, якою результати перевірки залишено без змін.
У подальшому ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області законно та обгрунтовано винесено ТОВ «Віді Автострада» податкове повідомлення - рішення № 0002492201 (форма «Р») від 08.10.2014, яким донараховано суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 5 074 138 грн. та штрафні санкції на суму 1 268 533 грн.
Не погоджуючись з рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області 08.10.2014 директором ТОВ «Віді Автострада» ОСОБА_8 до ГУ Міндоходів у Київській області подано в адміністративному порядку скаргу № 12/02/8.01/044-14 (вх. ГУ № 6677/10 від 10.10.2014) на податкове повідомлення-рішення № 0002492201 від 08.10.2014 щодо донарахування суми грошового зобов`язання з ПДВ, застосування штрафних санкцій та акту від 17.09.2014 № 478/10-13-22-03/31607392.
Перебуваючи у займаній посаді заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 , зловживаючи владою та службовим становищем, маючи великий досвід у застосуванні податкового законодавства, в тому числі з питань порядку проведення документальних невиїзних позапланових перевірок, винесення за їх результатами податкових повідомлень-рішень, діючи умисно та в інтересах ТОВ «Віді Автострада», намагаючись одержати для останнього неправомірну вигоду (перевагу) у вигляді уникнення сплати обов`язкових платежів до бюджету на суму 5 074 138 грн. та штрафних санкцій на суму 1 268 533 грн., використав свої владу та службові повноваження, передбачені ст. 56 ПК України, скасував податкове повідомлення-рішення № 0002492201 від 08.10.2014, чим спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам у вигляді ненадходження до бюджету 5 074 138 грн.
Зокрема ОСОБА_4 , будучи обізнаним, що на розгляді управління правової роботи ГУ ДФС у Київській області перебуває вищезазначена скарга ТОВ «Віді Автострада», у період з 24.11.2014 до 05.12.2014 впродовж робочого дня, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5, надав невстановленій органом слідства підлеглій особі, яка не була обізнана із злочинності намірів ОСОБА_4 , незаконну вказівку підготувати за його підписом проект рішення про часткове задоволення скарги директора ТОВ «Віді Автострада» та скасування податкового повідомлення-рішення №0002492201 від 08.10.2014.
При цьому ОСОБА_4 було достовірно відомо про законність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення № 0002492201 від 08.10.2014, що, окрім іншого, підтверджувалося: реєстрацією кримінальних проваджень за ч. 3 ст. 212 КК України за фактом ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ «Гатіора» та ч. 2 ст. 205 КК України за фактом фіктивного підприємництва службовими особами суб`єктів господарювання, які були контрагентами цього товариства; висновками судових почеркознавчих експертиз про невідповідність підписів у первинних фінансово-господарських документах підписам службових осіб ТОВ «Гатіора»; даними про відсутність трудових ресурсів ТОВ «Гатіора» та реального здійснення господарських операцій між вказаними юридичними особами.
Перебуваючи впродовж робочого дня 05.12.2014 на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5, ОСОБА_4 , діючи умисно, всупереч п.185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.3 ст. 200, п. 201.1 п. 201.6 ст. 201 ПК України, підписав наданий йому невстановленою слідством підлеглою особою управління правової роботи ГУ ДФС у Київській області проект рішення про часткове задоволення скарги платника податків ТОВ «Віді Автострада» та скасування податкове повідомлення-рішення № 0002492201 від 08.10.2014, якому у подальшому присвоєно № 547/10/10-36-10-01-04/1087 від 05.12.2014.
Рішення заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 від 05.12.2014 про часткове задоволення скарги платника податків ТОВ «Віді Автострада» та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002492201 від 08.10.2014 набрало 16.12.2014 чинності, є обов`язковим для виконання та використано ТОВ «Віді Автострада» як підставу для несплати до Державного бюджету України обов`язкових платежів у сумі 5 074 138 грн.
Внаслідок звільнення ТОВ «Віді Автострада» від сплати платежів, передбачених податковим повідомленням-рішенням № 0002492201 від 08.10.2014, державним інтересам спричинено тяжкі наслідки у вигляді ненадходження до Державного бюджету України коштів на загальну суму 5 074 138 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімумів доходів громадян.
Також, всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 5, 10 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993, п. 185.1 ст. 185 та п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.3, п.198.6 ст. 198, п.200.1, п. 200.2 ст. 200 ПК України, ОСОБА_4 , діючи умисно та з метою отримання суб`єктами господарювання неправомірної вигоди, використав владу та службові повноваження, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним, тобто вчинив зловживання владою та службовим становищем за наступних обставин.
В ході досудового розслідування встановлено, що в період з 04.09.2014 по 10.09.2014 на підставі 75.1.2, п. 75.1, ст. 75, п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78, п.79.1, ст. 79 ПК України, відповідно до наказу в.о. начальника ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області ДПС від 04.09.2014 № 861 та повідомлення про проведення перевірки від 04.09.2014 № 9337/10/22-3 службовими особами ДПІ у Києво - Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, проведено документальну невиїзну позапланову перевірку ТОВ «Віді Пауер Моторз» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з ТОВ "Гатіора" за період січень - травень та вересень - грудень 2013 року.
За результатами проведення вказаної перевірки складено акт від 17.09.2014 № 480/22-03/32491384 та встановлено порушення ПК України, що призвели до заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету на загальну суму 3 273 207 грн., в т.ч. за січень 2013 року на суму 434 891 грн., за лютий 2013 року на суму 158 809 грн., за квітень 2013 року на суму 298 378 грн., за травень 2013 року на суму 179 762 грн., за вересень 2013 року на суму 376 667 грн., за листопад 2013 року на суму 942 700 грн., за грудень 2013 року на суму 442 000 грн. та за січень 2014 року на суму 440 000 грн. та призвело до завищення суми залишку від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за січень 2013 року на суму - 48 609 грн.
Під час податкової перевірки з`ясовано, що операції ТОВ «Гатіора» здійснені за період січень - травень та вересень - грудень 2013 року, не мали реального товарного характеру, товар не перевозився і не зберігався, не встановлено наявність трудових ресурсів для здійснення будь-якого виду діяльності, не виявлено наявність розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного придбання та продажу товарів. Такі причини можуть бути наявними лише за умови, що платник податку має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької діяльності, але не виключно чи переважно за рахунок формування податкового кредиту та валових витрат для інших суб`єктів господарювання.
В подальшому директором ТОВ «Віді Пауер Моторз» ОСОБА_9 25.09.2014 направлено до ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області заперечення № № 12/09/8.01/037-14 на акт від 17.09.2014 № 480/22-03/32491384 з вимогою скасувати повністю акт «Про результати документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ «Віді Пауер Моторз» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з ТОВ «Гатіора» за період січень - травень і вересень - грудень 2013 року.
За результатами розгляду вказаного заперечення службовими особами ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області 03.10.2014 надано відповідь ТОВ «Віді Еліт» № 10612/10/21-323, якою результати перевірки залишено без змін.
У подальшому ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області законно та обґрунтовано винесено ТОВ «Віді Пауер Моторз» податкові повідомлення - рішення № 0002482201 (форма «В4») від 08.10.2014, яким зменшено розмір від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за січень 2013 року у розмірі 48 609 грн., № 0002472201 (форма «Р») від 08.10.2014, яким донараховано суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 3 273 207 грн. та застосовано штрафну санкцію - 818 302 грн..
Не погоджуючись з рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області 08.10.2014 директором ТОВ «Віді Пауер Моторз» ОСОБА_9 до ГУ Міндоходів у Київській області подано в адміністративному порядку скаргу № 12/09/8.01/039-14 від 09.10.2014 (вх. ГУ № 6679/10 від 10.10.2014) з вимогою скасування податкові повідомленнярішення № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014 та акт перевірки від 17.09.2014 № 478/10-13-22-03/31607392.
Перебуваючи у займаній посаді заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 , зловживаючи владою та службовим становищем, маючи великий досвід у застосуванні податкового законодавства, в тому числі з питань порядку проведення документальних невиїзних позапланових перевірок, винесення за їх результатами податкових повідомлень-рішень, діючи умисно та в інтересах ТОВ «Віді Пауер Моторз», намагаючись одержати для останнього неправомірну вигоду (перевагу) у вигляді уникнення сплати обов`язкових платежів до бюджету на суму 3 273 207 грн. та штрафних санкцій на суму 818 302 грн., використав свої владу та службові повноваження, передбачені ст. 56 ПК України, скасував податкові повідомлення-рішення № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014, чим спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам у вигляді ненадходження до бюджету 3 273 207 грн.
Зокрема ОСОБА_4 , будучи обізнаним, що на розгляді управління правової роботи ГУ ДФС у Київській області перебуває вищезазначена скарга ТОВ «Віді Пауер Моторз», у період з 24.11.2014 до 09.12.2014 впродовж робочого дня, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5, надав невстановленій органом слідства підлеглій особі, яка не була обізнана із злочинності намірів ОСОБА_4 , незаконну вказівку підготувати за його підписом проект рішення про часткове задоволення скарги директора ТОВ «Віді Пауер Моторз» та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014.
При цьому ОСОБА_4 було достовірно відомо про законність та обґрунтованість податкових повідомлень-рішень № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014, що окрім іншого, підтверджувалося: реєстрацією кримінальних проваджень за ч. 3 ст. 212 КК України за фактом ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ «Гатіора» та ч. 2 ст. 205 КК України за фактом фіктивного підприємництва службовими особами суб`єктів господарювання, які були контрагентами цього товариства; висновками судових почеркознавчих експертиз про невідповідність підписів у первинних фінансово-господарських документах підписам службових осіб ТОВ «Гатіора»; даними про відсутність трудових ресурсів ТОВ «Гатіора» та реального здійснення господарських операцій між вказаними юридичними особами.
Перебуваючи впродовж робочого дня 09.12.2014 на своєму робочому місці, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5, ОСОБА_4 , діючи умисно, всупереч п. 185.1 ст. 185 та п. 188.1 ст. 188, п.198.2, п. 198.3, п.198.6 ст. 198, п.200.1, п. 200.2 ст. 200 ПК України, підписав наданий йому невстановленою слідством підлеглою особою управління правової роботи ГУ ДФС у Київській області проект рішення про часткове задоволення скарги платника податків ТОВ «Віді Пауер Моторз» та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014, якому у подальшому присвоєно № 593/10/10-36-10-01-04/1089 від 09.12.2014.
Рішення заступника начальника ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_4 від 09.12.2014 про часткове задоволення скарги платника податків ТОВ «Віді Пауер Моторз» та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014 набрало 22.12.2014 чинності, є обов`язковим для виконання та використано ТОВ «Віді Пауер Моторз» як підставу для несплати до Державного бюджету України обов`язкових платежів у сумі 3 273 207 грн.
Внаслідок звільнення ТОВ «Віді Пауер Моторз» від сплати платежів, передбачених податковими повідомленнями-рішеннями № 0002482201, № 0002472201 від 08.10.2014, державним інтересам спричинено тяжкі наслідки у вигляді ненадходження до Державного бюджету України коштів на загальну суму 3 273 207 грн., що у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімумів доходів громадян.
Захисник зазначає, що санкція ч. 2 ст. 364 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та зі спеціальною конфіскацією.
У відповідності до п. 4 ст. 12 КК України, тяжким злочином є злочин, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло десять років - у разі вчинення тяжкого злочину.
Таким чином, станом на 08.04.2025, передбачений законом строк давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за вищевказане кримінальне правопорушення минув.
Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності, суд закриває кримінальне провадження.
Захисник в судовому засіданні клопотання своє підтримав та просив його задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні заперечує проти задоволення клопотання захисника.
Заслухавши думку учасників, суд дійшов наступних висновків.
Інкриміноване обвинуваченому кримінальне правопорушення, вчинене 08.10.2014 року, згідно ст.12 КК України, є тяжким злочином за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею тяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Згідно ч. 2 ст. 49 КК України, перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п`ятнадцять років, а з часу вчинення тяжкого злочину - десять років.
Ураховуючи, що з моменту вчинення обвинуваченим інкримінованого кримінального правопорушення минуло більше десяти років, останній підлягає звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, незалежно від факту ухилення від досудового розслідування.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження підлягає закриттю у зв`язку із закінченням строків давності відповідно до положень ст. 49 КК України, з моменту вчинення кримінального правопорушення минуло 10 років, інших кримінальних правопорушень, які б переривали строки давності, відповідно до ч. 3 ст. 49 КК ОСОБА_4 вчинено не було.
Відповідно до ст. 12 КК України злочини, передбачені ч. 1 ст. 185 КК України віднесені до нетяжких злочинів.
Крім того, ст. 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених КК України.
Положеннями ст. 49 КК України визначено: строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.
Строк давності - це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності
Пунктом 3 ч. 1 ст. 49 КК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком сили минуло п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом сторона кримінального провадження звертається до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання та, у випадку встановлення передбачених у ст. 49 КК України підстав і відсутності заперечень з боку обвинуваченого, закрити кримінальне провадження, звільнивши особу від кримінальної відповідальності.
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду при розгляді справи № 192/3301/16-к, наголосив на тому що, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності (ст. 49 КК України) може бути подано і стороною захисту (наприклад, адвокатом обвинуваченого), а не лише підозрюваним, обвинуваченим чи засудженим.
З матеріалів кримінального провадження встановлено, що подія, яка інкримінується обвинуваченому ОСОБА_4 08.10.2014 року, тобто, з дня його вчинення пройшло більше десяти років.
Початком перебігу строку давності є день, коли злочин був вчинений, тобто, з моменту вчинення обвинуваченим ОСОБА_4 злочину пройшло більше 10 років.
Підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України є лише таке закінчення відповідного строку давності, який сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо особи, яка вчинила злочин певної тяжкості.
Таким чином, строк давності спливає і під час досудового розслідування, і під час судового провадження, і після проголошення обвинувального вироку суду. Будь-які процесуальні дії протягом цих строків не припиняють їх перебіг. Якщо строк давності сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, то особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження щодо цієї особи.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
У відповідності до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Також суд зазначає, що дотримання умов, передбачених частинами 1-3 ст. 49 КК України є безумовним і звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов`язковим.
Тобто суд, встановивши наявність усіх передбачених законом обставин, зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності за цією підставою, незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження (справа) досудове розслідування, підготовче судове засідання, судовий розгляд справи судом першої інстанції, на стадії провадження в суді апеляційної інстанції, але до набрання вироком суду законної сили.
Також суд зазначає, що відмова суду у звільненні обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності буде порушенням прав обвинуваченого, що є неприпустимим.
Крім цього, у постанові Великої палати Верховного суду від 17 червня 2020 року (справа
№ 598/1781/17) вказано, що звільнення від кримінальної відповідальності за ст.49 КК (сплив строків давності) є безумовним і здійснюється судом незалежно від факту примирення з потерпілим, відшкодування обвинуваченим шкоди потерпілому, щирого каяття тощо.
Отже системне тлумачення норм кримінального та процесуального закону свідчить про те, що до особи можуть бути застосовані положення ст. 49 КК України у випадках, передбачених цією статтею та за наявності клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. При цьому таке клопотання подається стороною кримінального провадження, а не виключно підозрюваним, обвинуваченим або засудженим. Разом з тим кримінальний процесуальний кодекс вказує на обов`язковість згоди обвинуваченого на звільнення його саме від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, а тому суд не вбачає підстав, які б унеможливлювали б закриття даного провадження.
Судом роз`яснено, ОСОБА_4 наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, передбачених ст. 49 КК України.
Окрім того, постановою ККС ВС від 1 лютого 2024 року у справі № 930/497/23, визначено, що закриття кримінального провадження стосовно особи з нереабілітуючих підстав і застосування до неї м`якшої форми закінчення кримінального провадження, ніж обвинувальний вирок, не звільняє її від сплати процесуальних витрат, пов`язаних із проведенням судових експертиз.
Керуючись ст. ст. 128, 284, 288, 314-316, 369-372 КПК України, ст.49 КК України, суд, -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 364 КК України на підставі ст. 49 КК України.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, внесеного до ЄРДР за №42017000000001863 від 09.06.2017 року - закрити.
Скасувати запобіжний захід у виді застави у розмірі 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 96 000 гривень , встановлений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 25.04.2017 року та повернути заставу заставодавцю ОСОБА_10 . (а.п.174, т.2)
Стягнути із ОСОБА_4 , витрати на проведення експертиз на користь держави в сумі 24904,8 0 грн. (а.п. 14,36,65,164,189 т.3)
Ухвала може бути оскаржена до Київського Апеляційного суду через районний суд протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1